Log In
VeloCX Day 1 • Nov 8 2014
4
1.9
5.1
2.4
1.5
Mostly Cloudy, 39 degrees, wind 18 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
1.9
Moisture
5.1
Accel
2.4
Tech
1.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Keogh
2 Grant Flick Omnium Racing
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Grace
2 Daniel Svedberg NorthStar Development Cycling
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Ruud Flat City Cycling Club Inc.
2 Sam Fritz
3 Blake Kelley
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wilson Schadauer
2 Alex Koppy North Dakota State University
3 Tyler Holmvik
4 Michael Stralka
5 Sam Mayer
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Carter
2 Ethan Peterson NorthStar Development Cycling
3 Anthony Hilligoss Minnesota Junior Cycling, Inc.
4 Jack Carter NorthStar Development Cycling
5 Liam Browning
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Gordon Minnesota Junior Cycling, Inc.
2 Trek Malarski Omnium Racing
3 Benjamin Juarez
4 Ethan Nelson
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Smith
2 Trevor Olson
3 Paul Krumrich Donkey Label
4 Barry Tungseth THC
5 Dave Fetters Twin Six
6 Andy Reichert
7 Mark Brinda Minneapolis Bicycle Racing Club
DNF Daniel Strese Flat City Cycling Club Inc.
DNF Ryan Guy
DNF Adam Staufenberg Revolution Cycle/Twin Six
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anders Nienstaedt
2 Michael Theiler
3 Samuel Westlake Minnesota Junior Cycling, Inc.
4 Ken Earley The Hub Cycling Team
5 Matthew Prior
6 David Peterson
7 Ryan Larson
8 Brian Kozicki Top Natchez Racing
9 Chris Gibbs
10 Bryan Gerding All-City X Fulton Racing
11 Dominic Howes Loon State Cyclists
12 Jason Goldberg
13 Gary Underdahl Twin Six
14 Brett Hooton Peace Coffee Racing
15 Christoffer Graham Graham Jewelers
16 Brian Malarski Omnium Racing
17 Ted Clausen All-City X Fulton Racing
18 Chris Petersen
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Hilligoss Angry Catfish
2 Gregory Goblirsch Mt. Borah Epic Team
3 Jon Friedell Kenwood Racing
4 Bryan Harwood Boulder Cycle Sport/ YogaGlo
5 Thomas Thornquest Kenwood Racing
6 Todd Heiser Hollywood Cycles
7 Steven Pippin G.S. Circo Azzurro
8 Thomas Macdonald
9 Todd Schmidt
10 Thomas Manderfeld Revolution Cycle/Twin Six
11 Paul Schoening Borah Epic Team
12 Scott Halverson Omnium Racing
13 Barry Schmitt GPCX on the DL
14 Stuart Benson Sho-Air Minnesota Cycling Club
14 Eric Swenson
15 William Dick Top Natchez Racing
16 Chris Sur
17 Michael Grace
18 Daniel Kruzitski Mitsubishi Laser/Grand Performance
DNF Adam Grafa
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 15   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Kuster
2 Charles Townsend
3 Bruce Porter Mitsubishi Laser/Grand Performance
4 Todd Trembley
5 Matthew Mclean MBRC/Flanders
6 Mark Overgaard Gopher Wheelmen
7 Tom Bengel GPCX on the DL
8 Mike Larson
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Thompson
2 Dominic Talerico Angry Catfish
3 Craig Faulkner County Cycles Masters CX p/b Trek
4 Josh Bauer Twin Six
5 Christopher Fisher
6 Charles Simacek All-City X Fulton Racing
7 Joshua Roeser Crossniacs
8 Adam Gorski Freewheel Bike
9 Samuel Bramel Basso pb Tonka Cycle
10 Olivier Vrambout Solidsurface Fueled By Waffle Power
11 Fred Mills
12 Sam Berkland All-City
13 Matthew Allen
14 Drew Wilson
15 Josey Weik
16 Daniel Jansen Hollywood Cycles
17 Jameson Ribbens Revolution Cycle/Twin Six
18 Brian Koeneman Little Guy Racing
19 Olli Hyytiainen
20 Tim Savre Mitsubishi Laser/Grand Performance
21 Matthew Montesano Second Chance Racing p/b Zubaz
22 Matt Reeve Donkey Label
23 Aaron Swanson
24 Devin Obrien
25 Isaac Young
26 Nancy Klinger
27 Eric Jorgenson Revolution Cycle/Twin Six
28 Chris Van ert Peace Coffee Racing
29 Andrew Thompson
30 Jeff Peterson
31 Levon Kalemkiarian Power Fix CX
32 Ted Clausen All-City X Fulton Racing
DNF Grant Flick Omnium Racing
DNF Daniel Svedberg NorthStar Development Cycling
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 17   Cat 3: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Guiney Angry Catfish
2 Ben Hovland
3 Max Severson All-City X Fulton Racing
4 Christian Sundquist The Hub Cycling Team
5 Keir Stiegler
6 Nick Watts GPCX on the DL
7 Justin Patch
8 Rob Naramore Minnesota Cycling Team
9 Andrew Barlage All-City X Fulton Racing
10 Christian Huseby Omnium Racing
11 Steve Pribyl
12 Joel Swenson All-City X Fulton Racing
13 Bob Gerten
14 Aaron Collins
15 Artur Golebiewski DMOS Racing Team
16 Corey Soderquist St Goose Bike Team
17 Jay Schneider
18 Morgan Pease The Hub Cycling Team
DNF Joel Benton Twin Six
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 10   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Elson THC
2 Ben Hovland
3 Brandon Voltzke Omnium Racing
4 Wyatt Furois NorthStar Development Cycling
5 Kevin Brandt Flat City Cycling Club Inc.
6 Adrian Swanson
7 Christian Huseby Omnium Racing
8 Trek Malarski Omnium Racing
9 Peter Akimoto All-City X Fulton Racing
10 Mark Nelson
11 Max Wallin Omnium Racing
12 Markus Anderson
13 Unknown Rider Omnium Racing
14 Brad Ingles Omnium Racing
15 Frank Zink Synergy
16 Tim Staloch
17 Artur Golebiewski DMOS Racing Team
18 Carter Eng Minnesota Junior Cycling, Inc.
19 Brian Malarski Omnium Racing
20 Logan Anderson St Paul Bicycle Racing Club
21 Corey Soderquist St Goose Bike Team
22 Mark Leppke Little Guy Racing
23 Robert Gomez
24 Matt Richerson
25 Theo Halvorson
26 Zach Tiffany
27 Sean Byland
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 10   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Monte Dirks Revolution Cross Collective
2 Brandon Voltzke Omnium Racing
3 Dan Wheeler
4 Ben Doom
5 Ryan Horkey All-City X Fulton Racing
6 David Lukaska Angry Catfish
7 Tim Werts Hollywood Cycles
8 Daniel Strese Flat City Cycling Club Inc.
9 Ken Earley The Hub Cycling Team
10 Max Severson All-City X Fulton Racing
11 Ted Clausen All-City X Fulton Racing
12 Chris Petersen
13 William Browning Omnium Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greta Danielson
2 Anna Luckow
3 Emily Naylor
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erika Peterson NorthStar Development Cycling
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anya Malarski NorthStar Development Cycling
2 Ellie Manderfeld
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Linda Sone
2 Kelly Catlin
3 Carol Seipp County Cycles Masters CX p/b Trek
4 Megan Barr Twin Six
5 Corey Coogan cisek Power Fix CX
6 Stacy Kalemkiarian Power Fix CX
7 Diedre Ribbens CAWES p/b Specialized
8 Rebecca Ireland Power Fix CX
9 Heidi Goodson Birchwood/GIS
10 Anya Malarski NorthStar Development Cycling
11 Nicole Mertz GPCX on the DL
12 Lee Penn GPCX on the DL
13 Evemarie Walter
14 Abby Ruess St Paul Bicycle Racing Club
15 Megan Kruzitski NorthStar Development Cycling
16 Kris Brazil
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenna Westlake Minnesota Junior Cycling, Inc.
2 Amy Hanenburg Birchwood/GIS
3 Beth Franklin Koochella
4 Nicole Brandt Michelob Ultra - La Grange +21
5 Julie Thompson Borah Epic Team
6 Sherry Berde townsend NorthStar Mentors
7 Evemarie Walter
8 Lilah Guertin Koochella
9 Nico Parr
10 Alicia Vin zant Omnium Racing
11 Katrina Skarda Omnium Racing
12 Jaime Berglund Omnium Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 9