Log In
Colonel's Double-'Cross Weekend Day 1 • Nov 15 2014
4.8
1.4
4
4.4
6
Clear, 47 degrees, wind 16 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.8
Beers
1.4
Moisture
4
Accel
4.4
Tech
6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Morgan Hills Sport Shop
2 Jeremiah Kellam Velo Gold Racing
3 Marc Coppedge Team Yacht Club
4 Ethan Storm Dallas Bike Works
5 Billy Cook
6 John Sanborn Dallas Bike Works CX
7 Matthew Shofner Rockwall Cycling
8 Adam Spears Mirage
9 Andrew Nelson Bayou City Racing
10 John Ryan Knobbies & Slicks Bike Shop
11 Mark Baerd
12 Bryan Roberts Team Bicycles inc
13 Cody Davis
14 John Wilmeth Bike Barn Texas
15 Kyle Hoff
16 Ryan Martin Team Cycle Progression
17 Steven Price Colonel's /Sho-Air
18 John Larson Dallas Bike Works CX
19 Colin Roberson
20 Michael Unruh US Military Cycling Team
21 Logan Deborde Cadence Cyclery
22 Mack Mckinney Dallas BIke Works
23 Michael Granata Dallas Bike Works CX
24 Justin Kee Dallas Bike Works CX
25 Daniel Fontenot Plano Athletic Cycling Club/PACC
26 Alberto Spishakoff
27 Andrew Bradfield
28 Esteban Soto
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Garrad
2 Jason Roberts Bike World Racing
3 Jason Cameron FCS Cycling
4 Geremy Hamlett Mad Duck Racing
5 Chad Sprague Team Soundpony
6 Sean Tremblay
7 Clifford Green Dallas Bike Works CX
8 Bryan Blanchard
9 Michael Granata Dallas Bike Works CX
10 Roland Sanmiguel Corinth Cycling/Harden Racing
11 Matt Laughlin Velo Gold Racing
12 Chris Jennings
13 Eric Swarvar
14 Chad Cloud Team Bicycles inc
15 Connor Herrington Super Squadra pb AustinBikes
16 Nathan Aust Dallas Bike Works
17 Adam Frelin
18 Jeff Garner Team Bicycles inc
19 Johnny Cox Tuneros Racing Team
20 Zach Butler
21 Whitney Fanning Geri Atrix
22 Gary Deserrano
23 Shleby Timmerman Rogue Cycling
24 Christopher J hill Team Bicycles Inc.
25 Brandon Weaver
26 Keith Thompson
27 Marc Overton
28 Peter Underwood
29 Mike Johnson Matrix/RBM
30 Mauricio Caballero Mirage
31 Aubrey Williams
32 Steven Hall PACC
33 Robert Yates Matrix/RBM
34 Michael Mcgill
35 Lewis Alexander
36 David Lopez Plano Athletic Cycling Club/PACC
37 Eric Rohani
38 Derek Lester Mirage
39 John Rechnitzer Velo Gold Racing
40 Michael Congen
41 Sonny Williams
42 Ray Lleverino Tuneros Racing Team
43 John Blaskovich
44 Jebediah Bechard
45 Ryan Wells
46 Thomas Pekurney
47 Christopher Allsbury MBBC Racing
48 Allen Herrington KingRacingGroup
49 Frederic Schmid Bicycles Outback Racing
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 32   Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Walsh
2 Cooper Whatley Northwest Cycling Club
3 Micah Pressler Dallas Bike Works
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brayden Harshaw Cyclocross Project 2015
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Powers Matrix/RBM
2 Mark Rawlings GS Tenzing
3 William Plumlee Cadence Cyclery
4 John Murazak
5 Scott Dennett Colonel's /Sho-Air
6 Roland Sanmiguel Corinth Cycling/Harden Racing
7 Christopher Veum GCCA
8 Kelly Feilke
9 Peter Stricker PARK PLACE DEALERSHIPS
10 James Engle OutRival Racing
11 Adam Pressler
12 Clyde Stafford jr Mirage
13 Eric Rohani
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Carlson Matrix/RBM
2 Don Losawyer Dallas Bike Works
3 Jimmie Vaughan Audi
4 Chris Olson
5 Max Miley Matrix/RBM
6 Richard Quiroga
7 Matt Laughlin Velo Gold Racing
8 James Johnson Plano Athletic Cycling Club/PACC
9 Robert Quiroga Dallas Bike Works
10 Jordan Chaney Mirage
11 Todd Thomas
12 Alan Johnson Matrix Cycling Club
13 Matthew Tinonga PACC
14 Frederick Willemsen Bicycle Sport Shop Cyclocross Team
15 Paul Carroll Colonel's /Sho-Air
16 Mike Johnson Matrix/RBM
17 James Whatley Northwest Cycling Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Whitney Fanning Geri Atrix
2 David Parks Mirage
3 M Chris thibodeau Violet Crown Sports Assoc
4 Frederic Schmid Bicycles Outback Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Warden Cadence Cyclery
2 Derrick Saunders Colonel's /Sho-Air
3 Steve Dodge Dallas Bike Works CX
4 Nathan Phillips Mark It Zero
5 Shawn Hodges Watt Posse
6 Chris Carlson Matrix/RBM
7 Mat Stephens Boneshaker Project
8 Matthew Davis Colonel's /Sho-Air
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mat Stephens Boneshaker Project
2 Boyd Wallace Dallas Bike Works
3 Bryan Roberts Team Bicycles inc
4 Chad Sprague Team Soundpony
5 Steven Chaos thompson Dallas Bike Works CX
6 John Evans Team Bicycles inc
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fiona Dougherty Squadra Di Servitori
2 Venny Alub Bike Barn (Texas)
3 Kim Chance Matrix Cycling Club
4 Jessie Tsai Bayou City Racing
5 Sarah Lundeen FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest
6 Karla Barfield BD Racing/Barfieldesign
7 Jennifer Ragan-marlowe Rockwall Cycling
8 Jan Bennett FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest
9 Alicia Roberson Cadence Cyclery
10 Sharon Palkowetz Mirage
11 Abigail Yates Matrix/RBM
12 Susan Sloan Bicycle Sport Shop Cyclocross Team
13 Jessica Alvaradowolfe
14 Liana Randel
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Piper Pizzo Bicycle Sport Shop Cyclocross Team
2 Kaitlin Coppedge Team Yacht Club
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Gokey-smith Pepper Palace Pro Cycling
2 Catherine Moore Squadra Di Servitori
3 Porsha Stockton
4 Lauren Stephens UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top
5 Payten Maness Mad Duck Racing
6 Penny Ficker
7 Fiona Dougherty Squadra Di Servitori
8 Missy Hardeman Squadra Di Servitori
9 Venny Alub Bike Barn (Texas)
10 Kim Chance Matrix Cycling Club
11 Sarah Lundeen FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest
12 Jennifer Ragan-marlowe Rockwall Cycling
13 Kathryn Stricker FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest
14 Kathy Johnson Matrix/RBM
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 5