Log In
Blind Date at the Dairy #3 • Sep 30 2015
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.9
1.2
4.9
4
4.3
Partly Cloudy, 59 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.9
Beers
1.2
Moisture
4.9
Accel
4
Tech
4.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Mcintire BeerMongers Cycle Club
2 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club
3 Nikolas Davis
4 Sam Pitcavage
5 Daniel Kirkham Team 10 Barrel
6 Stephen Griffin
7 Matt Taini
8 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
9 Matthew Giem
10 Carl Steinke
11 David Peabody Team Flying Tigers
12 Kevin Claggett
13 Dj Deaustria
14 Ryan Coons
15 John Miskey
16 Matt Jaszkowiak
17 Michael Khamsot Grouptrail Cycling
18 Alastair Cox
19 Jared Ames
20 Will Hockett
21 Kyle Duford
22 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team
23 Don Gutzmann
24 Ryan Nyberg
25 Savyasaachi Keshava murthy
26 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
27 John Abel
28 George Laird
29 Rob Crow Athletes Lounge Cycling Team
30 Anthony Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
31 Zachary Goude Team Planet X USA
32 Craig Mitchelldyer
33 Scott Mizee Team Flying Tigers
34 Morgan Spriggs Athletes Lounge Cycling Team
35 Jonathan Morse Team Flying Tigers
36 Joseph Michael edelen Athletes Lounge Cycling Team
37 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
38 Dylan Wiggins
DNF John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
DNF Anthony Smith
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cindy Werhane Athletes Lounge Cycling Team
2 Lyndsay Price
3 Sara Thomas
4 Gwen Hryciw
5 Lori Laws
6 Madeline Stover
7 ? ?
8 Emily Hall
9 Milli Chennell
10 Day Piwonka
11 Jessica Zahnow
DNF Leah Iwasa
Finishers: Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Owen L rogers Beaverton Bicycle Club
3 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
4 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
5 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
6 Benjamin Boroff bicycleattorney.com
7 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
8 Jacob Litton
9 Ian Baer
10 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
11 Ryan Devries
12 Jackson Pringle
13 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas
14 Felix Sidener
15 Alistair Sidener
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
2 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
3 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling
4 Elijah Shulman
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
3 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
4 Madeline Stover
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
2 Kristina Owen Capitol Velo
3 Elizabeth Mcknight
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Otto Audi
2 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood
3 Joe Field
4 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
5 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
6 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
7 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
8 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo
9 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
10 Barry Rich Beaverton Bicycle Club
11 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Lacey Team S+M
2 Ron Strasser Team S+M
3 Russ Patterson Portland Velo Racing Team
4 Edward Lanton
5 Gary Holm
6 Bill Alsup bicycleattorney.com
7 Einar Traa Portland Velo Racing Team
DNF Steve Rearden
Finishers: Cat 1: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
2 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team
3 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes
4 Martin Baker bicycleattorney.com
5 Bob Jacobs bicycleattorney.com
6 Shannon Boroff bicycleattorney.com
7 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
8 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
9 Devin Bailly Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
10 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi
11 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team
12 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing
13 John Weathers Audi
14 Donald Newlands bicycleattorney.com
15 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
16 Michael Risner Guinness Cycling Team
DNF Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
DNF Webster Wilson VMR Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team
2 Paul Zagacki bicycleattorney.com
3 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
4 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
5 Kelly Myers Portland Velo Racing Team
6 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
7 Troy Nelson
8 Scott A rider Grouptrail Cycling
9 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
10 Tom Palke Team Mudman
11 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing
12 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
13 Jim Mudd
14 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club
15 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
16 David Dezellem Olympia Cycling Team
17 Jon Coney
18 Scott Hamness
19 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
20 Andy Platt
21 Josh Platis
22 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
DNF Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Peter Rueegger Team Mudman
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Johansen Team 10 Barrel
2 Chris Thoman VMR Racing
3 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team
4 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing
5 Scott Goodrich Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
6 Eric Pool Team 10 Barrel
7 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team
8 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
9 Joe Gomez Team Mudman
10 Michael Clark Stumptown Cycling Club
11 Dean Maclean Team Planet X USA
12 Max Frixione
13 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing
14 David Spurr
15 Ryan Mcintryre
16 Tony Wolff Stumptown Cycling Club
17 Jeff Horn
18 Ben Salzberg Team Slow
19 Jeff Copus Team 10 Barrel
20 Scott Oitto
21 John Shorb
22 Jason Skelton Word-RCB by Cyclisme
23 Neill Gibson
24 Joe Carpenter Team 10 Barrel
25 Mark Hand Team Planet X USA
26 Brian Kash
27 Jeffrey H. garrett Team Lazy Tarantulas
28 Beau Burggraff
29 John Martin Team Lazy Tarantulas
30 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team
31 Kyle Gunsul
32 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team
33 Scott Pierce
34 Mark Sather Team 10 Barrel
35 Scott Berggren
36 Greg Eyerly
37 Tom Bird
38 Sean Mccarthy
39 Grant Rochelle
40 John Nicholos
41 Richard Fattic Ruckus Test Team
42 Steve Kresl
43 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team
44 David Smith
45 Bjoern Brunner
46 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
47 James Owen Capitol Velo
48 Dean Bailey
49 Jason Haase
50 Geir Eide
51 Steven Pike
52 Wes Woosley
53 Paul Devries
54 Patrick Meigs
55 Jason Karls
56 Matt Forness
57 Craig Diehl
58 Andrew Kaylor Hapi-Go!
59 Joshua Boelter
DNF Andy Casebeer Team S+M
DNF Daniel Rohlf
DNF Matt Richmond Stumptown Cycling Club
DNF Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team
DNF Trig Rogers bicycleattorney.com
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 53  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
2 Shannon Skerritt
3 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB
4 Joel Madrone Breadwinner Cycles
5 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team
6 James Ceccorulli Team S+M
7 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
8 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
9 Craig Aaker
10 Chris Johnston bicycleattorney.com
11 Andrej Miske Dr Will Bar
12 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
13 Jason Elstad Portland Bicycle Studio
14 Ryan Kelly
15 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing
16 Quinn Keogh
DNF Jake Szymanski
DNF Andrew Hawley Team Lost Highway
DNF Andrio Abero
DNF Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Piekutowski
2 Christopher Wood Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
3 Geoffrey Bee Athletes Lounge Cycling Team
4 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
5 Alan Barton Olympia Cycling Team
6 Mike Chamblin
7 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing
8 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
9 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion
10 Doug Minarik bicycleattorney.com
11 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
12 Shawn Small Ruckus Test Team
13 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
14 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
15 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
16 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
17 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
18 Justin Onusko Therapeutic Associates Racing
19 Scott Heinz
20 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
21 Matt Jamison Grouptrail Cycling
22 Grant Headley
23 Nico Parkes-perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
24 Christian Martin River City Bicycles
25 David Rasca Half Penny Cycling Team
26 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
27 Adam Valls Beaverton Bicycle Club
28 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
29 Ben Tabor
DNF Kyle Berg
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Meyer
2 Josh Hulst
3 Jared Holm
4 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling
5 David George
6 Kyle D'auria
7 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
8 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team
9 Garret Holbrook
10 Greg Van amerongen Guinness Cycling Team
11 Russell Walker
12 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
13 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team
14 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club
15 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
16 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team
17 Adrian Jensen
18 Ben Iwasa
19 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
20 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team
21 Michael Kolb Team Mudman
22 Chris Born Grouptrail Cycling
23 Tanner Schulz
24 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team
25 Riley Combs
26 Sean Kellogg Ruckus Test Team
27 Thomas Fenush
28 Raymond Egan The Spokesmen
29 Kevin Rayburn Team Planet X USA
30 Travis Dutton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
31 Nick Gilbert
32 Ryan Daugherty
33 Elias Espino Team Flying Tigers
34 Devin Salinas Athletes Lounge Cycling Team
35 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
36 John Pearson GET FIT Cycling
37 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing
38 Joseph French Team Lost Highway
39 Jimmy Gladish
40 Toby Schmidt Joe Bike Racing
41 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club
42 Zack Ham
43 Casey Varnum
44 Cooper Irwin Hapi-Go!
45 Patrick Hunt
46 Nick Cardoza
47 Raul Bonifacio
48 Stephen Carter The Spokesmen
49 James Fortner
50 Chris Mccraw Team Slow
51 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team
DNF Cory Nann
DNF James Mitchell
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 43  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Beardsley HiFi Sound Cycling Components
2 Brian Kesselman Ruckus Test Team
3 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
4 Chris Snyder
5 Lee Ordonez Ruckus Test Team
6 Brian Lynch Dr Will Bar
7 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas
8 David Miller Team Lazy Tarantulas
9 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing
10 Andrew Yeoman Ruckus Test Team
11 Mike Bene
12 ? ?
13 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
14 Tony Kic
15 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
16 Jerald Winfrey Cyclepath Racing
17 Scott Barker
18 Damon Dimick
19 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
DNF Forest Wilson League of Sportsing Gentlemen
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team
1 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team
2 Sue Hanna
3 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team
4 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team
5 Colleen Douglas
6 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
7 ? ?
8 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
9 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team
10 Russ Patterson Portland Velo Racing Team
11 Erik Voldengen
12 ? ?
13 Scott Pierce
14 Steven Beardsley HiFi Sound Cycling Components
15 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
16 Brad Winn
17 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
18 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club
19 Melissa Powers
20 Lisa Campbell Beaverton Bicycle Club
21 Joseph Reynolds River City Bicycles
22 Ryan Kelly
23 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
24 Tony Kic
25 Geoff Rice
26 Einar Traa
27 Steven Morris Athletes Lounge Cycling Team
28 Ron Strasser
29 Joe Field
30 Rubin Field
31 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Browning Cyclepath Racing
2 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team
3 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood
4 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team
5 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team
6 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
7 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team
8 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oaks
9 Mielle Blomberg Team S+M
10 Erica Lurie
DNF Marayah Deese Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team
2 Holland Larue Team Finger
3 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas
4 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team
5 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair
6 Cecilia Becerra
7 Erinne Goodell Team Slow
8 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team
9 Tanya Littrell Cyclepath Racing
10 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club
11 Laura Beko
Finishers: Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oaks
2 Leah Medure West Coast Women's Cycling p/b Oaks
3 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club
4 Leah Bazzano
5 Sarah Heckles
6 Alana Mcdonough Athletes Lounge Cycling Team
7 Melissa Powers
8 Amanda Abel Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
9 Sherry Schwenderlauf
10 Melissa Chureau
11 Lisa Campbell Beaverton Bicycle Club
12 Rose-ann Hamness
Finishers: Cat ?: 12