Log In
Greenville CX Cup • Nov 8 2014
0
0
0
0
0
Clear, 51 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Harding
2 Greg Junge TEAM RIZE
3 Joshua Cole Brevard College
4 Ray Dangelmaier brevard college
5 Mike King Starlight Cycling Apparel
6 Ivan Graudszus TEAM RIZE
7 Jordan Marhanka Hincapie Development team
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Gillette
2 Regis Bryer Brevard College
3 Eli Wemyss Treehouse Racing
4 Roy Jones Greenville Spinners Racing
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Hudson Pisgah Tavern
2 Ian Harding Greenville Spinners Racing
3 Jay Barnhardt
4 Ty Houck
5 Delwin Jacobs
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradford Perley
2 Andrew Bailey Piney Flats Bicycles and Fitness
3 Christopher Uberti
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bruce Stauffer Cycle Works Performance Bike Shop
2 Kelly Edwards Outspokin Augusta
3 Bill Tellman
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Wood Liberty Bicycles
2 Ophir Sefiha Motion Makers - Specialized
3 S Austin walker iv Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
4 Kevin Hessler Asheville Cyclocross
5 Cleve Blackwell
6 Cris Bifaro
7 Peter Mathern Greenville Spinners Racing
8 Kelly Edwards Outspokin Augusta
9 Robert Derose
10 Joseph Coddington AYC JR Development
11 Eddie Murray
12 Jeff Michenfelder Greenville Spinners Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Zaffino VeloSports Racing
2 Michael Hudson Pisgah Tavern
3 Phillip Jerome
4 Gregory Brown Epic Customs
5 Roy Jones Greenville Spinners Racing
6 Tim Richardson Velo 16 BSG
7 John Luckett Velosports Racing
8 Richard Morgan UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
9 Chris Plantec Greenville Spinners Bicycle Club
10 Rip Major Greenville Spinners Racing
11 Mark Collett BusyDadCycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brady Rogers Litespeed-BMW
2 Bob Wright Chainheart Cycling Studio
3 Brian Schultz Velosports Racing
4 Bruce Stauffer Cycle Works Performance Bike Shop
5 Matthew Marchal Altius Cycling Team
6 Darin Marhanka Masters Cycling Systems LLC.
7 Travis Neumuller NGCA/Mission Source
8 James Berry Spinx
9 Rodney Dender The Trappe Door Cycling Team
10 Arthur Danfy Spinx Bike Race Team
11 Andrew Danfy Spinx Bike Race Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Falls Druid City Bicycle Club
2 Christine Walkerwicz
3 Mariel Harding
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Lee Lifetime Bikes Loganville
2 Marilyn Cullinane Stan's NoTubes P/b Proferrin
3 Trish Albert Sorella Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Brookshire Volharden
2 Charlie Mckenzie AYC Junior Development Race Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Bailey AYC Junior Development Race Team
2 Cameron Barnhardt
3 Alex Kiriakids
4 Graham Houck
5 Will Wolfe
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3