Log In
Kringle Kross • Nov 16 2014
4.6
5.8
4.9
5.4
3.8
Mostly Cloudy, 28 degrees, wind 12 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.6
Beers
5.8
Moisture
4.9
Accel
5.4
Tech
3.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling/NCSF
2 Micah Moran Trek Midwest Team
3 Josh Meyer Heavy Pedal Velo Club
4 Mark Harms 5Nines/Motorless Motion
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arlen Spicer BELGIANWERKX
2 Joseph Tarnowski ISCorp Cycling/NCSF
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carter Warren ISCorp Cycling/NCSF
2 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
3 Nick Dahl 5Nines/Motorless Motion
4 Ben Coates Trek CX Collective
5 Erik Beckman
6 Brian Shonat BELGIANWERKX
7 Michael Mayer Trek Midwest Team
8 Andrew Stevens Rat City Racers
9 Ethan Ley
10 Mark Caballero Marquette University
11 Aaron Gabriel
12 Wally Kunstman
13 Phillip Van asten
14 Christopher Mcardle Colectivo Coffee
15 Benjamin Stengel KS Energy Services / Team Wisconsin
16 Robert Vester
17 Peter Tampa Rat City Racers
18 Billy Baader
19 Martin Tank ii Team All Spoked Up-Norway
20 Kane Johnson
21 Raymond Pitzka Team Extreme
22 Kellen Muldoon BELGIANWERKX
23 Rick Walls Milwaukee Bicycle Company Racing
24 Troy Sable
25 Marco Wajda
26 Andrew Meyer Rat City Racers
27 Jeffrey Condit Marquette University
28 Ben Freas Avant Bicycle Supply
29 Anders Ahlberg KS Energy Services / Team Wisconsin
30 Scott Willms
31 Brian Mcwilliams
32 Michael Duschak
33 Brandon Andrews Angry Monkeys Racing
34 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
35 Jerry Dryer
36 Aaron Messenger
37 Christopher West Lakes Area Physical Therapy
38 Jero Bean Brazen Dropouts
39 Andrew Rossa Team Extreme
40 Derek Slates Angry Monkeys Racing
41 Kirt Konkol
42 Wayne Sletten
43 Oliver Clements Colavita Racing
44 Thomas Silbernagel Team Extreme
45 Richard Torine
DNF Donald Heckel Rat City Racers
DNF Peter Bock ISCorp Cycling/NCSF
DNF Wally Kunstman
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 39   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Schmeling
2 Adam Ward
3 Andrew Link
4 Daniel Eckerson
5 Thomas Normington
6 James Burke
7 Peter Chiappetta
8 Mike Tweet
9 Anthony Van asten
10 Jack Ignatowski
11 Ryan Carroll
12 Shannon Mortimer
13 Justin Ritter
DNF Shawn Hilliard
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 8   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Newlin
2 Jason Bleedorn 5Nines/Motorless Motion
3 Mark Harms 5Nines/Motorless Motion
4 Eric Brandt KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
6 Chad Dean 5Nines/Motorless Motion
7 Chad Tucker Milwaukee Bicycle Company Racing
8 Stephen Webber BELGIANWERKX
9 Ted Burns Crosshairs Cycling
10 Nathan Phelps Big Ring Flyers
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wally Kunstman
2 Donald Heckel Rat City Racers
3 Peter Tampa Rat City Racers
4 Christopher Mcardle Colectivo Coffee
5 Martin Tank ii Team All Spoked Up-Norway
6 Brian Mcwilliams
7 Jason Reimer BELGIANWERKX
8 Jeffrey Killberg Hampshire Cycle Club
9 Michael Duschak
10 Andrew Rossa Team Extreme
11 David Thorpe
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arlen Spicer BELGIANWERKX
2 Michael Froh Team Velocause
3 Theodore Schaff Diablo Cycling
4 Jeff Abitz Diablo Cycling
5 Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
6 Sean Shields Hampshire Cycle Club
7 Christopher Stclair Milwaukee Bicycle Company Racing
8 Kurt Farrell ISCorp Cycling/NCSF
9 Jon Suyko BELGIANWERKX
10 John Lirette
11 John Lichtenberg Diablo Cycling
12 Anthony James Team Extreme
Finishers: Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Mayer Trek Midwest Team
2 Andrew Stevens Rat City Racers
3 Joe Vadeboncoeur
4 Troy Sable
5 Andrew Meyer Rat City Racers
6 Scott Willms
7 Christopher West Lakes Area Physical Therapy
8 David Woida
9 Andy Spahr
10 David Lieck
11 Paul Liesse
12 Matthew Kirchner ISCorp Cycling/NCSF
13 Richard Torine
14 John Grosz
15 Kurt Greenslit Colavita Racing Inc.
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Garner V.C. Bikesport
2 David Mccollum
3 Michael Garber Hampshire Cycle Club
4 Mike Bown BELGIANWERKX
5 David Mcclenahan PYOC
6 Don Carr ISCorp Cycling/NCSF
7 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
DNF Joseph King Angry Monkeys Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
2 Oliver Clements Colavita Racing
3 Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Te
4 Craig Pate
5 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
6 Peter Ackermann
7 Andrew Mishlove Hampshire Cycle Club
8 Thomas Silbernagel Team Extreme
9 Rit Booth Hampshire Cycle Club
10 Mary Geralts
11 Dennis Klinkert
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Tweedie ISCorp Cycling/NCSF
2 Oliver Ng Magnus
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Bock ISCorp Cycling/NCSF
2 Carter Warren ISCorp Cycling/NCSF
3 Joseph Garber ISCorp Cycling/NCSF
4 Calhan Norman Team Extreme
5 Noah Kirchner ISCorp Cycling/NCSF
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Berry BELGIANWERKX
2 Chris Hill KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
4 Brian Shonat BELGIANWERKX
5 Nick Dahl 5Nines/Motorless Motion
6 Dan Tavela Tread Head Cycling
7 Nicholas Moroder BELGIANWERKX
8 Dominic Leone
9 Joseph King Angry Monkeys Racing
10 Benjamin Stengel KS Energy Services / Team Wisconsin
11 Jonathan Zylstra
12 Greg Jones
13 Billy Baader
14 Wayne Sletten
15 Bruno Duquesne
16 Ryan Carroll
17 Otley Freymiller
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Johns Trek Midwest Team
2 Erin Feldhausen BELGIANWERKX
3 Nicki Lock BELGIANWERKX
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling/NCSF
2 Jeanne Hornak
3 Jessica Bouziane
4 Rachel Headley KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Kate Konkle Magnus
6 Jessica Helmlinger BELGIANWERKX
7 Amanda Mack Trek Midwest Team
8 Marnie Pearsall Hollander Benelux Racing p/b Badger
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mihaela Jasen BELGIANWERKX
2 Sarah Drilias ISCorp Cycling/NCSF
3 Sophia House
4 Kari Lankford Lakes Area Physical Therapy
5 Shannon Mortimer
6 Jennifer Koch ISCorp Cycling/NCSF
7 Whitney Baker
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maddi Stevens Rat City Racers
2 Martina Walling
3 Ava Stevens Rat City Racers
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pink Victoria Milwaukee Bicycle Company Racing
Finishers: Cat 3: 1