Log In
Cross Crusade: Deschutes Brewery Day One • Nov 1 2014
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.9
2.3
5.3
3.8
4
Clear, 45 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.9
Beers
2.3
Moisture
5.3
Accel
3.8
Tech
4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathy Hovermale Boneyard Cycling
2 Erika Miranda Trusty Switchblade
3 Libby L. emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
4 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
5 Jacqueline White
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Chapman
2 Josh Wilhite
3 Ian Boggs
4 Andrew Bacon
5 Ryan Smith
6 Stephen Zadrozny
7 Austin Grisham Athletes Lounge Cycling Team
8 Cesar Carrillo
9 Christian Francis
10 Charlie Goldston
11 Greg Eyerly
12 Adam Bergerson Capitol Velo
13 Chris Thier
14 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team
15 Dan Beardsley
16 Steven Rose
17 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
18 Jack Owens
19 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Lin
20 Dustin Gouker
21 Trevor Levitt
22 Kent Vickery
23 John Kirkman
24 Joshua Boelter
25 Mark Hand
26 Titus Madlangbayan
27 Jacob Coppola
28 Jim White
29 Larry Weber
30 Spencer Dandy
31 Teresa White
32 Rob Crow
33 Jon Ervin
34 Mike Ziehnert
35 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Bassett
2 Jenna App
3 Beth Stevenson
4 Alycia Sykora
5 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team
6 Sarah Provencio
7 Petit Marchi Murder of Crows
8 Hannah Yorra Boneyard Cycling
9 Susan Warnick
10 Nicole Holt Athletes Lounge Cycling Team
11 Jannel Waldron
12 Cindy Werhane Athletes Lounge Cycling Team
13 Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team
14 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
15 Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team
16 Jessie Kwak
17 Erica Levitt
18 Katherine Maund
19 Kristina Owen Capitol Velo
20 Hau Hagedorn
21 Eileen Chase
22 Tracy Miller Deschutes Brewery
23 Kyla Yeoman
DNF Dani Wyeth Boneyard Cycling
DNF Sara Stille
DNF Sasha Buglova
Finishers: Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Jones
2 Carl Decker Giant
3 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team
4 Ben Thompson Thump Coffee
5 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines
6 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
7 Adam Bucklin Thump Coffee
8 Christian Buesch Corvallis Cyclery Racing
9 James Ceccorulli bicycleattorney.com
10 Shannon Skerritt
11 Toby Swanson
12 Javier Colton Sunnyside Sports
13 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bic
14 Scotty Carlile Thump Coffee
15 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA
16 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
17 Schmitt Damian Portland Bicycle Studio
18 James Williams Deschutes Brewery
19 Zach Heath Oregon Trail Racing p/b La Grande R
20 Matt Russell Hutch's/Bend Dental
21 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team
22 Gabriel Linn Trusty Switchblade
23 Chad Cheeney Murder of Crows
24 Mitchell Trux REN Cycles/Ti Cycles/River City Bic
25 John Dalle
26 Cory Bolen
27 John Reuter
28 Jeremy Russell bicycleattorney.com
29 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
30 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
31 Ira Ryan Breadwinner Cycles
32 Ryan Garner Team Planet X USA
33 Jeremy Dunn
34 Robert Carver HiFi Sound Cycling Components
35 Brian Hart jr. Hapi-Go!
36 Colin Rowan Look Good Feel Good
37 James Rowan Murder of Crows
38 Brian Schaning
39 Billy Bergen Hutch's/Bend Dental
40 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team
41 Sean Corey Breadwinner Cycles
42 Fancois David
43 Joel Madrone Breadwinner Cycles
44 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood
45 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood
46 Paul Lacava Giant
47 Brandon Groza Therapeutic Associates of Bend/Pine
48 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas
49 Shane Johnson Trinity Bikes
50 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
51 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
52 Josiah Zukowski
53 Przemek Antczak
54 Charlie Sponsel
DNF Brad Walker
DNF Adam Farabaugh
DNF Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Chris Parrish
DNF Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
DNF Daniel Langlois
DNF Nathan Gibson Trusty Switchblade
DNF Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles
DNF Tim Goodall Islabikes
DNF John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles
DNF Steve Price
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 14   Cat 3: 6   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Malteo Jorgenson BYRDS
2 Chaz Hogenauer BYRDS
3 Noah Jackson bader fourney BYRDS
4 Kyle Thornton
5 Cary Adams Rolf Prima
6 Jared White
7 Sean A carline CX Pistols p/b Cyclocross.com
8 Marshall Greene
9 Hugh Alessi
10 Ryan Funke Deschutes Brewery
11 Jeff Johnston Boneyard Cycling
12 Bradford White
13 Scott Warren
14 Gary Szalay
15 Trevor Lane Boneyard Cycling
16 Alex Lygo Beaverton Bicycle Club
17 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
18 Howard Bell
19 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling
20 Matthew Crampton BeerMongers Cycle Club
21 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
22 Jon Houk CYCLOCROSSRACING.COM
23 Mike Chamblin
24 Ty Porter
25 Erik Borghoff Trusty Switchblade
26 Jason Elstad Rolling Thunder p/b The Missing Lin
27 Matt Briggs
28 Chris Magel Bike Newport-Bier One
29 Jack Alessi BYRDS
30 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
31 Stuart Elgin
32 Sean Wilson Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
33 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com
34 Matt Mallet
35 Chuck Hood
36 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
37 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
38 Ben Corbalis
39 Patrick Reedy CX Pistols p/b Cyclocross.com
40 Christian Martin River City Bicycles
41 Chuck Meyer Murder of Crows
42 Jeremy Bowler Team 10 Barrel
43 Paul Hynes Team 10 Barrel
44 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
45 Alexander Hongo Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
46 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas
47 James Bradley Rogue
48 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
49 Keith Levesque Rogue
50 Stephen Mcdade Veloforma
51 Anders Pedersen
DNF Timothy Scheumann
DNF Andrew Grueninger
DNF Clinton Hodges
DNF Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
DNF Paul Friehauf Murder of Crows
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 11   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
2 Thomas Mcdonagh
3 Matt Good Look Good Feel Good
4 Brett Cassidy TheClymb.com
5 Jordan Reid
6 Mike Tomlinson
7 Thomas Pastor Deschutes Brewery
8 Mahlon Houk
9 Michael A shearer Team 10 Barrel
10 Jeremy Nichols
11 Blaine Bartholomew
12 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
13 Joseph Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
14 Eric Albright Look Good Feel Good
15 Michael Collins
16 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team
17 Matthew Bufffert
18 Ben Swanson Murder of Crows
19 Corey Mcmanus
20 Bruce Siefker
21 Zach Violett
22 Brandon Jennings Grouptrail Cycling
23 John Berrigan
24 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team
25 Brad Davidson
26 Jared Baggen
27 Ryan Chase Deschutes Brewery
28 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
29 Tom Brenneman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
30 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
31 Eric Mckinley
32 Matt Danielson Metropolis Cycle Repair
33 Micah Sardell
34 Josh Snyder
35 Matthew Shaffer
36 Kyle Kruger
37 Greg Eyerly
38 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
39 Tellie Philo
40 Joshua Johansen Team 10 Barrel
41 Nate Wyeth Boneyard Cycling
42 John Adkins
43 Jordan Braun
44 Brian Persons Team Dirt
45 Russell Walker
46 Mike Purcell
47 Stephen Carter The Spokesmen
48 Jeff Clay
49 Ryan Kruit
50 Bret Waldron
51 Baylor Blessing
52 Josh Green Deschutes Brewery
53 Mike Pimomo
54 Mark Douglas
55 Spencer Severance
56 Kyle Pratuch
57 Nicholas Leuenhagen BYRDS
58 Dennis Lui
59 Adam Moore Look Good Feel Good
60 Alex Bigazzi
61 David Hymans Metropolis Cycle Repair
DNF Josh Sutton
DNF Jon Muysken
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 53  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Taylor StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
2 Matthew Brock Team Lazy Tarantulas
3 Walter Mcknight Deschutes Brewery
4 Aaron Coker HCH-RPM Mortgage Cycling Team
5 Joe Larson Deschutes Brewery
6 Matt Savage Trusty Switchblade
7 Josh Udesen
8 Jack Trumbull
9 Matt Wilkin Team S+M
10 Shay Mavis Deschutes Brewery
11 Colby Nightingale Deschutes Brewery
12 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
13 Tyson Hart Civilian Velonauts
14 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
15 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club
16 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky
17 John Nicholas DNR Cycling
18 Earl Hazekamp Capitol Velo
19 John Livingston Murder of Crows
20 Charlie Wilcox
21 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
22 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion
23 Adam Becker
24 Bryan Lewenhaagen
25 David Keeney Team S+M
26 Vince Rodarte Team Planet X USA
27 Gary Williams
28 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy
2 Nathanael Hart Hapi-Go!
3 Elijah Krause
4 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
5 Spencer Severence
6 Nicholas Leuenhagen BYRDS
7 Jace Petersen Team Finger
8 Carson Griffith Bend Endurance Academy
9 Markus Nordin
10 Walker Hendricks
11 Thomas Sickler
12 Gavin Bowen
13 Carter Hagedorn Grouptrail Cycling
14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
15 Zane Globus-oharra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
16 Evan Grover Bend Endurance Academy
17 Jake Olander Bend Endurance Academy
18 Benjamin Lomas
19 Henry Winnenberg
20 Brady Pfeiffer Trusty Switchblade
21 Ryan Devries Filth and Fury
22 Jason Edgerton
23 Michael Metz bicycleattorney.com
24 Elliott Crowder Bike Newport-Bier One
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
3 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
5 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
6 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
7 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
8 Isamu Richmond
9 Calvin Keane Bend Endurance Academy
10 Owen Szwaya bicycleattorney.com
11 Nicolas Campbell
12 Caleb Trumbull
13 Scott Wallace
14 Jesse Polay
15 Emmett Reeb
16 Sklyer Bastian
17 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 9   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
3 Erik Hammerquist West End Jr
4 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion
5 Davis Melkonian
6 Jack Sullivan Pacific Power Blue Sky
7 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
8 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components
9 Nate Lelack Bend Endurance Academy
10 Matt Rech
11 Spencer Scott Bend Endurance Academy
12 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
13 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
14 Elijah Shulman
15 Jack Osborne
16 Tom Upper Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Wilson Bend Endurance Academy
2 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
3 William Reinking Bend Endurance Academy
4 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
5 Michael Samelson
6 Jeremy King
7 Chris Rech
8 Jd Protiva
9 Peter Puettmann
10 Eddi Kamber
11 Tristan Bond
12 Theodore Brainerd
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
2 Ava Lilley
3 Kloe Pfannmuller
4 Allyson Selander
5 Hope Strohmeyer
6 Mckenna Mckee Hapi-Go!
7 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling
8 Linnea Owen Capitol Velo
9 Roxanna Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aunika Miranda Trusty Switchblade
2 Ellie Mitchell
3 Jennelle Holmes WebCyclery.com
4 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade
5 Sage Kosmala
6 Kaitlyn Wolfe Camas Bike and Sport
7 Rylee C mcconnell
8 Korrie Mcintyre Camas Bike and Sport
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
2 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky
3 Natalie Shaw Therapeutic Associates Racing
4 Page Botz
5 Marie Boragine Pacific Power Blue Sky
6 Kristina Owen Capitol Velo
7 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky
8 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club
9 Aubrey Ellerbruch
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Ryan Bend Endurance Academy
2 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy
3 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bart Bowen Deschutes Brewery
2 John Rollert WebCyclery.com
3 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
4 Matt Williams Thump Coffee
5 Owen Murphy Murder of Crows
6 Michael Wilson Team S+M
7 Jeff Curtes Speedvagen Racing Machines
8 Mike Brown Therapeutic Associates of Bend/Pine
9 Tim Joslin Cyclepath Racing
10 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com
11 Dave Reitz Team Cycle Sport
12 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine
13 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
14 Tad Hamilton
15 Rick Metz bicycleattorney.com
16 Jonathan Myers Team S+M
17 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing
18 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio
19 Ryan Ness
20 Joe Martin HiFi Sound Cycling Components
21 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
22 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End B
23 Ryan Mcglone Boneyard Cycling
24 Erik Bergstrom Deschutes Brewery
25 Chris Moor Deschutes Brewery
26 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi
27 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing
28 Roger Meier Cyclepath Racing
29 ? ?
30 Adam Carroll Boneyard Cycling
31 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
32 Rodney Trepess Deschutes Brewery
33 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing
34 Alexander Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion
35 Scott Willson Gentle Lovers
36 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
37 Andy Olsson Team Finger
38 Eric Lanners Team S+M
39 Brian Nelson TrailRags Cycling Team
40 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine
41 Michael Marler
42 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
43 Mike Heenan
44 Nicholas Leritz Team S+M
45 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
46 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
47 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA
48 Jonathon Fogarty
49 Scott Ballard Upper Echelon Fitness and Rehabilit
50 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
51 Lloyd Connelly DNR Cycling
52 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
53 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
54 Michael Moody
55 Jonathan Maus Grouptrail Cycling
56 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
57 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
58 Kevin Sundberg Showers Pass MTB/CX Team
59 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
60 Andy Meeks bicycleattorney.com
61 Danny Weikel River City Bicycles
62 Bret Berner River City Bicycles
DNF Erik Hammer Deschutes Brewery
DNF Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Greg Stokes Hammer Velo
DNF Steve Petersen Hood River Velo
DNF David Krause Trusty Switchblade
DNF Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com
DNF David Martin Deschutes Brewery
DNF Webster Wilson Velominati Racing
DNF Marcus Biancucci
DNF Brian Foresta Civilian Velonauts
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 11   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 43  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Aaker
2 Dusty Miller Half Penny Cycling Team
3 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
4 Andy Leritz Team S+M
5 Alexander Roddvik Hood River Velo
6 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade
7 Donald Newlands Portland Velo Racing Team
8 Brian Little BeerMongers Cycle Club
9 Thom Kneeland
10 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
11 Bradford Goodson
12 Mark Deresta Hood River Velo
13 Dan Shepherd Team Cycle Sport
14 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
15 Doug Minarik bicycleattorney.com
16 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team
17 Bill Richmond Grouptrail Cycling
18 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components
19 Brian Cannon
20 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components
21 Spencer White Stumptown Cycling Club
22 Matt Reeves
23 Steve Ranson
24 Beny Ambauen
25 Robert Umberhandt
26 Mark Williams Team Cycle Sport
27 David Marchi Murder of Crows
28 Thad Jordan The Hub Cyclery
29 Brad Collins
30 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team
31 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bi
32 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing
33 Gabe Doebler
34 Mark Widlund The Spokesmen
35 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club
36 Josh Gobershock Boneyard Cycling
37 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Rac
38 Chris Nelson Green Submarine Records
39 Chris Winans Therapeutic Associates of Bend/Pine
40 Jack Trumbull Hood River Velo
41 Kevin Morgan Murder of Crows
42 Curtis Brawner
43 Judson Mccauley The Spokesmen
44 Dan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
45 Patrick Reedy CX Pistols p/b Cyclocross.com
46 Ryan Barnes TheClymb.com
47 David Rasca Half Penny Cycling Team
48 Josh Platis
49 Gabriel Cabatic
50 David Anderson Boneyard Cycling
51 Rich Julyan
52 Aaron Rogosin
53 Aaron Tarnow WebCyclery.com
54 Greg Schutt
55 Casey Davidson bicycleattorney.com
56 Paul Zagacki bicycleattorney.com
57 Joseph Spampinato
58 Jerald Winfrey Cyclepath Racing
59 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
60 Robert Burke
61 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
62 Jason Dimmig
63 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
64 Billy Holcomb Trusty Switchblade
65 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental
66 Jeff Boehlke The Spokesmen
67 Sean A carline CX Pistols p/b Cyclocross.com
68 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood
69 Bob Reininger Murder of Crows
70 Jeff Kleihauer Deschutes Brewery
71 Brett Golden
72 Tristan Jones
73 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
74 Brandon Gallagher Bend Memorial Clinic Total Care Rac
75 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
76 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
77 Rob Kerr Boneyard Cycling
78 Michael Tabtabai
79 Tiago Reis
80 Eric Lilley
81 Peter Koonce Grouptrail Cycling
82 Dirk Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
83 Scott Remick
84 Derek Halvorson Stumptown Cycling Club
85 Erik Denninghoff DNR Cycling
86 Rich Botto
87 Mike Murphy
88 Dennis Bennett Boneyard Cycling
89 Todd Harris
90 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
91 Adam Holt Boneyard Cycling
92 Jason Hughes Camas Bike and Sport
93 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team
94 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
95 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
96 Tim Richter
97 Bryan Mcgreeny
98 Todd Grover Boneyard Cycling
99 Danny Knudsen bicycleattorney.com
100 Robert Winnenberg
101 Jon Frommelt bicycleattorney.com
102 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
103 Steve Black
104 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team
105 Drew Moore Team 10 Barrel
106 Chris Roberts Hammer Velo
107 Jason Uland Metropolis Cycle Repair
108 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood
109 Douglas Shanks
110 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
DNF David Miller Team Lazy Tarantulas
DNF Michel Waller Deschutes Brewery
DNF Hoffman Cortes
DNF Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club
DNF Lee Debruler
DNF T. Kenji sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilit
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 9   Cat 5: 6   Cat ?: 92  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dale Nelson
2 Justin Johnson The Hub Cyclery
3 Matthew Dial Deschutes Brewery
4 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
5 Eric Evans
6 Paul Schoonover Team S+M
7 George P.s. mcconnell
8 Josh Kobobel Team 10 Barrel
9 Troy Nelson
10 Nate Mckeown DNR Cycling
11 Cory Clasen
12 Darin Swan Trusty Switchblade
13 Chris Zanger Boneyard Cycling
14 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
15 Jay Battleson
16 David Arndt
17 Howard Bell
18 Lars Pedersen
19 Alex Dombroski TheClymb.com
20 Stewart Schesnack Rare Disease Cycling
21 Matt Thiefelder The Spokesmen
22 Eric Hagstette
23 Jason Schroeder Team Finger
24 Owen Hutchinson
25 Ed Rogers
26 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team
27 Britton Gentry Cyclepath Racing
28 Raymond Egan The Spokesmen
29 Darin Cole
30 Tom Spofford
31 Ian Gleason
32 Mark Hansen
33 Dave Torrance
34 Anthony Morales
35 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood
36 Alan Mitchell
37 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
38 Eric Mellencamp SWEAT360
39 Curtis Milander Civilian Velonauts
40 Kent Chapple Boneyard Cycling
41 Chris Meilinger
42 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental
43 Tim Sinatra
44 Anthony Smith
45 Ken Johnson Boneyard Cycling
46 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing
47 Joseph Hagedorn
48 Mark Vickers Upper Echelon Fitness and Rehabilit
49 Greg Eyerly
50 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling
51 Mike Lurie
52 Darin Hale
53 Ryan Schimpf The Spokesmen
54 Paul Barlow
55 Gary O'connell Trinity Bikes
56 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Lin
57 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Lin
58 Dean Maclean Team Planet X USA
59 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One
60 Tim Peterson Boneyard Cycling
61 Dean Bailey Beaverton Bicycle Club
62 Ryan Mcintyre
63 Damon Dimick
64 Jeff Dill Team Mudman
65 Ethan Fuld
66 Stevan Vinci Boneyard Cycling
67 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
68 Ben Hein
69 James Webb Beaverton Bicycle Club
70 James Owen Capitol Velo
71 David Adkins Athletes Lounge Cycling Team
72 Andy Morris
73 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club
74 Simon Burn
75 Paul Devries Filth and Fury
76 Pete Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood
77 Steve Mccorkle
78 Richard Mckee
79 Andrew Kaylor Hapi-Go!
80 John Ostendorff
81 Chris Valencia Team S+M
82 Joshua Johansen Team 10 Barrel
83 Ted Taylor
84 Christopher Waterburg
DNF Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
DNF Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Dom Phipps
DNF Chris Barney Therapeutic Associates Racing
DNF Tim Schallberger Sunnyside Sports
DNF Timothy Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
DNF Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 7   Cat 5: 4   Cat ?: 78  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery
2 William Goritski Rebound/Tireless Velo
3 Rich Cramer bicycleattorney.com
4 Mark Bradley
5 Charles Stearns
6 John Wilson Team S+M
7 Johnny Vergis Cyclepath Racing
8 Alan Ott
9 Terry Knight
10 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
11 Bill Reed
12 Greg Talbert
13 Daniel Melkonian Hood River Velo
14 Andrew Deenik
15 Steve Petersen Hood River Velo
16 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End B
17 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilit
18 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
19 Joe Burtoni
20 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
21 Steven Thorne BikeFlights.com
22 Michael Nyberg Sunnyside Sports
23 Michael Metz
24 Don Wright Boneyard Cycling
25 Bill Bottom
26 Chauncey Curl Cyclepath Racing
27 Todd Schock Boneyard Cycling
28 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilit
29 Dennis Starkey Camas Bike and Sport
30 Thane Jennings Sunnyside Sports
31 John Napier Camas Bike and Sport
32 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion
33 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club
34 Jeffrey Volk DNR Cycling
35 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
36 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
37 Michael Ryan
38 Alan Thomason Deschutes Brewery
39 Tim Ellerbruch
40 Peter Spir Team S+M
41 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
42 Mike Taylor Deschutes Brewery
43 Brian Smith WebCyclery.com
44 John Obrien Evolution Racing Team/River City Bi
45 Vern Krist
46 Ed Dalton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
47 Kent Cramer
48 David Showalter
49 James Thompson
50 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
51 Michael Mclandress Boneyard Cycling
52 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
53 Dan Davis WebCyclery.com
54 Stan Kiefer Boneyard Cycling
55 Dale Wentworth
56 Greg Eyerly
57 Charles Thomas Boneyard Cycling
58 Dale Webster Bike Newport-Bier One
59 Stephen Crozier Boneyard Cycling
60 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
61 John Nicholas DNR Cycling
62 Dale Navish
63 David Gratke Showers Pass MTB/CX Team
64 Jay Marsh
65 Don Moote Athletes Lounge Cycling Team
66 Bill Thomas
67 Jim Hinkley
68 Thomas J meier
69 Kent Reynolds Murder of Crows
70 David Lenhart Boneyard Cycling
DNF Nathan Sheafor
DNF Paul Lennon Owens Healthcare
DNF Ian Kennedy bicycleattorney.com
DNF David Dorocke Deschutes Brewery
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat 3: 6   Cat 4: 9   Cat 5: 4   Cat ?: 44  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Klingler WebCyclery.com
2 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 Rick Gregory
4 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
5 Steve Lacey Team S+M
6 Craig Mavis Deschutes Brewery
7 Robert Fox Half Penny Cycling Team
8 Russell Speirn Portland Velo Racing Team
9 Bob Daugherty Cyclepath Racing
10 David Hankins Camas Bike and Sport
11 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team
12 Philip Litchfield Half Penny Cycling Team
13 John Ramey
14 Tim Hanrahan
15 Tad Hodgert Deschutes Brewery
16 Amory Cheney Boneyard Cycling
17 Edward Lanton
18 Bob Kuehn Boneyard Cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com
2 Anne Davis usher Portland Bicycle Studio
3 Mielle Blomberg Team S+M
4 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion
5 Michelle Mills Sunnyside Sports
6 Jaini Vs-crawford Hutch's-Slocum-Co-Motion
7 Ann Kennedy bicycleattorney.com
8 Elise Huggins River City Bicycles Women's Team
9 Julie Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilit
10 Linda Tesman
11 Erica Lurie
12 Lora Melkonian Hood River Velo
13 Amber Clark Murder of Crows
14 Joanne Eastwood Deschutes Brewery
15 Renee Scott Sunnyside Sports
16 Anna Vaughn
17 Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
18 Mary Skrzynski Sunnyside Sports
19 Juliette Oldfield
20 Cara Vangorder lasof Trusty Switchblade
21 Julie Deal BeerMongers Cycle Club
22 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Rac
23 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
24 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Rac
25 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling
26 Martha Paulus Half Penny Cycling Team
DNF Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Rac
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kalli Phillips
2 Melissa Thomsen Metropolis Cycle Repair
3 Kimberly Matheson
4 Jill Petersen Team Finger
5 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
6 Christine A holland Portland Bicycle Studio
7 Anne-marie Gagnon
8 Beth Bolen
9 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
10 Tracey March Deschutes Brewery
11 Layla Billowitz
12 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team
13 Cynthia Engel Deschutes Brewery
14 Patti Wolfe TrailRags Cycling Team
15 Angela Zuber
16 Leslie Griffith Boneyard Cycling
17 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
18 Jennifer Phillips Athletes Lounge Cycling Team
19 Hazel Gross Trusty Switchblade
20 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
21 Cate Hass Boneyard Cycling
Finishers: Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
2 Lori Smith
3 Katherine Christensen bicycleattorney.com
4 Cheryl Januzzi Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
5 Nancy Odle
6 Michelle Mercer Deschutes Brewery
7 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team
8 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental
9 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
10 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
11 Laila Deardorff bicycleattorney.com
12