Log In
Gray Goat Sports Indy Cross #1 - Brookside Park • Oct 3 2015
4.7
4.8
3.8
5
4.7
Mostly Cloudy, 49 degrees, wind 15 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
4.8
Moisture
3.8
Accel
5
Tech
4.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marek Hayes Terre Haute Cycling
2 Spencer Miller ROLLFAST
3 Max Palmer Midwest Development Cycling Inc.
4 Tristen Spalding
5 Zach Berend Veloworks Urban Cyclery
6 Eddie Stillman Midwest Development Cycling Inc.
7 Alex Corby Midwest DEVO/Corby Concepts
8 Aaron Banks Midwest Devo
9 Phillip Emmert Midwest Development Cycling Inc.
10 Romeo Gregoire
11 Henry Conaway Midwest Devo
12 Lunden Olinger Midwest Devo
13 Kyle Andersen Summit City Cyclocross Team
14 Jacob Myers None
15 Chance Buckles
16 Sam Burkle None
17 Calvin Conaway Midwest Devo
18 Wyatt Kendall J's Bikes
19 Charlie Prust None
20 Gibson Frizzell
21 Dane Campbell Midwest development cycling
22 Ellis Olinger Midwest Devo
23 Tanner Spalding Midwest Devo
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Bowman grey goat sports
2 Ryan Myers Don Galligher-DRT Consulting
3 Donald Galligher Don Galligher-DRT Consulting
4 Joseph Hatley Dash Racing Indy
5 Brad Hayes Terre Haute Cycling
6 Ryan Tragesser Team Heroes- MOB
7 William Hallberg Team Indiebike p/b IU Health
8 Luke Landis Summit City Cyclocross Team
9 Jim Jensen Gray Goat Sports
10 Ty Peck Team Heroes- MOB
11 Mike Minichiello
12 Greg Bauer Speedway Wheelmen
13 Josh Kline Team World Bicycle Relief
14 Chris Arvin Don Galligher-DRT Consulting
15 John Porter Fit Livin Cycling Team
16 Scott Brenton Team Indiebike p/b IU Health
17 Jason Renschler Speedway Wheelmen
18 Todd Belanger Rollfast
19 Jay Lorentz Speedway Wheelmen
20 Russell Nichols Team World Bicycle Relief
21 Fred Iversen Shamrock Cycles
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 14   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Andersen Summit City Cyclocross Team
2 Patrick Hirschfeld
3 Geoffrey Chandler Speedway Wheelmen
4 Bryan Boggs ZIPP Masters Team
5 Michael Henry Team Nebo Ridge
6 Marc Johnson Team Indiebike p/b IU Health
7 Yngvar Brynildssen Speedway Wheelmen
8 Brad Demott Gray Goat Sports
9 Ramon Vasquez No Limit Racing
10 Greg Youngen Terre Haute Cycling
11 Mark Hamilton Ft. Wayne Outfitters
12 Timothy Gavin Team Nebo Ridge
13 Scott Wagner
14 John Gardner Terre Haute Cycling
15 Craig Reynolds Terre Haute Cycling
16 Kevin Kalbfell None
DNF Dave Garriott Gray Goat Sports
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Larson Velo Reno P/B Western Lithium
2 Tomasz Golas
3 Justin Sorber
4 Josiah Longenecker
5 Brennan Foster Red Zone Cycling
6 Cory Swihart Team Indiebike p/b IU Health
7 Miles Johnson Team Indiebike p/b IU Health
8 Ryan Shean Kentucky Flyers Cycling Inc
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Miller Team Six One Four
2 Lewis Henrickson Team Upland Brewing
3 Joe Laux Team Indiebike p/b IU Health
4 Erik Albers Speedway Wheelmen
5 Dustin Jones Team Indiebike p/b IU Health
6 James Frazier
7 Galen Denney Speedway Wheelmen
8 Jay Brant
DNF Dustin Folger Team Novo Nordisk
DNF Jon Kiner Bloomington Cycle Racing Team
DNF Jake Parker Don Galligher-DRT Consulting
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Knackmuhs Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
2 Robert Church None
3 Zach Douglas None
4 Matt Emmert None
5 Nicholas Allman None
6 Kyle Brenner None
7 David Palmer Team World Bicycle Relief
8 Brian Krull Bicycle Outfitters Indy
9 Jeff Burnett
10 Edward Fujawa Matthews Racing
11 Sonny Morocco Gray Goat Sports
12 Robert Frangi Dash Racing
13 Scott Helvie ICC BISSELL-ABG-GIANT
14 Jacob Banks Midwest Development Cycling Inc.
15 Thomas Mcmannis Bicycle Garage Indy
16 Shelby Gibbs Dash Racing
17 Chris Moore Cycling & Fitness Warehouse
18 Bryan Downs
19 Ben Freas
20 Shawn Thomas SRAM Factory
21 Jerod Kizer Terre Haute Cycling
22 John P ryan Team Indiebike
23 Craig Kielbasa None
24 Adam Kasch Gray Goat Sports
25 Sean Hurley Scholars Inn Bakehouse
26 Matthew Hohn None
27 Brett Conaway None
28 Dave Harstad Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
29 John Paul
30 Michael Carsten None
31 Jon Wolery
32 Seth Sexton
33 Unknown Rider
34 Terry Mcdonald Dash Racing
35 Eli Knight None
36 Kevin Houk Bicycle Outfitters Indy
37 Jon Beecham None
38 Victor Popov Zone-6 Cycling
39 Barry Wilham Gray Goat Sports
40 Chuck Warren None
41 Chad Nay None
42 Jeff Hernly
43 Wesley Kendall Terre Haute Cycling
44 Neal Ward None
45 Nathan Damm The Bicycle Station
46 Jeffery Whipple
47 Troy Stratford Dash Racing
48 Nate Surls Veloworks Urban Cyclery
49 Mark Harris
50 Hersh Gilbert None
51 Jerry Rusin
52 Ryan Sharpe The Cycle Studio
53 Charlie Douglas
54 Jim Pike None
55 Michael Cates None
56 Loren Anderson World Bicycle Relief
DNF David Bradway Dirtway 500
DNF Nate Lake Dash Racing
DNF Collin Shipman Team Nebo Ridge
DNF Adam Mahomed
Finishers: Cat 4: 34   Cat 5: 23   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Baumer Team Upland Brewing
2 Callum Ingram The November Bicycles
3 Tyler Conant Dash Racing
4 Andrew Chandler Team Nebo Ridge
5 Chad Nay None
6 Christopher Chou Team Yacht Club
7 Ricky Crosby
8 Dave Aukerman Terre Haute Cycling
9 Eric Lewis Spearing & Son Racing
DNF John Paul
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eliza Gregoire
2 Eleanor Dyas Midwest Development Cycling Inc.
3 Karoline Fairbanks J's Bikes/IHOP
4 Kamden Krull Midwest Development Cycling Inc.
5 Margot Grotland Midwest Development Cycling Inc.
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natalie Smith Team Six One Four
2 Janelle Renschler Speedway Wheelmen
3 Suzan Young
4 Meghan Mcdonough None
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Hedrich
2 Jennifer Mcconnell Cure Chasers Cycling
3 Emily Bradway Dirtway 500
4 Candace Hatley None
5 Kristen Coleman None
6 Sarah Larson Reno Wheelmen
7 Holly Miles
8 Michelle Dyas None
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat ?: 2