Log In
Estabrook Park Beer Garden Cyclocross • Nov 1 2014
4.9
2.1
4
3.5
2.4
Clear, 38 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.9
Beers
2.1
Moisture
4
Accel
3.5
Tech
2.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Matter KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Joseph Maloney KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
4 Travis Braun Magnus
5 Benjamin Senkerik ISCorp Cycling/NCSF
6 Mark Norton KS Energy Services / Team Wisconsin
7 William Hausdoerffer KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Kevin Klug The Pony Shop
9 David Blodgett Magnus
10 Travis Gruchow Magnus
11 Dallas Fowler
12 Michael Hemme SRAM Factory
13 Olivier Vrambout Solidsurface Fueled By Waffle Power
14 Drew Wilson Rochester / CycloCarbon
15 Josh Meyer Heavy Pedal Velo Club
16 Cale Dorn Magnus
17 Matthew Schweiker Heritage Race Club
18 Mark Harms 5Nines/Motorless Motion
19 Matt Silvia Roscoe Village Bike Racing
20 Patrick Brock BELGIANWERKX
21 Kevin Berger Team Wheel & Sprocket
22 Bill Street
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 12   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frederick Derocher KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Pj Cavoto jr Spidermonkey Cycling
4 Andrew Wilcoxhull
5 Robert Berry BELGIANWERKX
6 Joshua North Antelope Cirkus
7 Alex Bedinghaus Rogue Cycling Collective
8 Matthew Riley
9 Julio Jacobo KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy
11 Arlen Spicer BELGIANWERKX
12 Ronald Knutowski Milwaukee Bicycle Company Racing
13 Clayton Griessmeyer MadCity Racing
14 Philip Couturier BELGIANWERKX
15 William Guy Half Acre Cycling
16 Trent Williams Spidermonkey Cycling
17 Brian Turany MadCity Racing
18 Nicholas Hardrath Team Velocause
19 Mark Harris Northbrook Garner Bicycle Club
20 Patrick Myers
21 Mark Witthoefft The Pony Shop
DNF Jorian Giorno Rogue Cycling Collective
Finishers: Cat 3: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Coates Trek CX Collective
2 Nick Dahl 5Nines/Motorless Motion
3 David Knauf
4 Jason Balden KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Bob Flicek
6 Kellen Muldoon BELGIANWERKX
7 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
8 Rick Walls Milwaukee Bicycle Company Racing
9 Christopher Mcardle Colectivo Coffee
10 Carter Warren ISCorp Cycling/NCSF
11 Andrew Stevens Rat City Racers
12 Mark Caballero Marquette University
13 Isaac Olson
14 Peter Bock ISCorp Cycling/NCSF
15 Billy Baader
16 Jeffrey Daniels
17 Phillip Van asten
18 Joel Augustine
19 Peter Tampa Rat City Racers
20 Lance Johnson Milwaukee Bicycle Company Racing
21 Cj Slama
22 Michael Mcnulty
23 Donald Heckel Rat City Racers
24 Marco Wajda
25 Raymond Pitzka Team Extreme
26 Joseph Garber ISCorp Cycling/NCSF
27 Benjamin Stengel KS Energy Services / Team Wisconsin
28 Pj Braun Heavy Pedal Velo Club
29 Ulrich Toporsch Heavy Pedal Velo Club
30 K Walz
31 Robert Vester
32 Brad Gilders
33 Aaron Holtebeck BELGIANWERKX
34 Scott Willms
35 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
36 Eric Schram Heavy Pedal Velo Club
37 Troy Sable
38 Michael Duschak
39 Jeff Wren Team Extreme
40 Scott Schoenwaelder Rogue Cycling Collective
41 Juan Esteban tapiero bernal Marquette University
42 Vance Scott Vision Quest
43 Sean Laughlin
44 Wesley Webb Rat City Racers
45 John Lockwood
46 Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Te
47 Allen Artz Heavy Pedal Velo Club
48 Christopher Osborne Team Extreme
49 Wally Kunstman
50 Piermario Bertolotto BELGIANWERKX
51 Michael Brauer Heavy Pedal Velo Club
52 Oliver Clements Colavita Racing
53 Benjamin Calvopina
54 Thomas Silbernagel Team Extreme
55 Ian Prust Team Pedal Moraine
DNF Chase Osborne Team Extreme
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 42   Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kane Johnson
2 Austin Anderson
3 Adam Ward
4 Andrew Link
5 Ryan Schmeling
6 Peter Chiappetta
7 Mark Caballero Marquette University
8 Juan Esteban tapiero bernal Marquette University
9 Gavin Lafave
10 Marc D'antuono
11 K Walz
12 Matthew Goelzer BELGIANWERKX
13 Stephen Elliott
14 Jack Ignatowski
15 Wayne Sletten
16 David Thorpe
17 Daniel Kordik
18 James Anders
19 Russel Larson
20 Austin Kazda
21 Kevin Carlson
22 Michael Emme
23 Scott Stauske
24 Benjamin Hottovy
25 John Makary
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 14   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Al Krueger KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
3 Christopher Morris Great Dane Velo Club
4 Jay Maas Trek Midwest Team
5 Ted German MadCity Racing
6 Ronald Knutowski Milwaukee Bicycle Company Racing
7 Chad Dean 5Nines/Motorless Motion
8 Zachary Redding
9 Nathan Jacques Top Natchez Racing
10 Tige Prickett CZ Velo
11 Peter Monko Spidermonkey Cycling
12 Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
13 Chan Barden Heavy Pedal Velo Club
14 Shawn Laplante Michael's Cycles Team
15 Brian Turany MadCity Racing
16 Stephen Webber BELGIANWERKX
17 Jason Rudroff BELGIANWERKX
18 David Weis Milwaukee Bicycle Company Racing
19 Don Iwen Colectivo Coffee
20 Reed Cornia
21 Nathan Phelps Big Ring Flyers
DNF Michael Curtes Twin Six
DNF Meredith Peterson PSIMET Racing
DNF Christopher Newlin
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Balden KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Brian Wick KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Isaac Olson
4 Wally Kunstman
5 Peter Tampa Rat City Racers
6 Donald Heckel Rat City Racers
7 Christopher Mcardle Colectivo Coffee
8 Cj Slama
9 Aaron Ament
10 Eric Schram Heavy Pedal Velo Club
11 Jeffrey Killberg Hampshire Cycle Club
12 Michael Duschak
13 Ulrich Toporsch Heavy Pedal Velo Club
14 Andrew Rossa Team Extreme
15 Jason Reimer BELGIANWERKX
16 Piermario Bertolotto BELGIANWERKX
17 Preston Copeland Hampshire Cycle Club
DNF Jon Smail Intent
Finishers: Cat 4: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jw Miller Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
2 Arlen Spicer BELGIANWERKX
3 Michael Froh Team Velocause
4 Steven Sarver Team Velocause
5 Theodore Schaff Diablo Cycling
6 Tom Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Dave Dineen KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Christopher Stclair Milwaukee Bicycle Company Racing
9 Paul Warloski Milwaukee Bicycle Company Racing
10 Kurt Farrell ISCorp Cycling/NCSF
11 John Boudry Team Velocause
12 Anthony James Team Extreme
13 Patrick Myers
14 Sean Shields Hampshire Cycle Club
15 Allen Brunner
16 Erik Jensen MadCity Racing
17 John Lirette
18 John Young Hollander Benelux Racing p/b Badger
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 15   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Stevens Rat City Racers
2 Pj Braun Heavy Pedal Velo Club
3 Troy Sable
4 Andrew Meyer Rat City Racers
5 Scott Willms
6 Jeff Wren Team Extreme
7 Michael Owens
8 Sean Laughlin
9 Randall Swanson PSIMET Racing
10 Kevin Brown
11 Christopher Osborne Team Extreme
12 Andy Spahr
13 Mark Kitzerow
14 Bill Finn
15 Matthew Tersh
16 John Grosz
17 Vince Hanoski
18 Jonathon Gang
19 Vance Scott Vision Quest
20 Jon Klahr
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 10   Cat 5: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Downs
2 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
3 Michael Garber Hampshire Cycle Club
4 David Mccollum
5 Timm Jacobson KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Glen Jones Trek Midwest Team
7 Robert Garner V.C. Bikesport
8 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
9 Mike Bown BELGIANWERKX
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
2 Steve Cummins Team Pedal Moraine
3 Craig Pate
4 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
5 Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Te
6 Allen Artz Heavy Pedal Velo Club
7 Michael Brauer Heavy Pedal Velo Club
8 Oliver Clements Colavita Racing
9 Rit Booth Hampshire Cycle Club
10 Mark Mendelson Hampshire Cycle Club
11 Thomas Silbernagel Team Extreme
12 Andrew Mishlove Hampshire Cycle Club
13 Robert Koebert
14 Mary Geralts
15 Dennis Klinkert
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Tweedie ISCorp Cycling/NCSF
2 Max Schram Heavy Pedal Velo Club
3 Nathaniel Osborne Team Extreme
4 Emmett Bock
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Bock ISCorp Cycling/NCSF
2 Carter Warren ISCorp Cycling/NCSF
3 Chase Osborne Team Extreme
4 Joseph Garber ISCorp Cycling/NCSF
5 Sam Cabaltera Team Mack Racing Assoc. LTD
6 Franck Bock
7 Benjamin Spicer BELGIANWERKX
8 Noah Kirchner ISCorp Cycling/NCSF
9 Alex Hedrick
DNF Wesley Webb Rat City Racers
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Braun Magnus
2 Kip Spaude ISCorp Cycling/NCSF
3 Travis Gruchow Magnus
4 Robert Berry BELGIANWERKX
5 Michael Curtes Twin Six
6 Olivier Vrambout Solidsurface Fueled By Waffle Power
7 Chris Hill KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Cale Dorn Magnus
9 David Blodgett Magnus
10 Steven Trebatoski BELGIANWERKX
11 Matthew Ghiloni
12 Glen Jones Trek Midwest Team
13 Allen Brunner
14 Phillip Van asten
15 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
16 Steven Schaefer
17 Nick Dahl 5Nines/Motorless Motion
18 Chase Osborne Team Extreme
19 Mark Vareschi Revolution Cycles
20 Steve Jeske Team Pedal Moraine
21 Lance Johnson Milwaukee Bicycle Company Racing
22 Ben Coates Trek CX Collective
23 Billy Baader
24 Nathan Kensley
25 Bruce Pagel
26 Benjamin Stengel KS Energy Services / Team Wisconsin
27 Wayne Sletten
28 Christopher Osborne Team Extreme
DNF Peter Tampa Rat City Racers
DNF Benjamin Calvopina
DNF Drew Wilson Rochester / CycloCarbon
DNF Rick Walls Milwaukee Bicycle Company Racing
DNF Carter Warren ISCorp Cycling/NCSF
DNF Kevin Carlson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 6   Cat 4: 9   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Skylar Schneider
2 Nicole Mertz GPCX on the DL
3 April Beard Brazen Dropouts Cycling Team
4 Julie Phelps Big Ring Flyers
5 Katie Isermann PSIMET Racing
6 Lisa Johns Trek Midwest Team
7 Meredith Peterson PSIMET Racing
8 Erin Feldhausen BELGIANWERKX
9 Niki Soderberg Velo Duluth
Finishers: Cat 2: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Soleyjohnson ISCorp Cycling/NCSF
2 Nicki Lock BELGIANWERKX
3 Jeanne Hornak
4 Heidi Stangl Early Bird Women's Racing
5 Andrea Devine Half Acre Cycling
6 Kayla Doan KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling/NCSF
8 Jessica Helmlinger BELGIANWERKX
9 Kate Konkle Magnus
10 Caroline Haebig Rat City Racers
11 Rachel Headley KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Margaret Robinson Magnus
13 Leah Stieber Lakes Area Physical Therapy
14 Marnie Pearsall Hollander Benelux Racing p/b Badger
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Osborne Team Extreme
2 Sarah Drilias ISCorp Cycling/NCSF
3 Tara Mccloskey Magnus
4 Amy Rider
5 Sophia House
6 Mihaela Jasen BELGIANWERKX
7 Jennifer Skierka ISCorp Cycling/NCSF
8 Kris Tiles
9 Suzanne Letellier Team Pedal Moraine
10 Mio Suzuki Angry Monkeys Racing
11 Lori Wenzel
12 Kari Lankford Lakes Area Physical Therapy
13 Christine Dickow BELGIANWERKX
14 Adrienne Amman
15 Stephanie Moffett
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Osborne Team Extreme
2 Maddi Stevens Rat City Racers
3 Martina Walling
4 Ava Stevens Rat City Racers
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pink Victoria Milwaukee Bicycle Company Racing
2 Colleen Brousil BELGIANWERKX
3 Sarah Kelnhofer
4 Amanda Elliott
5 Renee Callaway TEAM MADCROSS
6 Sue Czarniak
7 Julie Oneill
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5