Log In
Cross Revolution #5 • Nov 23 2014
5.3
6.9
3.3
5.5
4.9
Clear, 52 degrees, wind 11 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.3
Beers
6.9
Moisture
3.3
Accel
5.5
Tech
4.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Jackson REI 33:33
2 Jeb Bolton ARLINGTON VELOSPORT 35:17
3 William Martin 35:57
4 Kelvin Fox BIKE MASTERS 37:02
5 Mark Spencer-coons 37:02
6 Marc Garoutte EPIC RACING 37:36
7 Mitch Levy ABBY 38:15
8 Brett Larabee 38:21
9 Mark Mcelwaine 38:37
10 David Molenaar 38:47
11 Panzer Wicklund TEAM R4C 39:39
12 Scott Long 40:43
13 Mark Lovre 44:05
14 Chad Rainwater 46:04
15 Jeff Funk 36:59
DNF Alex Boswell DUDE, WHOA!! 0:49
DNF Kevin Grossman 0:59
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carina Liljengren VELOFEMMES 42:18
2 Peggy Lee 46:54
3 Jean Fisher OLYMPIA ORTHOPEDICS 47:43
4 Sue Newby-house INDEPENDENT 33:58
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Demoe HODALA 1:01:12
2 Rainer Leuschke BLUE ROOSTER/SCANSNAP 1:02:46
3 Barney Gill OLD TOWN BICYCLE 1:04:09
4 Dmitri Keating OLD TOWN BICYCLE 54:39
5 David Stonich ALKI/RUBICON 55:50
6 Peter Tang FISCHER PLUMBING CYCLING TEAM 56:25
7 Jc Ramirez EST[E] 59:44
8 Matthew Oseto AUDI 1:00:52
9 Conrad Kornmann FIRST STRIKE VELO 1:06:38
DNF Mark Eamer STEPDOWN RACING / RAVENNA CAPITAL 33:50
DNF Alex Gardner MODUS SPORT GROUP 12:05
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Graver MAFIA RACING NW 1:01:46
2 Keith Rollins MAFIA RACING 1:03:06
3 Rich Mcclung BROADMARK 1:03:24
4 Ronnie Schmeer STRANAMANTI CYCLING 1:03:48
5 Ron Huebner BIKESPORT RACING 1:04:18
6 Matt Hill CYCLOCROSSRACING.COM 1:05:35
7 Steve Jensen CYCLING NORTHWEST 54:52
8 George Neffner WOODINVILLE BICYCLE 55:02
9 Justin Harman WOODINVILLE BICYCLE 55:31
10 Martin Turek EST(E) RACING 55:44
11 Rick Heckenlaible AUDI 56:39
12 Roy Colven BLUE ROOSTER 57:09
13 LeRoi Smith RAGNAROK RACING 57:47
14 Michael Marler SLALOM CONSULTING 59:32
15 Joe Martin MAFIA RACING NW 1:02:11
16 Vern Cole SCCA/STARBUCKS CYCLING 1:04:18
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Stevenson TREK COLLECTIVE 55:31
2 Toby Swanson RAVENNA CAPITAL MANAGEMENT 58:05
3 Benji Perin RAVENNA CAPITAL 59:23
4 Randy Bott CUCINA FRESCA 59:57
5 Gian Dalle angelini 1:00:26
6 Craig Etheridge RALEIGH BICYCLES 1:01:58
7 Wade Schultz RECYCLED CYCLES RACING 1:02:59
8 Michael Dicenso MAFIA RACING 1:03:41
9 Loren Hanson AUDI 1:03:55
10 Tyson Lashbrook MAFIA RACING NORTHWEST 1:04:04
11 Tony Pletcher BIKESALE/VOLKL 1:04:44
12 Pb Thiffault HAGENS BERMAN SOCIETY CONSULTING 58:27
DNF Mark Hanson AUDI 10:47
DNF Rory Jack RECYCLED CYCLES RACING 11:14
DNF Kelly Nowels RAVENNA CAPITAL 0:39
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Robertson zivin CYCLING NORTHWEST 36:30
2 Melanie Lewis AXIOMHVAC-VOLER-CYCLE U 37:00
3 Emily Huebner KELLER-ROHRBACK 39:18
4 Naomi Haverlick MARIN BIKES 40:03
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Mclain-rollins MAFIA RACING 42:13
2 Carol Johnson GREGG'S TREK 43:23
3 Emily Nevin BLUE ROOSTER 43:34
4 Alyson Indrunas HOMEGROWN RACING 44:30
5 Andrea Leuschke BLUE ROOSTER SMC 46:02
6 Erin Alving MOTOFISH 47:50
7 Kristen Crupi RAGNAROK RACING 47:59
8 Margaret Walter OLD TOWN BICYCLE 49:22
9 Tina Rainforth BLUE ROOSTER/SCANSNAP/INNO 49:32
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dwaine Trummert 42:13
2 Matthew Clark 333FAB FACTORY RACING 42:53
3 Mark Freda GS VASHON/SPIDERS SKI & SPORTS 42:53
4 Colin Ferguson FANATIK BIKE CO. RACE TEAM 43:17
5 Ruaraidh Stenson 44:33
6 Dean Jasper RECYCLED CYCLES 45:06
7 Forrest Murphy BLUE ROOSTER 45:09
8 Peter Eby 46:27
9 Mark Roughgarden CYCLOCROSSRACING.COM 47:56
10 Steven Moe NEMESIS RACING 48:38
11 Dale Dolejsi DADDY LONGLEGS 49:48
12 Stefan Mcpherson RENTON CENTER CYCLE /WATCON 50:00
13 Jeff Cota OLD TOWN BICYCLE 50:05
14 Christopher Gay SOFT LIKE KITTEN 50:42
15 Justin Pierce BLUE ROOSTER/SCANSNAP 50:51
16 Mike B smith BIKE MASTERS (MAPLE VALLEY) 51:34
17 Jeff Lynch BLUE ROOSTER/SCANSNAP 52:06
18 Jeff Evans CONFLUENCE/DOUBLECHECK 53:22
19 Jason Sobottka OLD TOWN BICYCLE 53:52
20 Craig Hetherington STANAMANTI 41:49
21 Christian Schmalz ADVOCARE 42:05
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Blair BIKE MASTERS 44:05
2 James Christensen OLD TOWN BICYCLE 44:11
3 Christopher Fast BLUE ROOSTER 44:17
4 Dave Pearson CYCLING NORTHWEST 45:24
5 Scott Barr JACKS BICYCLE CENTER/HOMEGROWN RACI 45:30
6 Matthew Cazier 20/20 FUEL 45:31
7 Dwight Snodgrass OLD TOWN BICYCLE 45:45
8 Matt Morrisson RAISE THE BAR 46:18
9 Michael Trentalange 20/20 FUEL 46:28
10 Greg Sweney MOTOFISH RACING 47:06
11 Christopher Mendoza INDEPENDENT 47:27
12 Richard Bankhead BLUE ROOSTER 47:31
13 Mike Brown RECYCLED CYCLE 47:46
14 Quinn Dusenberry BLUE ROOSTER 47:56
15 George Jackson OTB 48:31
16 Brett Gaspers CYCLE U/APEX RACING TEAM 49:00
17 Jef Johnstone 49:16
18 Kennith Ramirez APEX 49:59
19 Rob Born BLUE ROOSTER SPORTS MEDICINE CLINIC 50:18
20 Brian Koder OLYMPIA ORTHOPAEDIC ASSOCIATES 50:33
21 Paul Claeys CUCINA FRESCA 51:19
22 Eric Webster CHAMPION SYSTEMS/DCX 52:30
23 Shane Kromrey CYCLING NORTHWEST 52:43
24 Chris Webb 53:07
25 Keith Dilly RAGNAROK RACING 54:56
26 David Gudgel 20/20 FUEL 56:49
DNF Robert Rice BIKESPORT 25:51
DNF Francisco Pons EST[E] TEAM 12:19
DNF Nathan Webster BLUE ROOSTER 13:16
DNF Gary Lardizabal BIKESPORT 14:31
DNF Kempton Baker BICYCLE ADVENTURES 0:42
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 22   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Johnson BLUE ROOSTER/SCANSNAP 44:55
2 Steve Krause PACIFIC BIKE AND SKI 46:17
3 Trevor Hall CUCINA FRESCA 46:30
4 Erik Brooks BLUE ROOSTERS 48:08
5 Glen Conley 49:10
6 Peter Krumins OLD TOWN BICYCLES 49:29
7 Billie Krein DOUBLECHECK 49:53
8 Alex Rising FISCHER PLUMBING CYCLING TEAM 51:50
9 Marshall Will DIMENSIONAL 53:48
10 Dave Hull 55:26
11 Leonard Throop EATONVILLE OUTDOOR 43:50
12 Dave Stanton CUCINA FRESCA 46:48
DNF Joel Burklund FISCHER PLUMBING RACING 36:16
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Graham Robinson PUGET SOUND CYCLING CLUB 41:14
2 Zac Strode GARAGE RACING 41:19
3 Scott Reed FISCHER PLUMBING CYCLING TEAM 41:56
4 Dieter Laskowski PCP RACING 42:06
5 Brian Mccleerey 42:33
6 Clinton Seal CYCLING NORTHWEST 42:37
7 Jon Houk CYCLOCROSSRACING.COM 42:43
8 Nick Boroughs SOFT LIKE KITTEN 43:29
9 Andrew Erickson GARAGE RACING 43:44
10 Torrey Kuhlmann THOSE POINT83 BOYS AND GIRLS 44:08
11 Sterling Quinn 44:17
12 Jared Vigil PACIFIC BIKE AND SKI 45:39
13 Nate Hoe HAGENS BERMAN SOCIETY CONSULTING 46:09
14 Robert Bautista CYCLEU/APEX 46:57
15 Jeff Rasor TBA RACING 49:14
DNF Tim Hubner HEARTTHROB 11:42
DNF David Yamamoto UNATTACHED 11:47
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lori Brazel MAFIA RACING 39:43
2 Marne Fox-barrow BLUE ROOSTERS/SNAP SCAN RACING 41:50
3 Mallory Travis HAGENS BERMAN SOCIETY CONSULTING 43:30
4 Devon Simpson TEAM GROUP HEALTH 43:48
5 Anne Marie stonich ALKI/RUBICON 43:54
6 Stephanie Sipes HAGENS BERMAN SOCIETY CONSULTING 43:55
7 Alicia Mccann SPOKESWOMEN 45:33
8 Eva Wong BLUE ROOSTER/SCANSNAP 47:01
9 Amanda Mcnabb TEAM GROUP HEALTH 49:18
DNF Nicole Weiss TEAM GROUP HEALTH 16:50
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kozo Nozawa BLUE ROOSTER 42:07
2 James Hart FISCHER PLUMBING CYCLING TEAM 42:10
3 Jeffrey Early 42:15
4 Brent Morrow 42:19
5 Mathew Johnson 42:56
6 Matt Seguin FISCHER PLUMBING CYCLING TEAM 43:26
7 Ivan Cintron OLD TOWN BICYCLE 44:48
8 Scott Renda FISCHER PLUMBING CYCLING TEAM 44:59
9 George Mount 45:20
10 Chris Kaiser FISCHER PLUMBING CYCLING TEAM 45:30
11 Scott Mcnees CLASSIC CYCLE BAINBRIDGE ISLAND WA 45:36
12 John Fiala 46:12
13 Willard Ostrander SQUAREONE 48:45
14 Simon Davies HSP 49:28
15 Douglas Chapman 50:38
16 Andrew Wilcox 52:14
17 David Terbovic BIKE MASTERS 39:43
18 Brian Ecker ROYAL FAMILY OF INTERNATIONAL ACCLA 39:50
19 David Carmichael PHIL'S BIKE SHOP 43:48
20 Neal Poland TEAM MUSUBI RACING 44:38
21 Clark Matthys BIKE MASTERS AND BOARDS 45:09
22 Tony Peralta PACIFIC BIKE AND SKI 46:45
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 3   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Howard Freeman 29:46
2 Todd Reedy 30:07
3 Todd Cowles FISCHER PLUMBING CYCLING TEAM 30:33
4 Mark Hollyhead BLUE ROOSTER 30:39
5 Barry Crist PACIFIC BIKE & SKI 30:49
6 David Farrell 20/20 FUEL 30:59
7 Andrew Bury NEMESIS RACING 31:19
8 Brian Lilly BICYCLE ADVENTURES 31:25
9 Lars Pedersen SLALOM CONSULTING RACING / FIRST ST 31:32
10 Mike Vanorden DOUBLECHECK 31:55
11 Scott Mcbride HSP 32:29
12 John Greer TEAM DOUBLECHECK 32:53
13 Mark Via 32:58
14 Tom Sowards BIKE MASTERS OF MAPLE VALLEY WA 33:04
15 Todd Karn R4C 33:08
16 Ronald Jones OLYMPIA ORTHOPAEDICS ASSOCIATES; CB 33:14
17 Jason Ingram BLUE ROOSTER 33:22
18 Jim Peterson HSPCC 33:40
19 Chris Huggins 34:44
20 Dan Von seggern 34:55
21 Harrison Magun APEX 35:24
22 David Molenaar 36:14
23 R. Michael gordon SLALOM CONSULTING / FSV 36:45
24 John Sullivan BLUE ROOSTER 37:22
25 Rich Feldman 20/20 FUEL 37:47
26 Kevin Markham CLASSIC CYCLE 38:40
27 John Curtin GL6 RACING 40:37
28 Bryan Willman BLUE ROOSTER/SCANSNAP 32:34
DNF Will Del valle R4C 0:52
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 6   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Rice FISCHER PLUMBING 32:54
2 Steve Ellis BLUE ROOSTER 34:31
3 Douglas Young BIG D 38:52
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jodie Ramey HAGENS BERMAN SOCIETY CONSULTING 42:07
2 Sheryl Johnson BLUE ROOSTER/SCANSNAP 44:24
3 Karen Steen OLY ORTHO 44:37
4 Sarah Martin OLYMPIA ORTHOPAEDIC ASSOCIATES 45:40
5 Melissa Eamer 46:43
6 Wendy Leber BLUE ROOSTERS 47:10
7 Rosemarie Schmidt TEAM GROUP HEALTH 48:05
8 Dawn Mcconaghy BLUE ROOSTER 48:12
9 Lori Sledge TEAM GROUP HEALTH 49:22
10 Anna Savoie 49:34
11 Carrie Pruitt MOFI 36:20
12 Marta M medcalf 37:25
13 Cindy Medlin OLYMPIA ORTHOPEDIC AND ASSOCIATES 38:32
14 Linda Park TEAM GROUP HEALTH 39:41
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sky Wilson BIKESPORT 39:47
2 Maxwell Willis BRANFORD BIKE 40:29
3 Mahlon Houk CYCLOCROSSRACING.COM 40:34
4 Cody Young HOUSE WINE RACING 41:38
5 Stuart Giesecke HEKTIC.CX 42:06
6 Jesse Eschenroeder 42:09
7 Joshua Beard SEATTLE UNIVERSTIY CYCLING CLUB 42:27
8 Josh Buser 42:32
9 Eamon Rutledge BIKESPORT RACING TEAM 42:44
10 Raymond Tse PCP RACING 42:55
11 Darryl Strasser SEATTLE SUPER SQUADRA - CUCINA FRES 43:00
12 Todd Schneider RECYCLED CYCLES RACING/BOAT STREET 43:12
13 Jeff Evans OLYMPIA ORTHOPAEDIC ASSOCIATES 43:46
14 Adrian Magun CYCLE U/APEX RACING 44:03
15 Levi Knudson 44:23
16 Patrick Dunn 44:39
17 Steven Kady BLUE ROOSTER/SCANSNAP 45:02
18 Martin Vaneycke TACOMA BIKE/ MULTICARE 45:32
19 Marcos Franco REI 45:56
20 Andrew Oldag 46:03
21 Eric Cissell BIKE MASTERS 46:19
22 Max Snyder SEATTLE UNIVERSITY CYCLING CLUB 46:52
23 Ryan Stucky TEAM BLOTTO 47:24
24 Mike Udelhofen . 47:31
25 Erik Melgard HOUSE WINE RACING 48:04
26 "justin ""rez"" " Resnick APEX/CYCLE U 48:36
27 Greg Hodges PACIFIC BIKE & SKI 49:39
28 Reuben Andrews GL6 50:13
29 Nicholas Martinez SEATTLE UNIVERSITY 51:01
30 Casey Langlois 51:25
31 Luke Grant SLALOM CONSULTING RACING TEAM 41:08
32 Jesse Keating TACOMA CYCLOCROSS 42:05
33 Srinath Swaminathan PACIFIC BIKE & SKI 43:33
DNF Kyle Curtin 22:20
DNF Joshua Rojas GOLAZO 23:27
DNF Robert Schwartz 11:30
DNF Matthew Ridenour 0:44
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 10   Cat 5: 7   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elisa Schmalz ADVOCARE-WWW.LETITSPARK.COM 43:13
2 Olga Magun TEAM GROUP HEALTH 43:34
3 Carisa Kimble MOTOFISH RACING 43:35
4 Amanda Heep TEAM GROUP HEALTH 44:31
5 Diane Zaida 44:48
6 Andrea Imler TEAM GROUP HEALTH 45:05
7 Alexa Mccorkle HAGENS BERMAN SOCIETY CONSULTING 50:04
8 Moriah Patashnik TEAM GROUP HEALTH 51:10
9 Kylie Lynch TEAM GROUP HEALTH 37:19
10 Holly Young TEAM GROUP HEALTH 37:36
11 Elizabeth Kady BLUE ROOSTER/SCANSNAP 37:44
12 Melyssa Lynch TEAM GROUP HEALTH 43:37
13 Fran Marquart TRI-SPORT COACH.COM 48:30
Finishers: Cat 4: 9   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Spencer BIKESPORT 32:21
2 Jeff Lynch BLUE ROOSTER/SCANSNAP 32:46
3 Larry Steinberg PACIFIC BIKE AND SKI 33:36
4 David Mcintosh CYCLOCROSSRACING.COM 34:38
5 Jim Wallingford CYCLE U/APEX RACING 34:54
6 Marc Garoutte EPIC RACING 35:27
7 Michael Hutchinson OLD TOWN BICYCLE 38:07
DNF Brian Dennehy R4C 0:42
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johan Leuschke BLUE ROOSTER/SCANSNAP 17:29
2 Nathan Sabol 17:34
3 David Stonich ALKI/RUBICON 18:21
4 Jonathan Davies CLASSIC CYCLE 19:01
5 Magdelana Morrow 22:16
6 Noa Dolejsi BIG DADDY 23:47
7 Indigo Newby-house RAD RACING 25:58
8 Truman Atkins HODALA 30:14
9 Van Myers HODALA 33:02
10 Taylor Christensen 35:14
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Parker Casazza CYCLE U 41:24
2 Michael Freeman 45:17
3 Gavin Snodgrass OLD TOWN BICYCLE 51:01
4 Steiner Christensen OLD TOWN BIKE 36:32
5 Jackson Clark SCRATCH N CLAW 39:00
6 Pascal Lovre 40:58
DNF Euan Mcelwaine 0:53
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Hightower RAD RACING NW 34:54
2 Kyle Dickinson RAD RACING NW 35:31
3 Nathan Morrisson RAD RACING 36:04
4 Adrian Magun CYCLE U/APEX RACING 36:13
5 Mikey Munoz SLALOM 43:24
6 Graham Cowles FISCHER PLUMBING CYCLING TEAM 45:22
7 Travis Ulsh 41:51
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Zivin CYCLE U 39:34
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annika Alving CYCLE U 36:19
2 Sarah Spencer BIKESPORT 38:24
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Munoz SLALOM 43:50
2 Addison Leckrone OLD TOWN 44:53
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Wagner BIKE MASTERS 33:15
2 Steve Holton PACIFIC BICYLCE 34:14
3 Eric Mamroth N/A 34:31
4 Brian Volkert TEAM DOUBLE CHECK P/B CONFLUENCE DI 35:16
5 Barry Johnson 38:04
6 Scott Moore DOUBLECHECK 40:09
7 Roland Goeckel DOUBLECHECK 40:46
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Mullan 333FAB CX FACTORY TEAM 1:03:51
2 Alex Walker POINT DEFIANCE COUNSELING 1:05:33
3 Michael Brazel MAFIA RACING 1:06:43
4 Derik Archibald OLYMPIA ORTHOPEDICS ASSOCIATES 58:06
DNF Brandon Koth 22:59
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Hall BLUE ROOSTER/SCANSNAP 44:27
2 Todd Anderson BIKE MASTERS 44:46
3 David Cook OLD TOWN BICYCLES 45:32
4 Robert Wilson RENTON CENTER CYCLE TEAM, 46:15
5 Randy Salamon HODALA 46:37
6 Dan Becraft MOOTS GRASS MOOTS 50:05
7 Seth Howard SOFT LIKE KITTEN 51:11
8 Dan Kasha BIKESPORT 52:00
9 Reese Lindblad PHIL'S SOUTH SIDE 52:19
10 Andrew Malakoff RECYCLED CYCLES RACING 53:45
DNF Matt Nascimento SNEAKY PRAWN 25:40
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hidi Cramer SOFT LIKE KITTEN 50:51
2 Jennifer Burtner SCCA / STARBUCKS CYCLING TEAM 51:43
3 Christie Fix MAFIA RACING NW 44:14
4 Michelle Kautzmann OLYMPIA ORTHOPAEDIC ASSOCIATES 47:19
5 Amanda Mcnabb TEAM GROUP HEALTH 47:45
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Linda Park TEAM GROUP HEALTH 57:02
Finishers: Cat 4: 1