Log In
Rapha Portland Trophy Cup #5 • Sep 29 2015
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
0
0
0
0
0
Clear, 66 degrees, wind 1 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ty Goldsby
2 Aaron Kravitz
3 Michael Iacolucci
4 Drew Trapnell
5 Stephen Zadrozny
6 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
7 Name Missing
8 Andrew Borell
9 Paul Nguyen
10 Mark Timby
11 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
12 Jerry Pruiett
13 Fred Smelser
14 Alastair Cox
15 Ian Harris
16 Dennis Sweeten
17 Ryan Parker
18 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team
19 Nick White
20 Reyaz Rohani
21 Jason Dodge
DNF David Kuzma
DNF Dave Petermeier Team Planet X USA
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Name Missing
2 Mira Engler CX Machines
3 Lynne Cuevas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
4 Stacy Holderbaum
5 Jody Rose
6 Nicole Davenport
7 Elli Daniels
8 Barbara Nellor
Finishers: Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
3 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
4 Ben Wicker PDX Devo Junior Cycling
5 Gavin Sunderland
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
2 Roxanna Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrio Abero
2 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW
3 Jeff Hough
4 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team
5 Matt Edler Portland Bicycle Studio
6 Brian Anthony Portland Bicycle Studio
7 Mario Dabbeni BICICLISTA
8 Johnny Burrell Portland Bicycle Studio
9 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
10 Dan Porter Cyclepath Racing
11 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio
12 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi
13 Jason Musengo Portland Bicycle Studio
14 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
15 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bi
16 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
17 Mike Heenan
18 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
19 Steven Thorne
DNF Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing
DNF Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF William Alcorn
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing
2 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
3 Mark Widlund The Spokesmen
4 Chris Roberts Hammer Velo
5 Peter Rueegger Team Mudman
6 Cal Stone
7 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
8 David Kuzma
9 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
10 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
11 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
12 Josh Platis
13 Ryan Morgan Trusty Switchblade
14 Mike Mercer Grouptrail Cycling
15 Tom Palke Team Mudman
16 Robert Mansolillo
17 Gabriel Cabatic
18 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood
19 Todd Lewis
20 Steven Ohlhaber
21 Geoff Grummon
22 Bill Carslay
23 Judson Mccauley The Spokesmen
DNF Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
DNF Dave Burnard
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Offner
2 Eric Hagstette
3 Jeffrey Whitaker
4 Marc Angelo CX Machines
5 Scott Kleiner
6 Joel Sherman
7 Joe Gomez Team Mudman
8 Eric Patton
9 Jason Ellis
10 Craig Deambrose Trusty Switchblade
11 Wick Ashley
12 Ben Baltazar
13 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
14 George Mount
15 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team
16 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin
17 Michael Heywood
18 Jeff Dill Team Mudman
19 Tom Kay The Spokesmen
20 Ryan Spaulding
21 James Sunderland Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
22 Joshua Kneedler Cyclepath Racing
23 Mitch Gold Dr Will Bar
24 Jason Jones Team Planet X USA
25 David Wrast The Spokesmen
26 Andy Morris
27 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
28 Bob Daugherty Cyclepath Racing
29 Greg Eyerly
30 Daniel Mckenna
31 David Forman Grouptrail Cycling
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Kelley
2 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
3 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB
4 Leland Gilmore
5 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
6 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood
7 Brian Hart jr. Hapi-Go!
8 Stephen Laurent
9 Jeremy Dunn
10 Christopher Dubois
11 Cole Lalomia
12 Jacob Hull
13 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles
14 Sean Corey Breadwinner Cycles
15 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
16 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
17 Clara Honsinger River City Bicycles
DNF Colin Rowan Portland Bicycle Studio
DNF Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles
DNF Mark Gyulafia River City Bicycles
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ross Sherbak Portland Bicycle Studio
2 Matthew Piekutowski
3 Patrick Beeson
4 Craig Aaker
5 Timothy Scheumann
6 Christopher Muhs
7 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
8 Emerson Webb
9 Max Miller
10 Kyle Berg
11 Zach Rotstein
12 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
13 Adam Moore Grouptrail Cycling
14 Matt Jamison Grouptrail Cycling
15 Nathanael Hart
16 Christopher San agustin
17 Conor Fitzgerald Portland Bicycle Studio
18 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
19 Xander Viray Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
20 Sean Cook Cyclepath Racing
21 Cal Stone
22 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
23 Dan Norman
24 Matthew Case Trusty Switchblade
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Meyer
2 Matthew Paez
3 Matthew Wilkins
4 Andy Evans
5 Greg Vanamorgangen
6 Tim Breault
7 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood
8 Russell Walker
9 Charlie Douthwaite
10 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team
11 Kyler D'auria
12 Brandon Jennings Grouptrail Cycling
13 Andrew Slater
14 Garret Holbrook
15 Randall Fransen Team Lost Highway
16 Cooper Irwin Hapi-Go!
17 Name Missing
18 Martin Joyce
19 Dustin Long
20 Justin Tunis
21 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club
22 Michael Elser Team Planet X USA
23 Ben Iwasa
DNF Jake Tong Trusty Switchblade
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Beardsley Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
2 Cliff Heaberlin Rapha/River City Bicycles
3 Trevor Spahr Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
4 Clint Culpepper
5 Kyle Mensing Portland Bicycle Studio
6 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club
7 Sven Geirnaert
8 Jacob Furniss
9 Craig Ruby League of Sportsing Gentlemen
10 Mike Bene
11 Robert Carver
12 Matthew Edwards
13 David Sterry Green Submarine Records
14 Cal Stone
15 Tommy Tuite
16 Steve Black
17 Scott Barker
18 Christopher Burge
19 Sven Macaller
20 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood
21 Anderson Folts
22 Damon Dimick
23 James Green
24 Corey Fish Portland Bicycle Studio
25 Kevin Phomma
26 Brett Cassidy
27 Greg Eyerly
28 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
29 Mark Mcmurtry VMR Racing
30 Todd Foreman-kinder Veloforma
31 Norrene Godfrey
32 Matthew Wilkins
DNF Tyler Goforth
DNF Sam Caviglione
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brown Bridgette
2 Name Missing
3 Annalisa Fish Portland Bicycle Studio
4 Holly Henderson
5 Elise Huggins Portland Bicycle Studio
6 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling
7 Margie Bradway Team S+M
8 Stephanie Hahn
9 Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
10 Marayah Sipe Portland Bicycle Studio
DNF Olivia Harkness
Finishers: Cat 2: 4   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stacy Westbrook Highfive Cycling
2 Sadie Grossman bicycleattorney.com
3 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair
4 Janelle Bickford
5 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair
6 Beth Kobza Portland Bicycle Studio
7 Iris Dougherty
8 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood
9 Erinne Goodell Team Slow
10 Mary Lytle
11 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
12 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio
13 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo
DNF Jan Moss Highfive Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team
2 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing
3 Nita Galambos League of Sportsing Gentlemen
4 Casey Granbois
5 Molly Leonard
6 Melissa Powers
7 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 6