Log In
CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks • Oct 17 2015
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.6
3.5
4.8
4
3.1
Mostly Cloudy, 62 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.6
Beers
3.5
Moisture
4.8
Accel
4
Tech
3.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerry Pruiett
2 Tom Brougham
3 Kevin Claggett
4 Artur Grochowski Threshold Velo
5 Stephen Young
6 Alastair Cox
7 Scott Coleman Team Planet X USA
8 Jeff Hurt
9 Nick Collins
10 Dennis Sweeten
11 Adrian Vogwell
12 Dwayne Howard
13 Brian Quigley Capitol Velo
14 Matt Erdman
15 ? ?
16 Caleb Unger
17 Chris Wimer
18 Cindy Werhane Athletes Lounge Cycling Team
19 Larry Coates
20 Courtney Elton
21 Joel Tanner
22 Michael Ybaben
23 Shawn Mcginnis
24 Charles Bannister
25 David Groskopf
26 Luke Soto Hapi-Go!
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gwen Hryciw
2 Pam Guy
3 Victoria Hammond
4 Shannon Tauscher Rebound/Tireless Velo
5 Kat Simons
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Buesch Corvallis Cyclery Racing
2 Jonathan Myers
3 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
4 Jeff Smith Therapeutic Associates Racing
5 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing
6 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
7 Brian Hart jr. Breadwinner Cycles
DNF John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Geoffrey Bee Athletes Lounge Cycling Team
2 Evan Pardi Team Planet X USA
3 Matthew Paez
4 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
5 Christopher San agustin
6 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
7 Nathanael Hart
8 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing
9 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
10 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
11 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team
12 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling
13 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
14 Dave Metz
Finishers: Cat 2: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood
2 Kristopher Celtnieks Hammer Velo
3 Sid Hariharan GET FIT Cycling
4 Eric Shaffner Grouptrail Cycling
5 Scott Gerwig
6 Russell Walker
7 Brandon Bilyeu
8 Elijah Smith
9 Matthew Wilkins
10 Scott Rath Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
11 Eric Hagen
12 Cooper Irwin Hapi-Go!
13 Mike Lurie bicycleattorney.com
14 Tanner Schulz
15 Chris Bathke
16 Randall Flores
17 Sam Pitcavage
18 Charlie Goldston Athletes Lounge Cycling Team
19 Brian Hart jr.
20 Candida Hart
21 Hannah Hart Hapi-Go!
22 Jeb Hendrix
DNF Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Hartlet
2 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
3 Ed Waters
4 Jake Linford Athletes Lounge Cycling Team
5 Brian Witty Half Fast Velo presented by Ninkasi
6 Todd Foreman-kinder Veloforma
7 Tim White Word-RCB by Cyclisme
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathanael Hart
2 Cooper Irwin Hapi-Go!
3 Riley Hooks Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
4 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
5 Luke Soto Hapi-Go!
6 Jaben Gayheart Trusty Switchblade
7 Willy Campbell
8 Alex White Word-RCB by Cyclisme
9 Ronan Myers
10 Andrew Hull
11 Mckenzie Kelly
12 Michael Metz bicycleattorney.com
13 Charley Myers
14 Ethan Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 Luke Soto Hapi-Go!
3 Ronan Myers
4 Andrew Hull
5 Mckenzie Kelly
6 Charley Myers
7 Ethan Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathanael Hart
2 Jaben Gayheart Trusty Switchblade
3 Michael Metz bicycleattorney.com
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Riley Hooks Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
2 Alex White Word-RCB by Cyclisme
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cooper Irwin Hapi-Go!
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristina Owen Capitol Velo
2 Roxanna Hart Hapi-Go!
3 Charis Darnall Hapi-Go!
4 Ellie Hammond
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roxanna Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristina Owen Capitol Velo
2 Charis Darnall Hapi-Go!
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Bradway
2 Rick Metz bicycleattorney.com
3 Patrick Beeson
4 John Mccaffrey Kesho Bicycles
5 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
6 Jeff Hough
7 Craig Ruby League of Sportsing Gentlemen
8 Joshua Degraff Grouptrail Cycling
9 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bi
10 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo
11 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team
12 Michael Moody
13 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
14 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi
15 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bi
16 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club
17 Wally Hockman WebCyclery.com
18 Dan Werle
19 Quinn Jackson DNR Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Myers Portland Velo Racing Team
2 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
3 Brandon Gallagher Murder of Crows
4 Thomas Pastor Deschutes Brewery
5 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky
6 Peter Rueegger Team Mudman
7 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
8 Chris Roberts Hammer Velo
9 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
10 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
11 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
12 Erik Offner
13 Erik Carlson
14 Jeff Chochon
15 Jerald Winfrey Cyclepath Racing
16 Chuck Hood
17 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
18 Daniel Esterling Green Submarine Records
19 Ryan Morgan Trusty Switchblade
20 Billy Holcomb Trusty Switchblade
21 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Rac
22 Joe Pinzone Threshold Velo
23 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
24 Matt Hooge
25 Jason Vanhorn
26 Yuji Sumimoto
27 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi
28 Danny Lopez Trusty Switchblade
29 Erik Spillman Portland Velo Racing Team
30 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo
31 Carl Anton
32 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
33 Brian Johnson League of Sportsing Gentlemen
34 Andy Platt
DNF Sasha Lacey Portland Velo Racing Team
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Hanselman
2 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club
3 Keith Mcintire BeerMongers Cycle Club
4 Anthony San filippo Rolf Prima
5 Chris Moore
6 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
7 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
8 Darin Hale
9 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team
10 Andrew Duncan BeerMongers Cycle Club
11 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing
12 Ben Baltazar
13 Joel Gaff jr.
14 Jason Skelton Word-RCB by Cyclisme
15 Toby Contreras
16 Josh Kneedler
17 Steve Kresl
18 Greg Espinosa
19 Dean Bailey
20 Steven Soto Hapi-Go!
21 Greg Myers
22 James Owen Capitol Velo
23 Jonathan Modie Team S+M
24 Scott Graves
25 Kyle Gunsul
26 Thomas Tritz
27 Ethan Fuld
28 Bjoern Brunner
29 Wesley Woosley
30 Chris Haskey
31 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team
32 John Hughes
33 Candida Hart
34 Mark Mcmurtry VMR Racing
35 Brian Hart jr.
36 Scott Winkels Portland Velo Racing Team
37 Andrew Kaylor Hapi-Go!
38 Eric Meier Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
39 Mike Meier Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
DNF Karl Bailey Rebound/Tireless Velo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Metz bicycleattorney.com
2 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood
3 John Foulston Portland Velo Racing Team
4 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
5 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
6 Greg Talbert
7 Mike Mercer Grouptrail Cycling
8 Ed Locke Cyclepath Racing
9 Alan Thomason Deschutes Brewery
10 Dave Luoma Cyclepath Racing
11 Jeffrey Volk DNR Cycling
12 Steven Basden Cyclepath Racing
13 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion
14 Tim Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
15 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
16 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
17 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
18 Ian Kennedy bicycleattorney.com
19 Brian Smith WebCyclery.com
20 Alan Whitney Rogue
21 Dan Davis WebCyclery.com
22 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo
23 Tom Spofford Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
24 Paul Mautner Veloforma
25 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
26 Dave Metz
27 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team
28 Ken Finch
29 John Climaldi
30 Richard Potestio
31 Eric Schmitt
32 Kevin Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
33 Candida Hart
DQ Steven Thorne BikeFlights.com
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 Peter Spir Team S+M
4 Ron Strasser Team S+M
5 John Nicholas DNR Cycling
6 Amory Cheney Boneyard Cycling
7 John Ramey
8 Russ Patterson Portland Velo Racing Team
9 Robert Luoma
10 Tad Hodgert
11 Edward Lanton
12 Loren Russell
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joanne Eastwood Deschutes Brewery
2 Erika Miranda Trusty Switchblade
3 Hazel Gross
4 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi
5 Sharon Anderson
6 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathy Hovermale Boneyard Cycling
2 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood
3 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
4 Tessa Sugahara Highfive Cycling
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pam Reid Team Rose City
2 Donna Rosenberg
3 Cynthia Engel Deschutes Brewery
4 Loraine Blake Cyclepath Racing
5 Candida Hart Hapi-Go!
6 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky
7 Renata Hahn Team Rose City
8 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing
2 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood
3 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing
4 Matthew Wilkins
5 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team
6 Jerald Winfrey Cyclepath Racing
7 Paul Hamerton-kelly Stumptown Cycling Club
8 Scott Hamness
9 Nolan Restivo
10 Dave Luoma Cyclepath Racing
11 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
12 Monkaba Adam
13 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
14 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi
15 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
16 Candida Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
2 Candida Hart Hapi-Go!
3 Andrea Fisk-beardsley BriHOP Racing
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Boquiren Hammer Velo
2 Steven Soto Hapi-Go!
3 Alex White Word-RCB by Cyclisme
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go!
2 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
3 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing
4 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club
5 Hannah Hart Hapi-Go!
DNF Beth Burns Rebound/Tireless Velo
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hilary Luther
2 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing
3 Inga Beck
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Tambs
2 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood
3 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
4 Sarah Heckles
5 Cindy Werhane Athletes Lounge Cycling Team
6 Becca Smith-morgan Stumptown Cycling Club
7 Lisa Glasser
8 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oaks
9 Halley Shultz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
10 Sierra Reid
11 Rose-ann Hamness
12 Sara Caldwell-kan Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 11