Log In
AACX at South River Farm • Oct 17 2015
3.3
2
3.1
3
3.1
Partly Cloudy, 55 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3.3
Beers
2
Moisture
3.1
Accel
3
Tech
3.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Von dohlen Unattached 0:48:01.1
2 James Hogg Unattached 0:48:08.8
3 Matthew Toigo Unattached 0:48:42.0
4 Nicholas Wood Unattached 0:50:38.5
5 Patrick Gray Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:52:00.0
6 Ryan Nielson Unattached 1 Lap
7 Rob Duncan Unattached 1 Lap
8 Robert Loeb Patuxent Velo 1 Lap
9 Douglas Borg Unattached 1 Lap
10 Vince Tur-rojas Unattached 1 Lap
11 Carson Filipowski Unattached 1 Lap
12 Daniel Schutt Unattached 1 Lap
13 Robert Taylor Unattached 1 Lap
14 Charles Valade Velominati 1 Lap
15 Demetris Taylor Phase Cycling 1 Lap
16 Robert Cannon Team Bikenetic 2 Laps
17 Gerald Henderson V-DAY 2 Laps
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruben Jacobo-rubio Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:45:17.8
2 Mark Lyon-vaiden Adventures for the Cure 0:45:42.4
3 Holbrook Hayes Unattached 0:46:04.9
4 Dylan Stagner Potomac Velo Club 0:46:23.8
5 Tom Simchak District Velocity Racing/District V 0:46:28.7
6 Jordan Steelman District Taco Cycling p/b BicycleSP 0:46:33.6
7 Benjamin Mogren Unattached 0:46:33.9
8 Michele Lisi SEAVS/Haymarket 0:46:54.8
9 John Wright Keep It Tight 0:47:56.9
10 Grant Herdrich RAPHA CYCLING CLUB 0:48:05.3
11 Chris Boland Unattached 0:48:08.7
12 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:48:49.2
13 Triston Mcintyre Western Howard County Cycling/Sport 0:49:02.3
14 Geoff Silberman Unattached 0:49:58.2
15 Clinton Boyer Unattached 0:50:07.8
16 Lucas Beirne Unattached 0:50:08.3
17 Nathan Moyer Unattached 0:50:23.0
18 David Saunders Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:50:47.2
19 Alex Pline Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:51:12.2
20 Keith Esham Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:51:26.0
21 Stephen Heuser Unattached 0:51:35.4
22 Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:52:02.0
23 Arjan Berkelaar Unattached 0:52:26.3
24 Glenn Stevens Artemis Racing 1 Lap
25 James Harris Unattached 1 Lap
26 Marcus Springmann Tarmac & Trail Racing 1 Lap
27 Andrew Reiter Unattached 1 Lap
28 Michael Brindza National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
29 James Maiden Unattached 1 Lap
30 Brian Brindle Tarmac & Trail Racing 1 Lap
DNF Michael Defferding Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Blair Adventures For the Cure 0:55:54.6
2 Mattison Brady District Velocity Racing/District V 0:55:57.0
3 David Flaten US Military Endurance Sports 0:56:25.6
4 Keith Omundson Joes Bike Shop Racing Team 0:57:04.6
5 Iain Banks ABRT/PARVILLA CYCLES 0:59:58.4
6 David Short J Mac Cycling LLC 1:00:34.3
7 Kristopher Macalinao Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:56:03.2
8 Joshua Delmanzo Unattached 0:56:24.9
9 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Abate District Velocity Racing/District V 0:42:39.2
2 Joseph Hydrick Unattached 0:42:51.8
3 Allan Wallace Bayside Velo/Bike Doctor 0:43:19.2
4 Zachary Berkow Rock Creek Velo 0:43:32.5
5 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 0:43:42.0
6 John Switzer Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:44:16.9
7 Thomas Humphreys Rock Creek Velo 0:44:20.9
8 Evan Thomas-arnold District Hardware Cycling Collectiv 0:46:20.1
9 Adam Fulcher Rock Creek Velo 0:46:22.0
10 Frank Smith Mad Alchemy Rider Cooperative 0:46:53.0
11 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 0:49:10.1
12 Pete Custer Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:49:12.8
13 Abe Ehlers Unattached 1 Lap
14 Charly Hermanson Joes Bike Shop Racing Team 1 Lap
DNF Dean Jagusch Lateral Stress Velo Inc. DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dillon Cosper Baltimore Youth Cycling 0:11:05.8
2 Roman Steis National Capital Velo Club/UnitedHe 0:11:20.1
3 Christian Lam National Capital Velo Club/UnitedHe 0:12:17.8
4 Krishna Gupta Unattached 0:12:34.2
6 Finn Leary Baltimore Youth Cycling 0:13:19.8
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 0:16:12.5
2 August Milliken Rock Creek Velo 0:16:17.7
3 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:16:31.0
4 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:16:54.3
5 Andrew Strohmeyer Western Howard County Cycling 0:17:01.8
6 George Provine Western Howard County Cycling/Sport 0:18:20.9
7 Ansel Casper Unattached 0:19:21.3
8 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:19:29.7
9 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 0:19:41.9
10 Cameron Spicer Rock Creek Velo 0:20:46.1
11 Zachary Safford Rock Creek Velo 0:20:46.4
12 Jonah Killy Rock Creek Velo 0:21:05.8
13 Lance Provine Western Howard County Cycling/Sport 0:22:46.2
14 Ethan Dixon Rock Creek Velo 0:22:51.5
15 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:23:09.0
16 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 0:23:52.1
17 Aaron Mundie Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:24:01.4
18 Jack Reed The Bike Lane 0:24:12.1
19 Pushkin Crocker Unattached 0:26:44.8
20 Edwin Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:28:26.8
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gentry Jefferson Monticello Velo Club/Miller School 0:46:34.7
2 Laraib Laubach Rock Creek Velo 0:46:35.1
3 Samuel Yarashus National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:59.2
4 Bo Rider Rock Creek Velo 0:47:46.3
5 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:50:38.5
6 Maximus Oleynik Rock Creek Velo 1 Lap
7 Antoine Levie Rock Creek Velo 1 Lap
8 Seth Dolin Rock Creek Velo 1 Lap
9 Joseph Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
DNF Eli Grosser Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Proulx Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:42:38.9
2 David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:42:49.3
3 Jeremy Gardner District Hardware Cycling Collectiv 0:43:33.2
4 Joe Lillibridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:43:53.7
5 Iain Banks ABRT/PARVILLA CYCLES 0:44:28.4
6 John Dove Crosshairs Cycling 0:44:57.3
7 Jeff Chun Bayside Velo/Bike Doctor 0:45:54.8
8 Ryan Jenkins The Bike Lane 0:47:19.8
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:01.4
2 Matthew Albanese Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:47:08.2
3 Mark Cavey Crosshairs Cycling 0:47:08.3
4 Scott Harvey Bayside Velo/Bike Doctor 0:47:36.4
5 Brian Geary Western Howard County Cycling/Sport 0:47:42.3
6 John Reed The Bike Lane 0:47:57.6
7 Bilal Zia The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:48:03.6
8 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:48:28.8
9 Abe Ehlers Unattached 0:49:55.6
10 Mark Vichich Unattached 0:49:59.8
11 Howard Hayes Artemis Racing 0:50:13.9
12 Matthew Dixon Rock Creek Velo 0:50:20.1
13 Josh Woodson Whole Wheel Velo Club 0:50:46.8
14 Jason Glitz Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
15 Mike Trumpfheller DCMTB 1 Lap
16 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 1 Lap
17 Danion Jackson Artemis Racing 1 Lap
18 Aaron Ghais Western Howard County Cycling/Sport 1 Lap
19 Alex Pline Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
20 Michael Marinaro Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
21 Ryan Kephart Crosshairs Cycling 1 Lap
22 Glenn Stevens Artemis Racing 1 Lap
23 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
24 Raymond Rosario US Military Endurance Sports 2 Laps
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Birner Western Howard County Cycling/Sport 0:44:50.1
2 Daryl Grissom Celerity Cycling 0:44:51.9
3 Stokely Samuel Unattached 0:45:43.5
4 Andrew Shaw National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:47.9
5 Ramon Benitez Unattached 0:46:51.4
6 Marc Vettori Deluxx Bicycles 0:47:28.7
7 Mark Monnett SRAM Factory 0:47:31.6
8 Joe Wollschlager Bayside Velo/Bike Doctor 0:47:33.3
9 Anthony Monaco Bayside Velo/Bike Doctor 0:47:54.7
10 David Tucker Bicycle Outfitters Racing Team 0:48:09.3
11 Jonathan Hanson Unattached 0:48:16.9
12 Albert Greene DCMTB 0:48:29.8
13 Marc Genberg The Bike Lane 0:48:49.4
14 Chas Ryan Potomac Velo Club 0:49:17.0
15 Scott Gordon Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:49:27.2
16 Bruce Lindsay Charm City Cycling LLC 1 Lap
17 Christopher Salice Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
18 Paul Evans Patuxent Velo 1 Lap
19 Sol Schott Crosshairs/Spy/Bike Dr. Waldorf 1 Lap
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:50.5
2 Douglass Gray First State Velo Sport 0:45:29.8
3 David Wolfel Route 1 Velo 0:47:41.8
4 Eric Marshall Unattached 0:48:37.4
5 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:48:58.6
6 William Feasley DC Velo Limited 0:48:59.6
7 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 0:50:39.0
8 Michael Wynnyk Crosshairs Cycling 0:50:39.1
9 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
10 Chris Massonneau Western Howard County Cycling/Sport 1 Lap
11 Loren Yager Rock Creek Velo 1 Lap
12 Bob Perna Unattached 1 Lap
13 David Webber All American Bicycle Club Inc./All 1 Lap
14 Rob Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
15 Giulio Porta Chesapeake Wheelmen 1 Lap
16 Gary Kelley Sports T.E.A.M. 1 Lap
17 Randall Nixon Western Howard County Cycling/Sport 2 Laps
DNF Ronne Irvine Sports T.E.A.M. DNF
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 12   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Mitchell CCB/CCB Racing 0:42:50.3
2 Colin Eustis Unattached 0:44:01.5
3 Andrew Webster WOODEN WHEELS RACING 0:46:18.2
4 Sean Mcdonough Unattached 0:46:43.7
5 Ron Hermann Unattached 0:46:44.1
6 Paul Kriewald Unattached 0:48:18.3
9 Charles Swain Unattached 1 Lap
10 Jeremy Rider Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo 0:43:11.9
2 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:32.8
3 Laura Cathers Colavita Racing Inc./Mid-Atlantic C 0:44:50.3
4 Melissa Tallent US Military Endurance Sports 0:44:54.4
5 Carolyn Johnson Firefly Adventure Team 0:45:43.6
6 Rosalind Hain Unattached 0:45:54.3
7 Danielle Nadler Veloville USA 0:46:15.1
8 Jennifer Mattes Tarmac & Trail Racing 1 Lap
9 Paula Caro Team Bikenetic 1 Lap
10 Judy Swain Veloville 1 Lap
11 Anna Scialli River CIty Women's Racing 1 Lap
12 Ellen Higginson Unattached 1 Lap
DNF Uma Gupta Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Maxwell Colavita Racing Inc. 0:39:08.2
2 Alice Henriques Zanconato Racing 0:39:47.5
3 Lucy Cutting Spokeswomen Racing 0:40:16.8
4 Shauna Sweet Crosshairs Cycling 0:40:58.6
5 Svetlana Mack Rock Creek Velo 0:40:58.7
6 Amanda Watson Unattached 0:45:26.8
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrienne Allegretti Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:42:45.5
2 Dori Buckethal Unattached 0:43:10.4
3 Erin Conner Team Sticky Fingers 0:43:28.6
4 Julia Bryan District Hardware Cycling Collectiv 0:43:28.9
5 Sue Mcquiston Annapolis Bicycle Racing Team 0:43:36.5
6 Cameron Newcombe Unattached 0:44:32.9
7 Lindsay Dugovich Baltimore Bicycle Club 0:45:24.5
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
5 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:13:01.4
7 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:14:06.2
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Humphreys Rock Creek Velo 0:18:56.1
2 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:19:38.2
3 Samantha Williams Rock Creek Velo 0:20:06.8
4 Elizabeth Cayenne-mccall Rock Creek Velo 0:20:06.9
5 Avery Johnston Rock Creek Velo 0:22:16.4
6 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:22:22.0
7 Elizabeth Kelley-kern Unattached 0:23:48.5
8 Julia Kelley-kern Unattached 0:24:06.2
9 Meaghan Geary Unattached 0:27:27.7
10 Meena Woodson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:29:22.4
Finishers: Cat 4: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paula Smith River CIty Women's Racing 0:45:16.1
2 Rosemarie Beale Rock Creek Velo 0:46:25.3
3 Robin Khan Unattached 1 Lap
4 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
5 Denise Clearwater Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
7 Nicole Davison 1 Lap
8 Adrienne Allegretti 1 Lap
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1