Log In
Cross Crusade: Barton Park • Nov 16 2014
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.4
2.8
3
3.2
3.8
Clear, 40 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.4
Beers
2.8
Moisture
3
Accel
3.2
Tech
3.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erika Miranda Trusty Switchblade 00:11:40
2 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 00:12:37
3 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 00:13:04
4 Heather Winfrey 00:13:14
5 Libby L. emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin 00:14:36
6 Nadege Dubuisson Rolling Thunder p/b The Missing Lin 00:15:44
7 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stefan Furst Camas Bike and Sport 00:02:31
2 Jeremy Kennedy 00:02:22
3 Stephen Zadrozny 00:02:27
4 Kevin Bransford 00:02:23
5 Eric Hagen 00:02:40
6 Max Holfert 00:02:48
7 Jack Owens 00:02:49
8 Adam Bergerson Capitol Velo 00:02:21
9 Patrick Hunt 00:02:49
10 Paul Allen 00:02:30
11 Tom Valencia 00:02:32
12 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 00:02:59
13 Cesar Carrillo 00:02:15
14 Joshua Boelter 00:02:17
15 Chris Eves 00:02:28
16 Mark Hand 00:03:13
17 Stuart Fety 00:02:36
18 Ryan Smith 00:02:20
19 Brian Fuller 00:02:42
20 Jim White 00:02:57
21 Dustin Long 00:02:36
22 Christopher Krupa 00:02:54
23 Phil Stenstrom 00:03:03
24 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 00:02:43
25 Trevor Cable 00:03:00
26 Scott Hollingsworth 00:02:52
27 Don Gutzmann 00:03:01
28 Trevor Levitt 00:03:02
29 Teresa White 00:03:00
30 Luis Vargas 00:02:25
31 Barry Rich 00:02:43
32 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team 00:02:51
33 Paul Furst Camas Bike and Sport 00:03:17
34 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin 00:03:11
35 Steven Rose 00:03:17
36 Tom Struzan 00:02:41
37 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team 00:02:29
38 Morgan Spriggs Athletes Lounge Cycling Team 00:02:57
39 Craig Mitchelldyer 00:02:57
40 Chad Stannard 00:02:34
41 Spencer Dandy 00:02:47
DNF Ramsey Kail 00:02:50
DNF Charles Halada 00:02:39
DNF Austin Grisham Athletes Lounge Cycling Team 00:02:14
DNF D'arcy Owen 00:02:24
DNF George Vanhola 00:02:10
DNF Tim Goodwin
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanya Littrell
2 Nicole Holt Athletes Lounge Cycling Team
3 Chiara Maltese Oregon Bike Shop Racing Team
4 Amber Collett Metropolis Cycle Repair
5 Jannel Waldron
6 Amanda Pile
7 Cindy Werhane Athletes Lounge Cycling Team
8 Lauren Malakowski
9 Sarah Warren
10 Elizabeth Gintz
11 Kristina Owen Capitol Velo
12 Jennifer White
13 Samantha Trost Team S+M
DNF Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team
DNF Katherine Maund
DNF Nicole Mistkavi
DNF Pam Guy
Finishers: Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team
2 Ben Thompson Thump Coffee
3 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
4 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bic
5 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA
6 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines
7 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team
8 Schmitt Damian Portland Bicycle Studio
9 Patrick Means Team S+M
10 Mitchell Trux REN Cycles/Ti Cycles/River City Bic
11 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
12 Jeremy Russell bicycleattorney.com
13 Paul Lacava Giant
14 Christian Buesch Corvallis Cyclery Racing
15 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
16 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
17 Megan Faris Rapha/River City Bicycles
18 Ira Ryan Breadwinner Cycles
19 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
20 Joel Madrone Breadwinner Cycles
21 Colã© Lalomia
22 Brent Casady
23 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
24 Jeremy Dunn
25 Ian Wilson Bend Endurance Academy
26 Sean Corey Breadwinner Cycles
27 Ryan Garner Team Planet X USA
28 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood
29 Jonathan Myers Team S+M
30 Brian Hart jr. Hapi-Go!
31 Jake Szymanski
32 Chad Cheeney Murder of Crows
33 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
34 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club
35 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
36 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
37 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
38 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing
39 Patrick Jackson
40 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
DNF James Williams Deschutes Brewery
DNF Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
DNF Gabriel Linn Trusty Switchblade
DNF James Ceccorulli bicycleattorney.com
DNF James Rowan Murder of Crows
DNF Shannon Skerritt
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 9   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Johnston Boneyard Cycling
2 Cary Adams Rolf Prima
3 Sean A carline CX Pistols p/b Cyclocross.com
4 David Cushman
5 Jason Elstad Rolling Thunder p/b The Missing Lin
6 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
7 Jared White
8 Mike Chamblin
9 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing
10 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
11 Christopher Muhs Look Good Feel Good
12 Ben Chinburg CX Pistols p/b Cyclocross.com
13 Evan Pardi Team Planet X USA
14 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com
15 Matthew Crampton BeerMongers Cycle Club
16 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
17 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio
18 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com
19 Christian Martin River City Bicycles
20 Ty Porter bicycleattorney.com
21 Jason Uland Metropolis Cycle Repair
22 Matt Mallet
23 Matt Danielson Metropolis Cycle Repair
24 Ben Corbalis Portland Bicycle Studio
25 Drew Coleman Hammer Velo
26 Aaron Ufferman
27 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
28 Patrick Reedy CX Pistols p/b Cyclocross.com
29 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair
30 Matt Monbouquette Mountain View Cycles Racing Team
31 Evan Halladay
32 Micah Melkonian Hood River Velo
33 Brett Cassidy TheClymb.com
DNF Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Bers 00:12:57
2 Thomas Pastor Deschutes Brewery 00:12:45
3 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 00:12:56
4 Corey Mcmanus 00:13:21
5 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team 00:12:40
6 Matt Jamison 00:13:17
7 Bruce Siefker Trusty Switchblade 00:12:59
8 David George 00:12:57
9 Micah Sardell 00:12:48
10 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 00:13:07
11 Brad Davidson 00:13:06
12 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 00:13:22
13 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 00:12:49
14 Jason Ladwig 00:13:16
15 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club 00:13:17
16 Eric Hagstette 00:13:32
17 Martin Joyce 00:13:15
18 David Hymans Metropolis Cycle Repair 00:13:19
19 Ian Boggs 00:13:49
20 Riley Combs 00:13:29
21 Cody Wells 00:13:18
22 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 00:13:36
23 Austin Grisham Athletes Lounge Cycling Team 00:13:24
24 Andy Morris 00:13:57
25 David Rupar 00:13:48
26 Coty Irving 00:13:48
27 Nick Besson 00:13:56
28 Stephen Carter The Spokesmen 00:14:02
29 Zach Lang Hapi-Go! 00:13:39
30 Jon Deleonardo Hammer Velo 00:13:46
31 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 00:13:47
32 Martin Matsumura 00:13:52
33 Cooper Irwin Hapi-Go! 00:14:31
34 Adam Moore Look Good Feel Good 00:13:05
35 Bret Waldron 00:14:33
36 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team 00:13:43
37 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Lin 00:14:32
38 Nicholas Beyer 00:14:29
39 Greg Eyerly 00:16:38
40 David Hankins Camas Bike and Sport 00:14:39
41 Mari Little BeerMongers Cycle Club 00:15:23
42 Sean Haggerty 00:12:58
43 Brian Hansen 00:15:17
44 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 00:14:24
45 Travis Bullard 00:15:27
46 Chris Page 00:15:43
47 Nathanael Hart Hapi-Go!
48 Benjamin Smith 00:15:57
49 Russell Walker
50 Dennis Lui 00:15:51
51 Trevin Hale
52 Matt Danielson Metropolis Cycle Repair 00:13:27
53 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair 00:13:25
DNF John Berrigan 00:13:12
DNF Joshua Johansen Team 10 Barrel 00:13:51
DNF Tellie Philo 00:13:44
DNF Andrew Baxter 00:12:40
DNF Jordan Braun 00:14:52
DNF Blaine Bartholomew 00:15:14
DNF Jonathan Long 00:17:50
DNF Matt Forness 00:14:50
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 52  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Coker HCH-RPM Mortgage Cycling Team 00:09:57
2 David Taylor StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te 00:10:03
3 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi 00:10:02
4 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi 00:10:00
5 Brian Malloy Therapeutic Associates Racing 00:10:28
6 Michael Gasperson 00:10:24
7 Dave Rosen 00:10:47
8 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas 00:10:59
9 Tyson Hart Civilian Velonauts 00:10:57
10 Tony Weber 00:11:32
11 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi 00:10:56
12 Mike Reddig Camas Bike and Sport 00:11:06
13 Rutherford Brakke-pound 00:11:43
14 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 00:11:33
15 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas 00:12:18
16 Jeremiah Hartley 00:11:47
17 Dave Wrast 00:12:02
18 Abe Covello Team Planet X USA 00:12:16
19 Mark Sather Athletes Lounge Cycling Team 00:13:08
20 Ryan Smith Hammer Velo 00:11:53
21 Jacob Roth 00:12:51
22 Vince Rodarte Team Planet X USA 00:13:03
23 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin 00:13:01
24 Todd Mitchell 00:13:29
25 Eron Riddle
26 Todd Bauch Showers Pass MTB/CX Team 00:11:52
27 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 00:13:14
28 Kevin Blair Team 10 Barrel
DNF Pete Conklin 00:13:30
DNF Ben Helgren 00:14:54
DNF Joel Sherman 00:11:22
DNF Jon Buffaloman bouffleur Rolling Thunder p/b The Missing Lin 00:12:54
DNF Scott Ahrens 00:13:19
DNF Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathanael Hart Hapi-Go!
2 Elijah Krause Trusty Switchblade
3 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
4 Gavin Bowen
5 Miles Revenaugh
6 Owen L. rogers bicycleattorney.com
7 Markus Nordin Grouptrail Cycling
8 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
9 Carter Hagedorn Grouptrail Cycling
10 Tyler Williams
11 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas
12 Jacob Olander Bend Endurance Academy
13 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
14 Ryan Devries Filth and Fury
15 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling
16 Jakob Stoller
17 Andres Nyhus
18 Gabe Fouts-carrico The Spokesmen
19 Ian Baer
20 Silas O'doherty
21 Jacob Hamness Camas Bike and Sport
22 Sebastian Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
23 Rowan Jacob
24 Simon Porter
25 Xander Cable
26 Ryan Gutierrez
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
3 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
4 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
5 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
6 Owen Szwaya bicycleattorney.com
7 Scotty Wallace
8 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
9 David Nyhus
10 Nathan Rodarte Team Planet X USA
11 Ross Senstrom
12 Oliver Mcfadden
13 Jaben Gayheart Trusty Switchblade
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
4 Erik Hammerquist West End Jr
5 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components
6 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
7 Davis Melkonian Hood River Velo
8 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
9 Henry Mong
10 Carson Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Rac
11 Paul Furst Camas Bike and Sport
12 Cooper Irwin Hapi-Go!
13 Zach Lang Hapi-Go!
14 Christian Dobbins West End Jr
15 Evan Mobley Camas Bike and Sport
16 Raymond Hill
17 Brennan Pool
18 Skyler Gober Showers Pass MTB/CX Team
19 Sean Harple SWEAT360
DNF Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eddi Kamber Milwaukie
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckenna Mckee Hapi-Go!
2 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
3 Lauren Gill
4 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
6 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
7 Maya Peterson
8 Linnea Owen Capitol Velo
9 Hope Williams
10 Caitlin Adkins
11 Allison Adkins
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 Korrie Mcintyre Camas Bike and Sport
3 Emma Royce The Spokesmen
4 Luciana Lenth
5 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
2 Aubrey Ellerbruch
3 Kristina Owen Capitol Velo
4 Charis Darnall Hapi-Go!
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Ryan Bend Endurance Academy
2 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Sheagley Smith&Nephew p/b West End B
2 Bart Bowen Deschutes Brewery
3 Michael Benno Smith&Nephew p/b West End B
4 Michael Wilson Team S+M
5 Matt Williams Thump Coffee
6 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team
7 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com
8 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing
9 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing
10 Paolo Dabbeni Filth and Fury
11 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio
12 Martin Baker bicycleattorney.com
13 Bob Jacobs bicycleattorney.com
14 Mike Szwaya bicycleattorney.com
15 David Krause Trusty Switchblade
16 Joe Martin HiFi Sound Cycling Components
17 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi
18 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
19 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team
20 Craig Aaker
21 Chris Moor Deschutes Brewery
22 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
23 Webster Wilson Velominati Racing
24 Jason Pinkerton bicycleattorney.com
25 Andy Leritz Team S+M
26 Rodney Trepess Deschutes Brewery
27 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine
28 Joshua Degraff Grouptrail Cycling
29 Scott Willson Gentle Lovers
30 Bill Richmond Grouptrail Cycling
31 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
32 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
33 Tim Joslin Cyclepath Racing
34 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
35 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
36 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
37 Donald Newlands Portland Velo Racing Team
38 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
39 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
40 Scott Ballard Upper Echelon Fitness and Rehabilit
41 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
42 Danny Weikel River City Bicycles
43 Eric Lanners Team S+M
44 David Pedersen Portland Bicycle Studio
45 Kevin Sundberg Showers Pass MTB/CX Team
46 Mike Heenan
47 Roger Meier Cyclepath Racing
48 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
49 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
50 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
51 Jeff Turner
52 Alex Accetta HCH-RPM Mortgage Cycling Team
53 Bret Berner River City Bicycles
54 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End B
55 Chris Brannen Team S+M
DNF Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team
DNF William Alcorn BikeFlights.com
DNF Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
DNF Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team
DNF John Droege Filth and Fury
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 42  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thom Kneeland 00:10:16
2 David Marchi Murder of Crows 00:10:17
3 David Miller Team Lazy Tarantulas 00:10:15
4 Mark Deresta Hood River Velo 00:10:33
5 Mark Widlund The Spokesmen 00:10:18
6 Jerald Winfrey Cyclepath Racing 00:10:36
7 Doug Minarik bicycleattorney.com 00:10:21
8 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair 00:10:28
9 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 00:10:27
10 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 00:10:46
11 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 00:10:35
12 Gabriel Cabatic 00:10:51
13 Brian Little BeerMongers Cycle Club 00:10:30
14 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 00:10:42
15 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 00:10:42
16 Scott Churchill 00:11:06
17 Robert Umberhandt 00:10:50
18 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 00:10:31
19 Tony Curtis The Spokesmen 00:10:56
20 Tom Palke Team Mudman 00:11:06
21 Kenneth Pace Team S+M 00:10:46
22 Thomas Royce The Spokesmen 00:10:57
23 Chad Hartley SWEAT360 00:11:12
24 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 00:11:09
25 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 00:10:48
26 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood 00:11:24
27 Anthony Ohotto 00:10:51
28 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi 00:11:06
29 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 00:10:49
30 Jeff Boehlke The Spokesmen 00:11:22
31 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 00:11:14
32 Chris Sautter 00:11:05
33 Ryan Barnes TheClymb.com 00:11:02
34 Jon Langbhn 00:11:01
35 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 00:11:16
36 Jon Frommelt bicycleattorney.com 00:11:12
37 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling 00:11:04
38 Tom Lenth 00:10:47
39 Josh Platis 00:11:03
40 Billy Holcomb Trusty Switchblade 00:11:07
41 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 00:10:54
42 Aaron Rogosin 00:11:01
43 Colin Cunningham 00:11:16
44 Paul Greenwalt Sunset Cycles 00:11:15
45 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi 00:11:30
46 Matt Radich Dr Will Bar 00:10:52
47 Kevin Morgan Murder of Crows 00:11:09
48 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 00:11:27
49 Steve Williams Half Penny Cycling Team 00:11:20
50 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 00:10:35
51 Steven Basden Team 10 Barrel 00:11:16
52 Ile Powell Team S+M 00:11:08
53 Steven Ohlhaber 00:11:40
54 Jonathan Vinson Gentle Lovers 00:11:25
55 Scott A rider Grouptrail Cycling 00:10:55
56 Peter Koonce Grouptrail Cycling 00:11:21
57 Craig Broberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team 00:11:00
58 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 00:11:36
59 Steve Black 00:12:00
60 Jeff Chochon 00:11:17
61 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi 00:11:03
62 Rob Russell Camas Bike and Sport 00:11:46
63 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 00:12:29
64 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 00:12:19
65 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin 00:12:37
66 Jimmy Candelaria Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 00:12:43
67 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing 00:12:57
68 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 00:12:46
69 Leland Jr jossy 00:12:09
70 Curtis Loeb Hammer Velo 00:10:51
DNF T. Kenji sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilit 00:10:45
DNF Danny Knudsen bicycleattorney.com 00:11:31
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 9   Cat 5: 2   Cat ?: 53  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 00:11:06
2 Paul Schoonover Team S+M 00:10:45
3 Doug Brecht crank 00:10:48
4 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 00:10:48
5 Justin Watkins 00:11:08
6 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood 00:11:04
7 Nate Mckeown DNR Cycling 00:11:07
8 Scott Kleiner 00:11:29
9 Terry Hamness Camas Bike and Sport 00:10:49
10 Howard Bell 00:10:56
11 Jason Reynolds Rare Disease Cycling 00:10:59
12 Matthew Jetton 00:11:13
13 Chad Fischer SWEAT360 00:10:57
14 Erik Carlson 00:11:10
15 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club 00:10:53
16 Jonathan Modie Team S+M 00:11:37
17 Aaron Even Velominati Racing 00:11:04
18 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing 00:11:52
19 James Daugherty Rolling Thunder p/b The Missing Lin 00:11:27
20 David Arndt 00:11:28
21 Max Frixione 00:11:25
22 Darin Hale 00:11:45
23 Ryan Mcintyre 00:11:12
24 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 00:11:03
25 Luke Robbins 00:11:02
26 Eric Pool 00:11:08
27 Raymond Egan The Spokesmen 00:12:38
28 Britton Gentry Cyclepath Racing 00:11:22
29 Eric Wilson Showers Pass MTB/CX Team 00:12:13
30 Alex Dombroski TheClymb.com 00:11:32
31 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 00:11:32
32 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 00:11:44
33 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 00:11:26
34 Kevin Dickson 00:11:43
35 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 00:12:01
36 Troy Nelson 00:11:55
37 Dean Maclean Team Planet X USA 00:12:00
38 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood 00:10:55
39 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing 00:12:07
40 Kris Schamp Showers Pass MTB/CX Team 00:12:11
41 Joe Pinzone Threshold Velo 00:12:41
42 Ron Lewis Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 00:12:19
43 James Williams Deschutes Brewery 00:12:46
44 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 00:12:08
45 Michael Clark 00:12:25
46 James Self 00:12:01
47 Howard Draper 00:12:49
48 Hamish Rickett 00:12:26
49 Joshua Johansen Team 10 Barrel 00:12:24
50 Ryan Walsh 00:12:18
51 Charles Barrett 00:11:57
52 Andrew Duncan 00:12:39
53 Chris Meilinger 00:12:44
54 Greg Eyerly 00:13:04
55 James Green 00:12:05
56 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 00:11:55
57 Jason Harris Portland Bicycle Studio 00:11:52
58 Marc Angelo TheClymb.com 00:12:02
59 Mark Hansen 00:12:16
60 Jeffrey H. garrett Team Lazy Tarantulas 00:11:48
61 Ian Gleason 00:13:32
62 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi 00:13:18
63 Mike Lurie 00:13:29
64 Jeffrey Liebert 00:12:31
65 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Lin 00:12:03
66 Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 00:13:08
67 Jeffrey Johnson Team Beer 00:12:55
68 Phil Avery Team Beer 00:12:17
69 Bob Schneid 00:11:56
70 Tom Nilan Showers Pass MTB/CX Team 00:13:22
71 Burk Webb Portland Velo Racing Team 00:13:02
72 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair 00:11:46
73 Danny Pettit 00:12:42
74 Keith Marcoe 00:13:36
75 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 00:12:44
76 Tony Pitone 00:13:35
77 Benjamin Davis Team Beer 00:12:48
78 Todd Harple SWEAT360 00:12:41
79 Mike Sobolewski Hapi-Go! 00:11:31
80 Steven Soto 00:12:45
81 Peter Hettinga SWEAT360 00:11:00
82 Tom Kay The Spokesmen 00:12:49
83 Ryan Schimpf The Spokesmen 00:11:31
84 Blaine Zumwalt 00:12:52
85 Mark Mcmurtry Velominati Racing 00:13:00
86 Bjoern Brunner 00:12:47
87 Curtis Milander Civilian Velonauts 00:12:44
88 Chris Page 00:12:22
89 Mike Reddig Camas Bike and Sport 00:13:41
90 Justin S king 00:13:37
91 Michael Turkiewwicz 00:13:38
92 Patrick Meigs Team Mudman 00:13:16
93 Dave Wingard 00:13:50
94 Will Lawrence 00:13:39
95 David Adkins Athletes Lounge Cycling Team 00:14:20
96 Paul Devries Filth and Fury 00:14:00
97 Geir Eide 00:13:58
98 Andrew Kaylor Hapi-Go! 00:14:20
99 Ed Waters 00:13:13
100 Scott Winkels Portland Velo Racing Team 00:13:48
101 Rich Feldman 00:14:14
102 Spencer Leek BeerMongers Cycle Club
103 Chuck Dobbins 00:13:35
104 Ethan Fuld 00:12:40
105 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 00:11:23
106 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 00:14:16
107 Will Symms Civilian Velonauts 00:14:17
108 Neil Gibson 00:15:07
109 Jim Maclean 00:14:33
110 Russell Gober Showers Pass MTB/CX Team 00:13:54
111 Chris Collins
DNF Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club 00:13:10
DNF Dave Torrance 00:11:35
DNF Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi 00:11:59
DNF Tyler Jackson Half Penny Cycling Team 00:10:43
DNF David Smith 00:11:11
DNF Chris Born Grouptrail Cycling 00:10:45
DNF Stephen Rich 00:15:30
DNF James Lais 00:11:30
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 9   Cat ?: 109  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Otto Sunset Cycles 00:12:09
2 Mark Bradley 00:12:12
3 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi 00:12:19
4 William Goritski Rebound/Tireless Velo 00:12:15
5 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End B 00:12:18
6 Greg Talbert 00:12:20
7 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 00:12:21
8 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilit 00:12:28
9 Chauncey Curl Cyclepath Racing 00:13:11
10 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:12:44
11 Daniel Melkonian Hood River Velo 00:12:35
12 John Napier Camas Bike and Sport 00:13:07
13 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 00:13:23
14 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 00:12:43
15 Tim Ellerbruch 00:13:13
16 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilit 00:13:52
17 David Dorocke Deschutes Brewery 00:13:18
18 Peter Spir Team S+M 00:13:19
19 Mark Stoller 00:13:15
20 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 00:13:14
21 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 00:13:24
22 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 00:13:42
23 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:13:31
24 Hugh Givens bicycleattorney.com 00:13:21
25 Marc Ditommaso Land Shark 00:13:49
26 Mike Taylor Deschutes Brewery 00:13:15
27 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 00:13:23
28 David Showalter 00:13:27
29 Ed Dalton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 00:13:43
30 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood 00:13:37
31 Vern Krist 00:13:21
32 Erik Goodfriend Showers Pass MTB/CX Team 00:13:17
33 Stefan Furst Camas Bike and Sport 00:13:40
34 Joe Hamilton 00:13:22
35 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi 00:13:41
36 Mitch Gold Dr Will Bar 00:13:58
37 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 00:13:46
38 Steven Thorne BikeFlights.com 00:16:08
39 Tom Van raalte 00:13:57
40 Dale Webster Bike Newport-Bier One 00:13:41
41 Alan Thomason Deschutes Brewery 00:13:50
42 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 00:13:39
43 Tim Rathbun 00:13:37
44 Peter Nielsen Sunset Cycles 00:13:47
45 Vincent Gonsalves 00:14:09
46 Miles Revenaugh 00:14:15
47 Mike Baer 00:14:12
48 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 00:14:38
49 Greg Eyerly 00:14:41
50 Daniel Rohlf 00:15:27
DNF Johnny Vergis Cyclepath Racing 00:12:16
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Longmire 00:13:30
2 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:13:32
3 Mark Schwyhart 00:14:01
4 Rick Gregory 00:14:18
5 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:14:03
6 Ron Strasser Team S+M 00:14:19
7 Craig Mavis Deschutes Brewery 00:14:21
8 Steve Lacey Team S+M 00:14:04
9 Steve Rearden 00:14:48
10 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 00:15:08
11 Bob Daugherty Cyclepath Racing 00:15:07
12 Amory Cheney Boneyard Cycling 00:14:24
13 David Hankins Camas Bike and Sport 00:15:09
14 Tad Hodgert Deschutes Brewery 00:15:28
15 Edward Lanton 00:16:44
16 Bob Kuehn Boneyard Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elise Huggins River City Bicycles Women's Team
2 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 Mielle Blomberg Team S+M
4 Jaini Vs-crawford Hutch's-Slocum-Co-Motion
5 Lora Melkonian Hood River Velo
6 Anna Vaughn
7 Ann Kennedy bicycleattorney.com
8 Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
9 Julie Deal BeerMongers Cycle Club
10 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
11 Juliette Oldfield
12 Sarah Tisdale Highfive Cycling
13 Cara Vangorder lasof Trusty Switchblade
14 Kim Matteson
15 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas
16 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Rac
17 Martha Paulus Half Penny Cycling Team
18 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling
19 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
20 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
21 Carly Heron
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
2 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
3 Jennifer Phillips Athletes Lounge Cycling Team
4 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
5 Julie Carter
6 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club
7 Meagan Bozeman
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
2 Katherine Christensen bicycleattorney.com
3 Cheryl Januzzi Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
4 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
5 Tracey March Deschutes Brewery
6 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team
7 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
8 Suzy Renn Team Slow
DNF Laila Deardorff bicycleattorney.com
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Beardsley Gentle Lovers
2 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
3 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bic
4 Matt Fox Deschutes Brewery
5 Adrian Richardson Showers Pass Elite Road Team
6 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
7 David Boerner Ruckus Test Team
8 Shannon Boroff bicycleattorney.com
9 Byron Breeden Guinness Cycling Team
10 Mike Bene
11 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion
12 Sven Geirnaert
13 Brian Lynch Dr Will Bar
14 Daniel Gonzalez Ruckus Test Team
15 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas
16 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
17 Zach Horn TheClymb.com
18 Shane Beers
19 Dennis Starkey Camas Bike and Sport
20 Andrew Yeoman Ruckus Test Team
21 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club
22 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team
23 Terry Hamness Camas Bike and Sport
24 Scott Gerwig
25 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team
26 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team
27 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing
28 Christopher Burge Green Submarine Records
29 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
30 Dylan Vanweelden Chris King / Cielo Factory Team
31 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
32 Bruce Foley
33 Jason Britton
34 Joshua Johansen Team 10 Barrel
35 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
36 Chris Diminno
37 James Webb Beaverton Bicycle Club
38 Suzy Renn Team Slow
39 Dan Renn Team Slow
40 Vince Rodarte Team Planet X USA
41 Erinne Goodell Team Slow
42 Don Moote Athletes Lounge Cycling Team
43 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
44 Sam Caviglione
45 Bryan Swisshelm Team Oregon presented by Laurelwood
DNF John Napier Camas Bike and Sport
DNF Matt Edwards Black Lodge Cycling
DNF Brian Gerow Breadwinner Cycles
DNF Nolan Restivo TheClymb.com
DNF Michael Tabtabai
DNF Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 00:04:29
2 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 00:04:32
3 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team 00:04:27
4 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 00:04:26
5 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 00:04:35
6 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 00:05:03
7 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas 00:04:46
8 Norrene Godfrey 00:05:02
9 Julie Ann smith Sweetpea Ladies Auxiliary 00:05:05
10 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 00:04:48
11 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 00:04:27
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 ? U2 Susannah Hart
2 ? U8
3 ? U6 Nathanael Hart
4 ? U22 Hope Williams
5 ? U11 Steven Soto
6 ? U4 Hannah Hart
7 ? U1 Brian Hart Jr.
8 ? U10 Tyler Williams
Finishers: Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Serena Bishop gordon
2 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team
3 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio
4 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc
5 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team
6 Kristen Minarik bicycleattorney.com
7 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilit
8 Annalisa Fish
9 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
10 Kristin Duyn Portland Bicycle Studio
11 Dawn Andres Portland Bicycle Studio
12 Sara Fletcher
13 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilit
14 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion
15 Jade Koide Look Good Feel Good
16 Christy Deobald Portland Bicycle Studio
17 Aunika Miranda Trusty Switchblade
18 Julie Baird Team 10 Barrel
19 Suzanne Marcoe Portland Bicycle Studio
20 Melissa Sher
21 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team
22 Hannah Hart Hapi-Go!
DNF Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components
DNF Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oaks
DNF Marayah Deese Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team
2 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team
3 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club
4 Mari Little BeerMongers Cycle Club
5 Kim Danielson Metropolis Cycle Repair
6 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components
7 Hilary Luther 43 Degrees
8 Katie Monaco
9 Katie Ryan Bend Endurance Academy
10 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team
11 Annie Whetzel
12 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio
13 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair
14 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy
15 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club
16 Erinne Goodell Team Slow
17 Sarah Layton Team S+M
18 Taylor Schefstrom Trusty Switchblade
19 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo
20 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oaks
21 Iris Dougherty
DNF Diane Smith
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Calkins bicycleattorney.com
2 Diane Zaida
3 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team
4 Sadie Grossman