Log In
Star Rock Cross • Oct 18 2014
4.8
4.2
4.4
4.4
5.2
Partly Cloudy, 64 degrees, wind 16 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.8
Beers
4.2
Moisture
4.4
Accel
4.4
Tech
5.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gerard Josulevicz 1 Lap
2 William Walton 1 Lap
3 James Kelly 1 Lap
4 Samuel Dentry 1 Lap
5 Gabriel Dentry 2 Lap
6 John Josulevicz 2 Lap
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Hake MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS 48:36.5
2 Noah Dentry BROKEN SPOKE PHOTOGRAHY 1 Lap
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Stauffer KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 0:50:27
2 Dustin Manotti TWIN SIX/ EARLS BICYCLE STORE 0:50:37
3 Josh Clingan MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS 0:53:11
4 Kevin Bernstein PENNSYLVANIA STATE UNIVERSITY 0:56:10
DNF Andrew Johnson MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Harding TRESTLE BRIDGE RACING 44:46.6
2 Michael Whitaker SHIRK'S RACING PRESENTED BY TREK BI 47:23.3
3 Angelo Mascelli SRAM FACTORY 48:38.1
4 Stephen Olenchock LAMPREY SYSTEMS - ST. LUKE'S HOSPIT 49:15.9
5 Ryan Keown SHIRK'S 49:16.4
6 Alexander Roberts SPINTECK P/B BLUE BELL PRIVATE WEAL 50:00.1
7 Jason Schiltz Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B 53:12.6
8 Abe Barley Thru-It-All Body Shop Inc 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Kline BICYCLE THERAPY / MELITTA 46:49.7
2 Kevin Justice BIKEBARNRACING.COM 47:12.5
3 John Lux DELUXX BICYCLES 47:21.7
4 Jason Eicholtz PHILADELPHIA CICLISMO 47:46.6
5 Joe Daub DELUXX BIKES 48:21.5
6 Barry Wahner MAMBOCX/GOCYCLING/DRWAHNER.COM 49:17.9
7 Mike Stevens BIKE LINE 50:08.5
8 Matt Perry Bike Line 50:29.0
9 Mark Dennis BLUE MOUNTAIN VELO 51:27.5
10 Richard Leibfried PA MASTERS RC 54:37.6
11 Patrick Leonard EVOLUTION RACING 54:59.1
12 Scott Burford MASON DIXON VELO /THE CYCLE WORKS 1 Lap
13 Mark Lentz MASON DIXON VELO / THE CYCLE WORKS 1 Lap
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Saint clair TEAM SKYLINE 47:16.5
2 Paul Wahner MAMBO CX/GO CYCLING/DRWAHNER.COM 48:02.5
3 Douglass Gray FIRST STATE VELO SPORT 49:03.7
4 Kevin Breckenmaker ERA CYCLING 51:26.6
5 Nunzio Dibiasi ERA CYCLING 1 Lap
6 William Marquis 1 Lap
7 Mark Wanco HUP UNITED 1 Lap
8 Barry Mertz 1 Lap
9 Scott Sladovnik KUTZTOWN CUTTERS 2 Lap
10 Frank Wigmore GUY'S RACING 2 Lap
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Gunderson THRU IT ALL BODY SHOP 43:55.7
2 John Beers PHILADELPHIA CICLISMO 44:39.7
3 Andrew Johnson MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS 45:02.6
4 Gale Hess THRU IT ALL BODY SHOP 45:02.9
5 Paul Orsulak Team Skyline 45:21.7
6 Martin Mckeon GRETNA BIKES 0:46:55
7 Pete Lobianco MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS 47:05.4
8 Robert Furr BIKE LINE 47:17.1
9 Ben Beck 50:18.3
10 Nate Hake MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS 50:37.0
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Erb MASON DIXON VELO/ THE CYCLE WORKS 32:28.7
2 Cory Williams The Bike Shak Cycling Team 32:55.5
3 Greg Ressler Riders of Rohan 33:14.7
4 Eric Doll SHIRKS 33:17.6
5 Kyle Penny YOUNG MEDALISTS 33:33.6
6 Sean Mclaughlin 33:48.8
7 Dana Rapp Toasted Head Racing 33:51.5
8 Ben Beck 34:28.2
9 Brian Hazenski SICKLER'S 34:49.8
10 Chris Mattingly KELPIUS CYCLING 35:22.1
11 Keith Heisey MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS 35:44.8
12 Aaron Johnson STOUDTS BREWING CO. / JB MOUNTAIN B 35:57.4
13 Robson Dunwody MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS 36:03.0
14 Ben Costa N/A 36:13.8
15 Nick Rider GREEN MOUNTAIN CYCLERY 36:17.3
16 Aaron Cargas 36:28.0
17 Michael Bunn THE BIKE SHAK RACING TEAM 36:38.5
18 Matt Landis MASON DIXON VELO / THE CYCLE WORKS 36:42.4
19 Matt Thomas 37:04.1
20 Terry Kelly THE BIKE SHAK CYCLING TEAM 37:09.0
21 Mitch Nye 37:14.0
22 Hans Mossner SOUTH MOUNTAIN CYCLE & CAFE 37:33.0
23 Jeremy Hunter THRU IT ALL BODY SHOP 37:46.5
24 Michael Montgomery SWASHBUCKLER BREWING COMPANY CYCLIN 37:46.9
25 Jamie Hess NUTS ABOUT GRANOLA/HOFFMAN DIECAST 37:53.6
26 Dave Stauffer MASON-DIXON VELO / THE CYCLE WORKS 38:27.3
27 William Weismantel MASON DIXON VELO/ THE CYCLE WORKS 38:51.0
28 Scott Burford MASON DIXON VELO /THE CYCLE WORKS 39:24.6
29 Paul Seiber Blue Mountain Velo 39:34.4
30 Sheldon Horst INTERNATIONAL CHRISTIAN CYCLING 40:18.5
31 Luke Sauder THE CYCLE WORKS 40:28.3
32 Scott Feather TEAM VORTEX 40:47.1
33 David Reinhart MASON DIXON VELO 41:23.5
34 Dave Melder MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS 41:31.9
35 Ron Crone 42:09.7
36 Josh Rittenhouse MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS 42:54.8
37 Jason Yeager MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS 43:31.8
38 Ross Wessner 1 Lap
39 Donald Muddiman
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 19   Cat 5: 14   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dustin Manotti TWIN SIX/ EARLS BICYCLE STORE 26:20:00
2 Kyle Hardenbrook 26:20:00
3 Keith Heisey MASON DIXON 27:17:00
4 Frank Stec TEAM AWESOME 27:27:00
5 Jesse Stauffer KELLY BENEFITS 29:20:00
6 Mark Lentz MASON DIXON VELO / THE CYCLE WORKS 30:09:00
7 Richard Byrd 30:54:00
8 Barry Murray STOUDTS BREWING CO. / JB MOUNTAIN B 31:36:00
9 Abe Barley Thru-It-All Body Shop Inc 32:51:00
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Fanelli lund STURDY GIRL 42:16.6
2 Elizabeth Williams SURDY GIRLS CYCLING 44:13.1
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 April Nabholz GIANT NORTHEAST GRASSROOTS 40:49.5
2 Kathleen Wulfkuhle C3 TWENTY 20 CYCLING CO. 42:26.2
3 Angelia Fick BICYCLE THERAPY / MELITTA 43:22.5
4 Erin Mascelli SRAM FACTORY 44:07.0
5 Cati Scheifele TOASTED HEAD RACING 44:55.6
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Valerie Gould GUY'S RACING CLUB 45:12.6
2 Jean Kilheffer hess THRU IT ALL 45:35.8
3 Sabina Olenchock LAMPREY SYSTEMS - ST. LUKE'S HOSPIT 46:06.3
4 Lisa Staub MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS 47:51.3
5 Karen Krasley EWR BIKES 49:18.3
6 Lindsay Hall-stec SPEEDWAY WHEELMEN 1 Lap
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1