Log In
Sun Prairie Cup • Oct 18 2014
5.1
2.9
4
4.7
5
Clear, 45 degrees, wind 11 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
2.9
Moisture
4
Accel
4.7
Tech
5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Stelljes 5Nines/Motorless Motion
2 Isaac Neff 5Nines/Motorless Motion
3 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
4 Bryan Fosler KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Seth Eckert Trek Midwest Team
6 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team
7 D Scott daubert Trek Midwest Team
8 Alexander Martin
9 Caleb Swartz KS Energy Services / Team Wisconsin
10 David Blodgett Magnus
11 Tyler Stein THEY
12 Mark Harms 5Nines/Motorless Motion
13 Robert Ringle Trek Midwest Team
14 Patrick Brock BELGIANWERKX
15 Cory Samz 2 Rivers Race Collective
16 Kevin Berger Team Wheel & Sprocket
17 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development
18 Travis Braun Magnus
19 Christopher Osborne Team Extreme
DNF Josh Meyer Heavy Pedal Velo Club
DNF Mark Norton KS Energy Services / Team Wisconsin
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 14   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Kamphuis Trek Midwest Team
2 Royce Breckon KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Danny Sonnentag
4 Chris Lowry Brone's Bike Shop
5 Samuel Spende ISCorp Cycling/NCSF
6 Jason Bleedorn 5Nines/Motorless Motion
7 Jesse Perkins
8 Matthew Riley
9 Tony Lemke Trek Midwest Team
10 John Kunert Great Dane Velo Club (GDVC)
11 Zachary Schuster Magnus
12 Isaac Salwolke
13 Anderson Bortoletto LAPT CC
14 Scott Hoyer
15 Jereme Noffke
16 Michael Smith Great Dane Velo Club
17 Michael Gregor Roscoe Village Bike Racing
18 Michael Browne
19 Michael Swart Great Dane Velo Club
20 Erik Jensen MadCity Racing
22 Jorian Giorno Rogue Cycling Collective
DNF Brian Turany MadCity Racing
DNF Clayton Griessmeyer MadCity Racing
Finishers: Cat 3: 22   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Berry BELGIANWERKX
2 Aaron Schicker
3 Geoff Donaldson
4 Nick Dahl 5Nines/Motorless Motion
5 Anders Ahlberg KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Tyler Giese Great Dane Velo Club
7 Matt Gehling
8 David Knauf
9 Rob Naramore Minnesota Cycling Team
10 Jacob Musha MadCity Velo Club
11 Ben Coates Trek CX Collective
12 David Weis
13 Caleb Kitzerow Heavy Pedal Velo Club
14 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
15 Jeffrey Bopp
16 Jakub Cychowski Milwaukee Bicycle Company Racing
17 Andrew Dutcher
17 Josh Giffey
18 Andrew Carlson University of Wisconsin-Platteville
19 Gaben Moore MadCity Racing
20 Barney Sheafor Trek Midwest Team
21 Brian Ridge KS Energy Services / Team Wisconsin
22 Chad Brown Trek CX Collective
23 Carter Warren ISCorp Cycling/NCSF
24 Rick Walls Milwaukee Bicycle Company Racing
25 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
26 Reggie Lund
27 Cj Slama
28 Jeremy Mckinley
29 Spencer Graves Rat City Racers
30 Carl Hoffman
31 Joe Vadeboncoeur
32 Michael Welch Brazen Dropouts
33 Ben Freas Avant Bicycle Supply
34 Benjamin Stengel KS Energy Services / Team Wisconsin
35 Andrew Rosch
36 Michael Mcnulty
37 Larry Gundlach MadCity Racing
38 Jeffrey Schifano
39 Troy Sable
40 Craig Billings
41 Russell Fogle
42 Phil Geiger Magnus
43 Jeff Wren Team Extreme
44 Kurt Druffel
45 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
46 Shawn Mcmahon Magnus
47 Aaron Messenger
48 Jeffrey Daniels
49 Kurt Greenslit Colavita Racing Inc.
50 Jay Sebok Angry Monkeys Racing
51 Oliver Clements Colavita Racing
52 Aaron Johnson Michael's Cycles Team
53 Brandon Andrews Angry Monkeys Racing
54 Christopher Osborne Team Extreme
55 Muse Davis Angry Monkeys Racing
56 Tim Grady Brazen Dropouts Cycling Team
57 David Erickson MadCity Racing
58 Otley Freymiller
59 Nate Dowse
60 Ian Prust Team Pedal Moraine
DNF Jeffrey Elam Team Velocause
DNF William Benton Great Dane Velo Club (GDVC)
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 51   Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Einspaniel
2 Matthew Ghiloni
3 Neil Jurgella
4 Michael Koeppel
5 Curt Emerson
6 Billy Baader
7 Colin Huffer
8 Steven Kattman
9 Robert Lewis
10 Aaron Weiford
11 Scott Willms
12 Dave Rigby
13 Adam Napier
14 Kennen Hootman EMC2 / Elmhurst Masters
15 Gavin Lafave
16 Jim Igielski
18 Brett Stoffregan Angry Monkeys Racing
19 Kohl Adamson
20 Timothy Barber
21 Jerry Chapa
22 Kevin Hill
23 Cordall Adamson
24 Wayne Sletten
25 Andrew Rychlik
DNF Jeff Sweet
DNF Robert Vester
DNF Casey Kohner
DNF Edward Lesniak
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 19   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
2 Al Krueger KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Brady Frederick Team Velocause
4 Mark Harms 5Nines/Motorless Motion
5 Eric Brandt KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Gary Baisa Brazen Dropouts Cycling Team
7 Brian Barnes
8 Jay Maas Trek Midwest Team
9 Christopher Newlin
10 Chad Dean 5Nines/Motorless Motion
11 Marc Wolman Campanohvac/Breakawaybikes.com
12 Michael Gregor Roscoe Village Bike Racing
13 Ted German MadCity Racing
14 Clayton Griessmeyer MadCity Racing
15 David Studner Trek Midwest Team
16 Travis Goodlund Brazen Dropouts Cycling Team
17 Christopher Barton KS Energy Services / Team Wisconsin
18 Reed Cornia
19 Nathan Phelps Big Ring Flyers
20 Jim Toombs Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
21 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
DNF Simon Thompson
DNF Brian Turany MadCity Racing
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 17   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Brown Trek CX Collective
2 Brian Mcwilliams
3 David Weis
4 Chris Strahm Roscoe Village Bike Racing
5 Brian Leatherman Team Velocause
6 Chris Brown
7 Brian Wick KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Jeremy Mckinley
9 Cj Slama
10 Gregory Wiegand
11 Randy Koplin
12 Jeffrey Elam Team Velocause
13 Casey Kohner
14 Lee Sensenbrenner Brazen Dropouts Cycling Team
15 Glen Johnston
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jw Miller Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
2 Gene Tolli Team Velocause
3 Tedd Jacobson KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Arlen Spicer BELGIANWERKX
5 Tim Hacker
6 Michael Meteyer Trek Midwest Team
7 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
8 Michael Froh Team Velocause
9 Jay Skrede
10 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
11 David Blomme Trek Midwest Team
12 Christopher Stclair Milwaukee Bicycle Company Racing
13 Sean Shields Hampshire Cycle Club
14 Paul Warloski Milwaukee Bicycle Company Racing
15 John Lichtenberg Diablo Cycling
16 Steven Sarver Team Velocause
17 Greg Spende Tread Head Cycling
18 Tim Skinner
19 John Robertson Diablo Cycling
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Vadeboncoeur
2 Jeffrey Schifano
3 Mark Badger Brazen Dropouts Cycling Team
4 David Hanrahan Team Pedal Moraine
5 Larry Gundlach MadCity Racing
6 Jeff Wren Team Extreme
7 Scott Whittingham
8 Troy Sable
9 Mark Baranowski xXx Racing
10 David Erwin
11 William Lamay
12 Kurt Greenslit Colavita Racing Inc.
13 Paul Liesse
14 Christopher Osborne Team Extreme
15 Jonathon Gang
16 Karl Baumeister Brazen Dropouts Cycling Team
17 Otley Freymiller
DNF Mike Barrier
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 15   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Garber Hampshire Cycle Club
2 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
3 Timm Jacobson KS Energy Services / Team Wisconsin
4 David Mccollum
5 Robert Garner V.C. Bikesport
6 David Mcclenahan PYOC
7 Joseph King Angry Monkeys Racing
8 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
9 Tom Palmer Brazen Dropouts Cycling Team
10 James Merrifield Trek Midwest Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barney Sheafor Trek Midwest Team
2 Steve Cummins Team Pedal Moraine
3 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
4 Richard Schroeder
5 Oliver Clements Colavita Racing
6 Craig Pate
7 David Erickson MadCity Racing
8 Mark Mendelson Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Mcalvanah Magnus
2 Ian Tweedie ISCorp Cycling/NCSF
3 Jack Spende Tread Head Cycling
4 Avery Hotchkiss Magnus
5 Ben Komoroske
6 Nathaniel Osborne Team Extreme
7 Elliot Hotchkiss Magnus
8 Nate Caruccio Magnus
9 Oliver Ng
DNF William Spende
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carter Warren ISCorp Cycling/NCSF
2 Kyle Kargel Baraboo Sharks
3 Joseph Garber ISCorp Cycling/NCSF
4 Benjamin Spicer BELGIANWERKX
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Stelljes 5Nines/Motorless Motion
2 Travis Braun Magnus
3 Royce Breckon KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Robert Berry BELGIANWERKX
5 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
6 Anders Ahlberg KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Ben Coates Trek CX Collective
8 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
9 Alex Applegate
10 Joseph King Angry Monkeys Racing
11 Jesse Perreault Magnus
12 Jacob Musha MadCity Velo Club
13 Andrew Carlson University of Wisconsin-Platteville
14 Benjamin Stengel KS Energy Services / Team Wisconsin
15 Muse Davis Angry Monkeys Racing
16 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team
17 Wayne Sletten
18 Otley Freymiller
DNF Ted Burns Crosshairs Cycling
DNF Christopher Osborne Team Extreme
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Strigel Trek CX Collective
2 Emma Swartz Team Wheel & Sprocket
3 Lisa Johns Trek Midwest Team
4 Julie Phelps Big Ring Flyers
5 Heather Stelljes
6 Meredith Peterson PSIMET Racing
DNF Corrie Osborne Team Extreme
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cynthia Bannink
2 Nicki Lock BELGIANWERKX
3 Carrie Smith Team TATI
4 Jenny Carmichael
5 Diane Schlipper Trek Midwest Team
6 Kayla Doan KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Melanie Glenn Campanohvac/Breakawaybikes.com
8 Jessica Bouziane
9 Kate Konkle Magnus
10 Amanda Mack Trek Midwest Team
11 Margaret Robinson Magnus
12 Leah Stieber Lakes Area Physical Therapy
13 Laura Andrews Angry Monkeys Racing
14 Gale Hellpap MadCity Velo Club
21 Kayla Doan KS Energy Services / Team Wisconsin
Finishers: Cat 3: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Soleyjohnson
2 Megan Kruzitski NorthStar Development Cycling
3 Sarah Drilias ISCorp Cycling/NCSF
4 Sarah Agena Twin Six
5 Julie Griessmeyer
6 Amy Rider
7 Tara Mccloskey Magnus
8 Jennifer Skierka ISCorp Cycling/NCSF
9 Kari Lankford Lakes Area Physical Therapy
10 Allison Mcdonald
11 Kaitlyn Bowden PSIMET Racing
12 Laura Slaymaker
13 Tara Michalski
14 Kristina Navarro
Finishers: Cat 4: 12   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Osborne Team Extreme
DNF Cora Spicer BELGIANWERKX
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meredith Peterson PSIMET Racing
2 Diane Schlipper Trek Midwest Team
3 Claire Pettersen Magnus
4 Alison Brooks
5 Pink Victoria Milwaukee Bicycle Company Racing
6 Renee Callaway TEAM MADCROSS
7 Colleen Brousil BELGIANWERKX
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 1