Log In
Cowboy Cross • Oct 18 2014
4.7
1.8
6.6
3.9
1.9
Partly Cloudy, 58 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
1.8
Moisture
6.6
Accel
3.9
Tech
1.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Torin Bickmore Boulder Junior Cycling
2 George A poggemeyer Zen Planner Cycling Team
3 Ryan Campbell Black Sheep Junior Cycling
4 Ryan Stowers Real D-Amgen Masters Cycling
5 Grey Ottenstein Zen Planner Cycling Team
6 Cole Sprout Black Sheep Junior Cycling
7 Lucas Hartman Boulder Junior Cycling
8 Ty Musgrave Zen Planner Cycling Team
9 Wyatt D cooper Rage Cycling Team
10 Andrew Berg Dawson School
11 Andrew Charlet Boulder Junior Cycling
12 Stephanie Lawrence Front Rangers Junior Cycling
13 Rosemary Morrissey Boulder Junior Cycling
14 Zachary Strugar Boulder Junior Cycling
15 Abigail Bothwell Rage Cycling Team
16 Keith Gelderloos
17 Jefferson N talley Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
18 Charlie Toppin
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas C boni Boulder Junior Cycling
2 Kaya Musgrave Zen Planner Cycling Team
3 Michael Osswald Boulder Junior Cycling
4 Ben Normandeau Boulder Junior Cycling
5 Kathleen L allen Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
6 Brandt Brundenell
7 Ethan Hadley
8 Collin Hartman Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
9 Ryan Fox Boulder Junior Cycling
10 Claire Beeler Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
11 Emma Compton Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
12 Jonas Rapp
13 Lukas Berwick Altitude Cycling
14 Baden Bolling
15 Ethan Mueller
16 Luke Mccoin
17 Audrey Inman
18 William Dalles
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 9   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Allen
2 Chris Skinner Thump Cycling p/b Turin
3 Jared Draper
4 Steve Osswald Boulder Cycle Sport/ YogaGlo
5 David Lamb
DNF Tyler Mcleish
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cade Bickmore Boulder Cycle Sport Devo/BJC
2 Owen Cooper Rage Cycling Team
3 Pano Garry Real D-Amgen Masters Cycling
4 Jack M stenson Rage Cycling Team
5 Grayson Barber
6 Brock Arends Rage Cycling Team
7 Will M doherty Black Sheep Junior Cycling
8 Osita Ogbuji Boulder Junior Cycling
9 Carson Wille Dawson School
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Iaia Groove Subaru Excel Sports
2 J Clark
3 Nick Orticelle
4 Chris Mcgee Feedback Sports Racing
5 Dylan Dearborn Team Rio Grande
6 Christopher Fox Boulder Cycle Sport/ YogaGlo
7 Garrett White Firefighters-Vikru
8 Samer Khodor The Natural Way Racing Team
9 Darren Hanger Natural Grocers Cycling Team
10 Clay Anselmo Single Barrel CX
11 Michael Beck RLW Cycling Team
12 Brian Milnick RLW Cycling Team
13 Scott Bristol RLW Cycling Team
14 Gregory Orticelle 303 Cycling
15 Matt Sodnicar 303 Cycling
16 Casey Beeler Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
17 Steve Compton Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gage Hecht Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
2 Nic Handy Alpha Bicycle Co. - All City
3 Shawn Hadley
4 Brad Neagos
5 Sam Chovan Team Cycleton
DNF Shawn Meredith Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric R truman
2 Dan Orlinski Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
3 Evan Fry
4 Michael S dunbar Pioneer Cycling Goods
5 Stephen Fitzgerald Rodeo
6 Charley Dean
7 Owen Lin Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
8 Christopher Fox Boulder Cycle Sport/ YogaGlo
9 Ryan Eggen Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
10 Justin Theriault Boulder Cycle Sport/ YogaGlo
11 John E drake Local Velo
12 John Spranger
13 Chris A magnotta Rodeo
14 Dylan Fox
15 Adam Rachubinski Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
16 Justin Green Team Kappius
17 Paul Sasseville Single Barrel CX
18 Sean P. malone Frites En Mayo Velo Club
19 Robert Rimmer
20 Galen Classen International Christian Cycling Clu
21 Garrett Brown
22 Dennis Mcgarry Zen Planner Cycling Team
23 Tim Miller thecyclist-lawyer.com
DQ James Scott Groove Subaru Excel Sports
24 Thomas Prehn Boulder Cycle Sport/ YogaGlo
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 17   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Bradley MOOTS
2 Kevin Langen
3 John B richards Golden Bear Racing
4 Paul Waring Pikes Peak Velo
5 Timothy Fegel
6 Trevor Martin Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
7 Jason D prater Green Mountain Sports Velo
8 Adam Devoe Team Rocky Mountain Health Plans
9 Andrew Slater
10 Paul M spencer
11 Adam Hecht
12 Paul Lee Boulder Cycle Sport/ YogaGlo
13 Clay Anselmo Single Barrel CX
14 Yousef Hamzeh
15 Chris A magnotta Rodeo
16 Christopher Taylor Team Cycleton
17 Jason Gardner RLW Cycling Team
18 Neal Mendel Team Rocky Mountain Health Plans
19 Andrew Wacker Team Body Sync
20 Michael M fisher Angry Monkeys Racing
21 Alan Podczervinski
22 Andrew Sterner The Natural Way Racing Team
23 Robert Brudenell The Natural Way Racing Team
24 Lanny Dunham Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
25 Ron Long Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
26 Michael Jones ColoBikeLaw.com
27 John Ericsson Brazen Dropouts Cycling Team
28 James Sullivan
29 Matthew Nesmith
30 Rick Vanderleek
31 Levi Bowman
32 Bruce Goshorn
33 Jason Broderick Team Cycleton
34 Christopher Foster
35 Gregory Mcvie Twin Peaks Racing
36 Danial Ebner PSIMET/Zilla Racing
37 James Lawrence CP Racing
38 Adam Moskowitz Team Cycleton
39 Lukas Bouvrie
40 Scott Farish
41 David P elphingstone Mafia Racing
42 Douglas Toppin
43 Brian Claytor Team Cycleton
44 Jim Normandeau
45 John Kolstoe
46 Joe Kozlowicz Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
47 Roy Hill
48 Graham Quan
49 Kurt Atkins Primal - Audi Denver
50 Jim Castagneri Black Sheep Junior Cycling
51 David L tarasi
52 Matthew Blevins Twin Peaks Racing
53 Samuel Larson
54 Chad Dalles Groove Subaru Excel Sports
55 Kenneth Ross ColoBikeLaw.com
56 Cole J weinman Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
DNF Christopher Kleingartner Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
DNF Elphingstone Luke Boulder Junior Cycling
DNF Clayton V leon Primal - Audi Denver
DNF Wiley Melton Real D-Amgen Masters Cycling
DNF Brian M coleman Team Rocky Mountain Health Plans
DNF Jeffrey S gardner Zen Planner Cycling Team
DNF David Mitchell Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
DNF James Taylor The Natural Way Racing Team
DNF Ken Depinto IC3 Colorado
DNF Austin Eide
DNF Kenneth Andrews Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
DNF Lonnie Kinkade
DNF Robert M wilson
DNF Jt Metzger
DNF Gary J mullins Pedal Racing
DNF G Edward kimm Team Cycleton
DNF Jay Allin thecyclist-lawyer.com
DNF David Hadley Twin Peaks Racing
DNF Paul Sasseville Single Barrel CX
DNF Bob Group
DNF Bob Robson
DNF Jim Poggemeyer
DNF Michael Tarne Cow Town Cycling Team
DNF Nolan Hannigan
DNF Dean Visciano
DNF Johnny Love
DNF Ilan Jenkins
DNF John Hayter
DNF Edward Cookson
DNF Paul Mccarthy CROSS PROPZ RACING
DNF Bret Kibele The Natural Way Racing Team
DNF Kendrew Peacey Derby Bicycle Center Race Team
DNF Timothy Kyer Groove Subaru Excel Sports
DNF David Overson
DNF Andy Mention Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
DNF Jason Kania Audi
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 61   Cat 5: 19   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tea Wright Rage Cycling Team
2 Taylor Johnson Rage Cycling Team
3 Katie Macarelli 303 Cycling
4 Sarah Bauer
5 Jennifer Barbour Feedback Sports Racing
6 Dawn L orwick Pedal Racing
7 Micki Harris
8 Sofia Gibiete
9 Sue Semaszczuk PSIMET Racing
10 Celeste Hale
11 Mary Burch Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
12 Laura C mizener CROSS PROPZ RACING
13 Melissa Milan
14 Annie Sasseville
15 Katherin Hall
16 Gina Hamilton Panorak Racing
17 Amanda Schaefer Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
18 Michele Hemming
19 Ingrid Slette
20 Corey Clark
21 Cathy Goodheart Naked Women's Racing
22 Tracy Elroy
23 Whitney Beck
24 Tracy Davis Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
25 Faith E wille Groove Subaru Excel Sports
26 Allison Morgan
27 Laurie Allin thecyclist-lawyer.com
28 Linda Brock
DNF Rebecca Lawrence Front Rangers Junior Cycling
DNF Kristina Atkins
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 20   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristal Boni Rapid Racing
2 Kristen Peterson Evol Elite Racing
3 Kate Powlison Evol Elite Racing
4 Cynthia Milnick Fort Collins Cycling Team
5 Susan Adamkovics Naked Women's Racing
6 Cristienne Beam
7 Sarah L hartman Avout Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 1