Log In
Hyattsville CX • Oct 4 2015
4.7
6.3
3.3
3.8
2.5
Mostly Cloudy, 58 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
6.3
Moisture
3.3
Accel
3.8
Tech
2.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Voigt National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:43.8
2 Ryan Knight Adventures for the Cure 0:46:53.8
3 Francis Tatem Unattached 0:47:56.4
4 Kristopher Macalinao Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:48:31.3
5 David Galati La Prima Espresso Co. Racing 0:48:50.4
6 Kevin Hays Crosshairs Cycling 0:48:58.0
7 Sean Campbell Team Vulpes 0:48:58.2
8 Ezra Kahn Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:49:12.3
9 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:19.8
10 John Switzer Bike Doctor/Visit Frederick 0:49:27.3
11 Roman Semenov Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:49:30.5
12 Chris James SEAVS/Haymarket 0:49:33.7
13 Evan Goldberg Rock Creek Velo 0:49:37.6
14 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 0:49:37.8
15 Joel Steen Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:49:49.2
16 Jay Neighbours JAMSQUAD Cycling 0:50:03.8
17 Shannon Field ADVENTURES FOR THE CURE 0:50:04.0
18 Tommy Steinebrunner Unattached 0:50:10.9
19 Ryan Stouten Family Bike Shop 0:50:20.2
20 Lee Robinson Team Bikenetic 0:50:23.8
21 Adam Trexler Unattached 0:50:37.0
22 Nathan Sedgewick Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:50:42.2
23 Richard Furchtgott Rock Creek Velo 0:51:12.4
24 Andrew Massonneau Old Scratch Racing 0:51:28.3
25 Gram Smith SEAVS/Haymarket 0:51:36.7
26 Evan Thomas-arnold District Hardware Cycling Collectiv 0:51:38.9
27 Laurent Gervais Espoirs Quilicot-TRJ Telcom 0:51:46.1
28 Marko Rajkovic Unattached 0:52:00.7
29 Stephen Spencer Crosshairs Cycling 0:52:13.4
30 John Glodek Twin Six 0:52:23.7
31 Andrew Titmus The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:52:27.7
32 Michael Russo PTS Racing 0:52:30.4
33 Ian Jackson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:52:42.0
34 Tyler Lulich V-DAY 0:52:49.4
35 Keith Hower Freddie Fu Cycling Team 0:56:06.6
36 Christopher Wynnyk Crosshairs Cycling 1 Lap
37 Robert Chase Velosport Racing/FFKR - CONTENDER R 1 Lap
38 Dean Jagusch Lateral Stress Velo Inc. 1 Lap
39 Kyle Kranz Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
40 Adam Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
41 Benjamin Harris Rock Creek Velo 1 Lap
42 Noah Flaxman Unattached 1 Lap
43 Michael Webber Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
44 Auggie Plitt JAMSQUAD Cycling 1 Lap
45 Hans Manzke Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
46 Christopher Grengs Squadra Coppi 1 Lap
47 Adrian Alday Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 1 Lap
48 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
49 Mark Werner Bicycle Outfitters 1 Lap
50 Brian Mattern Squadra Coppi 1 Lap
51 Aron Kansal Unattached 1 Lap
52 Nick Bradford National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
53 James Mortson The Bike Lane 1 Lap
54 Jack Fisher Unattached 1 Lap
55 Ryan Kephart Crosshairs Cycling 2 Laps
DNF Tony Abate District Velocity Racing/District V DNF
DNF Zachary Whitlock Rock Creek Velo DNF
DNF Thomas Humphreys Rock Creek Velo DNF
DNF Alex Ticu Baltimore Bicycle Club/Team BBC DNF
DNF Kyle Thornton Route 1 Velo DNF
DNF Laraib Laubach Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 3: 35   Cat 4: 25   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Smart DCMTB 0:38:01.9
2 Jay Owen Team Bikenetic 0:38:27.7
3 Nathan Graham PTS Racing 0:38:54.8
4 Benjamin Lepene Unattached 0:39:30.5
5 Ian Hardman Unattached 0:39:34.1
6 Alex Morse Unattached 0:39:34.6
7 Ruben Jacobo-rubio Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:39:38.3
8 Dylan Stagner Potomac Velo Club 0:40:14.8
9 Chris Shybut Unattached 0:40:22.3
10 John Wright Keep It Tight 0:40:23.4
11 Nathan Cristler Unattached 0:40:41.9
12 Ryan Von dohlen Unattached 0:40:46.8
13 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:40:49.0
14 Jason Luttrell Bicycle Outfitters Racing Team 0:40:54.4
15 Austin Butts Adventures for the Cure 0:41:11.2
16 Tom Simchak District Velocity Racing/District V 0:41:13.3
17 Chris Brennan Unattached 0:41:18.8
18 Ryan Bower Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:41:21.1
19 Triston Mcintyre Western Howard County Cycling/Sport 0:41:24.9
20 Brenden Leavitt Unattached 0:41:34.5
21 Grant Mandsager District Velocity Racing 0:41:42.0
22 Kevin Sundeen Unattached 0:41:51.5
23 David Fischer Unattached 0:42:05.2
24 William Povell Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:42:08.6
25 Howard Hayes Artemis Racing 0:42:13.1
26 Greg Gibson SEAVS/Haymarket 0:42:14.7
27 Justin Free Endorphin Fitness 0:42:15.0
28 George Lewis Team Bikenetic 0:42:15.1
29 Rashad Mahoney Unattached 0:42:19.2
30 Michael Kirby VeloWorks-Spokes Etc 0:42:30.7
31 Neil Irvin Crosshairs Cycling 0:42:36.2
32 Stuart Wright Unattached 0:42:37.1
33 Matthew Toigo Unattached 0:42:38.8
34 Alexnder Gray Baltimore Bicycle Club 0:42:43.4
35 Shawn Smith Unattached 0:42:44.9
36 Chris Boland Unattached 0:42:52.2
37 Geraldo Peralta Whole Wheel Velo Club 0:42:58.7
38 John Scicchitano Team Bikenetic 0:43:04.8
39 Josh Woodson Whole Wheel Velo Club 0:43:10.0
40 Kevin Bush Unattached 0:43:10.1
41 William Lynn Team Bikenetic 0:43:10.3
42 Joe Wollschlager Unattached 0:43:17.0
43 Christian Zegal District Taco Cycling p/b BicycleSP 0:43:17.7
44 Michael Loftus US Military Endurance Sports 0:43:25.0
45 Matthew Tilley Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:43:37.9
46 Rasheed Jabr District Velocity Racing/District V 0:43:49.8
47 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:43:54.0
48 Joseph Petty Unattached 0:43:54.4
49 Eduardo Aguayo Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:44:31.5
50 Hamilton Hardman Team Bikenetic 0:44:45.8
51 Andrew Joyce Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:44:50.6
52 Timothy Jardeleza US Military Endurance Sports 0:44:58.8
53 Phill Melton Unattached 0:44:59.2
54 Patrick Mclaughlin Unattached 0:45:06.9
55 Jesper Frant Unattached 0:45:18.4
56 Robert Spinks Team Bikenetic 0:45:23.9
57 Matthew Conte DCMTB 0:45:24.7
58 Kevin Williams Team Bikenetic 0:45:27.0
59 Daniel Liebowitz Unattached 0:45:33.7
60 Sean Murnane Unattached 0:45:34.2
61 Arjan Berkelaar Unattached 0:45:36.3
62 Carson Filipowski Unattached 0:47:19.6
63 Lucas Beirne Unattached 1 Lap
64 Michael Defferding Unattached 1 Lap
65 Brian Rivera VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
66 Nathan Moyer Unattached 1 Lap
67 Glenn Stevens Artemis Racing 1 Lap
68 Phil Thomas Unattached 1 Lap
69 David Mccurdy Unattached 1 Lap
70 Greg Fangonil Team Bikenetic 1 Lap
71 Travis Herret Crosshairs Cycling 1 Lap
72 Juan Blazquez Unattached 1 Lap
73 Charlie Lewis Unattached 1 Lap
74 Ian Buggey Team Bikenetic 1 Lap
75 Jeremiah Kuykendall Adventures for the Cure 1 Lap
76 James Harris Unattached 1 Lap
77 Joe Birkenstock TeamTri360 1 Lap
78 Chris Huller Unattached 1 Lap
79 Kenneth Schulz V-DAY 1 Lap
80 Paul Hunt Unattached 1 Lap
81 Brannon Walsh Team Bikenetic 1 Lap
82 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
83 Brian Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
84 Drew Ball Unattached 1 Lap
85 John Hoyt Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
86 Martin Thomas Unattached 1 Lap
87 Michael Levesque Phase Cycling 1 Lap
88 Jacob Coblentz Unattached 1 Lap
89 Matthew Kweskin Unattached 1 Lap
90 Robert Taylor Unattached 1 Lap
91 Jonathan Levine Team Bikenetic 1 Lap
92 Bryan Diederich Unattached 1 Lap
93 Lee Bacon Unattached 1 Lap
94 Michael Minnis Unattached 1 Lap
95 David Miller Unattached 1 Lap
96 Kevin Green Unattached 1 Lap
97 Michael Brindza Unattached 1 Lap
98 Warren Chambers Unattached 1 Lap
99 Stuart Kern Rock Creek Velo 1 Lap
100 Bill Thornton Crosshairs Cycling 1 Lap
101 Andrew Hart Team Dutch Oven 1 Lap
102 Vince Tur-rojas Unattached 1 Lap
103 Mark Grzanna Unattached 1 Lap
104 Gilbertace Apacible Unattached 1 Lap
105 Matthew Wright Unattached 1 Lap
106 Ian Erasmus District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
107 Gwokang Yang Unattached 1 Lap
108 James Maiden Unattached 1 Lap
109 Addison Larrow Wild Yeti Racing 1 Lap
110 Michael Dobroth Unattached 1 Lap
111 Raymond Rosario US Military Endurance Sports 2 Laps
DNF Wilson Martinez Unatached DNF
DNF Alexander Olbrich Unattached DNF
DNF Mark Whittington Team Dutch Oven / District Taco DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 50   Cat 5: 54   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Waite Unattached 0:55:17.6
2 Greg Wittwer Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:56:16.5
3 Jordan Snyder C3 Twenty 20 Cycling 0:56:40.6
4 Michael Mihalik J Mac Cycling LLC 0:57:48.7
5 Patrick Blair Adventures For the Cure 0:58:45.5
6 David Flaten US Military Endurance Sports 1:00:00.5
7 Jeremy Burkhardt C3-Twenty20 Cycling Co. 1:00:27.9
8 Mattison Brady District Velocity Racing/District V 1 Lap
9 Justin Mauch Unattached 1 Lap
10 Andrew Mcgowan C3-Twenty20 Cycling 1 Lap
11 Jeremy Gardner District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
12 Dan Wolf Unattached 1 Lap
13 Scott Myers Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
14 Elliott Caldwell Crosshairs Cycling 1 Lap
15 Brett Rothmeyer Crosshairs Cycling 1 Lap
16 Larry Miller Crosshairs Cycling 1 Lap
17 Chris Dobroth Wicked Wash Racing 1 Lap
18 Adam Cohen Unattached 1 Lap
19 David Short J Mac Cycling LLC 1 Lap
20 Matt Mcloone Battley Harley-Davidson 1 Lap
21 Ranjodh Gill US Military Endurance Sports 1 Lap
22 Anderson Shepard The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
23 Taylor Jones Crosshairs Cycling 1 Lap
24 Kyle Mihalik J Mac Cycling LLC 1 Lap
25 James Wittwer Unattached 1 Lap
26 John Dove Crosshairs Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 11   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 August Milliken Rock Creek Velo 0:14:55.4
2 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:15:27.6
3 Andrew Strohmeyer Western Howard County Cycling 0:15:30.8
4 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:15:34.7
5 Sebastian Silberman Kelly Benefit Strategies/LSV 0:16:32.3
6 James Lloyd Rogue Velo Racing 0:16:41.9
7 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc. 0:16:50.3
8 Jesse Rider Rock Creek Velo 0:16:51.6
9 Karl Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:17:17.1
10 George Provine Western Howard County Cycling/Sport 0:17:47.2
11 Ansel Casper Unattached 0:17:54.2
12 Luca Scuriatti Rock Creek Velo 0:17:55.8
13 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:18:10.7
14 Tyler Phillips National Capital Velo Club/UnitedHe 0:18:30.4
15 Isaac Viorst Rock Creek Velo 0:18:41.2
16 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 0:18:45.3
17 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:18:47.8
18 Jackson Graham Unattached 0:18:55.3
19 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc. 0:19:00.2
20 Andre Gates Unattached 0:19:25.7
21 Luke Flaxman Unattached 0:19:35.3
22 Lance Provine Western Howard County Cycling/Sport 0:19:37.8
23 Jonah Killy Rock Creek Velo 0:19:53.8
24 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:20:19.6
25 Zachary Safford Rock Creek Velo 0:21:04.7
26 Christopher Blake Rock Creek Velo 0:21:17.6
27 Aidan Joyce Rock Creek Velo 0:21:35.6
28 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:21:39.3
29 Roman Steis Unattached 0:22:00.8
30 Ethan Joyce Rock Creek Velo 0:22:21.0
31 Joseph Yarlott Lateral Stress Velo Inc. 0:22:21.1
32 Maximus Dillon National Capital Velo Club/UnitedHe 0:23:07.3
33 Aaron Mundie Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:23:12.0
34 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe 0:23:12.8
35 Aidan Hermann Unattached 0:25:12.6
36 Kieran Padgham Unattached 0:25:12.9
37 Zachary Robertsweigert Rock Creek Velo 0:25:13.1
38 Ridge Johnson Unattached 0:25:55.0
39 Alexander Bacon National Capital Velo Club/UnitedHe 0:27:17.9
40 Camden Gorman Crosshairs Cycling 0:27:59.8
41 Edwin Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:30:35.4
42 Luca Bonzano Unattached 0:32:02.2
43 Julian Zegal RCVC 0:32:58.6
44 Joseph Joyce Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 34   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tommy Steinebrunner Unattached 0:48:29.0
2 Benjamin Harris Rock Creek Velo 0:48:31.0
3 Gentry Jefferson Monticello Velo Club/Miller School 0:48:38.8
4 Andrew Bobb Unattached 0:49:18.8
5 Richard Furchtgott Rock Creek Velo 0:41:47.7
6 Bo Rider Rock Creek Velo 0:42:31.3
7 Samuel Kristy Endorphin Fitness /Endorphin Fitnes 0:43:02.5
8 Maximus Oleynik Rock Creek Velo 0:44:21.3
9 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:44:43.9
10 Alexander Alfano Crosshairs Cycling 0:44:54.4
11 Carlos Brooks Rock Creek Velo 0:46:19.2
12 Joshua Townes Rock Creek Velo 0:46:20.9
13 Quinn Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:23.2
14 Christopher Neureiter National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:38.1
15 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 0:47:18.3
16 Sushanth Gupta Rock Creek Velo 0:50:44.3
17 August Milliken Rock Creek Velo 1 Lap
18 Eli Grosser Rock Creek Velo 1 Lap
19 Seth Dolin Rock Creek Velo 1 Lap
20 Declan Butler National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
21 Eoghan Butler National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
22 Ziad Lien Rock Creek Velo 1 Lap
23 Joseph Kennedy Rock Creek Velo 2 Laps
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 10   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerzy Wozniak Bicycle Outfitters Racing Team 0:44:52.2
2 Raul Rojas DCMTB 0:44:58.5
3 John Mcgreevy Unattached 0:45:13.8
4 Kristopher Auer Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:45:43.7
5 Johnny May Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:46:33.5
6 Evan Ellicott Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:47:03.9
7 Jay Lazar C3-Twenty20 Cycling Co 0:47:16.7
8 Iain Banks ABRT/PARVILLA CYCLES 0:47:27.8
9 Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling 0:47:38.4
10 Michael Berry Unattached 0:47:53.1
11 Neil Schirmer DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:48:00.8
12 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:48:06.1
13 Ed Dunne Unattached 0:48:09.6
14 John Dove Crosshairs Cycling 0:48:17.0
15 Jeff Chun Bayside Velo/Bike Doctor 0:48:22.2
16 Steve Fife Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:48:26.9
17 Jason Stephens Syn-Fit Race Team 0:48:49.4
18 Marko Rajkovic Unattached 0:48:56.2
19 Joseph Ashman Unattached 0:49:23.9
20 Chris Mcgill Crosshairs Cycling 0:49:32.4
21 Matt Cooper Adventures for the Cure 0:49:38.6
22 Eric Griffin SEAVS/Haymarket 0:49:53.0
23 Joe Lillibridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:50:12.3
24 Michael Hoffman Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:50:16.7
25 Brigham Lumm Route 1 Velo 0:50:41.3
26 Mark Sypher SEAVS/Haymarket 0:51:38.3
27 John Hostetter iii C3-Twenty 20 Cycling Co. 0:51:45.5
28 David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:51:50.8
29 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:52:08.3
30 Michael Seek Rogue Velo Racing 1 Lap
31 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
32 Ryan Jenkins The Bike Lane 1 Lap
33 Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 1 Lap
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 21   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Mead Two Wheel Fixation 0:38:17.4
2 Joel Steen Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:38:22.0
3 Joshua Gorman Crosshairs Cycling 0:38:47.5
4 Todd Everett Unattached 0:39:27.4
5 Jason Berry Gripped Racing p/b Lindsay Volkswag 0:39:39.8
6 Brandon Lumm Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:39:53.6
7 Jason Aytes Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:39:53.8
8 Gregory Butler Squadra Coppi 0:40:11.3
9 Ian Kennedy Adventures for the Cure 0:40:24.4
10 Guilherme Roschke Western Howard County Cycling 0:40:25.8
11 Matthew Mcdonald Bicycle Outfitters Racing Team 0:40:30.6
12 Mark Skubis Squadra Coppi 0:40:36.1
13 Ryan Newill Crosshairs Cycling 0:40:59.9
14 Shane Welck Unattached 0:41:09.5
15 Jay Schrum Unattached 0:41:14.3
16 Titus Mott Unattached 0:41:19.5
17 Nick Cordaro Unattached 0:41:42.0
18 Scott Huddleston Unattached 0:41:45.7
19 Shane Mccready Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:41:56.6
20 Andrew Shoaff Unattached 0:41:58.6
21 Philip Wright Unattached 0:42:09.9
22 Brian Lancaster National Capital Velo Club/UnitedHe 0:42:24.1
23 Christopher Mckay Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:42:33.8
24 Matt Bully Squadra Coppi 0:43:09.6
25 Joe Penano The Bike Lane 0:43:53.0
26 Keith Kaetzel Unattached 0:44:19.9
27 Victor Pradel Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:44:20.4
28 Aaron Mongeau Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:44:22.5
29 Daniel Warren Unattached 0:44:23.5
30 Edward Patrick Whole Wheel Velo Club 0:44:26.5
31 Tj Sasser Adventures for the Cure 0:44:26.7
32 Christopher Kick Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:44:38.4
33 Mike Trumpfheller Unattached 0:44:50.6
34 Aaron Ghais Western Howard County Cycling/Sport 0:44:58.6
35 Ted Blake Rock Creek Velo 0:45:01.5
36 Dexter Steis District Taco 0:45:03.9
37 Kemal Tuncer Unattached 0:45:30.4
38 Chas Offutt District Velocity Racing/District V 1 Lap
39 Matthew Dixon Rock Creek Velo 1 Lap
40 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 1 Lap
41 Eric Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
42 Eric Saidel Unattached 1 Lap
43 Marco Scuriatti Unattached 1 Lap
44 Mark Vichich Unattached 1 Lap
45 Michael Scardaville DCMTB 1 Lap
46 Dennis Dischler Unattached 1 Lap
47 Ricky Deleyos Unattached 1 Lap
48 Brian Poochigian dcmtb 1 Lap
49 Brian Dalton DCMTB 1 Lap
50 Glenn Graham Unattached 1 Lap
51 Pete Blair SEAVS/Haymarket 1 Lap
52 Rob Hermstein Unattached 1 Lap
53 Patrick Gray Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
54 Marc Koblentz National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
55 Martin Austermuhle District Velocity Racing/District V 1 Lap
56 Raymond Crew Potomac Velo Club 1 Lap
57 James Beattie Unattached 1 Lap
58 Michael Edmonds Potomac Velo Club 1 Lap
59 Daniel Hoefert Unattached 1 Lap
60 Michael Oliver Unattached 1 Lap
61 Stephen Heuser Unattached 1 Lap
62 Wyatt Shields Unattached 1 Lap
63 Adam Austin Crosshairs Cycling 1 Lap
64 Keith Buell Team Bikenetic 1 Lap
65 Jarrett Conway District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
66 John Hoyt Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
67 Theodore Monoson Route 1 Velo 1 Lap
68 Quentin Hodgson Unattached 1 Lap
DNF Ron Edwards DCMTB DNF
DNF George Uhl Adventures for the Cure DNF
DNF Ian Cameron unatt DNF
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 33   Cat 5: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Shogren Pathfinder of WV p/b Real Juice Bar 0:44:26.7
2 Jay Morali Western Howard County Cycling/Sport 0:45:00.5
3 Michael Vanderbilt Crosshairs Cycling 0:47:30.3
4 Eric Schmitt Joes Bike Shop Racing Team 0:47:57.3
5 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:47:58.2
6 Jonathan Houghton Adventures For the Cure 0:48:15.4
7 Michael Birner Western Howard County Cycling/Sport 0:48:29.3
8 Dave Chamblin Unattached 0:48:31.7
9 Paul Varga DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:48:36.1
10 Sean Easley US Military Endurance Sports 0:48:57.7
11 Peter Schultz Bikenetic 0:49:30.6
12 Thomas Shaw The Bike Lane 0:49:34.5
13 Chris Scott Shenandoah Valley Bicycle Coalition 0:49:53.6
14 Stokely Samuel Unattached 0:50:06.6
15 Bill Wheeler Adventures for the Cure 0:50:08.3
16 Chris Merriam Crosshairs Cycling 0:50:20.2
17 Peter Lindeman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:22.0
18 Scott Thompson Squadra Coppi 0:50:24.4
19 Jerry Hadley Rogue Velo Racing 1 Lap
20 Daniel Klaussen Squadra Coppi 1 Lap
21 Andrew Rodriguez Wicked Wash Racing 1 Lap
22 Evans Rohrbaugh Nuts About Granola/Hoffman DieCast 1 Lap
23 Gregory Wood DC Velo Limited/Team Beyer Auto 1 Lap
24 Mike Shaw Unattached 1 Lap
25 Jesse Morse Unattached 1 Lap
26 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
27 Jonathan Seibold DCMTB 1 Lap
28 John Nelmes Unattached 1 Lap
29 George Branyan Route 1 Velo 1 Lap
30 Mike Jinks BikeWorks Racing 1 Lap
31 Phillip Troutman Team Bikenetic 1 Lap
32 Kevin Horvath Fat Frogs Racing 1 Lap
33 Bruce Lindsay Charm City Cycling LLC 1 Lap
34 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
35 Kelly Vanover Unattached 1 Lap
36 Mir Ali Evolution Cycling Club p/b Long & F 2 Laps
37 Sol Schott Crosshairs Cycling p/b Bike Dr. Wa 2 Laps
DNF Brian Shields Team Carytown Bicycle Company DNF
DNF Patrick Cusack Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 12   Cat 3: 19   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Wittwer Charm City Cycling LLC 0:49:48.0
2 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:59.7
3 John Rogers DCMTB 0:51:54.3
4 Randall Root Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:52:27.6
5 Kevin Dolan Lateral Stress Velo Inc. 1 Lap
6 David Wolfel Route 1 Velo 1 Lap
7 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 1 Lap
8 Karl Kensinger National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
9 Jim Klender Unattached 1 Lap
10 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
11 Michael Wynnyk Crosshairs Cycling 1 Lap
12 John Dinger DC MTB 1 Lap
13 Joseph Hoffman Nuts About Granola/Hoffman DieCast 2 Laps
14 Michael Goldberg Rock Creek Velo 2 Laps
15 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2 Laps
16 Randall Nixon Western Howard County Cycling/Sport 2 Laps
17 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 3 Laps
DNF Michael Zoeller Crosshairs Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Driscoll Unattached 0:45:21.3
2 Ethan Frey Joes Bike Shop Racing Team 0:45:36.0
3 Patrick Blair Adventures For the Cure 0:48:45.4
4 Joanthan Carney Crosshairs Cycling 0:48:56.0
5 Stuart Louder Crosshairs Cycling 0:49:23.8
6 Vijay Raju Sportif Coaching 0:49:44.0
7 Unknown Rider 0:49:50.6
8 Eric Crandell Rogue Velo Racing 0:50:30.5
9 John Shackelford Chocolate City Cycling 0:50:38.8
10 Justin Howe Charm City Cycling LLC 1 Lap
11 Matthew Aune Unattached 1 Lap
12 Chris Merriam Crosshairs Cycling 1 Lap
13 Mark Lyon-vaiden Unattached 1 Lap
14 Mark Cavey Crosshairs Cycling 1 Lap
15 Ron Hermann Unattached 1 Lap
16 Steve Winkler Baltimore Bicycle Club 1 Lap
17 Ty Long Adventures for the Cure 1 Lap
18 Pete Van riper Route 1 Velo 1 Lap
19 Gabriel Barouh Unattached 1 Lap
20 Jesse Leifert Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
21 Tom Vaquera Rogue Velo Racing 1 Lap
22 Alexander Castro Crosshairs Cycling 1 Lap
23 Matthew Ringer District Velocity Racing/District V 1 Lap
24 Tom Neumann VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
26 Raymond Whitney Adventures for the Cure 1 Lap
27 Chris Massonneau Western Howard County Cycling/Sport 1 Lap
28 Daniel Schep DC MTB 1 Lap
29 Dave Provine Western Howard County Cycling/Sport 1 Lap
30 Tj Mathieson Unattached 1 Lap
31 Charles Swain Unattached 2 Laps
DNF Alexander Mcrae Ocean Velo Club DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 15   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mackenzie Vanover Unattached 0:35:03.3
2 Lucy Cutting Spokeswomen Racing 0:35:22.2
3 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:35:52.4
4 Lindsey Crifasi District Taco Cycling p/b BicycleSP 0:35:54.8
5 Rebecca Ivins Unattached 0:36:37.5
6 Alexandra Campbellforte Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:37:04.6
7 Cameron Newcombe Unattached 0:37:21.1
8 Anna-lena Kempen Appalachian Bicycle Racing Associat 0:37:23.6
9 Emily Dubs Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:37:24.2
10 Hannah Newcombe Rock Creek Velo 0:37:53.1
11 Adrienne Allegretti Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:37:54.9
12 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:38:36.3
13 Erin Conner Team Sticky Fingers 0:38:46.9
14 Mason Hopkins ALAN North America Cycling 0:39:11.3
15 Lindsay Donnellon Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:39:40.9
16 Maggie Barton Team Carytown Bicycle Company/Team 1 Lap
17 Shauna Henley Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
18 Elise Rowe La Prima Espresso Co. Racing 1 Lap
19 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
20 Julia Bryan District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
21 Kathy Lett Unattached 1 Lap
22 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
23 Rebecca Crawford Crosshairs Cycling 1 Lap
24 April Greer Team Sticky Fingers 1 Lap
25 Esther Schaftel Adventures for the Cure 1 Lap
26 Carolyn Johnson Firefly Adventure Team 1 Lap
27 Lindsay Dugovich Baltimore Bicycle Club 1 Lap
28 Joanne Neukirchen National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
29 Patricia Ledesma Team Sticky Fingers 1 Lap
30 Michelle Cleveland The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
31 Sharon Leary Bad Cat Racing/Full Spectrum Racing 1 Lap
32 Denise Clearwater Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 14   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grace Sheehy Endorphin Fitness /Endorphin Fitnes 0:36:56.8
2 Lindsay Donnellon Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:37:17.4
3 Sagada Penano The Bike Lane 0:38:52.6
4 Rosalind Hain Unattached 0:39:38.8
5 Lexi Christie Endorphin 0:39:51.9
6 Jessica Stuart ThisTeamSavesLives 0:40:21.6
7 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:40:22.5
8 Kaitlyn Mittan VeloWorks-Spokes Etc 0:40:45.0
9 Cyndi Janetzko Team Bikenetic 0:41:09.8
10 Maureen Fagan Wicked Wash Racing 0:41:31.1
11 Michelle Cleveland The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:41:50.0
12 Robin Khan Unattached 1 Lap
13 Mia Landeck National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
14 Monika Kornhauser Unattached 1 Lap
15 Mary Dobroth Unattached 1 Lap
16 Sharon Squassoni Rock Creek Velo 1 Lap
17 Viviane Espinoza National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
18 Shaina Perkal Unattached 1 Lap
19 Katherine Lannigan Unattached 1 Lap
20 Elizabeth Kelley-kern Unattached 1 Lap
21 Anna Doorenbos Unattached 1 Lap
22 Angela Parrotta Team Sticky Fingers 1 Lap
23 Naomi Greenberg Unattached 1 Lap
24 Vanessa Gonzalez Unattached 1 Lap
DNF Amelia Butler National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF Haley Spurrier Baltimore Youth Cycling DNF
Finishers: Cat 4: 25   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allyson Tufano Western Howard County Cycling/Sport 0:33:33.3
2 Julie Kuliecza Pepper Palace Pro Cycling/UCI WPT: 0:34:01.4
3 Jennifer Maxwell Colavita Racing Inc. 0:34:11.4
4 Alice Henriques Zanconato Racing 0:34:59.6
5 Melissa Presnell Rogue Velo Racing 0:35:16.9
6 Karen Talley Two Wheel Fixation 0:35:31.4
7 Libbey Sheldon Crosshairs Cycling 0:35:31.5
8 Svetlana Mack Rock Creek Velo 0:35:34.3
9 Stephanie Swan Unattached 0:36:16.8
10 Leah Tingley Unattached 0:40:06.0
11 Beth Durman The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:17:44.0
2 Emma Humphreys Rock Creek Velo 0:17:57.0
3 Samantha Williams Rock Creek Velo 0:18:56.8
4 Madeline Moroney Lateral Stress Velo Inc. 0:19:38.1
5 Anna Mihalovich Unattached 0:19:47.3
6 Ava Larkin Endorphin Fitness /Endorphin Fitnes 0:21:04.5
7 Madelaine Bacon National Capital Velo Club/UnitedHe 0:21:27.2
8 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:21:39.4
9 Julia Kelley-kern Unattached 0:22:19.5
10 Hannah Frank Rock Creek Velo 0:22:35.7
11 Sydney Oclery Rock Creek Velo 0:23:24.7
12 Norah Dixon Rock Creek Velo 0:23:50.2
13 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:23:50.7
14 Jenna Free Endorphin Fitness 0:24:18.1
15 Sara Mihalovich Unattached 0:24:18.6
16 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:26:19.9
17 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:29:36.4
18 Lucia Kaufmann Rock Creek Velo 0:30:12.9
19 Leah Simon Unattached 0:34:29.4
DNF Mia Steis Unattached DNF
DNF Benedetta Flecijn Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 4: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patty Fulton Colavita Racing Inc. 0:35:50.3
2 Tammi Stauffer Unattached 0:36:38.6
3 Dawn Graham Bicycle Outfitters Racing Team 0:38:34.5
4 Cara Schultz Unattached 0:40:12.6
5 Anne Sheehy Unattached 0:42:26.6
6 Patricia Ledesma Team Sticky Fingers 1 Lap
7 Amy Luebbering Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
25 Shauna Sweet 1 Lap
Finishers: Cat 2: 1