Log In
Serenbe Cyclocross p/b Peachtree Bikes • Nov 23 2014
6.2
7
2.5
6.8
6.4
Rain, 52 degrees, wind 13 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.2
Beers
7
Moisture
2.5
Accel
6.8
Tech
6.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Garrison Mission Source/NGCA
2 Blake Wilson Frazier Cycling
3 Mikey Waine East Point Track Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Garrison Mission Source/NGCA
2 Owen Braunecker Mission Source/NGCA
3 Leon Waine Junior Flyers
4 Koby Lord Peachtree Bikes
5 Troy Waine Junior Flyers
6 Henry Wilgus Peachtree Bikes
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Harding
2 Matthew Reeves
3 Kinzer Hewitt
4 Kyle Ellis
5 Zach Lutz
6 Eric Kirk
7 Alex Newton
8 Blake Zorn
9 Todd Steigerwalt
10 Josh Jackson
11 Wesley Burruss
12 Charlie Putnal
13 Connor Ardrey
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Garrison
2 Jason Wolfe
3 Liam Ainslie
4 Kyle Mills
5 Harry Boxler
6 Chris Bulloch
7 Eric Palacio
8 Kelley Montoya
9 Daniel Podratsky Faster Mustache
10 Devin Vernick
11 Sean Taylor
12 Dawson Morton
13 Robert Brown
14 David Mcdaniel
15 Robert Conatser
16 Mike Waine
17 Federico Holgado
18 Michael Mende
19 Tyler Adsit
20 Kevin Addams
21 Robert Mccollum
22 Jack Whisler
23 Owen Braunecker
24 Bob Knoll
Finishers: Cat 4: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Mondor
2 Zach Holmes
3 Michael Packard
4 Patrick Johnson
5 Ben Arnold
6 Trent Mitchell
7 Murphy Davis
8 Michael Copenharer
9 Alfred Jessee
10 David Kemp
11 George Floratos
12 Tony Scarpero
13 Michael Montgomery
14 Carlton Wheatley
15 Bret Burleson
16 Mark Duckworth
17 Andrew Beishline
18 0 0
19 Blake Cowing
20 Joseph Stagnaro
21 David O'rear
22 0 0
23 Jeff Werstak
24 David Melnick
25 Timothy Bailiff
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 13   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Barrett Toyota Forklift
2 Nathan Sibly Atlanta Cycling
3 Darren Comer Litespeed-BMW
4 David Hicks L5 Flyers
5 Josh Jackson Outspokin' Augusta
6 Jeff Brown Peachtree Bikes
7 Jim Bilotto L5 Flyers
8 Matt Ragan Drummond Racing
9 Josh Frank ATLX
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Conor Mcnally L5 Flyers
2 Cornelio Delasalas Sopo Bikes
3 Mark Baldwin Faster Mustache
4 Paul Lantinga L5 Flyers
5 Sergei Grigorian Bike Raising
6 Robert Conatser Reality Bikes
7 Jeff Hopkins 0
8 Antonio Orru Podium Multisport
9 Joseph Flynn 0
10 Robbin Rahman L5 Flyers
11 Mike Albaneso Outback Bikes
12 Craig Heyl 0
13 Carl White NorthStar Racing
14 James Varner Southern Crescent
15 Dawson Morton L5 Flyers
16 Robert Ernst 0
17 Ken Kirby Smyrna Bikes
18 Timothy Bailiff 0
19 Bill Hansen 0
20 Jeffrey Werstak 0
21 Richard Hubbard Reality Bikes
22 Frank Miller 0
23 Stephen Jackson NorthStar Racing
24 Michael Brierley Pure Energy
25 Larry Mayse 0
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 5   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Schmid Reality Bikes
2 Charles Rossignol Litespeed-BMW
3 James Tudor Peachtree Bikes
4 William (dub Smith Toyota Forklifts
5 Brady Rogers Litespeed-BMW
6 Travis Neumuller Mission Source/NGCA
7 Michael Fitzgerald L5 Flyers
8 Matthew Marchal Peachtree Bikes
9 Chris Isenberg 0
10 James Behning C-Town
11 Andy Bailie L5 Flyers
12 Jeff Armstrong L5 Flyers
13 Ronnie Bratcher L5 Flyers
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Travieso UHC/706 Project
2 Nicholas Van winkle Litespeed-BMW
3 Artur Sagat Round Here Racing
4 Spencer Whittier Hub Endruance Chattanooga
5 Nathan Sibly Atlanta Cycling
6 Tim Barrett Toyota Forklift
7 Robert Berghel SCV
8 Samuel Dobrozsi 0
9 Chris Lessing Round Here Racing
10 Mark Babcock Atlanta Cycling
11 Calvin Cheung Peachtree Bikes
12 Ty Magner Hincapie
13 Elliott Baring 305958
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Reeves LNC
2 David Marbut Toyota Forklifts
3 Troy Dunton GS Tenzing
4 Chase Blanton PCP
5 Kelley Montoya Knoxville Bicycle Co.
6 Zach Lutz ATLX
7 Mikey Waine East Point Track Club
8 Kyle Mills Alpha Bikes
9 Kyle Schultz ATLX
10 Howard Buckley Mad Alchamy
11 James Behning C-Town
12 Owen Braunecker 0
13 Josh Frank ATLX
14 Kevin Addams ATLX
15 Robert Mccollum 0
16 Jack Whisler Angry Monkeys
17 Charles Clark 0
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Greenhill Peachtree Bikes
2 Kim Blodgett 0
3 Jenna Downey Peachtree Bikes
4 Jean Miller Sorella
5 Rhys May LNC
6 Kimberly Sawyer Toyota Forklift
7 Ali Whittier HUB Endurance
8 Salma Huque Junior Flyers
9 Amy Frank ATLX
10 Trish Albert Sorella
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Frey
2 Barbara Chandler
3 Amy Ross
4 Brittany Hopson
5 Laura Tucker
6 Amanda Tuttle
7 Elizabeth Addams
8 Mae Gurene
9 Sharon Andersson
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 4