Log In
Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks #5 • Sep 30 2014
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.6
4
5.4
3
2.8
Partly Cloudy, 62 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.6
Beers
4
Moisture
5.4
Accel
3
Tech
2.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Elstad Rolling Thunder p/b The Missing Lin
2 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
3 Tyler Holmes Team Planet X USA
4 Matt Good
5 Zach Lang Hapi-Go!
6 Phillip M trost Team S+M
7 James Green
8 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team
9 Jeff Copus
10 Rick Tanous CX Pistols p/b Cyclocross.com
11 David Showalter
12 Eric Hagen
13 Justin Tunis
14 Russell Walker
15 Danny Pettit
16 Richard Sayre
17 Max Holfert
18 Justin Yuen Grouptrail Cycling
19 Sunny Fisher
20 Alastair Cox
21 Bruce Avery
22 Sam Stadler
23 Miguel Reyes Grouptrail Cycling
24 Ed Waters
25 Craig Mitchelldyer
26 Reyaz Rohani
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristen Dahlquist
2 Erin Corcoran Trusty Switchblade
3 Tonya Durkin
4 Amy Seymour Trusty Switchblade
5 Lauren Gill
6 Megan Snelling
7 Sara Stille
8 Catherine Gould
9 Allison Duncan
Finishers: Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
2 Zach Lang Hapi-Go!
3 Nathanael Hart Hapi-Go!
4 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
5 Jaben Gayheart
6 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
7 Parker Green Beaverton Bicycle Club
8 Owen L. rogers bicycleattorney.com
9 Carter Hagedorn Grouptrail Cycling
10 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling
11 Roxanna Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Foresta Civilian Velonauts
2 Mathew Braun
3 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio
4 William Alcorn BikeFlights.com
5 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
6 Neil Green Therapeutic Associates Racing
7 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
8 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
9 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bi
10 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA
11 Steven Thorne BikeFlights.com
12 Bjorn Clouten HCH-RPM Mortgage Cycling Team
13 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
14 Bret Berner River City Bicycles
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Newlands Portland Velo Racing Team
2 Jason Uland Metropolis Cycle Repair
3 Dan Werle
4 Rick Boston Velominati Racing
5 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood
6 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion
7 Khari Gates Civilian Velonauts
8 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
9 Mike Murphy
10 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
11 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
12 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood
13 David Anderson Boneyard Cycling
14 Mike Mercer Grouptrail Cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Morgan Trusty Switchblade
2 Ted Gresh
3 Josh Platis
4 Steven Ohlhaber
5 Scott Trautman Camas Bike and Sport
6 Mark Stoller
7 Erik Goodfriend Showers Pass MTB/CX Team
8 Jeremy Zane
9 Kip Mikler
10 Brian Carrico The Spokesmen
11 Greg Eyerly
12 Jeff Dill Team Mudman
13 Michael Clark
14 Paul Barlow
15 Michael Horwitz
16 Mike Lurie
17 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team
18 Charles Barrett
19 Andrew Davidhazy
20 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
21 John Porter
22 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
23 Jason Jones Team Planet X USA
24 James Webb Beaverton Bicycle Club
25 Scot Jarchow Threshold Velo
26 Michael Squire
27 David Smith
28 Lester Luallin
DNF Dean Bailey Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
2 Steven Beardsley Gentle Lovers
3 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles
4 Brian Hart jr. Hapi-Go!
5 Sean Corey Breadwinner Cycles
6 Colã© Lalomia Team Wooly Mammoth
7 Jeremy Dunn
8 Ira Ryan Breadwinner Cycles
9 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
10 Colin Rowan Look Good Feel Good
11 Marek Litinsky Trusty Switchblade
12 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
13 Jeff Ballantine Cyclepath Racing
14 Nathan Gibson Trusty Switchblade
15 Stephen Glass
16 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
17 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
DNF Jonathan Maus Grouptrail Cycling
DNF Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
DNF Antonio Castaneda jr Soraz Racing p/b CAPA
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
2 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
3 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood
4 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing
5 David Cushman
6 Erik Borghoff Trusty Switchblade
7 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood
8 Sean A carline CX Pistols p/b Cyclocross.com
9 Ben Chinburg CX Pistols p/b Cyclocross.com
10 Michael Kaunitz Sunset Cycles
11 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA
12 Kyle Mccall HCH-RPM Mortgage Cycling Team
13 Daniel Penner
14 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
15 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com
16 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood
17 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club
18 Eddie Wang River City Bicycles
DNF Sean Cook Cyclepath Racing
DNF Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles
DNF Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Steinle CX Pistols p/b Cyclocross.com
2 Jared White
3 Derek Ehlers CX Pistols p/b Cyclocross.com
4 Cameron Duff Metropolis Cycle Repair
5 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
6 Robb Sutton
7 Brett Cassidy TheClymb.com
8 Matt Jamison
9 Ross Sherbak
10 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling
11 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team
12 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
13 David Hymans Metropolis Cycle Repair
14 Norm Swygert
15 Lucas Barash-david
16 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
17 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club
18 Nathanael Hart Hapi-Go!
19 Brian Hart sr. Hapi-Go!
20 Luis Vargas
21 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky
22 Brad Davidson
23 Brandon Whalen
24 Jeremiah Hartley
DNF Joseph Hagedorn
DNF Matt Jamison
DNF Sam Caviglione
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Rubijono
2 Austin Crenshaw
3 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club
4 Brian Gerow Breadwinner Cycles
5 Tyler Goforth
6 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com
7 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team
8 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
9 Dylan Vanweelden
10 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club
11 John Ayres
12 Peter Rueegger Team Mudman
13 Nolan Restivo TheClymb.com
14 Gabriel Cabatic
15 Steve Black
16 Kevin Phomma Trusty Switchblade
17 Greg Eyerly
18 Randy Scott
19 Mark Mcmurtry Velominati Racing
20 Suzy Renn Team Slow
21 Norrene Godfrey
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go!
2 Jenn Levo Ironclad Cycling Team
3 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilit
4 Jessica Gill
5 Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
6 Courtney Gould Highfive Cycling
DNF Brigette Brown River City Bicycles
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team
2 Hazel Gross Trusty Switchblade
3 Krissy Brunsman Green Submarine Records
4 Jan Moss Highfive Cycling
5 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oaks
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aunika Miranda Trusty Switchblade
2 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club
3 Stacy Westbrook Highfive Cycling
4 Kate Ayres
5 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club
6 Allison Quick
7 Holland Larue
8 Candida Hart Hapi-Go!
9 Erica Menze Upper Echelon Fitness and Rehabilit
10 Leanne Marinace Upper Echelon Fitness and Rehabilit
11 Julie Ann smith Sweetpea Ladies Auxiliary
12 Lauren Dunbar
13 Anna Ryan Green Submarine Records
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 12