Log In
Dingo CX @L.L.O.V - Day 2 • Oct 4 2015
5.5
6.8
3
6
5
Drizzle, 66 degrees, wind 14 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.5
Beers
6.8
Moisture
3
Accel
6
Tech
5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Van winkle Litespeed-BMW
2 Joshua Whitmore ORGANIC VALLEY
3 Artur Sagat Ms. Roses
4 Frank Travieso 706P
5 Joseph Dabbs Team Mugshots
6 Matthew Reeves LNC Racing p/b Octane
7 Nathan Sibly
8 Kinzer Hewitt LNC Racing p/b Octane
9 Eric Kirk LNC Racing p/b Octane
10 Hunter Garrison TEAM PARTYBOYZ
11 Zach Lutz L5Flyers p/b Preston Partnership
12 Robert Berghel PRIVATEER CX
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Mondor Alpha Bikes Race Team
2 Brian Field
3 Ben Rothschild Georgia Institute of Technology
4 Justin Bristol
5 Andrew Luettgen EPTC
6 Cody Wallis PRIVATEER CX
7 Jim Bilotto L5Flyers p/b Preston Partnership
8 Davis Branyon PRIMA TAPPA
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Troy Dunton
2 David Marbut Toyota Forklifts of Atlanta
3 Mclean Harris Smyrna Bicycles
4 Mike Manthey Faster Mustache
5 Charles Weaving iii
6 Howard Buckley EPTC
7 Murphy Davis Toyota Forklifts of Atlanta
8 Justin Bristol
9 Michael Montgomery
DNF Tim Mondor
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Packard
2 Adam Newsom
3 Eric Burke
4 Michael Garrison Team Mission Source / NGCA
5 Daniel Podratsky Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
6 Zach Holmes
7 Juro Sunde
8 Nick Harmer Faster Mustache
9 Mat Payne
10 Kelley Montoya Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants
11 Kyle Mills Alpha Bikes Race Team
12 David Haney
13 Michael Montgomery
14 Patrick Johnson
15 Federico Holgado Faster Mustache
16 Mike Albaneso
17 Chris Bulloch Faster Mustache
18 David O'rear
19 Noah Williams
20 Ted Pazur
21 Owen Braunecker Team Mission Source / NGCA
22 Patrick Buckley EPTC
23 Tony Lewis
24 Kevin Addams Peachtree Bikes
25 Carl White
26 Andrew Beishline
27 Timothy Bailiff
28 Raymond Epstein
29 Reece Latham Team Mission Source / NGCA
30 Kirk Lindquist
31 Sean Branyon PRIMA TAPPA
32 David Kemp
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 28   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brent Noisette
2 Jeff Burgoon Smyrna Bicycles
3 Jeff Moore
4 Blake Cowing
5 Sean Murphy
6 Mike Penosky
7 Andrew Kloster
DNF Jeffrey Che
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Troy Waine EPTC
2 Leon Waine EPTC
3 Reece Latham Team Mission Source / NGCA
5 Brayden Butler
6 David Hills Frazier Cycling
7 Owen Braunecker Team Mission Source / NGCA
8 Joshua Hills Frazier Cycling
9 Baden Rogan Frazier Cycling
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Burke Faster Mustache
2 Nick Harmer Faster Mustache
3 Jeff Burgoon Smyrna Bicycles
4 David O'rear
5 Tony Lewis
6 Frank Miller
7 Bill Hansen Peachtree Bikes
8 Timothy Bailiff ATLANTA BELTLINE
DNF Ken Kirby smyrna bicycles
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wesley Garland Peachtree Bikes
2 Charles Rossignol Litespeed-BMW
3 Darren Comer Litespeed-BMW
4 Ian Prunier Smyrna Bicycles
5 David Hicks L5Flyers p/b Preston Partnership
6 David Marbut Toyota Forklifts of Atlanta
7 James Milne L5Flyers p/b Preston Partnership
8 Chris Isenberg Team Mission Source
9 Chris Chotas Litespeed-BMW
10 Travis Neumuller Toyota Forklifts of Atlanta
11 Matthew Marchal L5Flyers p/b Preston Partnership
12 Sean Hoover CANYON BICYCLES
13 Robby Bryant L5Flyers p/b Preston Partnership
14 Brady Rogers Litespeed-BMW
DNF Scott Staubach INFINITY
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alan Burton Toyota Forklifts of Atlanta
2 William (dub Smith Toyota Forklifts of Atlanta
3 Bobby Thrash ADVENTURE CYCLES
4 Richard Mauney Toyota Forklifts of Atlanta
5 James Behning Toyota Forklifts of Atlanta
6 Jeff Tripp BIKEMAN.COM
7 Sergei Grigorian CARE & COUNSELING CENTER OF GA
8 Howard Buckley EPTC
9 Michael Johnson Team Mission Source / NGCA
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Deb Sweeney whitmore ORGANIC VALLEY
2 Kim Blodgett
3 Karen Tripp FINKRAFT CYCLING TEAM
4 Jean Miller Sorella
5 Brittany Hopson Sorella Cycling
6 Rhys May
7 Lisa Bongiorno Frazier Cycling
8 Alexandra Martinez SORELLA
9 Trish Albert Sorella Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carolyn Baldwin
2 Cambrie Epperson
3 Mae Gurene Sorella Cycling
4 Chloe Murdock
5 Elizabeth Addams
6 Kate Connell LNC B Team
7 Emily Hardy
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
4 Elizabeth May Frazier Cycling
Finishers: Cat 4: 1