Log In
Stoudts Cross • Nov 2 2014
4.6
2.7
4.2
4.3
6.1
Breezy, 43 degrees, wind 24 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.6
Beers
2.7
Moisture
4.2
Accel
4.3
Tech
6.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gerard Josulevicz Team Vortex/Vortex Cycling 47:03.0
2 Kai Gabriel SRAM Factory East 1 Lap
3 William Walton Young Medalists 1 Lap
4 Zachary Cozza Pro Bikes 2 Lap
5 Tyler Jones Caffeinated Cyclist Racing P/B Veni 2 Lap
6 Matthew Penny 2 Lap
7 William Kit jackson Young Medalists 3 Lap
8 John Josulevicz Vortex Cycling Club 3 Lap
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Margolis Team Vortex 43:28.0
2 Tommy Quinn T-Town Elite 44:12.0
3 Andrew Dapper Team Vortex 44:50.0
4 Brad Green T-Town Elite 45:26.0
5 Judah Featherman Guys Racing 1 Lap
6 Quinn Gilbert 1 Lap
7 Brian Garfield 2 Lap
8 Dan Faulk 2 Lap
9 Tom Toczek 2 Lap
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Sears Bike Line 48:28.0
2 Stephan Kincaid SRAM Factory East 49:37.0
3 Josh West 49:55.0
4 Christopher Garges Lamprey Systems / St. Lukes 49:55.0
5 Jeff Hetrick Lamprey Systems/St. Luke's 50:41.0
6 Angelo Mascelli SRAM Factory 52:00.0
7 Michael Whitaker Shirk's Racing presented by Trek Bi 53:43.0
8 Ryan Keown Shirks 54:11.0
9 Darrell Engel Kutztown Cutters 54:21.0
10 Matthew Morrison Toasted Head Racing 1 Lap
11 Thaddeus Newnam Iron Town Cycling 1 Lap
12 Mark Amato Caffeinated Cyclist Racing P/B Veni 1 Lap
13 Mike Quigley UPMC Cycling Performance / Pro Bike 1 Lap
14 Luke Elrath Bells Cycling Team 1 Lap
15 Joseph Hu Campano HVAC/Breakawaybikes.com 1 Lap
16 Christopher Stine Cedar Bike & Paddle 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Cozza UPMC Cycling Performance/Pro Bikes 42:40.0
2 Kevin Justice Bike Line 43:49.0
3 Blair Saunders Sportif Coaching Group/BPB 44:14.0
4 Robert Reuther Bike Line 44:22.0
5 Mark Featherman Guys Racing Club 44:38.0
6 Raymond Zeimet Guys Racing Club 44:40.0
7 Kelly Cline Revolution Wheelworks Racing 44:52.0
8 Trevor Williams Guys Racing Club 44:54.0
9 Charles Kline Bicycle Therapy / Melitta 45:01.0
10 Barry Wahner MamboCX/GoCycling/DrWahner.com 45:37.0
11 John Lux Deluxx Bicycles 45:53.0
12 Chris Chapman Bike Line 46:23.0
13 Jeffrey Appeltans MAMBO CX/GoCycling/DrWahner.com 46:44.0
14 David Grant Chester County Velo - BikeLine 46:47.0
15 Mike Stevens Bike Line 46:58.0
16 Joe Daub Deluxx Bikes 47:02.0
17 David Lowe Philadelphia Ciclismo 47:37.0
18 Matt Perry PA Masters 47:47.0
19 Werner Freymann Easy Riders Cycling p/b Cutters 47:52.0
20 Mark Dennis Blue Mountain Velo 48:00.0
21 Jay Downs QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 48:03.0
22 Kurt Dodds CS Velo 48:04.0
23 Sean Mooney Action Wheels Bike Shop 48:06.0
24 Barry Jones Caffeinated Cyclist Racing p/b Veni 48:48.0
25 Jon Schafer Moots 1 Lap
26 Javier Salgueiro 1 Lap
27 Scott Burford Mason Dixon Velo /The Cycle Works 1 Lap
28 N. Johan Anestad Evolution Racing 1 Lap
29 Sean Easley US Military Cycling Team 1 Lap
30 Joseph Lanza QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 1 Lap
31 Steven Carr Bike Line 1 Lap
32 Mark Bowman South Mountain Cycles 1 Lap
33 Bruce Hotaling InGamba 1 Lap
34 Dave Stauffer Mason-Dixon Velo / The Cycle Works 1 Lap
35 Patrick Leonard Evolution Racing 1 Lap
36 Mark Lentz Mason Dixon Velo / The Cycle Works 1 Lap
37 Christopher Rassekh QCW p/b Breakaway Bikes 2 Lap
38 T.j. Ditullio Action Wheels Bike Shop 2 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 16   Cat 4: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Saint clair Team SKYLINE 53:43.0
2 Joseph Piscitello Pa Masters rc. 53:54.0
3 Paul Wahner MAMBO CX/Go Cycling/DrWahner.com 54:02.0
4 Douglass Gray First State Velo Sport 54:05.0
5 Bob Scharle Evolution Racing 1 Lap
6 Kevin Breckenmaker ERA CYCLING 1 Lap
7 Mike Connair Bike Line 1 Lap
8 Scott Wilson Evolution Racing 1 Lap
9 Dennis Smith Bike Line 1 Lap
10 Jim Mueller Penn Ultimate 1 Lap
11 Justin Miller VCVP 1 Lap
12 Mark Solberg 1 Lap
13 Richard Ambacher Caffeinated Cyclist Racing P/B Veni 1 Lap
14 Paul Kornet Active Yards 1 Lap
15 Michael Ellis UPMC / ProBikes 2 Lap
16 Louis D'Amelio Pure Energy Cycling 2 Lap
17 Derick Shoff Evolution Pro Bike 2 Lap
18 Frank Wigmore guys racing 2 Lap
19 Mark Wanco HUP United 2 Lap
20 Gary Kralik Evolution Racing 2 Lap
21 Scott Sladovnik Kutztown Cutters 2 Lap
22 Kevin Tuttle Main Line Cycling-BiKyle 2 Lap
23 Nunzio Dibiasi ERA Cycling 2 Lap
24 David Mitchell Team GPOA 2 Lap
25 Barry Mertz UNATTACHED 2 Lap
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 10   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Hinmon Pure Energy Cycling 42:16.0
2 John Beers Philadelphia Ciclismo 43:25.0
3 Nat Amato Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B 43:37.0
4 Adam Erb Mason Dixon Velo/ The Cycle Works 43:47.0
5 Travis Harnish Bike Line 44:06.0
6 Ryan Stahnke Bike Line 44:12.0
7 Mark Fetsurka Toasted Head Cycling 44:24.0
8 Todd Everett Bike Line 44:29.0
9 Paul Orsulak Team Skyline 44:33.0
10 Alexander Frigon Wooden Wheels Racing 44:50.0
11 Robert Furr Bike Line 45:08.0
12 Justin Kast South Mountain Cycle & Cafe 45:10.0
13 Andrew Miller Philadelphia Ciclismo 45:13.0
14 Martin Mckeon Gretna Bikes 45:14.0
15 Andrew Johnson Mason Dixon Velo/The Cycle Works 45:16.0
16 Gale Hess Thru It All Body Shop 46:15.0
17 Blake Rubin Kelpius Cycling 46:18.0
18 Pete Lobianco Mason Dixon Velo/The Cycle Works 46:40.0
19 Jared Schneider Oswald Cycle Works 46:52.0
20 Jonathan Ruiz Lamprey Systems 47:32.0
21 Stephen Saxton Kelpius Cycling 47:46.0
22 Aaron Miller Thru It All Body Shop 47:52.0
23 Ian Farrell Kelpius Cycling 48:01.0
24 Mark Sanford Bike Line 48:10.0
25 Ken Deitch CS VELO 48:23.0
26 Kyle Orskog QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 48:47.0
27 Nathan Gebeau Pure Energy Racing 1 Lap
28 Dennis Angelisanti 1 Lap
29 Nate Hake Mason Dixon Velo/The Cycle Works 1 Lap
30 Max Knee Independence Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Morell Vertical Earth 40:14.0
2 Eric Ciabattoni Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B 40:34.0
3 Greg Ressler Riders of Rohan 40:40.0
4 Sean Mclaughlin Team FEC p/b Trek Bikes 41:26.0
5 Shaun Gormley Bike Line 42:05.0
6 Keith Heisey Mason Dixon Velo/The Cycle Works 42:22.0
7 Shane Wilkins 42:27.0
8 Dana Rapp Toasted Head Racing 42:38.0
9 Ryan Filson The Bell's Bike Shop Cycling Team 43:06.0
10 Ben Beck 43:30.0
11 Daniel Mignogna Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B 43:32.0
12 Ben Costa N/A 43:38.0
13 Damien Dabrowski Bell's Bike Shop Cycling Team 43:40.0
14 Matt Landis Mason Dixon Velo 43:48.0
15 Joe Luby Cutters Bike Shop 43:50.0
16 Adam Webber InGear 43:55.0
17 Johnny Hazel Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract 44:13.0
18 Michael Montgomery Swashbuckler Brewing Company Cyclin 44:33.0
19 Benjamin Coleman Fast Forward Racing 44:34.0
20 Aaron Cargas 44:36.0
21 Ricardo Ordonez Shirks 44:43.0
22 Peter Olmsted Thru-It-All Body Shop Inc 44:50.0
23 Adriano Hauck Riders of Rohan 45:04.0
24 Rob Disibio Wooden Wheels Racing 45:23.0
25 Dan Ciabattoni Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B 45:27.0
26 Mark Burke Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B 45:31.0
27 Aaron Johnson Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B 45:40.0
28 Brian Capps 46:08.0
29 Matt Thomas 46:14.0
30 Todd Townsend Townsend Architecture Studio 46:24.0
31 John Squeri 46:31.0
32 Michael Freedman Doylestown Bike Works p/b Fred Bean 46:45.0
33 Joel Oberman Pedal Pusher bike shop 46:48.0
34 Brian Frick Cutters Bike Shop / Crosshaus 47:05.0
35 Rider Unknown 47:14.0
36 Jeffrey Bays Lamprey Systems/St. Luke's 47:19.0
37 William Haley Fast Forward Racing Team 47:40.0
38 Terry Kelly The Bike Shak Cycling Team 1 Lap
39 Tim Hoyle West Chester Cycling Club 1 Lap
40 Thomas Berg Kelpius Cycling 1 Lap
41 Pat Mclaughlin Doylestown Bike Works p/b Fred Bean 1 Lap
42 Jamie Hess Nuts About Granola/Hoffman DieCast 1 Lap
43 Robert Myaing The Bell's Bike Shop Cycling Team 1 Lap
44 Ryan Reyes Weaver Cycle Works 1 Lap
45 Ron Kriner Lamprey Systems/St. Luke's Hospital 1 Lap
46 Daniel Abraham 1 Lap
47 Michael Drelling The Bell's Bike Shop Cycling Team 1 Lap
48 Jim Levi Trestle Bridge Racing 1 Lap
49 David Reinhart Mason Dixon Velo 1 Lap
50 Scott Feather Team Vortex 1 Lap
51 Timothy Day The Bell's Bike Shop Cycling Team 1 Lap
52 Gary Wilpizeski Sweathogs Racing 1 Lap
53 Andrew Bober Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 1 Lap
54 Robert Dombroski 1 Lap
55 Ned Bement 1 Lap
56 Attila Matyas 1 Lap
57 Patrick Leaman 1 Lap
58 Patrick Engleman Lu Lacka Wyco Hundo 1 Lap
59 Rider Unknown 1 Lap
60 Bob Joos Easy Riders Cycling p/b Cutters 1 Lap
61 Rider Unknown 1 Lap
62 David Baroody 1 Lap
63 Richard Byrd 1 Lap
64 Ross Wessner 1 Lap
65 Michael Hoff 1 Lap
66 Rob Sutherland 1 Lap
67 Ian Campbell 1 Lap
68 Donald Muddiman 1 Lap
69 William Jackson BCBC/LWA 1 Lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 30   Cat 5: 31   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Oberman RareDiseaseCycling.org 55:44.0
2 Steven Ordons Philadelphia ciclismo 55:59.0
3 Greg Whitney Bicycle Therapy / Melitta 58:15.0
4 Jack Drummond Bicycle Therapy / Melitta 59:01.0
5 Mike Festa Philadelphia Ciclismo 59:29.0
6 Hal Batdorf 59:37.0
7 Wyatt Stoup Philidelphia Ciclismo 59:42.0
8 John Minturn CRCA/Weather Channel Cycling Team 59:53.0
9 Willem Heydendael Bicycle Therapy / Melitta 1:00:15
10 Jesse Stauffer Kelly Benefit Strategies/LSV 1:00:39
11 Craig Lebair philadelphia ciclismo 1:00:51
12 Keith Hatton Tri-State Velo / Amorosos Racing Te 1 Lap
13 Josh Clingan Mason Dixon Velo/The Cycle Works 1 Lap
14 Erik Mitchell SPINTECK CYCLING TEAM 1 Lap
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Rapp Toasted Head Racing 26:28.0
2 Dustin Manotti Twin Six/ Earls Bicycle Store 27:00.0
3 Jesse Stauffer Kelly Benefit Strategies/LSV 27:10.0
4 Tony Doll The Bike Shak Cycling Team 27:18.0
5 Chris S 27:38.0
6 Bill Westover 28:14.0
7 Frank Stec Team Awesome 28:26.0
8 Justin Miller VCVP 28:30.0
9 Dana Rapp Toasted Head Racing 29:31.0
10 Chris Molendyke 30:01.0
11 Jeff Allen Bikesport 30:21.0
12 Matthew Mory QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 33:18.0
13 Jill Morgan Bikesport-PA 33:44.0
14 Mark Lentz Mason Dixon Velo / The Cycle Works 34:02.0
15 Barry Murray Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B 1 Lap
16 Rider Unknown 1 Lap
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Freymann Peanut Butter and Co/Human Zoom 41:29.0
2 Abby Ronca Cutters Bike Shop 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joanne Abbruzzes 44:27.0
2 Lisa Most Peanut Butter & Co. Human Zoom 45:57.0
3 Stacey Finney FTW Foundation 1 Lap
4 Jill Morgan Bikesport-PA 1 Lap
5 Sherri Cozza Pro Bikes 1 Lap
6 Eva Van stratum Sturdy Girl Cycling 2 Lap
7 Maureen Shanahan 3 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsey Hinmon Peanut Butter & Co Human Zoom 45:50.0
2 Lisa Staub Mason Dixon Velo/The Cycle Works 47:16.0
3 Emily Dubs Keystone Velo/Nuts About Granola 47:24.0
4 Elspeth Huyett Alliance Environmental 1 Lap
5 Karen Krasley EWR Bikes 1 Lap
6 Sabina Olenchock Lamprey Systems - St. Lukes Hospita 1 Lap
7 Andrea Green 1 Lap
8 Jacqueline Mcclure Farm Team Elite Womens Cycling Team 1 Lap
9 Samantha Orskog QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 1 Lap
10 Evelyn Korbich Young Medalists 1 Lap
11 Jean Kilheffer hess Thru It All 1 Lap
12 Morgan Jones Breakaway Bikes 1 Lap
13 Lisa Ronca Cutters Bike Shop 1 Lap
14 Amy Doll The Bike Shak Cycling Team 1 Lap
15 Lindsay Hall-stec Team Awesome 1 Lap
16 Lauren Buechner QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 1 Lap
17 Jennifer Rhodes Peanut Butter & Co. Human Zoom 1 Lap
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katrina Dowidchuk MidAtlantic Colavita Womens Team 40:30.0
2 Patty Buerkle Zimmer Capital p/b Foundation 40:40.0
3 Carolyn Popovic Engin Cycles p/b Kelpius 40:54.0
4 Kathleen Wulfkuhle C3 Twenty 20 Cycling Co. 42:28.0
5 Shaina Kravitz Kelpius Cycling 43:01.0
6 Heather Heinrich Wooden Wheels Racing 43:34.0
7 Cati Scheifele Toasted Head Racing 43:50.0
8 Kristine Church Peanut Butter & Co Human Zoom 44:38.0
9 Angelia Fick Bicycle Therapy / Melitta 45:05.0
10 Lauren Festa Peanut Butter & Co. Human Zoom 45:25.0
11 Jennifer Franko Kelpius Cycling 47:13.0
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat ?: 1