Log In
Indy Cross at Indy Cycloplex • Nov 15 2014
5.1
4
4.6
5.2
5.3
Clear, 30 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
4
Moisture
4.6
Accel
5.2
Tech
5.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Anderson
2 Anders Nystrom BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
3 Chad Tieman Summit City Cyclocross Team
4 Ryan Hubbs Speedway Wheelmen
5 Adam Rodkey Speedway Wheelmen
6 Daniel Gerow
7 Jon Hoopingarner
8 Neal Forbes
9 William Sherman
10 Nathan Keck sram facotry team
11 Zachary Nehr ISCorp Cycling/NCSF
12 Scott Baumer Team Indiebike p/b Angie's List
13 Jordan Marhanka Hincapie Development team
14 Ryan Myers Don Galligher-DRT Consulting
DNF Sam Winters Celerity Cycling p/b Brooks Systems
DNF John Hoffman jr.
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alek Minkis Midwest Development Cycling Inc.
2 Zach Deitch Speedway Wheelmen
3 Ryan Burnette
4 Josiah Longenecker Midwest Devo
5 John Hoffman jr.
6 Patrick Gordon Midwest Development Cycling Inc.
7 Nick Kintzel
8 Dustin Jones Team Indiebike p/b Angie's List
9 Lewis Henrickson CMS Race Team
10 Matt Gittings
11 Jay Brant Team Indiebike p/b Angie's List
12 Kyle Mindick xXx Racing
13 Joe Laux
14 Andy Paskins SRAM Factory
15 Thomas Walsh
16 Josh Kline Team World Bicycle Relief
17 Scott Brenton Team Indiebike p/b Angie's List
18 Beau Boggs ICC BISSELL-ABG-GIANT
19 Jay Lorentz Speedway Wheelmen
20 Brian Falloon Team World Bicycle Relief
21 Miles Johnson Team Indiebike p/b Angie's List
22 Justin Yoder Team Indiebike p/b Angie's List
23 Kaleb Koch
24 Brent Houk Speedway Wheelmen
DNF Neal Forbes
DNF Samuel Wright Miami University-Oxford
DNF Dustin Folger Team Novo Nordisk
DNF Zachary Nehr ISCorp Cycling/NCSF
Finishers: Cat 3: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Hruska
2 Jake Parker Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
3 Cary Schein Team Heroes- MOB
4 Edward Fujawa DRT Racing
5 Corey Smith NoLimit Cycling
6 James Dodd
7 John Persinger
8 Aaron Lifford
9 Jon Beecham
10 Victor Popov First Internet Bank Cycling Team
11 Tyler Roberts
12 Levi Jamison Veloworks Urban Cyclery
13 Eric Knackmuhs
14 Michael Diehl
15 Jon Clodfelter
16 Matt Allgeier
17 Matthew Rouse
18 Shawn Thomas
19 Jacob Banks Midwest Devo
20 Jerod Kizer J's Bikes/IHOP
21 Eli House Veloworks Urban Cyclery
22 Dave Harstad
23 Michael Stumpe
24 Adam Kasch
25 Wesley Kendall J's Bikes/IHOP
26 Quinn Alonzo
27 Karl Kovach Team Bicycle Outfitters Indy
28 Terry Mcdonald
29 Chris Moore
30 Michael Haley
31 David Anderson
32 Kurt Hershberger
33 Tom Standers
34 William 1
35 Shelby Gibbs
36 James Holm Summit City Cyclocross Team
37 Carl Deamicis
38 Collin Shipman
39 Jeffrey Parmelee
40 David Bradway
41 Franklin Nowlin Team Nebo Ridge
42 Jerry Rusin Team Nebo Ridge
DNF Brad Rusher
DNF Chuck Warren
DNF Abe Hundt DRT Racing
DNF Christopher Downer Veloworks Urban Cyclery
DNF Adrian Fahey Speedway Wheelmen
DNF Seth Sexton Speedway Wheelmen
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 22   Cat 5: 20   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Banks Midwest Devo
2 Marek Hayes J's Bikes/IHOP
3 Finnly O'neil
4 Ayrton Houk Midwest Development Cycling Inc.
5 Evan Witte
6 Matthew Albert
7 Max Palmer Midwest Devo
8 Seth Ramsey
9 Kyle Andersen Summit City Cyclocross Team
10 Cyrus Crandell J's Bikes/IHOP
11 Jeremy Roberts ICCC-St. Louis
12 Brooks Burnette
13 Hudson Burnette
DNF Alex Corby
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Proctor
2 Ryan Myers Don Galligher-DRT Consulting
3 Joseph Hatley
4 Greg Bauer Speedway Wheelmen
5 William Hallberg Team Nebo Ridge
6 Andy Paskins SRAM Factory
7 Yngvar Brynildssen Speedway Wheelmen
8 Chad Murphy Summit City Cyclocross Team
9 Chris Bowman
10 Luke Landis Summit City Cyclocross Team
11 Christopher Yeomans Team Nebo Ridge
12 John Porter
13 Corey Green Team Hungry
14 Randy Witte
15 Chris Arvin Don Galligher-DRT Consulting
16 Todd Belanger
17 Gregory Dyas
18 Joseph Van denburg J's Bikes/IHOP
19 Robert Annis
20 Patrick Meyer Pact- DISH Network Cycling
21 Brian Krull Bicycle Outfitters Indy
22 Donald Galligher DRT Racing
DNF Brad Hayes J's Bikes/IHOP
DNF Kevin Houk
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 11   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Boggs Zipp Factory Team
2 Todd Andersen Summit City Cyclocross Team
3 Tom Elliott
4 Scott Bond Speedway Wheelmen
5 Dennis Roberts International Christian Cycling
6 Todd Dygert
7 Darin Marhanka Masters Cycling Systems LLC.
8 Steven Vorderman DRT Racing
9 John Schmitz Team Indiebike p/b Angie's List
10 Glen Alden Men Of Steel Racing LLC
11 Norman Gwaltney Team Indiebike p/b Angie's List
12 Michael Henry
13 Robert Brooks Team Heroes- MOB
14 Tom Peek Speedway Wheelmen
15 David Tharp Team Nebo Ridge
16 John Gardner J's Bikes/IHOP
17 Dave Garriott Gray Goat Sports
18 Timothy Wozniak Speedway Wheelmen
19 Roy Christian
DNF Bob Wilson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Baumer Team Indiebike p/b Angie's List
2 Tyler Conant
3 John Paul
4 Joseph Van denburg J's Bikes/IHOP
5 Tim Odonnell
6 Scotch Swango
7 Michael Myers
DNF Nathan Schickel Kreitler Racing Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Gates JAM Fund / NCC
2 Mackenzie Green Red Zone Cycling
3 Tate Devlin University of North Carolina at Wil
4 Elizabeth Cobb Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
5 Kim Brant Team Indiebike p/b Angie's List
6 Christina Paul J's Bikes/IHOP
7 Catherine Hollibaugh Team Nebo Ridge
8 Nicole Borem Summit City Cyclocross Team
9 Janet Sherman
10 Angelina Palermo Top Gear Racing
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriella Arnold
2 Agueda Formoso Team Nebo Ridge
3 Emily Neice Spin Zone Racing Women
4 Robyn Fuchs
5 Emily Bradway
6 Andrea Nguyen
7 Misty O'neil
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eliza Gregoire
2 Eleanor Dyas Midwest Devo
3 Corabelle Lanekyger J's Bikes/IHOP
4 Kamden Krull Midwest Development Cycling Inc.
Finishers: Cat 4: 4