Log In
Schooley Mill CX • Oct 18 2015
Race uploaded by Anonymous Uploader
Download
5.2
2.4
3.5
3.9
4.2
Clear, 48 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
2.4
Moisture
3.5
Accel
3.9
Tech
4.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Gordon SQUADRA COPPI 0:33:26.7
2 Ryan Bower Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:33:29.4
3 Holbrook Hayes Unattached 0:33:30.0
4 Ruben Jacobo-rubio Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:33:30.6
5 Austin Butts Adventures for the Cure 0:33:31.3
6 Jay Owen Team Bikenetic 0:33:31.6
7 Damian Walsh Unattached 0:33:50.8
8 Chris Brennan Unattached 0:34:14.0
9 Nathan Cristler Unattached 0:34:25.8
10 Michele Lisi SEAVS/Haymarket 0:34:48.4
11 Steve Winkler Baltimore Bicycle Club 0:34:53.2
12 Daniel Ord VeloWorks-Spokes Etc 0:34:54.7
13 Adam Monico Jamsquad 0:34:54.8
14 Brenden Leavitt Unattached 0:34:59.3
15 Dylan Stagner Potomac Velo Club 0:35:12.6
16 Alexnder Gray Baltimore Bicycle Club 0:35:18.4
17 Justin Free Endorphin Fitness 0:35:18.6
18 Adrian Alday Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 0:35:34.2
19 Grant Herdrich RAPHA CYCLING CLUB 0:35:52.6
20 Keith Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:35:53.2
21 Keith Kaetzel Unattached 0:36:03.3
22 Matthew Tilley Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:36:07.6
23 Andrew Holmes JAMSQUAD Cycling 0:36:10.1
24 Christopher Tank 0:36:34.8
25 Christopher Krebs Team Punch 0:36:37.7
26 Chris Klinefelter Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:36:42.7
27 Ari Cherniak Twenty 20 Cycling 0:36:46.6
28 Ian Bucala Unattached 0:36:47.3
29 Elliott Cheresh Unattached 0:36:49.2
30 Timothy Jardeleza US Military Endurance Sports 0:36:49.5
31 Chris Boland Unattached 0:36:54.2
32 Jan Grajkowski Unattached 0:36:55.1
33 Ty Long Adventures for the Cure 0:36:59.9
34 Stuart Wright Unattached 0:37:00.8
35 Dustin Lippy Unattached 0:37:08.9
36 Kyle Friis Unattached 0:37:12.4
37 Paul Parzynski SMCM Bike Shop 0:37:18.5
38 Thomas Bailey VeloWorks-Spokes Etc 0:37:30.3
39 Nathan Moyer Unattached 0:37:40.4
40 Glenn Graham Unattached 0:38:00.1
41 Aaron Richardson Unattached 0:38:02.4
42 Thomas Jones Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:38:13.5
43 Arjan Berkelaar Unattached 0:38:31.8
44 Paul Diegelman East End Cycling Club 0:38:37.9
45 Ian Buggey Team Bikenetic 0:38:38.8
46 Marc Amick Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:38:42.2
47 Alex Myers Adventures for the Cure 0:38:46.8
48 Kevin Williams Team Bikenetic 0:38:53.7
49 Don Watkins Potomac Velo Club 0:38:56.9
50 Clinton Boyer Unattached 0:38:57.3
51 Andrew Bober Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:39:01.8
52 Gage Saxton Baltimore Bicycle Club 0:39:06.6
53 Matthew Conte DCMTB 0:39:18.0
54 Andrew Sargent Unattached 0:39:20.6
55 Ryan Patton Endorphin Fitness 0:39:29.8
56 Ian Cameron Unattached 0:39:32.7
57 Greg Fangonil Team Bikenetic 0:39:39.6
58 Travis Herret Crosshairs Cycling 0:39:39.6
59 Lucas Beirne Unattached 0:39:45.7
60 Jack Fu Unattached 0:39:46.7
61 Carey Harper Team BBC 0:39:47.5
62 Scott Cook Unattached 0:39:49.9
63 Chris Huller Unattached 0:39:52.3
64 David Baek Unattached 0:39:55.5
65 Tark Essawi Unattached 0:40:03.2
66 Glenn Stevens Artemis Racing 0:40:04.3
67 Kevin Green Unattached 0:40:19.1
68 Jason Weddington Unattached 0:40:27.7
69 Charles Swain Unattached 0:40:29.7
70 Robert Taylor Unattached 0:40:49.2
71 David Miller Unattached 0:41:08.4
72 Alex Harisiadis Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 0:41:11.9
73 Lyal Tressler Unattached 0:41:16.8
74 Carson Filipowski Unattached 1 Lap
75 Joseph Laciny Unattached 1 Lap
76 Michael Gorkowski Unattached 1 Lap
77 Felipe Dest Team BBC 1 Lap
78 Vince Tur-rojas Unattached 1 Lap
79 Greg Olson Unattached 1 Lap
80 Warren Chambers Unattached 1 Lap
81 Kevin Morrissey Unattached 1 Lap
82 Daniel Beaman District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
83 Gilbertace Apacible Unattached 1 Lap
84 Robert Loeb Patuxent Velo 1 Lap
85 Kristofer Singleton Unattached 1 Lap
86 James Maiden Unattached 1 Lap
87 Demetris Taylor Phase Cycling 1 Lap
88 Stuart Kern Rock Creek Velo 1 Lap
89 Gwokang Yang Unattached 1 Lap
90 Christopher Cooper Sportif Coaching/Patapsco Bikes 1 Lap
91 William Morris WWYC 1 Lap
92 Gerald Henderson V-DAY 1 Lap
93 George Lewis Team Bikenetic 1 Lap
DNF David Fischer Unattached DNF
DNF Nicholas Pazzaglia Potomac Velo Club DNF
DNF Bill Thornton Crosshairs Cycling DNF
DNF Daniel Hunt Unattached DNF
DNF Jacob Pohlman Unattached DNF
DNF Jimmy Mvnoz Unattached DNF
DNF Jack Fisher Unattached DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 34   Cat 5: 56   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shauna Henley Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:27:39.3
2 Lindsay Donnellon Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:27:40.8
3 Abbie Shoemaker Unattached 0:28:14.3
4 Sagada Penano The Bike Lane 0:28:47.0
5 Andrea Monroe Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:28:55.9
6 Kelly Walker Unattached 0:28:56.2
7 Lexi Christie Endorphin Fitness /Endorphin Fitnes 0:29:00.8
8 Rosalind Hain Unattached 0:29:29.8
9 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:29:39.3
10 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:30:15.7
11 Grace Sheehy Endorphin Fitness /Endorphin Fitnes 0:30:17.4
12 Michelle Cleveland The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:30:20.8
13 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:30:23.2
14 Kristan Swehla Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:30:38.4
15 Jessica Miller Unattached 0:30:47.3
16 Alicen Kershaw Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:32:19.7
17 Mary Dobroth Unattached 0:32:22.2
18 Carrie Tilley Unattached 0:34:51.0
19 Ellen Higginson Unattached 0:35:12.9
20 Sara Lappano Unattached 0:35:48.3
21 Katherine Lannigan Unattached 1 Lap
22 Elizabeth Kelley-kern Unattached 1 Lap
23 Laura Vail Unattached 1 Lap
24 Karen Good Baltimore Youth Cycling 1 Lap
25 Jomarie Hoholik The Bike Lane 1 Lap
26 Kathryn Conte Unattached 1 Lap
27 Naomi Greenberg Unattached 1 Lap
28 Courtney Long Baltimore Bicycle Club 1 Lap
29 Cameron Oliver NCVC/UnitedHealthcare 1 Lap
30 Haley Spurrier Baltimore Youth Cycling 1 Lap
31 Vanessa Gonzalez Unattached 2 Laps
DNF Christina Spurrier Baltimore Bicycle Club/Team BBC 2 Laps
DNF Annamaria Mchugh Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 4: 29   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Harris Rock Creek Velo 0:38:31.4
2 Owen Brenneman Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:38:49.3
3 Andrew Bobb Unattached 0:40:27.0
4 Max Pulone Baltimore Youth Cycling 0:40:30.9
5 Bo Rider Rock Creek Velo 0:40:36.9
6 Brandon Carboni Rock Creek Velo 0:42:03.1
7 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:42:33.6
8 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 0:42:35.0
9 Carlos Brooks Rock Creek Velo 0:43:12.0
10 Lucas Quilter Rock Creek Velo 0:43:46.6
11 Alexander Alfano Crosshairs Cycling 0:44:16.3
12 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 0:44:52.3
13 Quinn Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
14 Sebastian Silberman Kelly Benefit Strategies/LSV 1 Lap
15 Seth Dolin Rock Creek Velo 1 Lap
16 Jordan Werbel Rock Creek Velo 1 Lap
17 Maximus Oleynik Rock Creek Velo 1 Lap
18 Matthew Hourihan Baltimore Youth Cycling 1 Lap
19 Luca Greenspun Unattached 1 Lap
20 Jacob Singleton Baltimore Youth Cycling 1 Lap
21 Joshua Townes Rock Creek Velo 1 Lap
22 Eli Grosser Rock Creek Velo 1 Lap
23 Ziad Lien Rock Creek Velo 1 Lap
24 Terran Potter Baltimore Youth Cycling 1 Lap
25 Ilan Cohen Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 12   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 August Milliken Rock Creek Velo 0:16:55.8
2 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:16:56.7
3 Sebastian Silberman Kelly Benefit Strategies/LSV 0:17:36.6
4 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 0:17:41.8
5 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:17:50.4
6 Karl Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:18:28.4
7 Andrew Strohmeyer Western Howard County Cycling 0:18:46.1
8 George Provine Western Howard County Cycling/Sport 0:19:02.7
9 Ean Mealey Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:19:26.7
10 Jesse Rider Rock Creek Velo 0:19:30.1
11 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:19:37.2
12 Ansel Casper Unattached 0:19:46.7
13 Luca Scuriatti Rock Creek Velo 0:19:55.8
14 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc. 0:20:04.8
15 Tyler Phillips National Capital Velo Club/UnitedHe 0:20:10.4
16 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:20:31.6
17 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:20:38.3
18 Isaac Viorst Rock Creek Velo 0:20:48.7
19 Andre Gates Unattached 0:21:31.2
20 Robert Potter Baltimore Youth Cycling 0:21:34.3
21 Liam Amick Baltimore Youth Cycling 0:21:41.3
22 Presley Evans Endorphin Fitness /Endorphin Fitnes 0:21:41.3
23 Cameron Spicer Rock Creek Velo 0:22:11.6
24 Zachary Safford Rock Creek Velo 0:22:12.0
25 Lance Provine Western Howard County Cycling/Sport 0:22:34.3
26 Cullen Raab Unattached 0:22:45.6
27 Ethan Dixon Rock Creek Velo 0:22:48.0
28 Dillon Cosper Baltimore Youth Cycling 0:23:25.8
29 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe 0:23:52.7
30 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:23:53.1
31 Joseph Yarlott Lateral Stress Velo Inc. 0:23:56.5
32 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:24:06.9
33 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:24:23.5
34 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling 0:24:39.2
35 Alexander Bacon National Capital Velo Club/UnitedHe 0:24:43.9
36 Ethan Joyce Rock Creek Velo 0:25:47.6
37 Aidan Joyce Rock Creek Velo 0:25:54.6
38 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc. 0:25:55.3
39 Ben Houghton Baltimore Youth Cycling 0:26:07.1
40 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:26:13.2
41 Finn Leary Baltimore Youth Cycling 0:26:34.5
42 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling 0:26:45.7
43 Aidan Hermann Unattached 0:27:01.7
44 Henry St. ours Baltimore Youth Cycling 0:27:07.4
45 Jackson Graham Unattached 0:27:21.6
46 Kyle Petsky Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:27:27.7
47 Edwin Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:28:06.8
48 Jacob Gerkens Baltimore Youth Cycling 0:28:26.2
49 Jason Poon Baltimore Youth Cycling 0:28:38.1
50 Nicolas Litrenta Baltimore Youth Cycling 0:28:51.9
51 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:29:51.4
52 Amin As siddqui Velocipede 0:30:29.4
53 Spencer Hess Baltimore Youth Cycling 0:30:45.7
54 Ryan Hess Baltimore Youth Cycling 0:31:39.2
55 Luca Bonzano Unattached 0:32:57.9
56 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 0:33:06.0
57 Quinn Rehkemper Baltimore Youth Cycling 0:33:14.7
58 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc. 0:35:21.0
59 Julian Amick Baltimore Youth Cycling 1 Lap
60 Santiago Castro-luna Unattached 1 Lap
61 Zander Greenspun Unattached 1 Lap
62 Aaron Birner Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 52   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:20:09.4
2 Ella Brenneman Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:21:08.1
3 Samantha Williams Rock Creek Velo 0:21:10.1
4 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:22:14.3
5 Madelaine Bacon National Capital Velo Club/UnitedHe 0:22:19.8
6 Sade Smith Endorphin Fitness 0:22:41.7
7 Hannah Frank Rock Creek Velo 0:24:14.9
8 Ava Larkin Endorphin Fitness /Endorphin Fitnes 0:24:23.2
9 Julia Kelley-kern Unattached 0:25:10.4
10 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:25:32.6
11 Anna Avila Rock Creek Velo 0:25:54.0
12 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:26:20.3
13 Jenna Free Endorphin Fitness 0:27:10.3
14 Norah Dixon Rock Creek Velo 0:27:33.0
15 Alexa Avila Rock Creek Velo 0:28:17.7
16 Chloe Tran Baltimore Youth Cycling 0:28:36.2
17 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:29:43.9
18 Elizabeth Trumpfheller National Capital Velo Club/UnitedHe 0:30:03.5
19 Alexia Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:30:14.4
20 Victoria Ruppentahl Team BBC 0:31:30.8
21 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:32:50.0
22 Jasper Perez Unattached 0:34:02.1
23 Leah Simon Unattached 0:35:30.0
24 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 23   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Rogers DCMTB 0:47:14.2
2 Gary Moon Bicycle Outfitters Racing Team 0:47:14.3
3 Shawn Downing Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:47:46.5
4 Randall Root Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:47:47.0
5 Frank Smith Mad Alchemy Rider Cooperative 0:48:38.4
6 Kevin Dolan Lateral Stress Velo Inc. 0:49:12.5
7 David Wolfel Route 1 Velo 0:49:47.2
8 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:50:09.5
9 Jim Klender Unattached 1 Lap
10 Fred Wittwer Charm City Cycling LLC 1 Lap
11 Michael Wynnyk Crosshairs Cycling 1 Lap
12 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
13 Gary Dugovich Unattached 1 Lap
14 Barry Wilcox ii Rock Creek Velo 1 Lap
15 David Webber All American Bicycle Club Inc./All 1 Lap
16 George Uhl Adventures for the Cure 1 Lap
17 Joseph Hoffman Nuts About Granola/Hoffman DieCast 1 Lap
18 Ken Newcombe Rock Creek Velo 1 Lap
19 David Jones National Capital Velo Club/United H 1 Lap
20 Michael Goldberg Rock Creek Velo 1 Lap
21 James Carlson Potomac Velo Club 1 Lap
22 Randall Nixon Western Howard County Cycling/Sport 2 Laps
23 Giulio Porta Chesapeake Wheelmen 2 Laps
24 Donald Muddiman Unattached 2 Laps
25 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 3 Laps
DNF Gary Kelley Sports T.E.A.M. DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 14   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Rades The November Bicycles /The November 0:43:49.6
2 Daniel Proulx Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:44:09.2
3 Jay Lazar C3-Twenty20 Cycling Co 0:44:28.8
4 Johnny May Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:44:35.9
5 David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:45:19.7
6 John Mcgreevy Unattached 0:45:34.9
7 Evan Ellicott Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:45:40.2
8 Neil Schirmer DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:45:46.7
9 Matt Cooper Adventures for the Cure 0:45:48.2
10 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:46:05.4
11 Michael Berry Unattached 0:46:07.4
12 Ed Dunne BIKE RACK 0:46:13.6
13 Matthew Parse Crosshairs Cycling 0:46:26.7
14 Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling 0:47:01.8
15 Joseph Ashman Unattached 0:47:08.5
16 Steve Fife Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:47:13.1
17 Joel Steen Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:47:27.5
18 Michael Hoffman Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:47:54.4
19 John Hostetter iii Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:48:15.7
20 Douglas Philippone Unattached 0:48:37.5
21 Chris Mcgill Crosshairs Cycling 0:48:55.4
22 Jason Stephens Syn-Fit Race Team 0:49:20.5
23 Scott Thompson Squadra Coppi 0:49:24.4
24 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:30.9
25 Michael Seek Rogue Velo Racing 0:49:52.8
26 Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 1 Lap
DNF Brigham Lumm Route 1 Velo DNF
DNF Jeff Chun Bayside Velo/Bike Doctor DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 19   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Rodosta Unattached 0:37:41.9
2 Jay Morali Western Howard County Cycling/Sport 0:37:56.9
3 Jonathan Houghton Adventures For the Cure 0:38:20.6
4 Michael Birner Western Howard County Cycling/Sport 0:38:25.9
5 Paul Varga DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:38:37.8
6 Michael Vanderbilt Crosshairs Cycling 0:38:51.6
7 Peter Schultz Bikenetic 0:38:54.9
8 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:38:58.0
9 Eric Schmitt Joes Bike Shop Racing Team 0:39:02.5
10 Sean Easley US Military Endurance Sports 0:39:29.7
11 Bill Wheeler Adventures for the Cure 0:39:42.8
12 Stokely Samuel Unattached 0:39:51.7
13 Scott Stahl SEAVS/Haymarket 0:40:12.2
14 Andrew Shaw National Capital Velo Club/UnitedHe 0:40:19.9
15 Bill Okeefe Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:40:51.9
16 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:41:06.3
17 Albert Greene DCMTB 0:41:08.5
18 Caoly Tran Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:41:11.6
19 Matt O'byrne Unattached 0:41:11.7
20 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:41:14.1
21 Jesse Morse Unattached 0:41:16.2
22 Mike Shaw Unattached 0:42:10.0
23 Marc Genberg The Bike Lane 0:42:14.5
24 Bill Marciniak Unattached 0:42:43.4
25 David Blodgett Western Howard County Cycling/Sport 0:43:07.6
26 Chas Ryan Potomac Velo Club 0:43:32.9
27 Mir Ali Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:43:57.6
28 Steve Kuperberg National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:27.0
29 Geoff Silberman Unattached 0:44:28.6
30 Bruce Lindsay Charm City Cycling LLC 0:44:33.9
31 Andrew Joyce Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
32 Kelly Vanover Unattached 1 Lap
33 Delmar Arnold Western Howard County Cycling/Sport 1 Lap
DNF Scott Thompson Squadra Coppi DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 19   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Mead Two Wheel Fixation 0:39:49.4
2 Ian Kennedy Adventures for the Cure 0:40:13.3
3 Gregory Butler Squadra Coppi 0:40:16.6
4 Brandon Lumm Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:40:18.5
5 Joshua Gorman Crosshairs Cycling 0:40:23.4
6 Jason Aytes Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:40:24.1
7 Todd Everett Unattached 0:40:39.0
8 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:40:40.2
9 Shane Welck Adventures for the Cure 0:40:43.0
10 Scott Huddleston Unattached 0:40:57.6
11 Ryan Newill Crosshairs Cycling 0:41:03.0
12 Aaron Mongeau Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:41:16.3
13 Robert Chase Velosport Racing/FFKR - CONTENDER R 0:41:23.0
14 Mark Skubis Squadra Coppi 0:41:26.0
15 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:41:26.9
16 Richard Mcafee The Bike Lane 0:41:27.3
17 Sean Harbaugh Unattached 0:42:06.2
18 Shane Mccready Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:42:20.1
19 Matt Bully Squadra Coppi 0:42:29.4
20 John Rohrer Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:42:32.0
21 Brad Hawk Team Bikenetic 0:42:32.7
22 Matthew Churchill Unattached 0:42:33.6
23 Ron Edwards DCMTB 0:42:37.0
24 William Faucette Unattached 0:42:38.1
25 Daniel Warren Unattached 0:42:38.2
26 Joshua Templeton Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:43:00.4
27 Aaron Welsh National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:02.2
28 Tj Sasser Adventures for the Cure 0:43:13.5
29 Andrew Shoaff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:16.3
30 Howard Hayes Artemis Racing 0:43:17.6
31 Brian Lancaster National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:22.3
32 Eric Saidel Unattached 0:43:24.1
33 Chris Mcilroy Unattached 0:43:25.4
34 Alistair Hastings The Bike Lane 0:43:26.0
35 Matt Thomas Unattached 0:43:44.2
36 Nick Zohdi OLV 0:43:48.7
37 Chas Offutt District Velocity Racing/District V 0:44:02.2
38 Marco Scuriatti Rock Creek Velo 0:44:10.7
39 Michael Scardaville DCMTB 0:44:21.9
40 Guilherme Roschke Western Howard County Cycling 0:44:36.4
41 James Harris Unattached 0:44:46.8
42 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:44:49.7
43 Eric Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:51.2
44 Matthew Dixon Rock Creek Velo 0:44:56.6
45 Glenn Humphrey Unattached 0:44:58.1
46 Terry Kelly The Bike Shak Cycling Team 0:44:58.4
47 Joe Penano The Bike Lane 0:45:15.6
48 Brian Rivera VeloWorks-Spokes Etc 0:45:25.8
49 Aaron Ghais Western Howard County Cycling/Sport 0:45:41.8
50 Scott Bricker Unattached 0:45:50.9
51 Rob Hermstein Unattached 0:46:18.9
52 Jeremy Haag Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:46:31.2
53 Jason Miller Team XXL 0:46:37.3
54 Martin Austermuhle District Velocity Racing/District V 1 Lap
55 Paul Hess Unattached 1 Lap
56 Marc Koblentz National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
57 Adam Austin Crosshairs Cycling 1 Lap
58 Pete Blair SEAVS/Haymarket 1 Lap
59 Michael Marinaro Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
60 Lee Bacon Unattached 1 Lap
61 Michael Edmonds Potomac Velo Club 1 Lap
62 Patrick Cusack Rock Creek Velo 1 Lap
63 Vince Tur-rojas Unattached 1 Lap
64 Jarrett Conway District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
65 William Pott Phoenix Bikes 1 Lap
66 Richard Menton SEAVS/Haymarket 1 Lap
67 Ahmed Hefuna The Bike Rack 2 Laps
DNF Adam Lewandowski JAMSQUAD Cycling DNF
DNF Victor Pradel Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene DNF
DNF Mark Vichich Unattached DNF
DNF Quentin Hodgson Unattached DNF
DNF Daniel Hoefert Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 20   Cat 4: 37   Cat 5: 12   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tammi Stauffer Unattached 0:28:14.2
2 Patty Fulton Colavita Racing Inc. 0:29:08.3
3 Dawn Graham Bicycle Outfitters Racing Team 0:29:14.0
4 Paula Smith River CIty Women's Racing 0:29:57.2
5 Cara Schultz Unattached 0:30:32.8
6 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:31:24.5
7 Robin Khan Unattached 0:31:33.0
8 Anne Sheehy Endorphin Fitness 0:32:27.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ezra Kahn Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:44:33.2
2 Tony Abate District Velocity Racing/District V 0:44:34.5
3 Kevin Hays Crosshairs Cycling 0:44:35.4
4 Roman Semenov Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:44:35.4
5 Zachary Whitlock Rock Creek Velo 0:44:37.6
6 Peter Tyson Team Bikenetic 0:44:59.1
7 Kristopher Macalinao Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:45:10.3
8 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 0:45:18.8
9 Thomas Humphreys Rock Creek Velo 0:45:20.8
10 Michael Russo PTS Racing 0:45:45.4
11 Andrew Massonneau Old Scratch Racing 0:45:54.1
12 Jay Neighbours JAMSQUAD Cycling 0:45:58.2
13 Chris James SEAVS/Haymarket 0:46:24.4
14 Laraib Laubach Rock Creek Velo 0:46:25.9
15 Shannon Field Adventures for the Cure 0:46:27.0
16 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:02.9
17 Casey Fulton Rogue Velo Racing 0:47:03.6
18 Will Mitchell District Taco Cycling p/b BicycleSP 0:47:10.2
19 Nathan Sedgewick Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:47:21.7
20 Ian Jackson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:35.4
21 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:36.2
22 Adam Trexler Unattached 0:47:41.5
23 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:47:46.5
24 Alex Ticu Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:48.1
25 Auggie Plitt JAMSQUAD Cycling 0:47:51.4
26 Danny Koniowsky Crosshairs Cycling 0:47:56.2
27 Guy Tawney Unattached 0:48:22.6
28 Anthony Bramante Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:22.9
29 Ryan Stouten Family Bike Shop 0:48:23.0
30 Nathan Graham PTS Racing 0:48:34.5
31 Benjamin Neumeyer The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:48:36.2
32 Dean Jagusch Lateral Stress Velo Inc. 0:48:38.4
33 Adam Fulcher Rock Creek Velo 0:48:48.3
34 Keith Hower Freddie Fu Cycling Team 0:49:00.3
35 Evan Thomas-arnold District Hardware Cycling Collectiv 0:49:48.0
36 Stephen Spencer Crosshairs Cycling 0:51:05.5
37 Robert Vester Palomino American Cyclocross 0:51:15.4
38 Eduardo Aguayo Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:51:24.6
39 Michael Cohen Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:39:53.9
40 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:44:26.0
41 Charly Hermanson Joes Bike Shop Racing Team 0:44:28.0
42 Brian Flynn Baltimore Bicycle Club 0:44:51.8
43 Kyle Thornton Route 1 Velo 0:46:33.3
44 Michael Oliver Unattached 1 Lap
45 Lee Robinson Team Bikenetic 0:30:09.7
DNF Unkown Rider DNF
DNF Scott Kozicki Baltimore Bicycle Club/Team BBC DNF
Finishers: Cat 3: 25   Cat 4: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Waite Unattached 0:54:44.6
2 Greg Wittwer Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:54:59.6
3 Patrick Blair Adventures For the Cure 0:56:41.0
4 Lance Byrd Unattached 0:56:57.4
5 Eric Voigt National Capital Velo Club/UnitedHe 0:57:30.2
6 Michael Mihalik J Mac Cycling LLC 0:57:30.9
7 Scott Mcgill, jr. Unattached 0:58:39.8
8 Ryan Knight Adventures for the Cure 0:59:23.8
9 John Dove Crosshairs Cycling 0:59:41.2
10 Elliott Caldwell Crosshairs Cycling 0:59:42.6
11 Chris Dobroth Wicked Wash Racing 0:59:59.5
12 Scott Myers Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:00:16.2
13 David Short J Mac Cycling LLC 1:00:35.3
14 Brian Swehla Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:01:05.1
15 Taylor Jones Crosshairs Cycling 0:54:14.3
16 Mattison Brady District Velocity Racing/District V 0:54:45.7
DNF Dan Wolf Unattached DNF
DNF Justin Mauch Unattached DNF
DNF Larry Miller Crosshairs Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Traci Rodosta Unattached 0:40:14.3
2 Julie Kuliecza Pepper Palace Pro Cycling/UCI WPT: 0:40:23.9
3 Allyson Tufano Western Howard County Cycling/Sport 0:41:10.8
4 Jennifer Maxwell Colavita Racing Inc. 0:41:34.4
5 Karen Talley Two Wheel Fixation 0:41:38.7
6 Alice Henriques Zanconato Racing 0:41:44.0
7 Melissa Presnell Rogue Velo Racing 0:42:00.5
8 Mindy Simmons Colavita Racing Inc./Mid-Atlantic C 0:42:35.4
9 Libbey Sheldon Crosshairs Cycling 0:42:45.9
10 Evie Edwards SpokesWomen Syndicate Inc. 0:44:40.2
11 Lisa Jancy Crosshairs Cycling 0:46:06.3
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Driscoll Adventures for the Cure 0:43:08.3
2 Craig Etheridge Hodala! 0:45:56.2
3 Tony Doll The Bike Shak Cycling Team 0:47:24.7
4 Justin Howe Charm City Cycling LLC 0:47:25.2
5 Bentley Brooks Crosshairs Cycling 0:47:59.5
6 Mark Cavey Crosshairs Cycling 0:48:08.5
7 Sean Mcdonough Unattached 1 Lap
8 Ron Hermann Unattached 1 Lap
9 Steve Winkler Baltimore Bicycle Club 1 Lap
10 Jonah Merriam Crosshairs Cycling 1 Lap
11 Pete Van riper Route 1 Velo 1 Lap
12 Alexander Mcrae Ocean Velo Club 1 Lap
13 Matthew Aune National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
14 Adrian Alday Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 1 Lap
15 Shauna Sweet Crosshairs Cycling 1 Lap
16 Ty Long Adventures for the Cure 1 Lap
17 Raymond Whitney Adventures for the Cure 1 Lap
18 Dave Provine Western Howard County Cycling/Sport 1 Lap
DQ Stuart Louder Crosshairs Cycling DQ
DNF Jacob Richards Sportif Racing Team DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Cutting Spokeswomen Racing 0:42:32.5
2 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:42:43.5
3 Mackenzie Vanover Unattached 0:42:53.7
4 Adrienne Allegretti Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:44:25.6
5 Elise Rowe La Prima Espresso Co. Racing 0:45:13.9
6 Hannah Newcombe Rock Creek Velo 0:45:20.9
7 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:45:31.3
8 Shauna Henley Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:45:40.0
9 Lindsay Donnellon Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:45:51.8
10 Cameron Newcombe Unattached 0:47:00.5
11 Erin Conner Team Sticky Fingers 1 Lap
12 Kelly Walker Unattached 1 Lap
13 Julia Bryan District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
14 Julia Slejko Unattached 1 Lap
15 Lindsay Dugovich Baltimore Bicycle Club 1 Lap
16 Joanne Neukirchen National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
17 Kathy Lett Unattached 1 Lap
18 Andrea Monroe Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
19 Cassandra Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
20 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
21 Patricia Ledesma Team Sticky Fingers 1 Lap
22 Anna-lena Kempen Appalachian Bicycle Racing Associat 1 Lap
23 Denise Clearwater Unattached 2 Laps
DQ Courtney Cotton Richmond Bicycle Studio Racing DQ
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 12   Cat ?: 1