Log In
Cross Crusade: Alpenrose Dairy Day One • Oct 11 2014
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4.9
4.9
4.2
5.1
4.3
Clear, 65 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.9
Beers
4.9
Moisture
4.2
Accel
5.1
Tech
4.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Holmes Team Planet X USA 40:17
2 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 40:28
3 Ian Boggs 40:30
4 Ryan Mclaughlin 40:51
5 Howard Bell 41:22
6 Devin Salinas Athletes Lounge Cycling Team 41:23
7 Howard Draper
8 Russell Walker 41:28
9 Bob Schneid 41:31
10 Cesar Carrillo 41:35
11 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 41:35
12 Dell Goertzen 41:40
13 Jack Hargrove 43:13
14 Alastair Cox 43:22
15 Trevor Frank 43:42
16 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 43:51
17 Ryan Smith 43:51
18 Adam Bergerson Capitol Velo 43:52
19 Tanner Schulz 43:58
20 Dan Handorff Portland Velo Racing Team 44:10
21 Charlie Goldston 44:26
22 Steve Olsen 44:29
23 Eric Hagen 44:45
24 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team 44:49
25 Neil Gibson 45:08
26 James Campbell 45:16
27 Stephen Rich 45:21
28 Paul Allen 45:24
29 Jason Davis 45:31
30 Peter Hand 45:31
31 Jim Houck 46:02
32 Martin Hulth 46:13
33 Mark Sather 46:27
34 Mark Hand 46:34
35 Chad Stannard 46:35
36 Jason Flanagan Capitol Velo 46:48
37 Beau Burggraff 46:57
38 Max Holfert 47:05
39 Nate Semm 47:06
40 John Morehead Camas Bike and Sport 47:17
41 Joshua Boelter 47:19
42 Ryan Smith 47:25
43 Isaac Sederbaum 47:52
44 Jorge Lara Capitol Velo 48:03
45 Don Gutzmann 36:30
46 Ed Waters 36:39
47 Paul Sackman 36:43
48 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team 36:59
49 Mark Alexander 37:00
50 Allan Rudwick 37:37
51 Jeff Gray 37:48
52 Jeb Hendrix 38:10
53 Spencer Dandy 39:01
54 Mike Brett The Spokesmen 39:24
55 Libby L. emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin 39:26
56 Chantal Angot 39:53
57 Jordan Plawner 40:16
58 Gabriel Kammann 40:28
59 Chris Gram 40:48
60 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin 41:07
61 Nadege Dubuisson 41:26
62 Gil Herrera 42:16
63 John Hawtrey 43:29
64 David Forman Grouptrail Cycling 43:55
65 Craig Mitchelldyer 44:15
66 Jennifer Kulle-jones NoMads Bicycle Racing Team 46:51
DNF Justin Tunis
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat ?: 60  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team
2 Rebecca Hamilton
3 Amy Seymour Trusty Switchblade
4 Leah Benson
5 Melia Tichenor
6 Erin Corcoran
7 Nicole Holt Athletes Lounge Cycling Team
8 Donna Russell
9 Noel Mickelberry
10 Emily D krug
11 Andrea Martin Highfive Cycling
12 Heather Winfrey
13 Julia Himmelstein
14 Carolyn Sykes
15 Kristina Owen Capitol Velo
16 Lindsay Walker
17 Amanda Abel
18 Kyla Yeoman
19 Jessie Kwak
20 Sara Stille
21 Kathy Lombardi
22 Kathryn Williams Team Lazy Tarantulas
23 Dani Wyeth Boneyard Cycling
24 Katherine Maund
25 Jean Fisher
26 Katy Townsend
27 Andie Thompson
28 Megan Snelling
29 Claudia Martinez
30 Erica Tan
31 Lisa Ditommaso
32 Katie Popoff
DNF Kirsten Rudberg
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Jones
2 Carl Decker Giant
3 Lance Haidet
4 Steve Fisher
5 Adam Mcgrath
6 Ben Thompson Thump Coffee
7 Shannon Skerritt
8 Josh Kelley
9 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines
10 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
11 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
12 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bic
13 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team
14 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA
15 Josh Whitney
16 Tim Goodall Islabikes
17 Adam Bucklin
18 Zach Heath Oregon Trail Racing p/b La Grande R
19 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
20 Mitchell Trux REN Cycles/Ti Cycles/River City Bic
21 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles
22 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
23 Matt Russell Hutch's/Bend Dental
24 Colin Rowan Look Good Feel Good
25 Robert Carver HiFi Sound Cycling Components
26 Gabriel Linn Trusty Switchblade
27 Rory Jack Recycled Cycles Racing
28 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
29 James Rowan Murder of Crows
30 Brian Hart jr. Hapi-Go!
31 Chad Cheeney Murder of Crows
32 Schmitt Damian Portland Bicycle Studio
33 Nathan Coffey HCH-RPM Mortgage Cycling Team
34 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team
35 Ryan Garner Team Planet X USA
36 John Mccaffrey Kesho Bicycles
37 Marek Litimsky
38 Jeremy Dunn
39 Joel Madrone Breadwinner Cycles
40 Matt Fox Deschutes Brewery
41 Ira Ryan Breadwinner Cycles
42 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
43 Sean Corey Breadwinner Cycles
44 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
45 Cory Bolen
46 Jonathan Myers Team S+M
47 Brig Brandt
48 Jake Szymanski
49 Stephen Glass
50 Brendan Lehman
51 Col礬 Lalomia Team Wooly Mammoth
52 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club
53 Patrick Jackson
54 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team
55 Billy Bergen Hutch's/Bend Dental
56 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com
57 David Sterry Green Submarine Records
58 Chip Sloan Gr端ndelbr端isers/Stewie Bicycles
59 Rust Lafleur
60 Nathan Gibson Trusty Switchblade
61 Ryan Mauk Gr端ndelbr端isers/Stewie Bicycles
62 Mike Kath Therapeutic Associates Racing
DNF Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion
DNF Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
DNF Ben Jenkins
DNF Jeremy Russell bicycleattorney.com
DNF Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles
DNF Troy Sexton Therapeutic Associates Racing
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 13   Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Jackson bader fourney BYRDS
2 Chaz Hogenauer BYRDS
3 Jack Alessi BYRDS
4 Trent Bielaszka BYRDS
5 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
6 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
7 Sean A carline CX Pistols p/b Cyclocross.com
8 Steven Case
9 Paul Friehauf Murder of Crows
10 Cary Adams Rolf Prima
11 Jared White
12 Josiah Zukowski
13 Hugh Alessi
14 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
15 Timothy Scheumann
16 Jeff Johnston Boneyard Cycling
17 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
18 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
19 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood
20 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
21 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling
22 Jon Houk CYCLOCROSSRACING.COM
23 Duncan Russell
24 David Cushman
25 Jim Maddock
26 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
27 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
28 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com
29 Mike Selinger
30 Aaron Ufferman
31 Chuck Meyer Murder of Crows
32 Matthew Crampton
33 Will Niemann-ross
34 Patrick Reedy CX Pistols p/b Cyclocross.com
35 Kyle Thorton
36 Ben Verhoeven Ruckus Test Team
37 Joseph Spampinato
38 Christian Martin River City Bicycles
39 Ty Porter
40 Alejandro Galindo
41 Seth Erwin Hutch's-Slocum-Co-Motion
42 Jeremy Bowler Team 10 Barrel
43 Cassidy Bigsby Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
44 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
DNF Matthew Brock Team Lazy Tarantulas
DNF Daniel Penner
DNF Erik Borghoff Trusty Switchblade
DNF Trevor Lane Boneyard Cycling
DNF Gary Szalay
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Funke Deschutes Brewery
2 Thomas Mcdonagh
3 Greg Fleming Team Oregon presented by Laurelwood
4 Bradford White
5 Christopher Muhs Look Good Feel Good
6 Nathan Agalzoff
7 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team
8 Matthew Piekutowski
9 Jason Elstad Rolling Thunder p/b The Missing Lin
10 Eric Albright Look Good Feel Good
11 Nic Kytlica Team Planet X USA
12 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team
13 Matt Good
14 Michael A shearer Team 10 Barrel
15 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair
16 Matthew Shaffer
17 Brett Cassidy TheClymb.com
18 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
19 Adam Moore Look Good Feel Good
20 Jeremy Nichols
21 Matthew Vitrano BYRDS
22 Joseph Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
23 Corey Mcmanus
24 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
25 Micah Sardell
26 Dan Dellitt
27 Kristian Mickelson T-WREX
28 Brandon Jennings Grouptrail Cycling
29 Martin Joyce
30 Blaine Bartholomew
31 Sam Swan Athletes Lounge Cycling Team
32 Chris Bathke
33 Anders Pedersen
34 Kyle D'auria
35 Scott Miyako
36 Brad Davidson
37 Corey Fish
38 Matt Jamison
39 Thomas Pastor Deschutes Brewery
40 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
41 Michael Collins
42 Stephen Carter The Spokesmen
43 John Berrigan
44 Cooper Irwin Hapi-Go!
45 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team
46 Raul Bonifacio
47 Matthew Wilkins Guinness Cycling Team
48 Ryan Schanno
49 Cody Wells
50 Anthony San filippo
51 Alex Bigazzi Look Good Feel Good
52 Nick Besson
53 Chris Jenson
54 Matt Danielson
55 Josh Smith
56 Nathaniel Wells Hapi-Go!
57 Phillip M trost Team S+M
58 Robert Reichenbach
59 Jeff Copus
60 Martin Matsumura
61 Brian Hart sr. Hapi-Go!
62 Toby Schmidt Joe Bike Racing
63 Zach Lang Hapi-Go!
64 Ryan Kruit
65 Tommy Smith
66 David Rupar
67 Nate Wyeth Boneyard Cycling
68 Aaron Guffey
69 Phil Avery Team Beer
70 Jordan Braun
71 Mark Hansen
72 James Mitchell
73 Mike Schwoebel
74 Ian Gleason
75 Kyle Pratuch
76 Kevin Rayburn Team Planet X USA
77 Andrew Nelson
78 Andrew Kaylor Hapi-Go!
79 Travis Bullard
80 Nathanael Hart Hapi-Go!
DNF David Hymans Metropolis Cycle Repair
DNF Elijah Smith
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 9   Cat 5: 3   Cat ?: 65  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi
2 David Taylor StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
3 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
4 Tim Schauer
5 Joe Larson Deschutes Brewery
6 Jack Trumbull
7 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
8 Dave Rosen
9 Pete Conklin
10 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas
11 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
12 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
13 Jon Coney
14 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood
15 Peter Hettinga
16 Johnny Baldwin
17 Colby Nightingale Deschutes Brewery
18 Mike Reddig Camas Bike and Sport
19 Nick Hodson
20 Scott Pierce Sappo Hill Soapworks
21 Matt Wilkin Team S+M
22 Dave Wrast
23 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky
24 Justin S king
25 John Livingston Bend Velo/Cascade Couriers
26 Abe Covello Team Planet X USA
27 James Thompson
28 Geoff Rogers Gr端ndelbr端isers/Stewie Bicycles
29 David Kimball
30 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
31 Eugene Ezman
32 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
33 Jacob Roth
34 Matt Simonet
35 Jordan Slone Trusty Switchblade
36 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy
2 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
3 Jace Petersen Team Finger
4 Nicholas Leuenhagen BYRDS
5 Nathanael Hart Hapi-Go!
6 Walker Hendricks
7 Zane Globus-oharra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
8 Carson Griffith Bend Endurance Academy
9 Tanner Wescott
10 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
11 Owen L. rogers bicycleattorney.com
12 Luke Soto
13 Brady Pfeiffer Trusty Switchblade
14 Ryan Devries Filth and Fury
15 Jacob Olander Bend Endurance Academy
16 Michael Metz bicycleattorney.com
17 Tyler Williams
18 Alec Kimball
19 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo
20 Gavin Sunderland
21 Ethan Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
22 Andrew Ard
DNF Ian Baer
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Keelan Ontiveros West End Jr
3 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
5 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
6 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
7 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
8 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
9 Karl Ulrich
10 Jaben Gayheart Trusty Switchblade
11 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go!
12 Caleb Whiteley
13 Lucian Spampinato
14 Noah Steigerwald
15 Gabriel Boatright Filth and Fury
16 Alex Harmon
DNF Isamu Richmond
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components
4 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
5 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
6 Davis Melkonian
7 Erik Hammerquist
8 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
9 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
10 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
11 Nate Lelack Bend Endurance Academy
12 Jack Sullivan Pacific Power Blue Sky
13 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling
14 Scott Santaguida Bend Endurance Academy
15 Spencer Scott Bend Endurance Academy
16 Adam Valls Beaverton Bicycle Club
17 Cooper Irwin Hapi-Go!
18 Zach Lang Hapi-Go!
19 Calvin David-dubois
20 Elijah Shulman
21 Brennan Pool
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Wilson Bend Endurance Academy
2 Peter Puettmann
3 Tristan Bond
4 Eddi Kamber
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Allyson Selander BYRDS
3 Kloe Pfannmuller
4 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
5 Linnea Owen Capitol Velo
6 Roxanna Hart Hapi-Go!
7 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas
8 Lux Zarosinski
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
2 Jennelle Holmes WebCyclery.com
3 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade
4 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Katie Castle Portland Velo Racing Team
6 Samantha Trost Team S+M
7 Faith Hudgel
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky
2 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
3 Catherine Lehman Interurban
4 Kristina Owen Capitol Velo
5 Elizabeth Mcknight
6 Aubrey Ellerbruch
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com
2 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End B
3 Michael Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilit
4 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine
5 Jason Walker
6 John Weathers Sunset Cycles
7 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team
8 Martin Baker bicycleattorney.com
9 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing
10 Chad Swanson Team S+M
11 Rick Metz bicycleattorney.com
12 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End B
13 Matt Williams Thump Coffee
14 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com
15 Brian Foresta Civilian Velonauts
16 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com
17 Joshua Degraff
18 Jeff Otto Sunset Cycles
19 Scott Bradway Team S+M
20 Paolo Dabbeni Filth and Fury
21 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing
22 Joe Santos
23 David Sjogren Sunnyside Sports
24 Tre Hendricks
25 Roger Meier Cyclepath Racing
26 William Alcorn BikeFlights.com
27 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi
28 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team
29 Bob Jacobs bicycleattorney.com
30 David Krause Trusty Switchblade
31 David Pedersen Portland Bicycle Studio
32 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
33 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
34 Jesse Luckett Cyclepath Racing
35 Jason Benford The Spokesmen
36 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
37 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
38 Webster Wilson Velominati Racing
39 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing
40 Michael Risner
41 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
42 Robert Uetrecht
43 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
44 Eric Lanners Team S+M
45 Shannon Boroff bicycleattorney.com
46 Scott Willson Gentle Lovers
47 Andy Meeks bicycleattorney.com
48 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
49 Rodney Trepess Deschutes Brewery
50 Mathew Braun
51 Jason Musengo Portland Bicycle Studio
52 Montgomery Hill
53 Danny Weikel River City Bicycles
54 Jason Zadow Civilian Velonauts
55 Mike Szwaya bicycleattorney.com
56 Ed Reagan Portland Bicycle Studio
57 David Martin Deschutes Brewery
58 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
59 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
60 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club
61 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
62 Kevin Sundberg Showers Pass MTB/CX Team
63 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
64 Wade Miller Sunnyside Sports
65 John Droege Filth and Fury
66 Rick Boston Velominati Racing
67 Scott Mares Threshold Velo
68 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo
69 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
70 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
71 Cort Buchholz HCH-RPM Mortgage Cycling Team
72 Bret Berner River City Bicycles
73 Owen Murphy Murder of Crows
74 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
75 Todd Stewart Upper Echelon Fitness and Rehabilit
DNF Dave Reitz Team Cycle Sport
DNF Chris Moor Deschutes Brewery
DNF Wally Hockman WebCyclery.com
DNF Scott Ballard Upper Echelon Fitness and Rehabilit
DNF Matt Kline Sappo Hill Soapworks
DNF John Rollert WebCyclery.com
DNF Erik Bergstrom Therapeutic Associates of Bend/Pine
DNF Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Richard Horacek HiFi Sound Cycling Components
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 9   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 54  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Fuller
2 Owen Lin Tender Belly/Oskar Blues Cyclocross
3 Greg Stokes Hammer Velo
4 Jeffrey Struck
5 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair
6 Mark Deresta Hood River Velo
7 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
8 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team
9 Erik Denninghoff DNR Cycling
10 Ted Byram bicycleattorney.com
11 David Miller Team Lazy Tarantulas
12 Kenneth Pace Team S+M
13 Dusty Miller Half Penny Cycling Team
14 Mike Heenan
15 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
16 Andy Leritz Team S+M
17 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine
18 Jordan Norris Joe Bike Racing
19 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team
20 Donald Newlands Portland Velo Racing Team
21 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade
22 Brian Little BeerMongers Cycle Club
23 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing
24 Thom Kneeland
25 Spencer White Stumptown Cycling Club
26 Tristan Jones
27 David Hewett The Spokesmen
28 Steve Raubolt
29 Mark Widlund The Spokesmen
30 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club
31 Robert Umberhandt
32 Bill Richmond Grouptrail Cycling
33 Hagai Tavori Hammer Velo
34 Alexander Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion
35 Aaron Tarnow WebCyclery.com
36 Jerald Winfrey
37 Rich Rosko Hammer Velo
38 Daniel Esterling Green Submarine Records
39 Matt Radich Dr Will Bar
40 Gabriel Cabatic
41 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing
42 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
43 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components
44 Chris Roberts Hammer Velo
45 Khari Gates Civilian Velonauts
46 Steve Black
47 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
48 David Rasca
49 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
50 David Marchi
51 Doug Minarik bicycleattorney.com
52 Alexander Roddvik Hood River Velo
53 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
54 Matthew S martel Interurban
55 Matt Hooge
56 David Tsai Hutch's-Slocum-Co-Motion
57 Bob Reininger
58 Josh Gobershock Boneyard Cycling
59 Kerry Halligan
60 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
61 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team
62 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
63 Dan Shepherd Team Cycle Sport
64 Peter Rueegger Team Mudman
65 Todd Klapwyk
66 Jason Uland Metropolis Cycle Repair
67 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
68 Kevin Morgan Murder of Crows
69 Brice Gary Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
70 Rob Thompson Ironclad Cycling Team
71 Scott Churchill
72 Jeff Boehlke The Spokesmen
73 Tom Lenth
74 Greg Shaffer
75 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi
76 Brandon Gallagher Bend Memorial Clinic Total Care Rac
77 Casey Davidson bicycleattorney.com
78 Jeffrey Brock Nossa Familia Coffee Cycling
79 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
80 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
81 Matthew Gutowski
82 Andy Platt
83 Derek Halvorson Stumptown Cycling Club
84 Chris Nelson Green Submarine Records
85 Cesar Villanueva HCH-RPM Mortgage Cycling Team
86 Craig Broberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team
87 Drew Coleman Hammer Velo
88 Daniel Boatright Filth and Fury
89 Sean Cook Cyclepath Racing
90 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team
91 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
92 Keith Dilly
93 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
94 Jon Frommelt bicycleattorney.com
95 Greg Gohman
96 Adam Holt Boneyard Cycling
97 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood
98 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
99 Jack Trumbull Hood River Velo
100 Bryan Mcgreeny
101 Scott Mcknight crank
102 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
103 Kyle Mills Murder of Crows
104 Aaron Zarosinkski
105 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
106 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood
107 Sean Denney bicycleattorney.com
108 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
109 Drew Holmes WebCyclery.com
110 James Peale Gr端ndelbr端isers/Stewie Bicycles
111 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling
112 Dave Metz
113 Matthew Case Steve Young has a Posse p/b Trusty
114 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
115 Josh Platis
DNF David Dezellem Ironclad Cycling Team
DNF Andy Kunkler Hood River Velo
DNF Todd Sexton Guinness Cycling Team
DNF Tony Curtis The Spokesmen
DNF Steven Ohlhaber
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 8   Cat 4: 9   Cat 5: 4   Cat ?: 94  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Samuels
2 Craig Aaker
3 Peter Koonce Grouptrail Cycling
4 Yuji Sumimoto
5 Scott Trautman Camas Bike and Sport
6 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team
7 Dale Nelson
8 Curtis Brawner
9 Darin Swan Trusty Switchblade
10 Jay Battleson
11 Jeff Chochon
12 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
13 Matt Thiefelder The Spokesmen
14 Nathaniel Wells Hapi-Go!
15 Mike Sobolewski Hapi-Go!
16 Terry Hamness Camas Bike and Sport
17 Justin Johnson The Hub Cyclery
18 Doug Brecht crank
19 Luke Robbins
20 Raymond Egan The Spokesmen
21 Chris Page
22 Eric Evans
23 Troy Nelson
24 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
25 Eric Wilson Showers Pass MTB/CX Team
26 Chris Burke Stumptown Cycling Club
27 Steve Kresl
28 Chris Foertsch
29 Britton Gentry Cyclepath Racing
30 George Mcconnell
31 Timothy Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
32 Steven Soto
33 Tom Spofford
34 Matthew Jetton
35 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
36 Joe Pinzone Threshold Velo
37 Hamish Rickett
38 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
39 Greg Eyerly
40 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood
41 Chris Foertsch
42 Eric Pool
43 Marc Angelo TheClymb.com
44 Steve Van bergen
45 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team
46 Jason Hughes
47 Ronald Jones
48 Chad Fischer
49 Lars Pedersen
50 Alex Dombroski TheClymb.com
51 Dean Bailey Beaverton Bicycle Club
52 Charles Barrett
53 Kevin Dickson
54 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing
55 Jason Bietz
56 Tim Sinatra
57 Tom Nilan Showers Pass MTB/CX Team
58 Jeffrey H. garrett Team Lazy Tarantulas
59 Dwayne King bicycleattorney.com
60 Steve Arnold
61 Jeff Dill Team Mudman
62 David Rudgel
63 Jeff Omundson
64 Anthony Smith
65 Jason Jones Team Planet X USA
66 Edward Rogers
67 Marlow Macht Upper Echelon Fitness and Rehabilit
68 James Daugherty Rolling Thunder p/b The Missing Lin
69 James Owen Capitol Velo
70 Mark Mcmurtry Velominati Racing
71 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team
72 Jonathan Modie Team S+M
73 Matthew Hargrove
74 Ethan Fuld
75 Dave Torrance
76 Matt Haughey
77 Matt Mcdonagh
78 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi
79 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
80 Burk Webb Portland Velo Racing Team
81 Tony Pitone
82 Nick Hodson
83 Jason Ramsdell
84 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Lin
85 Blaine Zumwalt
86 Jeffrey Liebert
87 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
88 Doug Malnati
89 Tim Schallberger Sunnyside Sports
90 Alex Dupey
91 Bjoern Brunner
92 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
93 Phillip M trost Team S+M
94 Geir Eide
95 Russell Lathrop
96 Andy Casebeer Team S+M
97 Kyle Mountain
98 Adam Clement
99 Eric Sorenson
100 Drexell Barnes
101 Joe Lagerstrom
102 Patrick Meigs
103 Paul Devries Filth and Fury
104 Cliff Mccann
105 Tom Kay The Spokesmen
106 James Williams Deschutes Brewery
107 Sean Whitacre
108 Craig Diehl
109 Andrew Kaylor Hapi-Go!
110 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilit
111 Michael Ard
DNF Chris Zanger Boneyard Cycling
DNF Matthew Dial Deschutes Brewery
DNF Justin Watkins
DNF Ben Hein
DNF Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club
DNF Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 7   Cat 5: 4   Cat ?: 101  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Otto Sunset Cycles
2 Robert Meighan
3 John Wilson Pacific Power Blue Sky
4 William Goritski Rebound/Tireless Velo
5 David Tricamo
6 Charles Stearns
7 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End B
8 Alan Ott
9 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
10 Johnny Vergis Cyclepath Racing
11 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilit
12 Dennis Starkey Camas Bike and Sport
13 Paul Lennon Owens Healthcare
14 Mark Bradley
15 Steven Thorne BikeFlights.com
16 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
17 Daniel Melkonian
18 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
19 Greg Talbert
20 Michael Metz
21 John Napier Camas Bike and Sport
22 Nathan Sheafor
23 Mike Mercer Grouptrail Cycling
24 Steve Mccallion
25 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com
26 Steve Petersen Team Finger
27 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilit
28 Tim Ellerbruch
29 Don Wright Boneyard Cycling
30 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club
31 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
32 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilit
33 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion
34 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
35 Dave Burnard
36 David Dorocke Deschutes Brewery
37 Erik Goodfriend Showers Pass MTB/CX Team
38 Dave Luoma Oregon Bike Shop Racing Team
39 Peter Spir Team S+M
40 Brian Smith WebCyclery.com
41 Kent Reynolds Murder of Crows
42 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo
43 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
44 Randy Scott
45 Jeffrey Volk DNR Cycling
46 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
47 Dan Davis WebCyclery.com
48 Michael Moriarty
49 Mark Miller Team Dirt
50 Tim Rathbun
51 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
52 John Obrien Evolution Racing Team/River City Bi
53 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
54 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
55 David Showalter
56 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team
57 Paul Mautner Veloforma
58 Vern Krist
59 Charles Linke The Spokesmen
60 Peter Nielsen Sunset Cycles
61 Doug Brecht crank
62 Mike Reightley WebCyclery.com
63 John Nicholas DNR Cycling
64 Alan Reaume
65 David Gratke Showers Pass MTB/CX Team
66 Mark Castle Portland Velo Racing Team
67 Chuck Kraeuter
68 Robert Smith-gillespie Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
69 Thomas J meier
70 Scott Mccoy
71 Dale Webster Bike Newport-Bier One
72 Evelyn West Team S+M
73 Colonel Reynolds Boneyard Cycling
74 Victor Delgado
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 50  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Klingler WebCyclery.com
2 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 Steve Lacey Team S+M
4 Rick Gregory
5 Mark Schwyhart
6 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
7 Craig Mavis Deschutes Brewery
8 Robert Fox Half Penny Cycling Team
9 Steve Rearden
10 Steven Miller
11 Terry Atwood Portland Velo Racing Team
12 Russell Speirn Portland Velo Racing Team
13 Philip Litchfield Half Penny Cycling Team
14 Bob Daugherty Cyclepath Racing
15 Amory Cheney Boneyard Cycling
16 Paul Montgomery
17 Tim Hanrahan
18 Tad Hodgert Deschutes Brewery
19 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team
20 Larry Stryker The Spokesmen
21 Russ Patterson Portland Velo Racing Team
22 Ron Strasser Team S+M
23 John Degenhardt
24 Edward Lanton
25 Einar Traa Portland Velo Racing Team
26 Frank Fleetham Boneyard Cycling
DNF Russ Brownyer
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 18