Log In
Rapha Portland Trophy Cup #2 • Sep 8 2015
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
5.1
2
4.3
3.3
2.3
Partly Cloudy, 69 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
2
Moisture
4.3
Accel
3.3
Tech
2.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Ben Iwasa 5
2 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling 5
3 Jeffrey Whitaker 5
4 Ty Goldsby 5
5 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 5
6 Garret Holbrook 5
7 Aaron Kravitz 5
8 Brad Crowe 5
9 Dave Petermeier Team Planet X USA 5
10 Aaron Frechette 5
11 Phillip Kirkland 5
12 Drew Trapnell 5
13 David Kuzma 5
14 Matt Barney 5
15 Jerry Pruiett 5
16 Dennis Sweeten 5
17 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team 5
18 Sam Pitcavage 5
19 Ian Harris 5
20 Reyaz Rohani 5
21 Andrew Parish 5
DNF Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team 3
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Wmily Krug 5
2 Donna Russell 5
3 Hannah Carlos Metropolis Cycle Repair 4
DNF Shannon Tauscher 0
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
3 Collin Turner
4 Ben Wicker PDX Devo Junior Cycling
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 3
2 ? ?
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Jeff Otto Team Oregon presented by Laurelwood 10
2 Scott Bradway Team S+M 10
3 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team 10
4 Thomas Cody Smith&Nephew p/b West End Bikes 9
5 Rick Metz bicycleattorney.com 9
6 William Alcorn 9
7 Jeff Turner 9
8 Matt Edler Portland Bicycle Studio 9
9 Brian Foresta Portland Bicycle Studio 9
10 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 9
11 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW 9
12 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 9
13 David Pedersen Portland Bicycle Studio 9
14 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 9
15 Dan Porter Cyclepath Racing 9
16 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 9
17 Mike Heenan 9
18 Scott Mares Threshold Velo 9
19 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 9
20 Donald Newlands bicycleattorney.com 9
21 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 9
22 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood 9
23 Andy Meeks bicycleattorney.com 9
24 Eric Stolberg Gr?ndelbr?isers/Stewie Bicycles 9
25 Eric Stolberg Gr?ndelbr?isers/Stewie Bicycles 9
26 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 9
27 Scott Ballard Cyclepath Racing 9
28 Roger Meier Cyclepath Racing 8
29 Roger Meier Cyclepath Racing 8
30 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood 7
DNF Andrio Abero 7
DNF Steven Thorne 6
DNF Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi 2
DNF Eric Lanners 1
DNF Sean Rees Cyclepath Racing 0
DNF Rick Boston VMR Racing 0
DNF Jerry Inscoe Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T 0
DNF Webster Wilson VMR Racing 0
DNF Joshua Degraff Grouptrail Cycling 0
DNF Nate Magaret 0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Jeff Hough 6
2 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 6
3 Peter Rueegger Team Mudman 6
4 Chris Roberts Hammer Velo 6
5 Dennis Starkey Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud 6
6 Ryan Morgan Trusty Switchblade 6
7 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud 6
8 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 6
9 Mike Mercer Grouptrail Cycling 6
10 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood 6
11 Judson Mccauley The Spokesmen 6
12 Matt Hooge 6
13 Tom Palke Team Mudman 6
14 Dave Burnard 6
15 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Rac 6
16 Spencer Rockwell 6
17 Geoff Grummon 6
18 Steve Black
19 Jay Swavely 6
20 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 6
21 Gabriel Cabatic 6
22 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 6
23 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 6
24 Kent Cramer Boneyard Cycling 6
25 Paul Schoonover Team S+M 6
26 Josh Platis 6
27 John Eighmey 6
28 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 5
DNF Tony Curtis The Spokesmen 3
DNF Brian Anthony Portland Bicycle Studio 2
DNF Robert Jackson 1
DNF Sean Denney bicycleattorney.com 0
DNF Beau Burggraff 0
DNF Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Chris Page
2 Phillip M trost Team S+M 6
3 Eric Hagstette 6
4 Erik Offner 6
5 Joe Gomez Team Mudman 6
6 Charles Barrett 6
7 Marc Angelo 6
8 Joel Sherman 6
9 Jeff Copus Team 10 Barrel 6
10 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 6
11 Anthony Colistro 6
12 George Mount 6
13 Mitch Gold Dr Will Bar 6
14 D'arcy Owen 6
15 D'arcy Owen 6
16 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood 6
17 Joe Pinzone Threshold Velo 6
18 Dean Maclean Team Planet X USA 6
19 Mike Lurie 6
20 Aaron Even VMR Racing 6
21 Jason Ellis 6
22 Eddie Wang River City Bicycles 6
23 Dave Torrance 6
24 Jeff Dill Team Mudman 6
25 Jason Jones Team Planet X USA 6
26 Tom Kay The Spokesmen 6
27 Beau Burggraff 6
28 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team 6
29 Ryan Spaulding 6
30 Greg Eyerly 5
31 Scott Stapleton 5
32 Blaine Conard Team Mudman 5
33 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club 5
DNF David Wrast The Spokesmen 4
DNF Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 4
DNF Mark Jensen Team First City 2
DNF Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 1
DNF Mark Hand Team Planet X USA 0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Josh Kelley 10
2 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 10
3 Leland Gilmore 10
4 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 10
5 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 10
6 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood 10
7 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 10
8 Ross Brody 10
9 Ryan Comeau Portland Bicycle Studio 10
10 Stephen Glass 10
11 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood 10
12 Brian Hart jr. Hapi-Go! 10
13 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 10
14 John Hartnett Team Oregon presented by Laurelwood 10
15 Ira Ryan 10
16 Jake Szymanski 10
17 Sean Corey 10
18 Joe Santos Cyclepath Racing 9
19 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 9
20 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 9
21 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 8
DNF Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 7
DNF Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 4
DNF Daniel Recordon Portland Bicycle Studio 0
DNF Russ Lafleur 0
DNF Colin Rowan Portland Bicycle Studio 0
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Greg Fleming Team Oregon presented by Laurelwood 6
2 Jason Elstad Portland Bicycle Studio 6
3 Patrick Beeson 6
4 Christopher Wood Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 6
5 Daniel Steinle CX Pistols p/b Gigantic Brewing 6
6 Stephen Laurent 6
7 Jacob Hull 6
8 Felipe Nystrom Athletes Lounge Cycling Team 6
9 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing 6
10 Dennis Stafford 6
11 Billy Holcomb Trusty Switchblade 6
12 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 6
13 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 6
14 Adam Moore Grouptrail Cycling 6
15 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 6
16 Zach Rotstein 6
17 Rob Thompson Olympia Cycling Team 6
18 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 6
19 Christopher San agustin 6
20 Xander Viray Team First City 6
21 Jonathan Buck 6
22 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 6
23 Conor Fitzgerald Portland Bicycle Studio 6
24 Spencer Rockwell 6
25 Dan Norman 6
26 Ben Tankus Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 6
27 Emerson Webb 6
28 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 6
29 Richard Potestio 5
DNF Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team 2
DNF Jeremiah Williams Trusty Switchblade 0
DNF Marc Riera 0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Max Miller 6
2 Matthew Piekutowski 6
3 Ross Sherbak Portland Bicycle Studio 6
4 Matt Jamison Grouptrail Cycling 6
5 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes 6
6 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 6
7 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 6
8 Adam Stewart 6
9 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 6
10 Sam Swan 6
11 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 6
12 Jesse Boudart 6
13 Andrew Slater 6
14 Brandon Jennings 6
15 Dustin Klein 6
16 Andrew Baxter River City Bicycles 6
17 Jeff Condry 6
18 Brian Meyer 6
19 Russell Walker 6
20 Matthew Wilkins 6
21 Brandon Day 6
22 Ben Clemens 6
23 Andy Evans 6
24 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 6
25 Joe Ollila 5
26 Cooper Irwin Hapi-Go! 5
27 Rutherford Brakke-pound 5
28 Matthew Cordeiro Hood River Velo 5
29 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team 5
30 Stephen Carter The Spokesmen 5
31 Eric Hagen 5
32 Benjamin Adams 5
33 Kevin Rayburn Team Planet X USA 5
34 Justin Tunis 5
35 Seth Dougan 5
36 Ben Conte Athletes Lounge Cycling Team 5
37 Jeremiah Hartley 5
38 Ed Waters 5
DNF Robb Sutton 1
DNF Michael Perrotti 0
DNF Ross Hunsinger 0
DNF Tim Kalimanis 0
DNF Elijah Smith 0
DNF Wick Ashley 0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Cliff Heaberlin Rapha/River City Bicycles 9
2 Adrian Richardson Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 9
3 David Boerner Ruckus Test Team 9
4 Sven Geirnaert 9
5 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 9
6 Erik Fabrizius 9
7 Kevin Templeton 9
8 Kyle Mensing Portland Bicycle Studio 9
9 Scott Barker 9
10 Sam Caviglione 9
11 Derek Ehlers 9
12 Christopher Burge 9
13 Nolan Restivo 9
14 Tommy Tuite 9
15 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood 9
16 James Graves 9
17 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Rac 8
18 Cole Sprague 8
19 Joshua Liberles Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T 8
20 Brian Lynch Dr Will Bar 8
21 Daniel Gonzalez Ruckus Test Team 8
22 Damon Dimick 8
23 Steve Black
24 Tyler Goforth 8
25 Holland Larue Team Finger 8
26 Mark Mcmurtry VMR Racing 8
27 Norrene Godfrey 7
DNF Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 7
DNF Aden Kailun 5
DNF Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 0
DNF Dylan Vanweelden 0
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Clara Honsinger River City Bicycles 9
2 Abby Watson 9
3 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 9
4 Brown Bridgette 9
5 Elise Huggins Portland Bicycle Studio 8
6 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 8
7 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 8
8 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood 8
9 Margie Bradway Team S+M 8
10 Courtney Gould Highfive Cycling 8
11 Erika Miranda Trusty Switchblade 8
12 Hannah Hart Hapi-Go! 8
13 Stephanie Hahn 8
14 Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio 8
15 Julie Baird Olympia Cycling Team 7
16 Sharon Anderson Olympia Cycling Team 7
17 Krissy Brunsman Green Submarine Records 7
DNF Mary Lytle 0
DNF Annalisa Fish Portland Bicycle Studio 0
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Karla Kingsley Grouptrail Cycling 5
2 Holland Larue Team Finger 5
3 Stacy Westbrook Highfive Cycling 5
4 Sadie Grossman bicycleattorney.com 5
5 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 5
6 Christine A holland Portland Bicycle Studio 5
7 Taylor Schefstrom 5
8 Taylor Schefstrom 5
9 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood 5
10 Erin Chipps 5
11 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 5
12 Sarah Eustis bicycleattorney.com 5
13 Kacy Manahan 4
14 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 3
DNF Jan Moss Highfive Cycling 0
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Erin Tambs 5
2 Allison Quick BeerMongers Cycle Club 5
3 Iris Dougherty 5
4 Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team 5
5 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood 5
6 Laura Schmitt 5
7 Nita Galambos League of Sportsing Gentlemen 5
8 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oaks 5
9 Molly Leonard 5
10 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club 5
11 Cammia Kalimanis 5
12 Teresa White 5
13 Melissa Powers 5
14 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oaks 5
DNF Amy Seymour Trusty Switchblade 0
DNF Julie Ann smith-simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 0
DNF Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 0
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 16