Log In
Grafton PumpkinCross • Oct 11 2014
5.3
2.8
4.4
5
5.1
Clear, 53 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.3
Beers
2.8
Moisture
4.4
Accel
5
Tech
5.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Swartz KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Steven Mehne
3 Royce Breckon KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Keith Tussey Milwaukee Bicycle Company Racing
5 Alex Bedinghaus Rogue Cycling Collective
6 Jorian Giorno Rogue Cycling Collective
7 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Pj Cavoto jr Spidermonkey Cycling
9 Kevin Sparrow
10 Ross Jacques Colavita Racing
11 Philip Couturier BELGIANWERKX
12 Clayton Griessmeyer MadCity Racing
13 Zachary Nehr ISCorp Cycling/NCSF
14 Shawn Laplante Michael's Cycles Team
15 Trent Williams Spidermonkey Cycling
16 Steven Schaefer
DNF Michael Smith Great Dane Velo Club
DNF Kevin Thum University of Wisconsin-Platteville
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Trebatoski BELGIANWERKX
2 Tyler Giese Great Dane Velo Club
3 Jason Rudroff BELGIANWERKX
4 Ben Coates Trek Cyclo-cross Collective
5 Chan Barden Heavy Pedal Velo Club
6 Andrew Stevens Rat City Racers
7 Brian Shonat BELGIANWERKX
8 Rick Walls Milwaukee Bicycle Company Racing
9 Carter Warren ISCorp Cycling/NCSF
10 Christopher Mcardle Colectivo Coffee
11 Bob Flicek
12 David Weis
13 Calhan Norman Team Extreme
14 Spencer Graves Rat City Racers
15 Peter Tampa Rat City Racers
16 Donald Heckel Rat City Racers
17 Cj Slama
18 Ben Freas Michael's Cycles Team
19 Peter Bock ISCorp Cycling/NCSF
20 Aaron Holtebeck BELGIANWERKX
21 Jakub Cychowski Rogue Cycling Collective
22 Jeff Wren Team Extreme
23 Benjamin Stengel KS Energy Services / Team Wisconsin
24 Mark Badger Brazen Dropouts Cycling Team
25 Derek Moran Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
26 Scott Schoenwaelder Rogue Cycling Collective
27 Tom Held
28 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
29 Kellen Muldoon
30 Matt Keon Colectivo Coffee
31 Anderson Bortoletto LAPT CC
32 Aaron Messenger
33 Marc Couturier University of Wisconsin-Platteville
34 Michael Duschak
35 Craig Billings
36 Derek Slates Angry Monkeys Racing
37 Gary Goebel Tread Head Cycling
38 Matthew Grogan University of Wisconsin-Platteville
39 Michael Mcnulty
40 Jerry Dryer
41 Kurt Greenslit
42 Kirt Konkol
43 Ian Tweedie ISCorp Cycling/NCSF
44 Aaron Johnson Michael's Cycles Team
45 Matthew Kirchner Hampshire Cycle Club
46 Michael Brauer
47 Benjamin Mccutcheon BELGIANWERKX
48 Oliver Clements Colavita Racing
49 Dave Knauff
50 Piermario Bertolotto BELGIANWERKX
51 Allen Artz
52 Jack Davies
53 Ian Prust Team Pedal Moraine
54 Dirk Shelley
55 Otley Freymiller
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 44   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Caballero Marquette University
2 Austin Anderson
3 Mike Roethel
4 Michael Koeppel
5 Brad Gilders
6 Kane Johnson
7 Raymond Pitzka Team Extreme
8 Dave Mencel
9 Mark Kitzerow
10 John Beiswenger
11 Robert Vester
12 Matthew Goelzer BELGIANWERKX
13 Juan Esteban tapiero bernal Marquette University
14 Fred Kosloske BELGIANWERKX
15 Kennen Hootman EMC2 / Elmhurst Masters
16 Karl Norris
17 David Thorpe
18 Michael Emme
19 Benjamin Calvopina
22 Noah Rickun
DNF Cj Kliesmet
DNF Adam Ward
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 18   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Matter KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Ian Haupt ISCorp Cycling/NCSF
3 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
4 Casey Hildebrandt Twin Six
5 William Hausdoerffer KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Mark Norton KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
8 Kip Spaude ISCorp Cycling/NCSF
9 Matthew Schweiker Heritage Race Club
10 Josh Weis Colavita Racing
11 Patrick Brock BELGIANWERKX
12 Michael Meteyer Trek Midwest Team
13 Kyle Jacobson Linear Sport MTB / Trek
14 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 7   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kip Spaude ISCorp Cycling/NCSF
2 Buckley Birkholz
3 Chris Hill KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Royce Breckon KS Energy Services / Team Wisconsin
5 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
6 Carter Warren ISCorp Cycling/NCSF
7 Mark Vareschi Revolution Cycles
8 Kurt Schauwecker Mox Multisport
9 Ben Coates Trek Cyclo-cross Collective
10 William Koehler BELGIANWERKX
11 Nicholas Moroder BELGIANWERKX
12 Rick Walls Milwaukee Bicycle Company Racing
13 Matthew Kosloske BELGIANWERKX
14 Benjamin Stengel KS Energy Services / Team Wisconsin
15 Bruce Pagel
16 Derek Slates Angry Monkeys Racing
17 Otley Freymiller
DNF John Grosz
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 6   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Komoroske
2 Ian Tweedie ISCorp Cycling/NCSF
3 Sam Keon
4 Max Schramm
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carter Warren ISCorp Cycling/NCSF
2 Joseph Garber ISCorp Cycling/NCSF
3 Peter Bock ISCorp Cycling/NCSF
4 Patrick Knox
5 Wesley Webb
6 Noah Kirchner ISCorp Cycling/NCSF
7 Peter Zorn
8 Zachary Janz
9 Alexander Knepprath
10 Alex Hedrick
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Tucker Milwaukee Bicycle Company Racing
2 Al Krueger KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Jw Miller Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
4 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
5 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
6 Jeremy Ostrowski PSIMET Racing
7 Andrew Feuersthaler Team Velocause
8 Christopher Newlin
9 Jason Kozicki Colavita Racing Inc.
10 Benny Smith Team Velocause
11 Tige Prickett CZ Velo
12 Steven Schaefer
13 Chris Hill KS Energy Services / Team Wisconsin
14 Aaron Goldberg My Wife Inc
15 Nathan Phelps Big Ring Flyers
16 Reed Cornia
DNF Stephen Webber BELGIANWERKX
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Weis
2 Anderson Bortoletto LAPT CC
3 Jason Rudroff BELGIANWERKX
4 Chan Barden Heavy Pedal Velo Club
5 Brian Wick KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Donald Heckel Rat City Racers
7 Cj Slama
8 Peter Tampa Rat City Racers
9 Chad Brown Trek Cyclo-cross Collective
10 Christopher Mcardle Colectivo Coffee
11 Eric Schram Heavy Pedal Velo Club
12 Derek Moran Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
13 Matt Keon Colectivo Coffee
14 Jason Reimer BELGIANWERKX
15 Michael Duschak
16 Andrew Rossa Team Extreme
17 Jonathan Nehring Team Pedal Moraine
18 Lance Johnson Milwaukee Bicycle Company Racing
19 Jeffrey Killberg Hampshire Cycle Club
20 Matthew Terski
21 Piermario Bertolotto BELGIANWERKX
22 Darren Hauck BELGIANWERKX
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 18   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Sarver Team Velocause
2 Arlen Spicer BELGIANWERKX
3 Tedd Jacobson KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
5 Theodore Schaff Diablo Cycling
6 Michael Froh Team Velocause
7 Michael Curtes Twin Six
8 Paul Warloski Milwaukee Bicycle Company Racing
9 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Sean Shields Hampshire Cycle Club
11 John Lirette
12 Eric Knuth Trek Midwest Team
13 Bob Callaway
14 Kurt Farrell ISCorp Cycling/NCSF
15 Jon Suyko BELGIANWERKX
16 Ross Adams Team Velocause
17 Brian Petted Team Extreme
18 Barry Zellmer Team Velocause
19 Jeffrey Gantz Big Ring Flyers
20 Christopher Stclair Milwaukee Bicycle Company Racing
21 John Young Hollander Benelux Racing p/b Badger
22 John Robertson Diablo Cycling
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 17   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Stevens Rat City Racers
2 Anthony James Team Extreme
3 Mark Badger Brazen Dropouts Cycling Team
4 Thomas Clark Heavy Pedal Velo Club
5 Jeffrey Gantz Big Ring Flyers
6 David Hanrahan Team Pedal Moraine
7 Jeff Wren Team Extreme
8 Troy Sable
9 Jeffrey Wandschneider BELGIANWERKX
10 Dan Mahlik
11 Randall Swanson PSIMET Racing
12 Matthew King Hollander Benelux Racing p/b Badger
13 Eric Rosch
14 Kurt Greenslit
15 Stephen Bloch Team Extreme
16 Christopher Osborne Team Extreme
17 Matthew Kirchner Hampshire Cycle Club
18 John Grosz
19 Otley Freymiller
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 15   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Meteyer Trek Midwest Team
2 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
3 David Mccollum
4 Michael Garber Hampshire Cycle Club
5 Darryl Mataya MadCity Racing
6 David Mcclenahan PYOC
7 Timm Jacobson KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Mike Bown BELGIANWERKX
9 Joseph King Angry Monkeys Racing
10 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Dorn
2 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
3 Steve Cummins Team Pedal Moraine
4 Michael Brauer Heavy Pedal Velo Club
5 Oliver Clements Colavita Racing
6 Allen Artz
7 Mark Mendelson Hampshire Cycle Club
8 Rit Booth Hampshire Cycle Club
9 Dennis Klinkert
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen BELGIANWERKX
2 Christine Thornburg PSIMET Racing
3 Rachel Headley KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Rebecca Welbes Kinky Llama Racing
5 Nicki Lock BELGIANWERKX
6 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling/NCSF
7 Jessica Bouziane
8 Diane Schlipper Trek Midwest Team
9 Caroline Haebig Rat City Racers
10 Kate Konkle Magnus
11 Pink Victoria Milwaukee Bicycle Company Racing
12 Marnie Pearsall Hollander RDC
13 Leah Stieber Lakes Area Physical Therapy
14 Kayla Doan KS Energy Services / Team Wisconsin
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Drilias ISCorp Cycling/NCSF
2 Jessica Helmlinger
3 Jennifer Skierka ISCorp Cycling/NCSF
4 Lauren Birkel
5 Tara Mccloskey Magnus
6 Suzanne Letellier Team Pedal Moraine
7 Lori Wenzel
8 Emily Keon Colectivo Coffee
9 Colleen Brousil BELGIANWERKX
10 Elizabeth Mach
11 Rebecca Bittner
12 Ariel Trader knauff
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Schneider
2 Skylar Schneider
3 Lisa Johns Trek Midwest Team
4 Jennifer Herrell rhoades Trek Bicycle Store of KC
5 Heidi Beck Twin Six
6 Julie Phelps Big Ring Flyers
7 Corrie Osborne Team Extreme
8 Nicole Mertz GPCX on the DL
DNF Niki Soderberg
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
20 Christine Dickow
21 Patricia Aron
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martina Walling
2 Maddi Stevens Rat City Racers
3 Laura Thornburg Alberto's Sport
4 Davida Mangiullo xXx Racing
5 Cora Spicer BELGIANWERKX
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Phelps Big Ring Flyers
2 Pink Victoria Milwaukee Bicycle Company Racing
3 Sarah Kelnhofer
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1