Log In
NEOCX Race 4 - Urban Cross • Oct 11 2015
3.1
1.1
5.8
4.9
1
Clear, 65 degrees, wind 12 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3.1
Beers
1.1
Moisture
5.8
Accel
4.9
Tech
1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Weeks Team Lake Effect
2 Nicholas Vorwerk Team Novo Nordisk Juniors
3 Brett Mckay Bike Ohio
4 Joe Mcdaniel Lake Effect Cycling Team
5 Aaron Cruikshank Giant Bicycles p/b CHG Inc. & Zinge
6 Aaron Hershberger Ride On Wooster
7 Christopher Huck Wells Fargo Advisors
8 Cameron Jackson WAS Labs Cycling
9 Zachary Chappell Snake Bite Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Spisak
2 Alex Intihar
3 John Graber
4 Eric Jennings
5 Stephen Smeyak
6 Joe Simonetti Blue Sky Cycling Club
7 Lawrence Smith Summit Freewheelers
8 Jack Richardson Blue Sky Cycling Club
9 Zachary Mellion
10 Daraius Patell
11 Ken Hagan Snake Bite Racing
12 Zachary Valigosky
13 Andrew Banyas
14 Mark Bischof Spin/Litzler Automation
15 Keith Bryant
16 Jonathan Augustine bike ohio
17 Rich Ryan Blue Sky Cycling Club
18 Michael Salinger
19 Christian Pawar
20 Corey Gregg
21 Doug Hayes
22 Jasper Stallings Case Western Reserve University
23 Michael Lepley
24 Zac Waugh
25 Daniel Muskin-pierret Case Western Reserve University
26 Matt Mcvicker
27 Bill Braun bike ohio
28 David Kubala
29 Kevin Kaucheck
30 David Effron
31 Edward Barbour
32 Connor Landreth WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 27   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Travis WAS Labs Cycling
2 Nathaniel Abbott
3 Ian Niles Pista Elite
4 Emerson Stoneking WAS Labs Cycling
5 Dino Dolden
6 Cameron Scacheri
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Niles Pista Elite
2 Morrison Stoneking WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Landreth WAS Labs Cycling
2 Burke Fortner Wells Fargo Advisors
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Kuhlman
2 Ernesto Marenchin Twin Six
3 Matthew Tinkey Top Gear Racing / 321 Ride
4 Martin Zakes
5 David Shaffer Team Citius
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooke Furio Northbrook Garner Bicycle Club
2 Don Cameron
3 Scott Evans Spin/Litzler Automation
4 Brian Pitell
5 David Chernosky St. Francis Animal Hospital of Clev
6 Paul Marasco
7 Craig Burland Bike Ohio
8 Ed Masta
9 David Johnson
10 Michael Schmidt
11 Timothy Fortner Wells Fargo Advisors
12 Robert Ludwig
DNF Joseph Pallotto Lake Effect Cycling Team
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Young
2 Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team
3 Jeff Kompa Spin/Litzler Automation
4 Andrew Klumb
5 William Gibson Blue Sky Cycling Club
6 Ron Kubala
7 Marshall Leininger Stark Velo
8 Steve O'bryan Team Bicycle Hub
9 Mark Thomas
10 Robert Breedlove Blue Sky Cycling Club
11 Jos Belich
12 Daryl Breedlove Blue Sky Cycling Club
13 Tom Wilson
DNF Richard Brink
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ernesto Marenchin Twin Six
2 Jay Ganser
3 Alexander Kinney
4 Jack Richardson Blue Sky Cycling Club
5 William Gibson Blue Sky Cycling Club
6 Robert Breedlove Blue Sky Cycling Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Marut Team Lake Effect
2 Jay Ganser
3 Brad Rogers
4 Richard Holzworth La Prima Espresso Co. Racing
5 Caleb Smith La Prima Espresso Co. Racing
6 Brian Klueber
7 Jason Spieth
8 Craig Burland Bike Ohio
9 Alexander Valigosky
10 Josh Schmidt Snake Bite Racing
11 Shawn Geiger Dynamic Physical Therapy Cycling p/
12 Frank Mocilnikar
13 Martin Zakes
14 Michael Schmidt
15 Mitch Schrader
16 Ed Masta
17 Mike Mayer Team Snakebite Racing
DNF Scott Kuboff Wells Fargo Advisors
DNF David Galati La Prima Espresso Co. Racing
DNF Scott Young
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 10   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Ponti Team Bicycle Hub
2 Jackie Mckay bike ohio
3 Lorena Brown Wells Fargo Advisors
4 Gillian Wenger Cincinnati Cyclocross
5 Catherine Neff WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ella Marasco
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Sroka Team Lake Effect
2 Marie Rote Wells Fargo Advisors
3 Amanda Schmidt Team Snakebite Racing
4 Gwen Davis VeloFemme p/b Litzler
5 Sarah Shaikh Summit Freewheelers
6 Angela Ridgel Team Snakebite Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Catherine Neff WAS Labs Cycling
2 Lauren Baldarelli
3 Elise Rowe La Prima Espresso Co. Racing
4 Marie Rote Wells Fargo Advisors
5 Sarah Shaikh Summit Freewheelers
6 Michelle Mead
7 Dana Tinkey
8 Amy Carmichael
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5