Log In
Swashbuckler Cross • Nov 1 2014
4.8
2.7
4.6
5
3.8
Partly Cloudy, 47 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.8
Beers
2.7
Moisture
4.6
Accel
5
Tech
3.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Sears Bike Line 45:17.9
2 Greg Marini coffee plus inc. com 45:21.4
3 Caleb Holmes Campano HVAC/Breakawaybikes.com 46:43.3
4 Joe Pigga Lamprey Systems 46:55.2
5 Stephan Kincaid SRAM Factory East 47:03.9
6 Torrey Marks Swashbuckler Brewing Company 47:22.2
7 Jack Drummond Bicycle Therapy / Melitta 47:43.6
8 Dan Larino Pete's Bike/Century Road Club of Am 47:49.1
9 Eric Ragot Sommerville Sports Factory Team 47:50.6
10 Glenn Turner C3 - Twenty20 Cycling Co. 47:53.6
11 Jay Lazar C3-Twenty20 Cycling Co 48:47.3
12 Todd Kruger Kim's Bike Shop 49:31.6
13 Chris Harshman Sportif Coaching Group/Patapsco Bik 49:39.3
14 Charles Arensberg Brandywine Cyclery 49:57.9
15 Sean Mealey Nuts About Granola/Hoffman Diecast 50:16.1
16 Matthew Morrison Toasted Head Racing 50:44.5
17 Michael Hoffman Nuts About Granola / Hoffman Diecas 50:50.6
18 Aaron Barr Swashbuckler Brewing Co Cycling 52:10.4
19 Luke Elrath The Bell's Bike Shop Cycling Team 53:25.6
20 Scotty Roberts Bike Line 53:49.6
21 Christopher Stine Cedar Bike & Paddle 57:22.7
22 Patrick Zbyszewski SPINTECK powered by Blue Bell Priva 57:59.1
23 Russell Blake Thru It All Body Shop 58:24.4
24 Adam Mullen CS Velo 1:00:15
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 10   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Reuther Bike Line 46:06.9
2 Eric Schlauch Team Somerset 46:24.0
3 Benjamin Anemone Bike Line Cyclocross 47:09.9
4 Edwin Hein Guy's Racing Club 47:16.9
5 Kelly Cline Revolution Wheelworks Racing 47:42.5
6 Barry Wahner MamboCX/GoCycling/DrWahner.com 48:02.1
7 Trevor Williams Guy's Racing Club 48:54.9
8 John Lux Deluxx Bikes 49:00.7
9 Joe Daub Deluxx Bikes 49:01.5
10 Chris Facas Westwood Velo 49:06.6
11 Joe Bothell Bike Line 49:13.5
12 David Lowe Philadelphia Ciclismo 49:27.5
13 Jay Downs QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 51:48.1
14 N. Johan Anestad Evolution Racing 52:21.0
15 Mark Dennis Blue Mountain Velo 52:39.1
16 Dennis Penny Thru-It-All Body Shop Inc 58:28.3
17 Chris Chapman Bike Line 58:44.6
18 Tom Perkins Cyclocrossworld.com 1:00:12.0
19 Blake Bricker Mason Dixon Velo/The Cycle Works 1:00:31.0
Finishers: Cat 2: 9   Cat 3: 6   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Wahner MAMBO CX/Go Cycling/DrWahner.com 52:38.8
2 Kevin Breckenmaker ERA CYCLING 53:39.2
3 Dennis Smith Bike Line 54:07.6
4 Jim Feehan Kissena 56:35.1
5 Mike Connair Bike Line 57:14.1
6 Nunzio Dibiasi ERA Cycling 1:00:18.2
7 Louis D'Amelio Pure Energy Cycling 1:00:37.9
8 William Gentile Thru-It-All Body Shop 1:00:41.0
9 Mark Wanco HUP United 1:03:36.5
10 Scott Sladovnik Kutztown Cutters 1:05:24.5
11 Kevin Tuttle Main Line Cycling-BiKyle 1:05:33.8
12 Frank Wigmore guy's racing 1:12:20.1
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Myles Lund Philadelphia Ciclismo 46:46.3
2 Seth Gunderson Thru It All Body Shop 46:53.5
3 Bryan Carbone Elite Endurance Training Systems 46:56.1
4 Kyle Centrella Philadelphia Ciclismo 47:25.1
5 Ryan Stahnke Bike Line 47:44.7
6 Colin Tanner Hudson Furniture/ Flash Cycling 47:51.2
7 Dustin Manotti Twin Six/ Earls Bicycle Store 47:51.8
8 Travis Harnish Bike Line 47:53.3
9 Keith Hatton Tri-State Velo / Amoroso's Racing T 48:08.9
10 Michael Perlberg Kissena Cycling Club 48:27.9
11 Jesse Stauffer Kelly Benefit Strategies/LSV 48:40.9
12 William Neide Wilco Cycleworks 48:42.2
13 Timothy Kline Saucon Valley Bikes/Weyerbacher 50:18.8
14 Andrew Miller Philadelphia Ciclismo 50:56.6
15 Tony Doll The Bike Shak Cycling Team 51:18.4
16 Stephen Saxton Kelpius Cycling 51:55.9
17 Aaron Miller Thru It All Body Shop 52:04.7
18 Jonathan Ruiz Lamprey Systems 52:07.6
19 Nicholas Calcagni Fuji - Team Independence Cycling 52:08.4
20 Ben Beck 52:35.3
21 Will Mahler Nuts About Granola/ Hoffman Die Cas 53:03.8
22 Jeremy Hunter Thru-It-All Cycling 53:31.0
23 Nathan Gebeau Pure Energy Racing 54:11.2
24 Cole Reece EC Devo 54:59.5
25 Noah Mabry 55:25.5
26 Aaron Tripp C3-Twenty20 Cycling Co. 1:01:42
27 Max Knee FUJI - TIC 1:06:11
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 19   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Ressler Riders of Rohan 34:15.6
2 Ryan Filson The Bell's Bike Shop Cycling Team 34:37.5
3 Adam Murak 34:48.6
4 Shaun Gormley Bike Line 35:04.1
5 Benjamin Coleman Fast Forward Racing 35:08.8
6 Kyle Penny Young Medalists 35:27.6
7 Adam Webber 35:41.8
8 Benjamin Strine Thru It All Body Shop 35:42.1
9 Abraham Roy 35:49.0
10 Damien Dabrowski Bell's Bike Shop Cycling Team 36:06.5
11 Jeffrey Miesemer Swashbuckler Brewing Co Cycling 36:10.5
12 Michael Mccormick Blue Mountain Velo 36:17.4
13 Stefan Vapaa Stampede! 36:39.8
14 Johnny Hazel Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract 37:01.3
15 Adriano Hauck Riders of Rohan 37:01.4
16 Michael Bunn The Bike Shak Racing Team 37:10.0
17 Terry Kelly The Bike Shak Cycling Team 37:14.4
18 Brad Doxtater 37:20.0
19 Michael Montgomery Swashbuckler Brewing Company Cyclin 37:31.9
20 Keith Kline Blue Mountain Velo 37:52.8
21 Nic Coia 38:09.8
22 Michael Boss C3-Twenty20 Cycling Co. 38:13.0
23 Dennis Derosa Stoudts Brewing Co./JB Mountain Bik 38:29.9
24 Michael Drelling The Bell's Bike Shop Cycling Team 38:30.2
25 Nick Rider Green Mountain Cyclery 38:31.9
26 William Haley Fast Forward Racing Team 38:53.0
27 Clint Colbert Riders of Rohan 39:31.1
28 Timothy Finn Swashbuckler Brewing Co. Cycling 39:31.4
29 Gregory Hostetter Swashbuckler Brewing 39:45.1
30 Derek Miller 39:45.3
31 Lorenzo Albala 39:55.8
32 Paul Seiber Blue Mountain Velo 40:06.1
33 Abe Barley Thru-It-All Cycling 40:20.0
34 Jeff Klenk 40:24.8
35 Cory Schaeffer Lambs gap cycling team 40:52.6
36 Robert Myaing The Bell's Bike Shop Cycling Team 41:18.7
37 David Reinhart Mason Dixon Velo 41:41.5
38 Jason Reed Swashbuckler Brewing Co. Cycling 42:36.4
39 Jon Jorge aras Riders of Rohan 43:00.9
40 Ronald Weber 43:13.2
41 Bob Joos Easy Riders Cycling p/b Cutters 43:26.1
42 Richard Byrd 43:51.3
43 Ross Wessner 43:57.4
44 Robert Jones Thru It All 43:59.3
45 David Heilman Team Gretna 44:01.4
46 Eric Stoffer Swashbuckler Brewing Co. Cycling 44:10.7
47 Andrew Skorupa 44:13.4
48 Joel Oberman Pedal Pusher bike shop 44:48.0
49 Thomas Berg Kelpius Cycling 46:20.7
50 Peter Harris Young Medalists 49:46.4
51 John Mays 49:46.8
52 Justin Moe 50:03.5
53 Peter Olmsted Thru It All Body Shop 50:30.7
54 Scott Kingsley Thru It All Cycling Team/Bikeworldn 51:34.8
55 Keith Mcellhenney International Christian Cycling Clu 54:22.3
56 Dave Smith 55:14.0
57 William Jackson BCBC/LWA 1:00:45
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 22   Cat 5: 22   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Malik Calaquian PCS-Sommerville Sports 39:51.6
2 Gerard Josulevicz Team Vortex/Vortex Cycling 40:35.2
3 Nicholas Auchenbach Unattached 42:08.4
4 Ean Mealey Nuts About Granola/ Hoffman Diecast 46:08.5
5 Matthew Penny 48:18.3
6 Ian Reece 56:21.1
7 Alex Brenneman 1:04:54.4
8 James Kelly The Bike Shak Cycling Team 1:08:47.1
9 William Kit jackson Young Medalists 1:09:32.9
10 Logan Barr Swashbuckler Brewing Co 1:10:05.2
11 John Josulevicz Vortex 1:29:34.6
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Oberman RareDiseaseCycling.org 58:49.1
2 Jake Sitler SEAVS/Haymarket pb Van Dessel 58:49.1
3 Steven Ordons Philadelphia ciclismo 59:16.7
4 Greg Whitney Bicycle Therapy / Melitta 1:00:15
5 Mike Festa Philadelphia Ciclismo 1:01:41
6 Hal Batdorf LONEWOLFCYCLING.COM 1:01:47
7 Craig Lebair philadelphia ciclismo 1:02:56
8 John Minturn CRCA/Weather Channel Cycling Te 1:04:15
9 Jesse Stauffer 1:04:45
10 Joshua Lehmann Dealer.com Cycling Team 1:10:37
11 Erik Mitchell SPINTECK CYCLING TEAM 1:12:52
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriel Castano T-Town Express 51:25.1
2 Sam Margolis Team Vortex 52:05.3
3 Andrew Dapper Team Vortex 58:35.0
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Perkins Team ProPower Coaching 36:17.1
2 Marybeth Cochran Bike Line 36:22.9
3 Joanne Abbruzzesi Bike Line 37:15.4
4 Lisa Most Peanut Butter & Co. Human Zoom 38:44.4
5 Lisa Vible Bike Line 39:34.4
6 Diane Castor-grim C-3 Twenty 20 Cycling 42:14.9
7 Annie Roach Team Gretna 46:37.0
8 Sylvia Cueto 48:27.5
9 Julie Lockhart NEBC p/b Cycle Loft / NEMCA 52:36.0
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shaina Kravitz Kelpius Cycling 38:17.3
2 Angelia Fick Bicycle Therapy / Melitta 38:56.8
3 Emily Smith Kelpius Cycling 39:28.7
4 Donna Tozer Caffeinated Cyclist Racing P/B Veni 40:15.6
5 Lindsey Crifasi 40:45.9
6 Amy Doll The Bike Shak Cycling Team 40:46.2
7 Insuk Diovisalvo Midatlantic Colavita Women's Team 44:55.0
8 Kate Stewart Swashbuckler Brewing Co. Cycling 46:44.5
9 Jamae Heilman 47:32.0
10 Karina Betz 49:46.8
11 Kim Finn Swashbuckler Brewing Co. Cycling 51:35.9
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cheryl Sornson Team Rare Disease Cycling 41:55.0
2 Stacey Barbossa MidAtlantic Colavita Women's Team 42:06.0
3 Katrina Dowidchuk MidAtlantic Colavita Women's Team 42:20.8
4 Carolyn Popovic Engin Cycles p/b Kelpius 42:33.2
5 Patty Buerkle Zimmer Capital p/b Foundation 43:01.9
6 Kathleen Wulfkuhle C3 Twenty 20 Cycling Co. 43:02.0
7 Victoria Boughton nelson EECT/Live Love Velo 44:51.1
8 Alice Henriques Zanconato Racing 45:40.2
9 Heather Heinrich Wooden Wheels Racing 45:48.8
10 Cati Scheifele Toasted Head Racing 46:59.7
11 Lauren Festa Peanut Butter & Co. Human Zoom 47:58.2
12 Dana Mcallister Peanut Butter and Co. Human Zoom 49:08.2
13 Carol Clemens Team us 52:28.7
14 Emily White Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike 53:51.7
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat ?: 2