Log In
Cross Crusade: Alpenrose • Oct 11 2015
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.8
4.7
5.1
5.4
5
Partly Cloudy, 59 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.8
Beers
4.7
Moisture
5.1
Accel
5.4
Tech
5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathy Hovermale Boneyard Cycling
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriele Canzi
2 Luke Bergerson Capitol Velo
3 Andy Klepack
4 Drew Trapnell
5 Peter Hand
6 Brian Wise
7 Matt Taini
8 Cesar Carrillo
9 Mike Hammess
10 Scott Laplante
11 Michael Sather Guinness Cycling Team
12 Artur Grochowski Threshold Velo
13 Andy Borell Threshold Velo
14 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
15 Adam Nicholas
16 David Meyer
17 Alastair Cox
18 Carl Steinke
19 Matthew Giem
20 Austen Sofhauser
21 Quinn Rohlf
22 Ryan Parker
23 Brett Courwoyer
24 Michael Khamsot Grouptrail Cycling
25 Savyasaachi Keshava murthy
26 Anthony Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
27 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team
28 Don Gutzmann
29 Will Lewis
30 Jorge Avalos
31 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team
32 Adrian Vogwell
33 Charlton Shen
34 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
35 Matt Feldmar
36 Steven Powell
37 Justin Myers
38 Scott Erickson
39 Matt Erdman
40 Nathan Boyett
41 Ramsey Kail
42 Chuck Halada
43 John Bower
44 Ian Baer
45 Mark Baer
46 Vince Bianchini
47 Zachary Goude Team Planet X USA
48 Dave Dallas
49 Christian Youngerman
50 Craig Mitchelldyer
51 Tom Armstrong
52 Aziz Jarrahzadeh Athletes Lounge Cycling Team
53 Jernie Mourich
54 Jeb Hendrix
55 Reyaz Rohani
56 David Groskopf
57 Harold Miner
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 53  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Rhoads
2 Elisa Litwora
3 Summer Baird
4 Sierra Domaille
5 Gwen Hryciw
6 Mary Grace baxendale Athletes Lounge Cycling Team
7 Logan Greer
8 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling
9 Pam Guy
10 Lindsay Abina
11 Sabina Valentine
12 Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team
13 Nadege Dubuisson Rolling Thunder p/b The Missing Lin
14 Sara Bergonzi
15 Juliet Korver
16 Milli Chennell
17 Nicole Beekwith
18 Kristin Wells
19 Sarah Lambert
20 Kim Distefano
21 Samantha Trost Team S+M
22 Sarah Vorberhardt
23 Dana Beckwith
24 Vikki Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes
DNF Elizabeth Mahon
DNF Shannon Tauscher Rebound/Tireless Velo
DNF Alina Dussart BeerMongers Cycle Club
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Haidet
2 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
3 Sean Babcock Team S+M
4 Erik Tonkin Team S+M
5 James Ceccorulli Team S+M
6 Quinn Keogh
7 Brennan Wodtli
8 Matt Russell Hutch's/Bend Dental
9 Ben Thompson Thump Coffee
10 Joshua Johnston
11 Gabriel Linn Trusty Switchblade
12 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB
13 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB
14 Leland Gilmore
15 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB
16 Javier Colton
17 Schmitt Damian Portland Bicycle Studio
18 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
19 Paul Lacava
20 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental
21 Christian Buesch Corvallis Cyclery Racing
22 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
23 Donovan Birky Breadwinner Cycles
24 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood
25 Chaz Hogenauer
26 Grant Berry HiFi Sound Cycling Components
27 Colin Rowan Portland Bicycle Studio
28 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood
29 Ryan Garner Olympia Cycling Team
30 Zach Heath
31 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles
32 Brian Mccleerey AUDI
33 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes
34 Jonathan Myers
35 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood
36 Kyle Thornton
37 Crossett Freilinger
38 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio
39 Brian Hart jr. Breadwinner Cycles
40 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
41 Ira Ryan Breadwinner Cycles
42 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
43 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
44 Ian Jungjohann League of Sportsing Gentlemen
45 Joel Madrone Breadwinner Cycles
46 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
47 Jason Elstad Portland Bicycle Studio
48 Robert Carver Olympia Cycling Team
49 Cole Lalomia
50 Ryan Funke Deschutes Brewery
51 Sean Corey Breadwinner Cycles
52 Adrian Richardson Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
53 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
54 Cushman David Grouptrail Cycling
55 Andrew Hawley Team Lost Highway
56 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
57 Jeff Smith Therapeutic Associates Racing
58 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
59 Cory Bolen
60 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team
61 John Hartnett Team Oregon presented by Laurelwood
62 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing
63 Stephen Laurent
DNF James Williams
DNF Ryan Comeau Portland Bicycle Studio
DNF Josh Kelley
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 12   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com
2 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 Matthew Paez
4 Thomas Mcdonagh
5 Matthew Piekutowski
6 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
7 Perry Lund Hutch's-Slocum-Co-Motion
8 Bradford White
9 Mahlon Houk Audi
10 Max Miller
11 Jon Houk Audi
12 Keelan Ontiveros Smith&Nephew p/b West End Bikes
13 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
14 Kyle Berg
15 Robert Mayer
16 Mike Chamblin
17 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion
18 Timothy Scheumann Athletes Lounge Cycling Team
19 Alan Barton Olympia Cycling Team
20 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
21 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
22 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling
23 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing
24 Emerson Webb
25 Justin Onusko Therapeutic Associates Racing
26 Nathanael Hart
27 Caleb Trumbull Hood River Velo
28 Mike Keller
29 Robert Christensen Team S+M
30 James Bradley Rogue
31 Kellan Kjera
32 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
33 Chris Page
34 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
35 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing
36 Xander Viray Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
37 Adam Moore Grouptrail Cycling
38 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
39 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
40 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
41 Nico Parkes-perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
42 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
43 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team
44 Elliot Carroll
45 Jason Uland Metropolis Cycle Repair
46 Ben King
47 Brian Schiller Guinness Cycling Team
48 Andy Letourneau River City Bicycles
49 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team
50 Christian Martin River City Bicycles
51 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
52 Michael Shearer Team 10 Barrel
53 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
54 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
55 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
56 Billy Holcomb Trusty Switchblade
57 Mark Schroeder Team Oregon presented by Laurelwood
58 Barrett Reiner
59 Chuck Meyer Murder of Crows
60 Jared Mcclintock
61 Randall Flores
62 Conor Fitzgerald Portland Bicycle Studio
DNF Matt Jamison Grouptrail Cycling
DNF Jason Miranda Team Beer
DNF Kevin Neidorf River City Bicycles
DNF Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 11   Cat 4: 7   Cat 5: 8   Cat ?: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling
2 John Pearson GET FIT Cycling
3 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
4 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
5 Justin Guidroz Audi
6 Dustin Henderson Murder of Crows
7 Jared Holm
8 Andrew Baxter River City Bicycles
9 Andrew Slater
10 Garret Holbrook
11 Randall Fransen Team Lost Highway
12 Josh Sutton
13 Tyler Wilson
14 Blaine Bartholomew
15 Ryan Mclaughlin
16 John Berrigan
17 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club
18 Stephen Zadrozny Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
19 Evan Martin Bend Endurance Academy
20 Russell Walker
21 Michael Collins bicycleattorney.com
22 Ryan Chase Deschutes Brewery
23 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team
24 Kristopher Celtnieks Hammer Velo
25 Ian Boggs
26 Dan Dellitt
27 Kyle D'auria
28 Brian Meyer
29 Ty Goldsby
30 Cooper Irwin Hapi-Go!
31 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
32 Michael Antonishea
33 Sid Hariharan GET FIT Cycling
34 Eric Mergen
35 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team
36 Justin Yeash
37 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair
38 Spencer Severance
39 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing
40 Quincy Gill Hutch's-Slocum-Co-Motion
41 Cory Nann
42 Kevin Rayburn Team Planet X USA
43 Joseph French Team Lost Highway
44 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
45 Robert Axel anderson
46 Tim Breault
47 Sean Haggerty
48 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood
49 Aaron Kravitz
50 Jason Ladwig
51 Chris Bathke
52 Greg Van amerongen Guinness Cycling Team
53 Tanner Schulz
54 Adam Bergerson Capitol Velo
55 Daniel Kirkham Team 10 Barrel
56 Sean Hunter
57 Anthony Roberts Team Lost Highway
58 Phil Avery Team Beer
59 Justin Tunis
60 Ryan Daugherty
61 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair
62 Dustin Long
63 Jimmy Gladish
64 Nicholas Leuenhagen
65 Esteban Vasquez
66 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team
67 Jeph Sarsdahl
68 Kevin Bransford
69 James Mcdonagh
70 Michael Newton Team Mudman
71 Matt Bloom GET FIT Cycling
72 Aaron Singer-englar
73 Evan Tufte Beaverton Bicycle Club
74 Chas Esping
75 Travis Bullard
76 Ross Begg
77 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Lin
78 Johnny Bolinder
79 Aaron Frechette
80 Craig Harrison
DNF Mark Gyulafia
DNF Chris Parco
DNF Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club
DNF Andy Evans
DNF Ken Elser Team Planet X USA
DNF Matt Herr Olympia Cycling Team
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 10   Cat 5: 2   Cat ?: 68  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Taylor StudioNINE30-Cascade Sotheby's Inte
2 Aaron Coker Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
3 Brian Malloy Therapeutic Associates Racing
4 Walter Mcknight Deschutes Brewery
5 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
6 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing
7 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
8 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
9 Rob Bingham
10 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team
11 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
12 Jack Trumbull Hood River Velo
13 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
14 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
15 Joe Larson Deschutes Brewery
16 Pete Conklin Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
17 John Martin Team Lazy Tarantulas
18 Jon Coney
19 Dwayne King bicycleattorney.com
20 Mark Sather Team 10 Barrel
21 Dave Wrast The Spokesmen
22 Jon Buffaloman bouffleur Rolling Thunder p/b The Missing Lin
23 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
24 Michael Clark Stumptown Cycling Club
25 James Thompson
26 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
27 Jeremiah Hartley
28 Ed Waters
29 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
30 Jake Linford
31 Ben Helgren
32 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
33 Eron Riddle
34 Eric Duey
DNF Jacob Roth
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
2 Davis Melkonian Hood River Velo
3 Henry Jones Bend Endurance Academy
4 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
5 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
6 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
7 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
8 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
9 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling
10 Caleb Trumbull Hood River Velo
11 Calvin Keane Bend Endurance Academy
12 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
13 Elijah Krause Bend Endurance Academy
14 Nathanael Hart
15 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
16 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
17 Jace Petersen Hood River Velo
18 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
19 Evan Martin Bend Endurance Academy
20 Owen Szwaya bicycleattorney.com
21 Spencer Sevesorey
22 Cassell Lefevre
23 Cooper Irwin Hapi-Go!
24 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
25 Elijah Shulman
26 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
27 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Te
28 Zane Globus-oharra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
29 Jackson Jones
30 Axel Evenque
31 Owen L rogers Beaverton Bicycle Club
32 Miles Revenaugh
33 Benjamin Lomas
34 Nicholas Leuenhagen
35 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
36 Luke Soto Hapi-Go!
37 Ethan Wong
38 Lance Wong
39 Carson Griffith Bend Endurance Academy
40 Ian Brown Bend Endurance Academy
41 Christian Dobbins
42 Jaben Gayheart Trusty Switchblade
43 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
44 Evan Grover Bend Endurance Academy
45 Cole Talmage
46 Duncan Howell
47 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
48 Johnny Bolinder
49 Brennan Pool
50 Ben Wicker PDX Devo Junior Cycling
51 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas
52 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
53 Riley Johnson
54 Jacob Litton
55 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
56 Federico Spedini
57 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
58 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
59 Ian Baer
60 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
61 Tully Carrillo
62 Joshua Bussey Showers Pass MTB/CX Team
63 Eli Lanners
64 Jake Remund
65 Avery Jackson
66 Evan Vanderstoop
DNF Ryan Devries Filth and Fury
DNF Michael Zoormajian
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 15   Cat ?: 45  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
4 Jackson Jones
5 Owen L rogers Beaverton Bicycle Club
6 Miles Revenaugh
7 Benjamin Lomas
8 Nicholas Leuenhagen
9 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
10 Luke Soto Hapi-Go!
11 Lance Wong
12 Carson Griffith Bend Endurance Academy
13 Ian Brown Bend Endurance Academy
14 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
15 Evan Grover Bend Endurance Academy
16 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
17 Ben Wicker PDX Devo Junior Cycling
18 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas
19 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
20 Riley Johnson
21 Jacob Litton
22 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
23 Federico Spedini
24 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
25 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
26 Ian Baer
27 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
28 Tully Carrillo
29 Joshua Bussey Showers Pass MTB/CX Team
30 Eli Lanners
31 Jake Remund
32 Evan Vanderstoop
DNF Ryan Devries Filth and Fury
DNF Michael Zoormajian
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Caleb Trumbull Hood River Velo
3 Calvin Keane Bend Endurance Academy
4 Elijah Krause Bend Endurance Academy
5 Nathanael Hart
6 Jace Petersen Hood River Velo
7 Spencer Sevesorey
8 Cassell Lefevre
9 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
10 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Te
11 Zane Globus-oharra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
12 Ethan Wong
13 Jaben Gayheart Trusty Switchblade
14 Cole Talmage
15 Johnny Bolinder
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Davis Melkonian Hood River Velo
2 Henry Jones Bend Endurance Academy
3 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
4 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
5 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
6 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
7 Evan Martin Bend Endurance Academy
8 Owen Szwaya bicycleattorney.com
9 Elijah Shulman
10 Christian Dobbins
11 Duncan Howell
12 Brennan Pool
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
2 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
3 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling
4 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
5 Cooper Irwin Hapi-Go!
6 Axel Evenque
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
2 Grace Green
3 Ava Lilley
4 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
6 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
7 Kloe Pfannmuller
8 Allyson Selander
9 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
10 Elizabeth Mcknight
11 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
12 Aubrey Ellerbruch
13 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas
14 Mary Stoll
15 Roxanna Hart Hapi-Go!
16 Emma Royce The Spokesmen
17 Katerina Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
18 Linnea Owen Capitol Velo
19 Olivia Remund
20 Emma Ward Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
21 Ana Marie rich Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
22 Samantha Trost Team S+M
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
3 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
4 Allyson Selander
5 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
6 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas
8 Roxanna Hart Hapi-Go!
9 Katerina Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
10 Olivia Remund
11 Emma Ward Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
12 Ana Marie rich Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Lilley
2 Kloe Pfannmuller
3 Mary Stoll
4 Emma Royce The Spokesmen
5 Linnea Owen Capitol Velo
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
2 Grace Green
3 Samantha Trost Team S+M
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Mcknight
2 Aubrey Ellerbruch Lake Oswego
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt
2 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com
3 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
4 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com
5 Bear Perrin
6 Joe Santos Cyclepath Racing
7 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bi
8 Matt Williams Thump Coffee
9 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes
10 Michael Wilson Team S+M
11 Andrio Abero
12 Jeff Otto Audi
13 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio
14 Rick Metz bicycleattorney.com
15 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
16 Dave Reitz Team Cycle Sport
17 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes
18 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com
19 Chris Moor Deschutes Brewery
20 Ronald Kizziar
21 Ryan Brown
22 Craig Aaker
23 Brad Sigurdson Team Oregon presented by Laurelwood
24 Daniel Sprouse Cyclepath Racing
25 Mike Szwaya bicycleattorney.com
26 Paolo Dabbeni Biciclista Test Team
27 William Alcorn BikeFlights.com
28 Matt Reeves WebCyclery.com
29 Eric Vickers Half Penny Cycling Team
30 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
31 Joshua Degraff Grouptrail Cycling
32 David Martin Deschutes Brewery
33 Matt Edler Portland Bicycle Studio
34 Martin Baker bicycleattorney.com
35 Mark Deresta Hood River Velo
36 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
37 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing
38 Anthony Broadman StudioNINE30-Cascade Sotheby's Inte
39 Matt Engel
40 Peter Vraniak
41 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing
42 Reny Townsend
43 Alex Accetta Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
44 Mike Brown Therapeutic Associates of Bend/Pine
45 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bi
46 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
47 Bob Jacobs bicycleattorney.com
48 Brian Lynch Dr Will Bar
49 Donald Newlands bicycleattorney.com
50 Hagai Tavori Hammer Velo
51 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
52 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team
53 Trevor Rice Portland Velo Racing Team
54 Michael Moody
55 Eric Lanners
56 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi
57 Michael Risner Guinness Cycling Team
58 Jay Wisowaty
59 Devin Bailly Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
60 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
61 Neil Green Therapeutic Associates Racing
62 Craig Ruby League of Sportsing Gentlemen
63 Ted Byram bicycleattorney.com
64 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion
65 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
66 Brian Anthony Portland Bicycle Studio
67 Wade Miller Sunnyside Sports
68 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
69 Jason Zadow
70 Nicholas Leritz Team S+M
71 Greg Adams Cyclepath Racing
72 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
73 Antonio Castaneda jr Guinness Cycling Team
74 Barry Holman Sunnyside Sports
75 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
76 Mike Heenan
77 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
78 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
79 Wally Hockman WebCyclery.com
80 Rj Remund
81 Bret Berner River City Bicycles
82 Scott Mares Threshold Velo
DNF Tim Joslin Cyclepath Racing
DNF Andy Olsson Hood River Velo
DNF Pete Rubijono
DNF Dennis Starkey
DNF Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW
DNF Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 11   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 57  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brant Buchholz
2 Mark Williams Team Cycle Sport
3 Darren Smith StudioNINE30-Cascade Sotheby's Inte
4 Matthew Crampton BeerMongers Cycle Club
5 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team
6 Brian Little BeerMongers Cycle Club
7 Gabe Doebler
8 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
9 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
10 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
11 Rich Rosko Hammer Velo
12 Doug Minarik bicycleattorney.com
13 Andy Kunkler Hood River Velo
14 Troy Nelson
15 Dolan Halbrook bicycleattorney.com
16 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery
17 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
18 Alexander Roddvik Hood River Velo
19 Banjo Weymouth
20 Matt Radich Dr Will Bar
21 Chris Thoman VMR Racing
22 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
23 Brice Gary Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
24 Kelly Myers Portland Velo Racing Team
25 Karl Haunold
26 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
27 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
28 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
29 Paul Zagacki bicycleattorney.com
30 Michel Waller Deschutes Brewery
31 David Rasca Half Penny Cycling Team
32 Steve Williams Half Penny Cycling Team
33 Aaron Tarnow WebCyclery.com
34 Curtis Brawner
35 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
36 Thomas Pastor Deschutes Brewery
37 Bradford Goodson Team Oregon presented by Laurelwood
38 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
39 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
40 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
41 Greg Freyberg
42 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
43 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
44 Scott A rider Grouptrail Cycling
45 Ryan Morgan Trusty Switchblade
46 Trig Rogers bicycleattorney.com
47 George P.s. mcconnell
48 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas
49 Kenneth Pace Team S+M
50 Jack Trumbull Hood River Velo
51 Joshua Johansen Team 10 Barrel
52 Jeff Chochon
53 Dan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
54 Ashley Williams
55 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
56 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo
57 Brian Schiller Guinness Cycling Team
58 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club
59 Matthew Dial Deschutes Brewery
60 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
61 Chris Page
62 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
63 Bernard Acevedo
64 Scott Hamness
65 Sean Cook Cyclepath Racing
66 Brandon Gallagher Murder of Crows
67 Bryan Mcgeeny Hood River Velo
68 Yuji Sumimoto
69 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
70 Billy Holcomb Trusty Switchblade
71 Brian Petrucci Cyclepath Racing
72 Steve Black
73 Robert Axel anderson Team Oregon presented by Laurelwood
74 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Rac
75 Peter Koonce Grouptrail Cycling
76 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
77 Todd Grover Boneyard Cycling
78 Greg Shaffer
79 Tom Lenth
80 Paul O'connor
81 Thomas Royce The Spokesmen
82 Jason Hughes Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
83 Danny Lopez Trusty Switchblade
84 Erik Spillman Portland Velo Racing Team
85 Anthony Morales Boneyard Cycling
86 Rob Kerr Boneyard Cycling
87 Brian Johnson League of Sportsing Gentlemen
88 Josh Platis
89 Whit Bazemore
90 Keith Dilly
91 Jason Bietz
92 Erik Offner
93 Scott Pierce
94 Chuck Dobbins
DNF Scott Goodrich Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
DNF Daniel Esterling Green Submarine Records
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 6   Cat 5: 4   Cat ?: 78  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristian Mickelson T-WREX
2 Dean Maclean Team Planet X USA
3 Jeffrey Whitaker
4 Aaron Even VMR Racing
5 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team
6 Keith Mcintire BeerMongers Cycle Club
7 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
8 Jason Reynolds Rare Disease Cycling
9 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling
10 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing
11 Jeff Copus Team 10 Barrel
12 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood
13 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
14 Ken Elser Team Planet X USA
15 Paul Greenwalt bicycleattorney.com
16 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club
17 Edward Tyynismaa
18 Andrew Nemecek Therapeutic Associates Racing
19 Matthew Jetton
20 Chris Eves
21 Jeff Horn
22 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood
23 Steven Soto Hapi-Go!
24 Jared Lathrop
25 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
26 Eric Evans
27 Doug Brecht
28 Jason Jones Team Planet X USA
29 Curtis Milander
30 Tom Kay The Spokesmen
31 Brendan Flynn
32 Joe Carpenter Team 10 Barrel
33 Giles Rickett
34 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team
35 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team
36 Chris Thier Boneyard Cycling
37 Robb Farrington
38 John Shorb
39 Chris Rinehart
40 Sean Mccarthy Team 10 Barrel
41 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team
42 Toby Contreras
43 Burk Webb Portland Velo Racing Team
44 Tony Wolff Stumptown Cycling Club
45 Chris Wierman
46 Eric Mckee
47 James Owen Capitol Velo
48 Ben Hein Boneyard Cycling
49 Michael Clark Stumptown Cycling Club
50 David Smith
51 Mike Lurie
52 Gary Kim Grouptrail Cycling
53 Scott Stapleton
54 Brian Kash
55 Bob Schneider
56 Ian Gleason
57 Fred Smelser
58 Raymond Egan The Spokesmen
59 Oliver Fritsch
60 Steve Kresl
61 Charles Barrett
62 Phil Avery Team Beer
63 Jason Schneider Team Finger
64 Greg Eyerly
65 Neil Gibson
66 Mark Hand Team Planet X USA
67 D.j. Deaustria Athletes Lounge Cycling Team
68 Eddie Wang River City Bicycles
69 Mark Mcmurtry VMR Racing
70 Andrew Duncan BeerMongers Cycle Club
71 Blaine Zumwalt
72 James Self
73 David Hart Monster Media Racing p/b Fight Meso
74 Andy Casebeer Team S+M
75 Jon Perry
76 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
77 Ethan Fuld
78 John Williams
79 Christopher H jones
80 Todd Harple
81 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling
82 Bjoern Brunner
83 Dave Torrance
84 Thomas Tritz
85 Joshua Boelter
86 Jamie Laird
87 Kyle Gunsul
88 Paul Devries Filth and Fury
89 Ed Rogers
90 Anthony Smith
91 Andrew Minson
92 Kyle Mountain
93 Wesley Woosley
94 Geir Eide
95 Jonathan Modie Team S+M
96 John Noel
97 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
98 Steve Dehaart
99 Daniel Mckenna
100 Justin Yuen Grouptrail Cycling
101 Stephen Rich
102 Tim Schallberger Sunnyside Sports
103 Abe Covello
104 Richard Fattic Ruckus Test Team
105 Andrew Kaylor Hapi-Go!
DNF Eric Pool Team 10 Barrel
DNF Dan Salvey
DNF Brian Ratliff
DNF Steven Rose
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 12   Cat 5: 7   Cat ?: 85  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Otto Audi
2 John Wilson Team S+M
3 Mark Bradley
4 David Tricamo
5 Michael Nyberg Sunnyside Sports
6 Steven Thorne BikeFlights.com
7 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
8 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
9 Charles Stearns
10 John Foulston Portland Velo Racing Team
11 Steve Petersen Hood River Velo
12 Joseph Fricke Cyclepath Racing
13 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End Bikes
14 Nathan Sheafor Marty's Cycles
15 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
16 Greg Talbert
17 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
18 Jon Gove Grouptrail Cycling
19 Michael Metz bicycleattorney.com
20 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood
21 Dale Nelson
22 Daniel Melkonian Hood River Velo
23 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
24 Dave Luoma Cyclepath Racing
25 Alan Thomason Deschutes Brewery
26 David German Hammer Velo
27 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
28 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
29 Ed