Log In
Minnesota State Championships Day 1 • Nov 22 2014
0
0
0
0
0
Overcast, 35 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Van de velde Omnium Racing
2 Brian Kozicki Top Natchez Racing
3 Andrew Barlage All-City X Fulton Racing
4 Andrew Trcka Synergy
5 Eric Brown
DNF Ian Johnson Little Guy Racing
DNF Aaron Snyder Peace Coffee Racing
Finishers: Cat 3: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dominic Talerico Angry Catfish
2 Craig Faulkner County Cycles Masters CX p/b Trek
3 Josh Bauer Twin Six
4 Jordan Cullen Hagens Berman U-23
5 Pat Lemieux Donkey Label
6 Christopher Fisher County Cycles Masters CX p/b Trek
7 Matthew Allen Little Guy Racing
8 Christopher Smith Power Fix CX
9 Adam Gorski Freewheel Bike
10 Charles Simacek All-City X Fulton Racing
11 Josey Weik
12 Drew Wilson Rochester / CycloCarbon
13 Samuel Berkland
14 Brian Koeneman Little Guy Racing
15 Ryan Marsel Little Guy Racing
16 Jay Henderson THC
17 Arik Jon holm Union Velo Club LTD
18 Jack Hinkens
19 Matthew Montesano Second Chance Racing p/b Zubaz
20 Barry Tungseth THC
21 Taylor Krosbakken Omnium Racing
22 Mark Mlinar Minneapolis Bicycle Racing Club
23 Isaac Young All-City X Fulton Racing
24 Scott Robertson Donkey Label
DNF Samuel Bramel Basso pb Tonka Cycle
DNF James Buddenbaum
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 17   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Krumrich Donkey Label
2 Colin Catlin NorthStar Development Cycling
3 Andrew Thompson Birchwood/GIS
4 Anders Nienstaedt
5 Logan Grace
6 Grant Flick Omnium Racing
7 Steve Bailey Rochester
8 Bryan Harwood Boulder Cycle Sport/ YogaGlo
9 Rob Naramore Minnesota Cycling Team
10 Kevin Guiney Angry Catfish
11 Mitch Nordahl Borah Epic Team
12 Nancy Klinger Peace Coffee Racing
13 Chris Gibbs
14 Jeff Peterson Omnium Racing
15 Thomas Macdonald Kenwood Racing
16 Tim Savre Mitsubishi Laser/Grand Performance
17 William Kuster
18 Todd Heiser Hollywood Cycles
19 Daniel Strese Flat City Cycling Club Inc.
20 Christian Sundquist The Hub Cycling Team
21 Matthew Prior
22 Mike Brotman Synergy
23 Max Severson All-City X Fulton Racing
24 Alec Porter Mitsubishi Laser/Grand Performance
25 Brendan Dolan
26 Ryan Larson Birchwood/GIS
27 Alex Atherton
28 William Dick Top Natchez Racing
29 Taylor George
30 Steve Pribyl
31 Todd Schmidt
32 Michael Theiler
33 Bryan Gerding All-City X Fulton Racing
34 Eric Sorensen
35 Daniel Burkhardt Omnium Racing
36 Jeremy Ames Angry Catfish
37 Barry Schmitt GPCX on the DL
38 Joel Swenson All-City X Fulton Racing
39 Chris Sur
40 Jason Goldberg GPCX on the DL
41 Ted Clausen All-City X Fulton Racing
42 Brian Duncan GPCX on the DL
43 Ryan Cate Category 6 Racing Squad
DNF Jeffrey Frane All-City
DNF Samuel Elson THC
DNF Derek Van de velde Omnium Racing
DNF Chris Van ert Peace Coffee Racing
DNF Charles Townsend NorthStar Mentors
DNF Brian Kozicki Top Natchez Racing
Finishers: Cat 3: 45   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Westlake Minnesota Junior Cycling, Inc.
2 Adam Vail Minnesota Junior Cycling, Inc.
3 Benjamin Hovland St Goose Bike Team
4 Andrew Turner
5 Nick Gordon Minnesota Junior Cycling, Inc.
6 Adrian Swanson
7 Mark Brinda Minneapolis Bicycle Racing Club
8 Michel Dalal Loon State Cyclists
9 David Smith St Goose Bike Team
10 David Haaland Synergy
11 Peter Leugers
12 Jared Sundstrom
13 Kevin Brandt Flat City Cycling Club Inc.
14 Dustin Skarda Omnium Racing
15 Seth Peterson
16 Mike Ladendorf
17 Bob Gerten
18 Christian Huseby Omnium Racing
19 Bruce Porter Mitsubishi Laser/Grand Performance
20 Colin Lee
21 Justin Patch
22 Jason Davis
23 Aaron Collins
24 Timothy Marshall
25 Jeff Damm Category 6 Racing Squad
26 Max Wallin Omnium Racing
27 Corey Soderquist St Goose Bike Team
28 Mark Overgaard Gopher Wheelmen
29 Morgan Pease The Hub Cycling Team
30 Brandon Trigger
31 Tommy Everstone
32 Christoffer Graham Graham Jewelers
33 Ryan Arneson
34 Robert Piper
35 Tim Staloch
36 Rob Mark
37 Mike Andert
38 John Hammje
39 Keith Johnson Little Guy Racing
40 Michael Groskreutz All-City X Fulton Racing
41 Charles Puttonen Peace Coffee Racing
42 Matt Appleman
43 Aaron Hartman
44 Paul Petersen
45 Theo Halvorson
46 Chris Petersen Hollywood Cycles
47 Bennett Goiffon Peace Coffee Racing
48 Altan Gurel
49 Robert Gomez
50 Joel Bartron
DNF Marc Sontowski
DNF Brad Ingles Omnium Racing
DNF Evan Giannobile The Hub Cycling Team
DNF Bryan Dougherty St Goose Bike Team
DNF Markus Anderson
DNF Mark Westlake Silver Cycling
DNF Aaron Snyder Peace Coffee Racing
DNF Scott Halverson Omnium Racing
DNF Kevin Greimel
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 34   Cat 5: 16   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Roeser
2 Daniel Jansen Hollywood Cycles
3 Brandon Voltzke Omnium Racing
4 Marcus Bush Synergy
5 Fred Mills Minnesota Cycling Team
6 Dan Wheeler
7 Samuel Berkland
8 Monte Dirks Revolution Cross Collective
9 Buckley Birkholz Colavita Racing, Inc.
10 Matthew Johannsen Omnium Racing
11 Ryan Horkey All-City X Fulton Racing
12 Adam Staufenberg Revolution Cycle/Twin Six
13 Isaac Young All-City X Fulton Racing
14 Adam Rambow Peace Coffee Racing
15 Glen Jones Trek Midwest Team
16 Matt Leizinger All-City X Fulton Racing
17 Martin Rudnick Little Guy Racing
18 Evan Giannobile The Hub Cycling Team
19 Tommy Everstone
20 Chris Petersen Hollywood Cycles
21 Gary Underdahl Twin Six
22 Daniel Strese Flat City Cycling Club Inc.
23 David Smith St Goose Bike Team
24 Robert Ogren Power Fix CX
25 Matthew Schlosser
26 Ted Clausen All-City X Fulton Racing
27 Chelsea Strate All-City X Fulton Racing
DNF Kyle Williams Iowa City Cycling Club
DNF Max Severson All-City X Fulton Racing
Finishers: Cat 2: 9   Cat 3: 11   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carol Seipp County Cycles Masters CX p/b Trek
2 Corey Coogan cisek Power Fix CX
3 Linda Sone
4 Kelly Catlin NorthStar Development
5 Robin Williams Mercy-Specialized
6 Jennifer Nowlin Power Fix CX
7 Stacy Kalemkiarian Power Fix CX
8 Lee Penn GPCX on the DL
9 Megan Barr Twin Six
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Ireland Power Fix CX
2 Chelsea Strate All-City X Fulton Racing
3 Heidi Goodson Birchwood/GIS
4 Emily Imdieke Great Plains Cycling Club
5 Cayley Baird County Cycles Masters CX p/b Trek
6 Niki Soderberg Velo Duluth
7 Meredith Rambow Birchwood/GIS
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenna Westlake Minnesota Junior Cycling, Inc.
2 Amy Hanenburg Birchwood/GIS
3 Julie Thompson Borah Epic Team
4 Tiana Johnson Koochella
5 Katie Thompson Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
6 Hanah Berhane The Hub Cycling Team
7 Meghan Mason Birchwood/GIS
8 Anna Schwinn Koochella
9 France Barbeau Koochella
10 Valerie Mcgoldrick Birchwood/GIS
Finishers: Cat 4: 10