Log In
DAS Beaver Cross • Dec 14 2014
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
4.5
3.5
3.7
5.3
4.9
Clear, 41 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.5
Beers
3.5
Moisture
3.7
Accel
5.3
Tech
4.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Camden Brooks Corner Cycle/Bay Hill Capital
2 Wyatt Cote Eastern Bloc Cycling Club
DNF Ben Walton NEBC p/b Cycle Loft
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Xander Jones
2 Cole Ricardi CT cycling advancement Program Jr.
3 Benjamin Gyulay
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janneke Baks Pawling Cycle & Sport
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Aspnes
2 Karl Sineath Boston Road Club
3 Kurt Daniello Laurel
4 Sylvain Loize
5 Patrick Zelazek Team Edge
6 Andre Bessette Danielson Adventure Sports
7 Paul Rosenstrauch Boston Road Club
8 Jim Peters
9 Alex Laifer
10 Jim Murphy OTB Racing
11 Eric Papetti NEBC p/b Cycle Loft
DNF Cory Lafleur Royal Mills p/b Graphic Innovations
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Cochran ecv | essex county velo
2 Mark Buongiorno
3 Sean Whitehurst Chesire Cycle Racing
4 Thomas Ricardi Verge Sport
5 Adam Walton NEBC p/b Cycle Loft
6 Brian Anderson Grace Bicycles Velo Club
7 Jonathan Spooner
8 Mark Sondeen ExpoWheelmen
9 Bruce Rychlik
10 Justin Costa Royal Mills p/b Graphic Innovations
11 Scott Kearney Expo Wheelmen
12 Christopher Zerrip Union Velo
13 Tim Myers MRA Multisport
14 Douglas Lord
15 Sean Walsh
16 Scott Werner
17 Alex Laifer
18 Christopher Labby
19 Robert Rood Sheldonville Bicycle
20 Chris Bryant Bikers Edge
21 Keith Bangs
22 Henry Bender Newington Bike
23 Zane Wendolowski NCC
24 Craig Jolicoeur Team RRRhody
25 Joel Hawksley RRRhody
26 Roger Barrette
27 Andrew Fabian
28 Robert Dumas
33 Don Dauphinais Danielson adventure Sports
34 James Kokernak
DNF Randall Dutton team horst sports
DNF Phil Mazerolle Thread City Cyclers
DNF John Stepic Southbridge Bikes
DNF Mark Wendolowski Northampton Cycling Club
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 8   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Bowden Trek Cyclocross Collective
2 Aaron Oakes NYCROSS p/b Craft
3 Lane Maher TEAM EDGE
4 Greg Gunsalus BayHillCapital p/b Corner Cycle
5 Jesse Quagliaroli Expo Wheelmen
DNF Amos Brumble iv Brumble Bikes
DNF Joseph Clemenzi team POC+Ritte
DNF Mark Gunsalus Clif Bar / Pactimo
DNF Mike Rowell Bikeway Source Racing
DNF Charles Berhtram CUPPOW/Geekhouse/B2C2
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Cunningham Horst Engineering Cycling Team
2 Steve Segenchuk MTBMind / BUMS
3 Monte Frank Verge Sport / Test Pilot
4 Wade Summers Horst Engineering Cycling Team
5 Michael Kelly Team Edge
6 Savage Mark
7 Mark Buongiorno
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Tarbox Expowheelmen
2 Fagnant David
3 Michael Parent NCC/BikeReg.com/Cyclocrossworld/Fit
4 David Lystila optimum performance
5 Paul Hayes
6 Marty Tribandis Fritz's Bicycle Shop
7 Jeffrey Oakes
8 Mitchell Favreau Mystic Velo Club
9 Dickerson George
DNF Cyr Mike
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Curley Maggie Rosa's/Grace Barker/The Will
2 Lawrence Purtill Stedmans Bicycle Co
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Baumann STAMPEDE!
2 Jesse Quagliaroli Expo Wheelmen
3 Gary Hoehne Deathrow /Vassago Cycles
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lesli Cohen Hup United
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pauline Frascone
2 Karen Purtill Stedmans Bicycle Co
4 Heather Owens W.E. Stedman Co.
DNF Cathy Rowell Bikeway Source Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Reynolds Ladies First Racing
2 Michele Smith Hup United
3 Leslie Timm Ladies First Racing
4 Melissa Lafleur Royal Mills p/b Graphic Innovations
5 Lizzy Gunsalus Girls First
6 Ryley Mosher Wheel Works
7 Kelli Montgomery Stage 1
8 Elizabeth Allen Danielson Adventure Sports
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Thomas
2 Heidi Baks Pawling Cycle & Sport
3 Tamara Wong
4 Hope Maher TEAM EDGE
5 Amanda Bayer Newington Bike
6 Tamara Bonn STAMPEDE!
7 Lila Pelc
8 Unknown Rider Firefly Adventure Team
9 Vicki Quagliaroli Cycling Concepts
DNF Milica Wren STAMPEDE!
DNF Danielle White
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat ?: 3