Log In
Mile High Urban CX Chaos • Nov 16 2014
6.4
5.8
6
6.4
4.2
Partly Cloudy, 26 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.4
Beers
5.8
Moisture
6
Accel
6.4
Tech
4.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ed Oliver Prestige Imports/Porsche/Audi Race
2 Jordan Reigel Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
3 Jesse Swift Gates Carbon Drive
4 Curry Deutsch The Natural Way Racing Team
5 Bruce Goshorn
6 Sean Buckman
7 Adam Rachubinski Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
8 Robert Brudenell The Natural Way Racing Team
9 Andrew Farish
10 Stephen Mack
11 Dale Riley High Peaks Masters
12 David Kelble
13 Kirsten Crawford
14 Frank Buono
15 Katie Bolling
16 Jason Kline
17 Chad Taylor
18 Amy Graysmith
19 Lisa Hudson Feedback Sports Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Campbell Black Sheep Junior Cycling
2 George A poggemeyer Zen Planner Cycling Team
3 Ryan Stowers Real D-Amgen Masters Cycling
4 Grey Ottenstein Zen Planner Cycling Team
5 Jared Scott Real D-Amgen Masters Cycling
6 Ty Musgrave Zen Planner Cycling Team
7 Steven R truesdale jr. International Christian Cycling Clu
8 Wyatt D cooper Rage Cycling Team
9 Adrian Klanjsek Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
10 Charlie Toppin
11 Jefferson N talley Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
12 Carson Wille Dawson School
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex B campbell Black Sheep Junior Cycling
2 Ethan Wright Boulder Junior Cycling
3 Owen Cooper Rage Cycling Team
4 Wiley Melton Real D-Amgen Masters Cycling
5 Pano Garry Real D-Amgen Masters Cycling
6 Copper Dow
7 George A poggemeyer Zen Planner Cycling Team
8 Grey Ottenstein Zen Planner Cycling Team
9 Ryan Campbell Black Sheep Junior Cycling
10 Jack M stenson Rage Cycling Team
11 Carson Wille Dawson School
12 Fred Poggemeyer Zen Planner Cycling Team
DNF Zacharey L elzi
DNF Jack Doherty Black Sheep Junior Cycling
DNF Will M doherty Black Sheep Junior Cycling
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas C boni Boulder Junior Cycling
2 Noah Siegelstone Boulder Junior Cycling
3 Charley Morris Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
4 Carden R king Boulder Junior Cycling
5 Magnus White Boulder Junior Cycling
6 Beck Brining Boulder Junior Cycling
7 Brant Brundenell
8 Fred Poggemeyer Zen Planner Cycling Team
9 Tyler Wilson
10 Devin Mack
11 Jonas Rapp
12 Baden Bolling
DNF Adriano Lucero
Finishers: Cat 5: 9   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Allen Feedback Sports Racing
2 Scott Forrest
3 Ryan Rozinski
4 Thomas Herman Altitude Cycling
5 Christopher Jones Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
6 Paul Lugar Boulder Running Company Cycling Tea
7 Andrew Sprafke Pactimo - Kuni Lexus
8 Dan Schuetz
9 Michael Mequi Natural Grocers Cycling Team
10 Sean P. malone Frites En Mayo Velo Club
DNF William E allen Feedback Sports Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jt Toepel
2 David Hornick
3 Dan Orlinski Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
4 John B richards Golden Bear Racing
5 John Deibert High Peaks Masters
6 Stephen Fitzgerald Rodeo
7 Ed Oliver Prestige Imports/Porsche/Audi Race
8 Justin Sheldon
9 Evan Fry
10 Greg Gorrell Feedback Sports Racing
11 Birt Stem Pactimo - Kuni Lexus
12 Brian T moore Racer X Cycling
13 Jack Doherty Black Sheep Junior Cycling
14 Galen Classen International Christian Cycling Clu
15 Geoff Klingsporn Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
16 Brad Benefiel
DNF Thomas Seybold Racer X Cycling
DNF Michael S dunbar Pioneer Cycling Goods
DNF Carl Boni Rapid Racing
DNF Galen Stilgebauer Rocky Mountain Road Club
DNF Todd F gray
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 14   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Dolzani
2 Christian Williss Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
3 Christopher Kleingartner Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
4 Timothy Fegel
5 David P elphingstone Mafia Racing
6 Paul Schaller Pedal Racing
7 Lanny Dunham Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
8 Frank Devlin
9 Mac Whitney Pedal Racing
10 Adam Sloan Thump Cycling p/b Turin
11 Bob Seebohar
12 Will M doherty Black Sheep Junior Cycling
13 Brendan Walker
14 John B eisert IC3 Colorado
15 Scott Farish International Christian Cycling Clu
16 Paul Lee Boulder Cycle Sport/ YogaGlo
17 Allan Marvin Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
18 Steven M acarregui
19 Adam Moskowitz Team Cycleton
20 Robert Brudenell The Natural Way Racing Team
21 Matthew Blevins Twin Peaks Racing
22 Kendrew Peacey Derby Bicycle Center Race Team
23 Joe Kozlowicz Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
24 Chad Mcdaniel Boulder Cycle Sport/ YogaGlo
25 Andrew Sterner The Natural Way Racing Team
26 Scott Dobbins The Natural Way Racing Team
27 James Lawrence CP Racing
28 Davis A wilkey Boulder Junior Cycling
29 David Severenuk
30 Christopher Foster
31 Samuel Larson
32 Dale Riley High Peaks Masters
33 Joel Flom The Natural Way Racing Team
34 Kevin Masten Altitude Cycling
35 James Taylor The Natural Way Racing Team
36 Lukas Bouvrie
37 David L tarasi
38 David Mitchell Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
39 Trevor Martin Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
DNF Michael Linde
DNF Alex Dorganross Real D-Amgen Masters Cycling
DNF Chuck Parsons Panorak Racing
DNF David L tarasi
DNF Eddy Saldanha
DNF Matthew Sands Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
DNF Cole J weinman Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
DNF Robert M wilson
DNF Keith Bovee
DNF Edward Cookson
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 39   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Douglas Radi
2 Zach Sharp Boulder Cycle Sport/ YogaGlo
3 Jim Poggemeyer
4 Stephen Vierling Prestige Imports/Porsche/Audi Race
5 Todd F gray
6 Jason Janelle
7 John Hayter
8 Craig Smith
9 Chris Fuller
10 Corey Allen
11 Salim Haji
12 Henry Anstice Sonic Boom Racing
13 Zachary Alexander
14 Kristie Arend Boulder Running Company Cycling Tea
15 Robert M wilson
16 Kurt Anderson
17 James Dimaiolo
18 Christopher Kleingartner Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
19 Sam Adams
20 Patrick Charles Rodeo
21 Max Bradley
22 Austin Osborne
23 Kit Hinders Team Ghisallo
DNF Chris Wozniak
DNF Cole J weinman Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
DNF Scott Christopher Primal - Audi Denver
DNF Patrick Coppinger
DNF Kenneth Andrews Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
DNF David L tarasi
DNF Douglas Toppin
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 17   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Allen Feedback Sports Racing
2 Anthony Iannacito
3 Drew Christopher UCI CT: Champion System - Stans NoT
4 Nick Orticelle
5 Colin Mckernan Feedback Sports Racing
6 Shawn Meredith Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
7 Justin Sheldon
8 Owen Lin Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
9 Dylan Dearborn Team Rio Grande
10 Kristal Boni Rapid Racing
11 Mark Yapp
12 Clay Anselmo Single Barrel CX
13 Taylor Jung Gates Carbon Drive
14 Allan Marvin Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
15 Ken Lanham Single Barrel CX
16 Al Naudin High Peaks Masters
17 Casey Beeler Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
18 Malcolm Tassi
19 Steve Compton Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
20 Keith Bovee
21 Cole J weinman Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
22 Paul Mccarthy CROSS PROPZ RACING
DNF Brad Berger
DNF Dennis Mcgarry Zen Planner Cycling Team
DNF Kyle Gisbert Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
DNF Brian Link Single Barrel CX
DNF Chad Meinert RLW Cycling Team
DNF Taylor Schmidt
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 10   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tea Wright Rage Cycling Team
2 Taylor Johnson Rage Cycling Team
3 Stephanie Lawrence Front Rangers Junior Cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Petra Schmidtmann Rage Cycling Team
2 Skyler Wilkey Boulder Junior Cycling
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaya Musgrave Zen Planner Cycling Team
2 Margo Klanjsek Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
3 Emma Compton Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
DNF Claire Beeler Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
DNF Sara Beeler Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristal Boni Rapid Racing
2 Tea Wright Rage Cycling Team
3 Lisa Hudson Feedback Sports Racing
4 Cristienne Beam
DNF Brittany Jones Naked Women's Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Johnson Rage Cycling Team
2 Petra Schmidtmann Rage Cycling Team
3 Maura Mcgovern
4 Dawn L orwick TheCyclist-Lawyer.com
5 Katie Macarelli Feedback Sports Racing
6 Luci Olewinski Rocky Mountain Road Club
7 Heidi Gurov Spradley Barr Wind Chill Cycling
8 Gayle Connell Naked Women's Racing
9 Nina C donohue
10 Sofia Gibiete
11 Sue Lloyd Thump Cycling p/b Turin
12 Karla Schultz
13 Cheri Felix Boulder Cycle Sport/ YogaGlo
14 Rebecca Lawrence Front Rangers Junior Cycling
15 Ingrid Slette
16 Anna License suspended Rage Cycling Team
17 Melissa A hession Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
18 Rachel Bronson
19 Cris Compton TheCyclist-Lawyer.com
20 Corey Clark
21 Sue Semaszczuk PSIMET Racing
22 Pamela Sponholtz PSIMET/Zilla Racing
DNF Maurine Sweeney Racer X Cycling
DNF Patti Danzig
DNF Tracy Davis Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 13   Cat ?: 4