Log In
Limestone Cross at the Kiln • Dec 14 2014
5.3
4.3
3.8
5.1
5.5
Clear, 44 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.3
Beers
4.3
Moisture
3.8
Accel
5.1
Tech
5.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Mihalik Freddie Fu Cycling Team 58:59:00
2 Austin Horse 59:21:00
3 Joe Pigga Lamprey Systems 1:00:08
4 Mark D'avino 1:04:24
5 Jesse Stauffer 1:05:20
6 Zach Bender Cycle-Smart 1:05:36
7 Andrew Reimann Team Yacht Club 1 Lap
8 James Briggs Allegheny Cycling Association 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Yozell Lamprey Systems 43:46.4
2 William Elliston Van Dessel 44:04.9
3 Andy Gorski Pro Mountain Outfitters 44:49.5
4 Caleb Holmes Campano HVAC/Breakawaybikes.com 45:21.4
5 Eric Ragot Sommerville Sports Factory Team 46:40.4
6 Dan Larino Pete's Bike/Century Road Club of Am 46:43.3
7 Josh West 46:56.0
8 Todd Kruger Kim's Bike Shop 47:31.3
9 Charles Arensberg Brandywine Cyclery 48:12.3
10 Angelo Mascelli SRAM Factory 49:40.2
11 Nat Amato Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B 50:08.7
12 Ryan Keown Shirk's 50:54.3
13 Gregory Ahnert Lamprey Systems 51:01.5
14 Marc Bertucco Kissena Cycling Club 52:23.0
15 David Hansen Empire Brewing-Syracuse Bicycles 1 Lap
16 Eloy Anzola Kissena Cycling Club 1 Lap
17 Jeffrey Bays Lamprey Systems 1 Lap
DNF Raymund Calaquian Evolution Racing
DNF Matthew Morrison Toasted Head Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Schlauch Team Somerset 44:41.1
2 Andy August Park Ave Bike Shop 44:52.3
3 Robert Reuther ChesterCoVelo 45:03.7
4 Raymond Zeimet Guy's Racing Club 45:52.6
5 Blair Saunders Sportif Coaching Group/BPB 46:04.5
6 David Thompson Cycle-Smart 46:07.3
7 Edwin Hein Guy's Racing Club 46:15.9
8 Paul Wojciak Pawling Cycle and Sport 46:32.6
9 Mark Featherman Guy's Racing Club 47:12.3
10 Carl Reglar Verge Sport 47:29.0
11 David Kahl ProPower Coaching 47:33.4
12 Barry Wahner MamboCX/GoCycling/DrWahner.com 47:34.7
13 Chris Chapman Bike Line 48:00.6
14 Kelly Cline Revolution Wheelworks Racing 48:11.9
15 Matt Seaton Finkraft 48:13.2
16 Trevor Williams Guy's Racing Club 49:01.3
17 David Lowe Philadelphia Ciclismo 49:05.6
18 Werner Freymann Easy Riders Cycling p/b Cutters 49:05.8
19 Scott Sugent Highgear/Trek/WW 49:10.8
20 Chris Facas Westwood Velo 49:53.0
21 Mark Pohndorf 50:06.7
22 Joe Bothell Bike Line 50:14.0
23 Joe Daub Deluxx Bikes 50:18.2
24 Greg Ferguson Verge Sport Test Pilot 50:31.9
25 Myles Fennell 3D Racing Team/Tom's Atlantic Cycle 50:32.6
26 Chris Tarnowski FinKraft Cycling Team 51:37.6
27 Patrick Leonard Evolution Racing 52:28.5
28 Jay Downs QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 52:31.5
29 N. Johan Anestad Evolution Racing 52:44.3
30 Mark Bowman South Mountain Cycles 1 Lap
31 Scott Klemm 1 Lap
32 Erich Neise Team Somerset 1 Lap
33 Craig Rotile Finkraft Cycling Team 1 Lap
34 Joe Favara GS Simmieria 1 Lap
35 William Haley Fast Forward Racing Team 1 Lap
36 Gary Snyder Evolution Racing 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 11   Cat 3: 16   Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Al Blanchard FinKraft Cycling Team 0:47:46
2 Paul Wahner MAMBO CX/Go Cycling/DrWahner.com 0:49:08
3 Kevin Breckenmaker ERA CYCLING 0:52:43
4 Jim Feehan Kissena 1 Lap
5 Scott Wilson Evolution Racing 1 Lap
6 Dennis Smith Bike Line 1 Lap
7 Mike Connair Bike Line 1 Lap
8 Art White Team Campmor 1 Lap
9 Leo Pizzini first state vello sport 1 Lap
10 Fafar Bayat Team Cosmic-Carve Systems 1 Lap
11 Richard Bauch NJ/NY Colavita Regional Team 1 Lap
12 Dennis Derosa Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike 1 Lap
13 Dusan Strika Kissena Cycling Team 1 Lap
14 Nunzio Dibiasi ERA Cycling 1 Lap
15 Louis D'Amelio Pure Energy Cycling 1 Lap
16 Jim Mueller Penn Ultimate 1 Lap
17 George Harriott GS Simmeria 1 Lap
18 William Marquis 1 Lap
19 Mark Wanco HUP United 1 Lap
20 Kevin Tuttle Main Line Cycling-BiKyle 1 Lap
21 Scott Sladovnik Kutztown Cutters 1 Lap
22 James Innes Guy's Racing Club 2 Lap
23 Barry Mertz 2 Lap
24 Frank Wigmore guy's racing 2 Lap
DNF Jeff Johnson Driscoll Deathrowvelo
DNF Joseph Piscitello Pa Masters rc.
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 10   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Margolis Vortex Cycling Club
2 Tommy Quinn T-Town Elite 46:38.5
3 Andrew Dapper Team Vortex 48:31.5
4 Jimmy Maurer C3 -Twenty20 Cycling Co. 50:56.7
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Striegel Team Pro Power Coaching 46:00.0
2 Ryan Stahnke Bike Line 46:07.6
3 Michael Perlberg Kissena Cycling Club 46:11.8
4 Justin Kast South Mountain Cycle & Cafe 46:28.4
5 Myles Lund Philadelphia Ciclismo 46:28.4
6 Jesse Stauffer KELLY BENEFIT 47:32.0
7 Joseph Tramontano Rockstar Racing / Signature Cycles 47:39.8
8 Chris Santalucia MTBNJ.com-Halters 47:43.6
9 Brad Turner MTBNJ.com - Halter's 48:37.9
10 Perry Andre Team Somerset 48:54.2
11 Bryan Banducci King Kog 49:24.3
12 Dustin Manotti Twin Six/ Earls Bicycle Store 49:50.9
13 John Freeman king kog 49:58.5
14 Timothy Schaffer CRCA/KruisCX p/b Repucom 50:05.7
15 Mark Steffen King Kog 50:33.0
16 Blake Rubin Kelpius Cycling 51:03.9
17 Daghan Perker CRCA/JLVelo NYC 51:23.5
18 Jonathan Ruiz Lamprey Systems 51:37.9
19 Mark Yaroshevsky Liberty Cycle Inc. 51:40.9
20 Peter Hall Kapelmuur Independent 51:45.2
21 Cole Reece 1 Lap
22 Ben Millstein King Kog 1 Lap
23 Hans Mossner South Mountain Cycle & Cafe 1 Lap
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 14   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Murak 40:53.4
2 Jack Kitching 41:21.1
3 Brian Hazenski Sickler's 43:06.6
4 Daghan Perker CRCA/JLVelo NYC 43:07.8
5 Marc Innella Somerville Bicycle Shop 44:06.9
6 Michael Mccormick Blue Mountain Velo 44:20.6
7 Stefan Vapaa Stampede! 44:30.1
8 Benjamin Coleman Fast Forward Racing 44:32.2
9 Shaun Gormley Bike Line 45:17.8
10 Rob Warrenfeltz 45:18.3
11 David Joachim 46:38.3
12 Joe Luby Cutters Bike Shop 47:19.0
13 Michael Schweizer Fittness Central 48:22.8
14 Jimmy Cavalieri Kapelmuur Independent 48:27.0
15 Christopher Raia Stampede! 49:17.1
16 John Squeri 49:23.0
17 Will Hannis Jay's Cycle Center 49:23.4
18 Cassidy Vare Main Line Cycles 50:19.9
19 Anthony Costa Jay's Cycle Center 1 Lap
20 Scott Feather Team Vortex 1 Lap
21 Kevin Dillard Demon Cats Racing 1 Lap
22 Robert Takacs Fitness Central 1 Lap
23 Bob Joos Easy Riders Cycling p/b Cutters 1 Lap
24 Attila Matyas 1 Lap
25 Rob Sutherland 1 Lap
26 Gaeson Taylor 1 Lap
27 Ronald Weber 1 Lap
28 Robert Eugster South Mountain Cycle & Cafe 1 Lap
29 Gabriel Levinson 1 Lap
30 Jason Reisenberger South Mountain Cycle & Cafe 2 Lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 15   Cat 5: 12   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Green T-Town Elite 37:19.0
2 Malik Calaquian PCS-Sommerville Sports 38:29.5
3 Gerard Josulevicz Team Vortex/Vortex Cycling 41:38.9
4 Gunnar Landis Stoudts Brewing Co./ JB Mountain Bi 42:36.7
5 Vincente Borden Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B 1 Lap
6 Eugster Maximillian 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Perkins Team ProPower Coaching 37:05.2
2 Dorothy Ramsey DRV/RCS/DRISCOLL 39:25.3
3 Karen Tourian Guy's Racing Club 43:46.1
4 Anne Rock C3-Twenty20 Cycling Co. 45:34.3
5 Julie Lockhart NEBC p/b Cycle Loft / NEMCA 49:21.5
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Freymann Peanut Butter and Co/Human Zoom 41:29.8
2 Gabrielle Longchamp Somerset Wheelmen 43:20.8
3 Kiley Krasley Team Alliance Environmental 43:42.0
4 Sommer Swasey Evolution Cycles 44:38.8
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stacey Barbossa MidAtlantic Colavita Women's Team 40:18.7
2 Allyson Tufano Sportif Coaching Group/Patapsco Bik 40:26.8
3 Laura Van gilder Van Dessel p/b Mellow Mushroom 40:40.0
4 Katrina Dowidchuk MidAtlantic Colavita Women's Team 40:57.1
5 Kathryn Cumming Team Yacht Club 41:09.4
6 Katina Walker Verge/VeloNRS Team 42:43.0
7 Carolyn Popovic Engin Cycles p/b Kelpius 43:26.5
8 Rachel Rubino Bicycle Therapy / Melitta 45:28.6
9 Erin Mascelli SRAM Factory 45:30.3
10 Natalie Tapias CRCA/ KruisCX p/b Repucom 47:48.1
11 Carol-lynn Mills CRCA/KruisCXp/bRepucom 1 Lap
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Hetrick Lamprey Systems/St. Luke's 38:57.7
2 Michelle Lee Bicycle Therapy / Melitta 42:32.1
3 Melissa Paquette QCW 1 Lap
4 Emily Koch 1 Lap
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1