Log In
Blind Date at the Dairy #1 • Sep 16 2015
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
6
1.5
2
2
2
Mostly Cloudy, 64 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6
Beers
1.5
Moisture
2
Accel
2
Tech
2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Kirkham Team 10 Barrel
2 Stephen Griffin
3 Cesar Carrillo
4 Nikolas Davis
5 Stephen Griffin
6 Matt Barney
7 Scott Laplante
8 David Wilkes
9 Bryan Gauntt
10 Ryan Coons
11 Brian Fuller Athletes Lounge Cycling Team
12 Quinn Rohlf
13 Scott Rath Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
14 Will Lewis
15 Travis Maurer
16 Kevin Claggett
17 Jared Ames
18 Dan Beaman
19 Alastair Cox
20 Austen Sofhauser
21 David Peabody Team Flying Tigers
22 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team
23 Matthew Griem
24 Mike Schwoebel
25 Will Hockett
26 Dennis Sweeten
27 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
28 Halsey Mcgowan
29 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team
30 Don Gutzmann
31 John Neish
32 Danny Oltmanna
33 Craig Diehl
34 Lyle Gates
35 Rob Crow Athletes Lounge Cycling Team
36 Eron Riddle
37 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Garret Holbrook
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lyndsay Price
2 Leah Iwasa
3 Lori Laws
4 Casey Ferguson
5 Emily Hall
6 Milli Chennell
7 Leslie Bottomly
DNF Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
3 Owen L rogers Beaverton Bicycle Club
4 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas
5 Jacob Litton
6 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
7 Benjamin Boroff bicycleattorney.com
8 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
9 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
10 Calum Pierce
11 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
2 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling
3 Elijah Shulman
4 Cooper Irwin Hapi-Go!
5 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
3 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
4 Madeline Stover
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Otto Team Oregon presented by Laurelwood
2 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood
3 Jon Gove
4 Dave Burnard
5 Michael Kender
6 Danny Knudsen bicycleattorney.com
7 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
8 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
9 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
10 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion
11 Barry Rich Beaverton Bicycle Club
12 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Joe Field
DNF Daniel Rohlf
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Lacey Team S+M
2 Steve Rearden
3 Ron Strasser Team S+M
4 Russ Patterson Portland Velo Racing Team
5 Edward Lanton
6 Gary Holm
7 Einar Traa Portland Velo Racing Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Myers Portland Velo Racing Team
2 Troy Nelson
3 Banj Weymouth
4 Joshua Johansen Team 10 Barrel
5 Jeff Chochon
6 Chris Thoman
7 Scott Goodrich Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
8 Jeff Copus Team 10 Barrel
9 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood
10 Eric Wilson Showers Pass MTB/CX Team
11 Peter Iverson
12 Matthew Jetton
13 Jeff Horn
14 George Mount
15 David Smith
16 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team
17 Darin Hale
18 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team
19 Joe Tysoe
20 Kyle Gunsul
21 Ben Salzberg Team Slow
22 Mark Sather Team 10 Barrel
23 Jeff Butler
24 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
25 Michael Perrotti
26 Tom Bird
27 Steve Kresl
28 Eric Wilson
29 Paul Allen
30 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team
31 Andy Casebeer Team S+M
32 Scott Beerggren
33 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
34 Jeremy Hudson
35 Pascal Chureau
36 Brad Houle
37 Jeffrey H. garrett Team Lazy Tarantulas
38 Wes Woolsey
39 Geir Eide
40 Joshua Boelter
41 Andrew Kaylor Hapi-Go!
DNF Joe Gomez Team Mudman
DNF John Martin Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
2 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team
3 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes
4 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
5 Ronald Kizziar
6 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
7 Bob Jacobs bicycleattorney.com
8 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
9 Shannon Boroff bicycleattorney.com
10 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
11 Andy Meeks bicycleattorney.com
12 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
13 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Fight Meso
14 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
15 Scott Willson Gentle Lovers
DNF Webster Wilson VMR Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Rice Portland Velo Racing Team
2 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi
3 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
4 Matt Radich Dr Will Bar
5 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
6 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
7 Paul Zagacki bicycleattorney.com
8 Brian Little BeerMongers Cycle Club
9 Peter Rueegger Team Mudman
10 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team
11 Matt Hooge
12 Wade Hewitt Pentangeli
13 Kerry Halligan
14 Josh Platis
15 Jj Blackwood
16 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
17 Tom Scully
18 Jon Coney
19 Marc Riera Gentle Lovers
20 Douglas Johnson
21 Scott Hamness
22 Andy Platt
23 Jesse Lea Cyclepath Racing
24 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components
25 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
DNF Bradford Goodson Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Gallagher
2 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team
3 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB
4 Joel Madrone Breadwinner Cycles
5 Jason Elstad Portland Bicycle Studio
6 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio
7 Andrej Miske Dr Will Bar
8 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
9 Andrio Abero
10 David Cushman Grouptrail Cycling
11 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
12 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
13 Josiah Zukowski
14 James Ceccorulli Team S+M
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Laurent
2 Jacob Hull
3 Matthew Piekutowski
4 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
5 Matthew White Corvallis Cyclery Racing
6 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing
7 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
8 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
9 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
10 Shawn Small Ruckus Test Team
11 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
12 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion
13 Adam Moore Grouptrail Cycling
14 Nathan Agalzoff
15 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
16 Matt Jamison Grouptrail Cycling
17 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
18 Conor Fitzgerald Portland Bicycle Studio
19 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
20 Michael Shearer Team 10 Barrel
21 Ben Tabor
DNF Christopher Wood Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Geoffrey Bee Athletes Lounge Cycling Team
2 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
3 Josh Hulst
4 David George
5 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
6 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
7 Ian Boggs
8 Jared Holm
9 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club
10 John Berrigan
11 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team
12 Annalisa Fish Portland Bicycle Studio
13 Jesse Boudart Grouptrail Cycling
14 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team
15 Sam Swan BeerMongers Cycle Club
16 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team
17 Greg Van amerongen Guinness Cycling Team
18 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
19 Kyle D'auria
20 Ben Swanson Murder of Crows
21 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
22 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
23 Ben Iwasa
24 Ross Lane Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
25 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team
26 Travis Dutton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
27 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team
28 Joseph French Team Lost Highway
29 Riley Combs
30 Cory Nann Team Planet X USA
31 Jason Skelton Word-RCB by Cyclisme
32 Ross Lane Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
33 Michael Kolb Team Mudman
34 Tanner Schulz
35 Brian Meyer
36 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
37 Scott Smith
38 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing
39 Eric Hagen
40 Jimmy Gladish
41 Ian Gleason
42 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
43 Jared Mcclintock
44 Mark Hansen
45 James Mitchell
46 Ack Ham
47 Casey Vernum
48 Elias Espino
49 Stephen Carter The Spokesmen
50 John Lehman Team Oregon presented by Laurelwood
51 Dustin Long
52 Aaron Singer-englar
53 Anthony Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
54 Scott Miyako
55 Matthew Hoover
56 James Fortner
57 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team
DNF Josh Sutton
DNF Dennis Lui
DNF Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 46  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Kesselman Ruckus Test Team
2 Lee Ordonez Ruckus Test Team
3 Brian Lynch Dr Will Bar
4 David Boerner Ruckus Test Team
5 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing
6 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
7 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas
8 Andrew Yeoman Ruckus Test Team
9 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
10 Cole Sprague
11 Jerald Winfrey Cyclepath Racing
12 Kevin Neidorf River City Bicycles
13 Damon Dimick
14 Erin Goodall Olympia Cycling Team
15 David Miller Team Lazy Tarantulas
DNF Cliff Heaberlin Rapha/River City Bicycles
DNF Sven Geirnaert
DNF Todd Sprague
DNF Tim Coffey
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
2 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
3 Brad Winn
4 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
5 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team
6 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
7 Christopher Bagg
8 Josh Sutton
9 Russ Patterson Portland Velo Racing Team
10 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
11 Einar Traa Portland Velo Racing Team
12 Joseph Boquiren
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Browning Cyclepath Racing
2 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio
3 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood
4 Julie Baird Olympia Cycling Team
5 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
6 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
7 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team
8 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team
9 Erica Lurie
10 Holly Henderson
11 Stephanie Hahn
12 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
13 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
DNF Marayah Deese Portland Bicycle Studio
DNF Mielle Blomberg Team S+M
DNF Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Starla Teddergreen
2 Holland Larue Team Finger
3 Katy Applin
4 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team
5 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team
6 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
7 Mari Little BeerMongers Cycle Club
8 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas
9 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair
10 Sarah Eustis bicycleattorney.com
11 Cecilia P. becerra
12 Val Griffeth
13 Leah Bazzano
14 Julie Ann smith-simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paisley Meekin
2 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club
3 Melissa Powers
4 Alana Mcdonough Athletes Lounge Cycling Team
5 Rebecca Hillary
6 Melissa Chureal
7 Taylor Phillips Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
8 Sarah Heckles
9 Hailey Schultz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
10 Rose-ann Hamness
11 Lisa Ditommaso
DNF Colleen Douglas
Finishers: Cat ?: 12