Log In
Blind Date at the Dairy #4 • Oct 1 2014
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
0
0
0
0
0
Partly Cloudy, 62 degrees, wind 1 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
2 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas
3 Sam Swan Athletes Lounge Cycling Team
4 Andrew Rasmussen
5 Cory Fish
6 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team
7 Lane Ross
8 Ian Boggs
9 Tanner Schulz
10 Jeff Copus
11 Zach Lang Hapi-Go!
12 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
13 Eric Anderson
14 Carl Steinke
15 Russell Walker
16 Phil Cardwell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
17 Anthony Smith
18 Beau Burggraff
19 Chris Page
20 Tom Rodrigues
21 Johannes Hankins
22 Tom Valencia
23 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky
24 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Lin
25 Randall Roberts
26 Miguel Reyes Grouptrail Cycling
27 Steven Rose
28 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
29 Nathan Skidmore
30 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team
31 Bill Carrigan Athletes Lounge Cycling Team
32 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team
33 Matthew Jaszkowink
34 Bob Crow Athletes Lounge Cycling Team
35 Craig Mitchelldyer
36 Morgan Spriggs
37 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood
38 Tim Mitchelldyer
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristen Dahlquist
2 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team
3 Rebecca Hamilton
4 Carolyn Sykes
5 Becca Smith-morgan
6 Cindy Werhane
7 Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team
8 Catherine Gould
9 Anne Ligsett
Finishers: Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
3 Parker Green Beaverton Bicycle Club
4 Rohan Wagh
5 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas
6 Ian Baer
7 Noah Steigerwald
8 Jake Cardwell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components
2 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
3 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 Isamu Richmond
5 Ben Van raalte West End Jr
6 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
7 Zach Lang Hapi-Go!
8 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling
9 Elijah Shullman
10 Trystan Braaten
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
3 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
4 Roxanna Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Catherine Lehman Interurban
2 Elizabeth Mcknight
3 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End B
2 John Weathers Sunset Cycles
3 Jeff Otto Sunset Cycles
4 Todd Stewart Upper Echelon Fitness and Rehabilit
5 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team
6 Joe Martin HiFi Sound Cycling Components
7 Adam Ward Rolf Prima
8 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
9 Danny Weikel River City Bicycles
10 Jason Musengo Portland Bicycle Studio
11 Matt Edler Portland Bicycle Studio
12 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing
13 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas
14 Quinn Jackson DNR Cycling
15 Andy Meeks bicycleattorney.com
16 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
17 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
18 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing
19 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
20 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
21 Scott Willson Gentle Lovers
22 Martin Baker bicycleattorney.com
23 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
24 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
25 Bjorn Clouten HCH-RPM Mortgage Cycling Team
26 Kevin Sundberg Showers Pass MTB/CX Team
27 Nicholas Leritz Team S+M
28 Montgomer Hill
29 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 3: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Filer HCH-RPM Mortgage Cycling Team
2 Webster Wilson Velominati Racing
3 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team
4 Rick Boston Velominati Racing
5 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components
6 Matt Hooge
7 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing
8 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club
9 Spencer White Stumptown Cycling Club
10 Erik Denninghoff DNR Cycling
11 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair
12 Todd Klapwyk
13 Peter Rueegger Team Mudman
14 Tom Palke Team Mudman
15 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
16 Tim Plumb Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
17 ? ?
18 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood
19 Andy Platt HCH-RPM Mortgage Cycling Team
20 Michael Tabtabai
21 Jon Coney
22 Drew Coleman Hammer Velo
23 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
24 David Anderson Boneyard Cycling
25 Justin Huggins
26 Paul Greenwalt Sunset Cycles
27 Danny Knudsen bicycleattorney.com
28 Eric Aldinger Team S+M
29 Ron Strasser Team S+M
30 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
31 Ryan Barnes TheClymb.com
DNF Carlton Smith
DNF Scott Mcknight crank
DNF Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF David Miller Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hagai Tavori Hammer Velo
2 James Chung
3 Dave Burnard
4 Christopher Ryan Ruckus Test Team
5 Brian Little BeerMongers Cycle Club
6 Joe Hamilton
7 Aaron Rogosin
8 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team
9 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
10 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
11 Jeff Chochon
12 Josh Platis
13 Rolland Hayden
14 Phil Saso Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
15 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
16 Ryan Morgan Trusty Switchblade
17 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
18 Brandon Bohling
19 Jason Beitz
20 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing
21 Tim Ellerbruch
22 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
23 Justin Watkins
24 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
25 Max Frixione
26 Paul Barlow
27 Steve Lacey Team S+M
28 Alex Dombroski TheClymb.com
29 Steve Kresl
30 Carl Davison
31 Ben Salzberg Team Slow
32 Marc Angelo TheClymb.com
33 Nick Gilbert
34 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing
35 Joel Sherman
36 Joe Gomez Team Mudman
37 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood
38 Kyle Gunsul
39 Neil Brashnyk
40 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
41 Scott Maxwell
42 Criag Aaker
43 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
44 Nick Hodson
45 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
46 Michael Ard
47 Tom Bird
48 Steve Getsiv bicycleattorney.com
49 Alan Reaume
50 John Martin Team Lazy Tarantulas
51 Chris Jones
52 Troy Nelson
53 Andy Casebeer Team S+M
54 Jeremy Hudson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
55 Michael Hopkins Team Planet X USA
56 Damon Dimick
57 Pascal Chureau
58 Doug Malnati
59 Jeffrey H. garrett Team Lazy Tarantulas
60 David Smith
61 Jeffrey Hoppert
62 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
63 Brian Kash
64 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team
65 Mike Ruff Therapeutic Associates Racing
66 Jochen Hoppert
67 Chuck Kraeuter
68 Tinothy Damm
69 Jake Hamnes Camas Bike and Sport
70 Jared Mcclintock
71 Geir Eide
72 Scott Berggren
73 Brad Ross
74 Ethan Fuld
75 Andrew Nemecek Therapeutic Associates Racing
76 Patrick Meigs
77 Greg Eyerly
78 James Webb Beaverton Bicycle Club
79 Andrew Kaylor Hapi-Go!
80 Joseph M. horton
81 David Keeney Team S+M
82 Gary Holm
83 Einar Traa Portland Velo Racing Team
84 Brad Houle
85 Chris Page
DNF Raymond Egan The Spokesmen
DNF John Nicholas DNR Cycling
DNF Nate Mckeown DNR Cycling
DNF Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill
DNF David Anderson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 11   Cat 5: 1   Cat ?: 74  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team
2 Jeremy Russell bicycleattorney.com
3 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
4 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
5 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
6 Joel Madrone Breadwinner Cycles
7 Nathan Coffey HCH-RPM Mortgage Cycling Team
8 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
9 Colin Rowan Look Good Feel Good
10 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio
11 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas
12 Joshua Degraff
13 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing
14 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
15 Andrej Miske Dr Will Bar
16 Cullen Guinn Trusty Switchblade
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team
2 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
3 Josiah Zukowski
4 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
5 Matt Edwards Black Lodge Cycling
6 Stephen Laurent
7 Mike Selinger
8 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio
9 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
10 Rob Thompson Ironclad Cycling Team
11 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
12 Kimberly Mccormack
13 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
14 Matthew Case Steve Young has a Posse p/b Trusty
15 Sean Cook Cyclepath Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Elstad Rolling Thunder p/b The Missing Lin
2 Matthew Brock Team Lazy Tarantulas
3 Nathan Agalzoff
4 Scott A rider Grouptrail Cycling
5 Travis White
6 Justin Philips Upper Echelon Fitness and Rehabilit
7 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
8 Brett Cassidy TheClymb.com
9 Hart Nathaneal Hapi-Go!
10 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
11 Eric Speakman Team Lost Highway
12 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
13 Brandon Day Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
14 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club
15 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair
16 David George
17 Andrew Nelson
18 Joyce Martin
19 Scott Miyako
20 Joseph French Team Lost Highway
21 Ron Lewis Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
22 Kyle Kruger
23 Tommaso Gomez
24 Stephen Carter The Spokesmen
25 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
26 John Berrigan
27 Ben Baltazar
28 Toby Schmidt Joe Bike Racing
29 Dan Norman
30 Bryan Foster
31 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
32 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair
33 Mark Hansen
34 Ian Gleason
35 James Mitchell
36 Evan Gaspar
37 Duncan Ellinwood crank
38 Templeton Matt
DNF Stephen Carter The Spokesmen
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Snyder bicycleattorney.com
2 David Boerner Ruckus Test Team
3 Brian Kesselman Ruckus Test Team
4 Brian Hart jr. Hapi-Go!
5 Ryan Barrett
6 Tony Kic Gentle Lovers
7 Pete Rubijono
8 Andrew Yeoman Ruckus Test Team
9 Brian Lynch Dr Will Bar
10 John Gulick Green Submarine Records
11 Daniel Gonzalez Ruckus Test Team
12 Ian Eglitis
13 Zach Horn TheClymb.com
14 Nolan Restivo TheClymb.com
15 Shawn Small Ruckus Test Team
16 Jerald Winfrey
17 Christian Reed Green Submarine Records
18 Scott Jerger
19 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
20 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
21 John Ayres
22 Ryan Linville
23 Tyson Hart Civilian Velonauts
24 Greg Eyerly
25 Chauncey Curl Cyclepath Racing
26 Norrene Godfrey
DNF Erik Hofland Therapeutic Associates Racing
DNF Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Wiens
2 Chris Page
3 David Miller
4 Nick Hodson
5 Steve Danielson
6 Andrew Yeoman
7 Geoff Rice
8 Devin Bailly
9 Chris Blem
10 John Martin
11 Jeffrey H. garrett
12 Amy Rice
13 Mielle Blomberg
14 Brad Ross
15 Einar Traa
16 Sherry Schwenderlauf
17 Gary Holm
18 Andrew Kaylor
19 Sussanah Hart sr
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Browning Cyclepath Racing
2 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
3 Kristen Minarik bicycleattorney.com
4 Mielle Blomberg Team S+M
5 Erica Lurie
6 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
7 Suzanne Marcoe Portland Bicycle Studio
8 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oaks
9 Juliette Oldfield
10 Julie Deal BeerMongers Cycle Club
11 Emily Rimas
12 Remy Maguire Team S+M
13 Hannah Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annalisa Fish
2 Julie Baird Team 10 Barrel
3 Christy Deobald Portland Bicycle Studio
4 Angharad Porteous bicycleattorney.com
5 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team
6 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
7 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team
8 Amy Shepard Portland Bicycle Studio
9 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team
10 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
11 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team
12 Emily Fisken
13 Sarah Layton Team S+M
14 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
15 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair
16 Susannah Nelson Ironclad Cycling Team
17 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team
18 Christine Mackenzie
19 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team
20 Mari Little BeerMongers Cycle Club
21 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club
22 Erica Loder
23 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Ayres
2 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team
3 Jennifer Phillips Athletes Lounge Cycling Team
4 Holland Larue
5 Anabel Capalbo Pentangeli
6 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
7 Lara Stone
8 Melissa Chureau
9 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary
10 Rose-ann Hamness
11 Stacey Ruff Therapeutic Associates Racing
DNF Halley Shultz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
Finishers: Cat ?: 12