Log In
Rapha Portland Trophy Cup #3 • Sep 15 2015
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
0
0
0
0
0
Mostly Cloudy, 58 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Douthwaite
2 Jeffrey Whitaker
3 Garret Holbrook
4 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
5 Ty Goldsby
6 Stephen Zadrozny
7 Jerry Pruiett
8 Aaron Kravitz
9 Dave Petermeier Team Planet X USA
10 Keith Mcintire BeerMongers Cycle Club
11 David Kuzma
12 Thomas Bennett
13 Andrew Borell
14 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club
15 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club
16 Mark Timby
17 Alastair Cox
18 Dennis Sweeten
19 Ian Harris
20 Sam Pitcavage
21 Daniel Mckenna
22 Curtis Miller
23 John Condon
24 Scott Mizee Team Flying Tigers
25 Reyaz Rohani
26 David Forman Grouptrail Cycling
DNF Andrew Parish
DNF Eddie Barksdale
DNF Eric Patton
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Glaize CX Machines
2 Emily Krug
3 Mira Engler CX Machines
4 Taylor Snider
5 Shannon Tauscher
6 Casey Ferguson
7 Megan Zimmer
8 Kaili Hardy
9 Jody Rose
10 Sarah Lambert
11 Nora Swinburne
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
3 Collin Turner
4 Parker Green Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
2 Roxanna Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team
2 Andrio Abero
3 Matt Edler Portland Bicycle Studio
4 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio
5 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW
6 Dan Porter Cyclepath Racing
7 Jeff Turner
8 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi
9 Dusty Miller
10 Eric Lanners
11 Robert Mayer
12 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
13 Jason Musengo Portland Bicycle Studio
14 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team
15 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
16 Ted Byram bicycleattorney.com
17 Steven Thorne
18 Spencer White Stumptown Cycling Club
DNF Alex Accetta Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
2 Mark Widlund The Spokesmen
3 Jeff Hough
4 Johnny Burrell Portland Bicycle Studio
5 Chris Roberts Hammer Velo
6 Peter Rueegger Team Mudman
7 Martin Soataert
8 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing
9 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood
10 Cal Stone
11 Matt Hooge
12 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
13 Dave Burnard
14 Ryan Morgan Trusty Switchblade
15 Judson Mccauley The Spokesmen
16 Gabriel Cabatic
17 Josh Platis
18 Spencer Rockwell
19 Steven Ohlhaber
20 Yuji Sumimoto
21 Todd Lewis
22 Erik Spillman Portland Velo Racing Team
23 Richard Potestio
24 Chris Tauscher
25 Brendan Quinlan
26 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Offner
2 Joe Gomez Team Mudman
3 Chris Page
4 Eric Hagstette
5 Phillip M trost Team S+M
6 Dean Maclean Team Planet X USA
7 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
8 Scott Kleiner
9 D'arcy Owen
10 Michael Clark
11 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
12 Charles Barrett
13 Chris Bathke
14 Jason Ellis
15 Joel Sherman
16 Wick Ashley
17 Michael Horwitz
18 Tom Kay The Spokesmen
19 David Spurr
20 James Green
21 Eric Cress
22 Mike Lurie
23 Michael Perrotti
24 Beau Burggraff
25 Mark Hand Team Planet X USA
26 Ryan Spaulding
27 Dean Bailey
28 David Wrast The Spokesmen
29 Jeff Dill Team Mudman
30 Bruce Avery Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
31 Greg Russell NoMads Bicycle Racing Team
32 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club
33 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin
DNF Dave Torrance
DNF Blaine Conard Team Mudman
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Kelley
2 Shannon Skerritt
3 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB
4 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
5 Colin Rowan Portland Bicycle Studio
6 Brian Hart jr. Hapi-Go!
7 David Wilcox
8 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood
9 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
10 John Hartnett Team Oregon presented by Laurelwood
11 Sean Corey Breadwinner Cycles
12 Jeremy Dunn
13 Joe Santos Cyclepath Racing
14 Crossett Freilinger
15 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles
16 Cullen Guinn Trusty Switchblade
17 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
18 Mark Gyulafia River City Bicycles
19 Jason Elstad Portland Bicycle Studio
DNF Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio
DNF John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Beeson
2 Daniel Steinle CX Pistols p/b Gigantic Brewing
3 Stephen Laurent
4 Craig Aaker
5 Jacob Hull
6 Jeff Smith
7 Matthew Piekutmski
8 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
9 Kyle Berg
10 Erik Borghoff
11 Emerson Webb
12 Matt Jamison Grouptrail Cycling
13 Dennis Stafford
14 Billy Holcomb Trusty Switchblade
15 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
16 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team
17 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion
18 Conor Fitzgerald Portland Bicycle Studio
19 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
20 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing
21 Jason Miranda
22 Jerome Leedy
23 Spencer Rockwell
24 Sean Cook Cyclepath Racing
25 Kevin Neidorf River City Bicycles
26 Xander Viray Team First City
DNF Felipe Nystrom Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ross Sherbak Portland Bicycle Studio
2 Max Miller
3 Nathanael Hart
4 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
5 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
6 Brian Meyer
7 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team
8 Andrew Stewart
9 Craig Harrison
10 Andy Evans
11 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood
12 Matthew Paez
13 John Berrigan
14 Matthew Wilkins
15 Robb Sutton
16 Jesse Boudart
17 Susannah Hart Hapi-Go!
18 Randy Scott Deschutes Brewery
19 Randall Fransen Team Lost Highway
20 Russell Walker
21 Robert Mansolillo
22 Benjamin Adams
23 Cooper Irwin Hapi-Go!
24 Ron Lewis Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
25 Ryan Daugherty
26 Justin Tunis
27 Jesse Peterson
28 Jared Cozzocrea
29 Cory Nann Team Planet X USA
30 Hannah Hart Hapi-Go!
31 Kris Fischer Portland Bicycle Studio
32 Jason Skelton
33 Tim Kalimanis
34 Seth Dougan
35 Keith Smallwood CX Pistols p/b Gigantic Brewing
DNF Barrett Reiner CX Pistols p/b Gigantic Brewing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cliff Heaberlin Rapha/River City Bicycles
2 Erik Fabrizius
3 David Boerner Ruckus Test Team
4 Sven Geirnaert
5 Kyle Mensing Portland Bicycle Studio
6 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club
7 Damian Riehl
8 Craig Ruby League of Sportsing Gentlemen
9 Corey Fish Portland Bicycle Studio
10 Sam Caviglione
11 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood
12 Tyler Goforth
13 Jacob Furniss
14 Tommy Tuite
15 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club
16 Cal Stone
17 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bi
18 Aden Kailun
19 Damon Dimick
20 Sven Macaller
21 Cole Sprague
22 Tyler Bump Ruckus Test Team
23 Forest Wilson League of Sportsing Gentlemen
24 James Webb Beaverton Bicycle Club
25 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
26 Jeff Dill Team Mudman
27 Cindy Lewellen
28 Masanao Matsumoto
DNF Eddie Barksdale
DNF Matthew Henery
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clara Honsinger River City Bicycles
2 Julie Baird Olympia Cycling Team
3 Jenn Levo
4 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood
5 Annalisa Fish Portland Bicycle Studio
6 Holly Henderson
7 Erika Miranda Trusty Switchblade
8 Stephanie Hahn
9 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
10 Juliette Oldfield
11 Hannah Hart Hapi-Go!
12 Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
13 Elise Huggins Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team
2 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club
3 Sadie Grossman bicycleattorney.com
4 Emily Paxson
5 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team
6 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair
7 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair
8 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club
9 Christine A holland Portland Bicycle Studio
10 Hazel Gross
11 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood
12 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
13 Erin Chipps
14 Starr Walker
15 Jan Moss Highfive Cycling
16 Julie Ann smith-simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Iris Dougherty
2 Allison Quick BeerMongers Cycle Club
3 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood
4 Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team
5 Laura Schmitt
6 Nita Galambos League of Sportsing Gentlemen
7 Mary Lytle
8 Molly Leonard
9 Cammia Kalimanis
10 Donna Russell
11 Becca Smith-morgan Stumptown Cycling Club
12 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oaks
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 10