Log In
Cam-Rock Cross • Nov 8 2014
4.7
3.7
2.9
3.5
4.7
Partly Cloudy, 42 degrees, wind 14 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
3.7
Moisture
2.9
Accel
3.5
Tech
4.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
2 Alexander Martin
3 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team
4 Micah Moran Trek Midwest Team
5 D Scott daubert Trek Midwest Team
6 Seth Eckert Trek Midwest Team
7 Bryan Fosler KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Kip Spaude ISCorp Cycling/NCSF
9 Jw Miller Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
10 Nathan Pfeifer Velosmith Bicycle Studio
11 Steve Scholzen ISCorp Cycling/NCSF
12 Sam Dries Brazen Dropouts Cycling Team
13 Kevin Berger Team Wheel & Sprocket
14 Michael Meteyer Trek Midwest Team
15 Tim Campbell
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Trebatoski BELGIANWERKX
2 Matthew Riley
3 Geoff Donaldson
4 Alex Bedinghaus Rogue Cycling Collective
5 Robert Berry BELGIANWERKX
6 Michael Smith Great Dane Velo Club
7 Zach Giffey
8 Zachary Schuster Magnus
9 Julio Jacobo KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Jesse Perkins
11 Jorian Giorno Rogue Cycling Collective
12 Nathan Derge MadCity Racing
13 Patrick Brady Great Dane Velo Club
14 Arlen Spicer BELGIANWERKX
15 Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
16 Josh Mckinney
17 Michael Gregor Roscoe Village Bike Racing
18 Dan Hendricks
19 Kayla Doan KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Aaron Schicker
DNF Anderson Bortoletto LAPT CC
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Thompson
2 Bob Flicek
3 Ben Coates Trek CX Collective
4 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
5 John Riley Trek Midwest Team
6 Matthew Ghiloni
7 Brian Mcwilliams
8 Andrew Carlson University of Wisconsin-Platteville
9 Tim Hartung Trek CX Collective
10 Ethan Ley
11 Nick Dahl 5Nines/Motorless Motion
12 Peter Bock ISCorp Cycling/NCSF
13 Jacob Musha MadCity Velo Club
14 Kellen Muldoon BELGIANWERKX
15 Michael Welch Brazen Dropouts
16 Michael Mayer Trek Midwest Team
17 Paul Ramirez
18 Jeffrey Condit Marquette University
19 Christopher Mcardle Colectivo Coffee
20 Peter Tampa Rat City Racers
21 Marco Wajda
22 Chad Brown Trek CX Collective
23 Chris Brown
24 Billy Baader
25 Larry Gundlach MadCity Racing
26 Aaron Holtebeck BELGIANWERKX
27 Jason Pye
28 Randy Koplin
29 Mark Badger Brazen Dropouts Cycling Team
30 Benjamin Stengel KS Energy Services / Team Wisconsin
31 Justin Koepsel
32 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
33 Craig Billings
34 Michael Mcnulty
35 Calhan Norman Team Extreme
36 Jeff Wren Team Extreme
37 Michael Sohasky
38 Michael Duschak
39 Brandon Andrews Angry Monkeys Racing
40 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
41 Vance Scott Vision Quest
42 Kevin Brown
43 Robert Moreland MadCity Racing
44 Brad Gilders
45 Wayne Sletten
46 Michael Kren BELGIANWERKX
47 Oliver Clements Colavita Racing
48 Kennen Hootman EMC2 / Elmhurst Masters
49 John Grosz
50 Muse Davis Angry Monkeys Racing
51 Kurt Greenslit Colavita Racing Inc.
52 David Erickson MadCity Racing
53 Elliot Hotchkiss Magnus
54 Nathaniel Dowse
55 Jay Sebok Angry Monkeys Racing
56 Otley Freymiller
57 Aaron Johnson Michael's Cycles Team
58 Ian Prust Team Pedal Moraine
DNF Derek Moran Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
DNF Andrew Dutcher
DNF Joseph Garber ISCorp Cycling/NCSF
DNF Christopher Osborne Team Extreme
DNF Barney Sheafor Trek Midwest Team
DNF Andrew Meyer Rat City Racers
DNF Jeremy Mckinley
DNF Thomas Silbernagel Team Extreme
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 49   Cat 5: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Knox
2 Adam Ward
3 Aaron Weiford
4 Thomas Normington
5 Steven Kattman
6 Jeff Siedschlag
7 Daniel Eckerson
8 Adam Bock
9 Casey Kohner
10 Jim Igielski
11 Michael Van dyke
12 Julian Henry
13 Jesse Garrison
14 Brian Bierman
15 Matthew Berland
16 Josh Giffey
17 Adam Fillmore
18 Tim Barber
19 Mike Masse
20 Tyler Voigt
Finishers: Cat 5: 14   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Hulick
2 Al Krueger KS Energy Services / Team Wisconsin
3 D Scott daubert Trek Midwest Team
4 Chad Tucker Milwaukee Bicycle Company Racing
5 Ronald Knutowski Twin Six
6 Christopher Newlin
7 Eric Brandt KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Zachary Redding
9 Christopher Morris Great Dane Velo Club
10 Chad Dean 5Nines/Motorless Motion
11 David Studner Trek Midwest Team
12 Andy Hoenisch Twin Six
13 Travis Goodlund Brazen Dropouts Cycling Team
14 Nathan Jacques Top Natchez Racing
15 Tige Prickett CZ Velo
16 Reed Cornia
17 Michael Gregor Roscoe Village Bike Racing
18 Don Iwen Colectivo Coffee
19 Nathan Phelps Big Ring Flyers
20 Christopher Barton KS Energy Services / Team Wisconsin
21 April Beard Brazen Dropouts Cycling Team
22 Lisa Johns Trek Midwest Team
DNF John Svanda Lakes Area Physical Therapy
DNF Jay Maas Trek Midwest Team
DNF Brady Frederick Team Velocause
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Mcwilliams
2 Brian Wick KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Chris Brown
4 Jeremy Mckinley
5 Cj Slama
6 Christopher Mcardle Colectivo Coffee
7 Peter Tampa Rat City Racers
8 Chad Brown Trek CX Collective
9 Randy Koplin
10 Jason Pye
11 Derek Moran Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
12 Michael Duschak
13 Jeffrey Killberg Hampshire Cycle Club
14 Gregory Wiegand
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Sarver Team Velocause
2 Jw Miller Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
3 Arlen Spicer BELGIANWERKX
4 Theodore Schaff Diablo Cycling
5 Jay Skrede
6 Christopher Stclair Milwaukee Bicycle Company Racing
7 Christopher Berge
8 Michael Froh Team Velocause
9 Kurt Farrell ISCorp Cycling/NCSF
10 Dave Dineen KS Energy Services / Team Wisconsin
11 Paul Roltgen Brazen Dropouts Cycling Team
12 William Koehler BELGIANWERKX
13 Anthony James Team Extreme
14 John Lirette
15 Ross Adams Team Velocause
16 Bruce Bock V.C. Bikesport
17 Brian Boyle South Chicago Wheelmen
DNF Sean Shields Hampshire Cycle Club
DNF Jon Suyko BELGIANWERKX
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Vadeboncoeur
2 Barney Sheafor Trek Midwest Team
3 David Hanrahan Team Pedal Moraine
4 Michael Mayer Trek Midwest Team
5 Mark Badger Brazen Dropouts Cycling Team
6 Larry Gundlach MadCity Racing
7 Troy Sable
8 Andrew Meyer Rat City Racers
9 Jeff Wren Team Extreme
10 Vance Scott Vision Quest
11 Christopher Osborne Team Extreme
12 Kurt Greenslit Colavita Racing Inc.
13 Donald Freitag Team Extreme
14 Paul Liesse
15 Tim Bevan
16 Jonathon Gang
17 Otley Freymiller
18 Karl Baumeister Brazen Dropouts Cycling Team
DNF John Grosz
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 14   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Downs
2 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
3 Michael Meteyer Trek Midwest Team
4 David Mccollum
5 Michael Garber Hampshire Cycle Club
6 Glen Jones Trek Midwest Team
7 Robert Garner V.C. Bikesport
8 David Mcclenahan PYOC
9 Darryl Mataya MadCity Racing
10 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
DNF Timm Jacobson KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Joseph King Angry Monkeys Racing
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Dorn
2 Steve Cummins Team Pedal Moraine
3 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
4 Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Te
5 Oliver Clements Colavita Racing
6 David Erickson MadCity Racing
7 Andrew Mishlove Hampshire Cycle Club
8 Craig Pate
9 Thomas Silbernagel Team Extreme
10 Mark Mendelson Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxwell Ackermann University of Wisconsin-Madison
2 Brandon Feehery Lindenwood University
3 Christopher Besaw University of Wisconsin-Madison
4 Reece Oleson Lindenwood University
5 Gunner Gilliam Lindenwood University
6 Tony Kaatz Ripon College
7 Richard Guidry UW-Whitewater Cycling
8 Zachary Dorsey Lindenwood University
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lane Johnson Lindenwood University
2 Erik Beckman University of Wisconsin-Madison
3 Kyle Rainey Cumberland University
4 Ian Seibert Lindenwood University
5 Abner Miralda Team Louisville
6 Josh Goodman University of Louisville
7 Alex Beszhak University of Wisconsin-Madison
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Mcalvanah Magnus
2 Byrne Dobrient
3 Avery Hotchkiss Magnus
4 Nathaniel Osborne Team Extreme
5 Elliot Hotchkiss Magnus
6 Nate Caruccio Magnus
7 Emmett Bock
8 Kaleb Bay
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chase Osborne Team Extreme
2 Peter Bock ISCorp Cycling/NCSF
3 Joseph Garber ISCorp Cycling/NCSF
4 Franck Bock
DNF Alec Riddle
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Braun Magnus
2 Buckley Birkholz Colavita Racing Inc.
3 Kip Spaude ISCorp Cycling/NCSF
4 Robert Berry BELGIANWERKX
5 Ben Coates Trek CX Collective
6 Matthew Ghiloni
7 Chase Osborne Team Extreme
8 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
9 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
10 Christopher Osborne Team Extreme
11 Josh Mckinney
12 Glen Jones Trek Midwest Team
13 Nick Dahl 5Nines/Motorless Motion
14 Benjamin Knox
15 Andrew Carlson University of Wisconsin-Platteville
16 Joseph King Angry Monkeys Racing
17 Billy Baader
18 Darryl Mataya MadCity Racing
19 Benjamin Stengel KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Dominic Leone
21 Jacob Musha MadCity Velo Club
22 Brian Boyle South Chicago Wheelmen
23 Wayne Sletten
24 Christopher Osborne Team Extreme
25 Muse Davis Angry Monkeys Racing
26 Kari Lankford Lakes Area Physical Therapy
27 Otley Freymiller
DNF Mark Vareschi Revolution Cycles
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 9   Cat 4: 12   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corrie Osborne Ripon College
2 Sophia Marchiando Ripon College
3 Kayla Doan University of Wisconsin-Platteville
4 Allison Mcdonald
5 Kristina Navarro UW Whitewater
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Schneider
2 Abby Strigel Trek CX Collective
3 Skylar Schneider
4 April Beard Brazen Dropouts Cycling Team
5 Lisa Johns Trek Midwest Team
6 Julie Phelps Big Ring Flyers
7 Meredith Peterson PSIMET Racing
8 Heather Stelljes
9 Jenny Carmichael
10 Shannon Russell ISCorp Cycling/NCSF
11 Jackie Hering
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Soleyjohnson ISCorp Cycling/NCSF
2 Nicki Lock BELGIANWERKX
3 Kristin Gallagher Magnus
4 Heidi Stangl Early Bird Women's Racing
5 Margaret Robinson Magnus
6 Amanda Mack Trek Midwest Team
7 Rachel Headley KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Jessica Helmlinger BELGIANWERKX
9 Laura Andrews Angry Monkeys Racing
10 Elizabeth Arth Magnus
11 Jessica Bouziane
Finishers: Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Osborne Team Extreme
2 Sarah Drilias ISCorp Cycling/NCSF
3 Tara Mccloskey Magnus
4 Sophia House
5 Krista Crum
6 Kari Lankford Lakes Area Physical Therapy
7 Laura Slaymaker
8 Nicole Pedrick
9 Mary Geralts
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Osborne Team Extreme
2 Martina Walling
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meredith Peterson PSIMET Racing
2 Pink Victoria Milwaukee Bicycle Company Racing
3 Jessica Bouziane
4 Tara Michalski
5 Colleen Brousil BELGIANWERKX
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2