Log In
Trek Cyclocross Collective Cup Day 1 • Sep 20 2014
Series: UCI
5.3
2.4
4.2
5.1
4.2
Partly Cloudy, 73 degrees, wind 14 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.3
Beers
2.4
Moisture
4.2
Accel
5.1
Tech
4.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Powers Rapha-Focus
2 Tim Johnson Cannondale Cyclocrossworld
3 Shawn Milne Boulder Cycle Sport/Yogaglo
4 Allen Krughoff Noosa Professional Cyclocross
5 Ben Berden dope Raleigh/Clement
6 Jamey Driscoll Donnelly Sports
7 Jeremy Durrin Uci Ct/Wpt: Team Optum P/B Kell
8 Tristan Schouten
9 Isaac Neff
10 Zach Mcdonald Kccx Elite Cyclocross Team P/B
11 Jacob Lasley Team Soundpony
12 Hugo Robinson Neon Velo Cycling Team
13 Craig Etheridge Raleigh/Clement
14 Corey Stelljes
15 Brian Matter
16 Andrew Dillman Cyclocross Network Racing
17 Jeff Kluck
18 Jerry Dufour
19 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
20 David Lombardo Hincapie
21 Jason Siegle Sdg Bellwether Pb Krema Peanut
22 Nicholas Lemke Hifi/Thefeed/Crafthairstudio
23 Travis Braun Magnus
24 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team
25 Josh Bauer
26 Micah Moran
27 Mike Phillips Heritage Race Club
28 David Reyes
29 Michael Dutczak
30 Sean Dunlea
31 Maxwell Ackermann
32 Mark Norton Ks Energy Services / Team Wisco
33 Jay Strothman
34 Ian Haupt
35 Douglas Ansel
36 Matthew Kelley
37 Bryan Fosler Ks Energy Services / Team Wisco
38 Craig Wohlschlaeger Giant Southwest Racing
39 Samuel Bramel
40 Andrew Giniat
41 Jesse Rients
42 Matthew Allen
43 Josey Weik Beste Alde Orue Eskola
44 Kip Spaude
45 J p Brocket Ethos Racing
DNF Alexander Martin Revolution Cycles
DNF Skyler Mackey Team Soundpony
DNF Joseph Maloney Ks Energy Services / Team Wisco
Finishers: Cat 1: 34   Cat 2: 10   Cat 3: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Warner Verdigris-Village CX Team
2 Garrett Zueger West Michigan Coast Riders
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Zueger West Michigan Coast Riders
2 Jacob Thom The Pony Shop
DNF Peter Bock ISCorp Cycling/NCSF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Vail Minnesota Junior Cycling, Inc.
2 Tyler Reynolds Jimmy John's Racing Team
3 Mitchell Dutczak The Pony Shop
4 Jack Spende Tread Head Cycling
5 Ian Tweedie ISCorp Cycling/NCSF
6 Joey Mittelberg Team Mack Racing Assoc. LTD
7 Lincoln Scheer xXx Racing
8 Avery Hotchkiss Magnus
9 Nathaniel Osborne Team Extreme
10 Chris Karlovich
11 Cooper Clark
12 Kieran Long Palouse Bicycle Racing
13 Emmett Bock
14 Will Spende
15 Oliver Ng Magnus
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Shriver
2 Andrew Messer Team Upland Brewing - Soma Coffee
3 Kevin Hulick
4 Eric Anderson
5 Mark Legg compton
6 Craig Faulkner County Cycles Masters CX p/b Trek
7 Jesse Rients
8 Mark Savery Trek Cyclocross Collective
9 Tom Burke Cyclocross Network Racing
10 Matt Tillinghast
11 Scott Mclaughlin SRAM Factory
12 Christopher Fisher County Cycles Masters CX p/b Trek
13 David Sheek
14 Ryan Jacobsen Atlas Cycling
15 James Cochran Atlas Cycling
16 William Hausdoerffer KS Energy Services / Team Wisconsin
17 Jerry Long Vertical Earth
18 Paul Krumrich Donkey Label
19 Jason Bleedorn 5Nines/Motorless Motion
20 Brady Frederick Team Velocause
21 Adam Staufenberg Revolution Cycle/Twin Six
22 Noah Marcus Greenstreet Velo Club
23 Steven Robinson Zealous Racing
24 Mark Harms 5Nines/Motorless Motion
25 Lee Unwin
26 Jay Maas Trek Midwest Team
27 Brian Barnes
28 Justin Bowes Scarlet Fire Racing
29 Matthew Prior
30 James Buddenbaum
31 Bryan Mackey Bike Lab
32 Jason Kozicki Colavita Racing, Inc.
33 Brian Schwaller Team Velocause
34 Adam Rambow Peace Coffee Racing
35 Ronald Knutowski Twin Six
36 Jesse Perreault Magnus
37 Nathan Jacques Top Natchez Racing
38 Andy Hoenisch Twin Six
39 Clayton Griessmeyer MadCity Racing
40 Travis Frey
41 Jermen Andersen River Valley Cycling Club- RVCC
42 David Studner Trek Midwest Team
43 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
44 Russell Georgeson
45 Brad Dash ABD Cycling Club
46 Christopher Schmidt WCJ Racing
47 Jeffrey Frost
48 Scott Hoyer
49 Christopher Morris Great Dane Velo Club
50 Michael Gregor Roscoe Village Bike Racing
51 Nathan Hicks BIKEIOWA.com Cycling Team
52 Brian Kozicki Top Natchez Racing
53 Reed Cornia
54 Shawn Laplante Michael's Cycles Team
55 Pj Cavoto jr Spidermonkey Cycling
56 Tim Skinner
57 Nathan Phelps Big Ring Flyers
58 Forrest Smith Trek Midwest Team
59 Don Iwen Colectivo Coffee
60 Zachary Redding
61 Christopher Cischke Twin Six
DNF William Barnes xXx Racing
DNF Ken Krebs Verdigris-Village CX Team
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 16   Cat 3: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Thompson
2 Jeremy Ostrowski PSIMET Racing
3 Tige Prickett CZ Velo
4 Anderson Bortoletto LAPT CC
5 Jason Rudroff BELGIANWERKX
6 Chris Brown
7 Jeremy Mckinley
8 Mike Lebeau
9 Adam Spears Mirage
10 Chad Brown UCI PT: Trek Factory Racing
11 Brian Wick KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Kevin Brandt Flat City Cycling Club Inc.
13 Blake Schraft
14 Rick Walls Milwaukee Bicycle Company Racing
15 Robert Lewis
16 Cj Slama
17 Casey Kohner
18 Steven Kattman
19 Christopher Mcardle Colectivo Coffee
20 Eliot R rosado xXx Racing
21 Craig Billings
22 Brian Thornburg Alberto's Sport
23 Eric O'Brien Midwest Cycling Community NE
24 Matthew Berland
25 William Bayley Milwaukee Bicycle Company Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 17   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 D Scott daubert Trek Midwest Team
2 James Cochran Atlas Cycling
3 Jeff Weinert Cyclocross Network Racing
4 Michael Naughton
5 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
6 William Hausdoerffer KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Christopher Smith Power Fix CX
8 Danny Warner Verdigris-Village CX Team
9 Jw Miller Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
10 Jeff Curtes
11 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
12 Jason Snider Shamrocks Racing
13 Mike Scalise Verdigris-Village CX Team
14 Chris Adolf SCCA/Starbucks Cycling
15 Scott Robertson Donkey Label
16 Bob Bergman
17 Michael Mayer Trek Midwest Team
18 Christando Lombardo WCJ Racing
19 Michael Hills Wheelfast Cycling Team
20 Ken Krebs Verdigris-Village CX Team
21 Gregory Goblirsch Mt. Borah Epic Team
22 Tom Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
23 John paul Mccarthy SRAM Factory
24 Jeffrey Frost
25 Dave Dineen KS Energy Services / Team Wisconsin
26 Todd Schmidt
27 Steel Bokhof The Pony Shop
28 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
29 Bryan Waldman ACF-Trek Store of Okemos
30 Jay Skrede
31 Eric Knuth Trek Midwest Team
32 John Stonebarger New Pioneer Food Co-op
33 Jon Suyko BELGIANWERKX
34 Martin Bell Colavita Racing
35 Christopher Stclair Milwaukee Bicycle Company Racing
36 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
37 William Dick Top Natchez Racing
38 Rob Capps
39 Scott Robinson Zealous Racing
40 Michael Kerr The Pony Shop
41 Steve Reynolds Jimmy John's Racing Team
42 Michael Pederson Hub Bicycle Company
43 Bob Callaway
44 Greg Spende Tread Head Cycling
45 Barry Schmitt GPCX on the DL
46 Corey Green Team Hungry
47 Brian Petted Team Extreme
48 Tim Skinner
49 Matt Howley EMC2 / Elmhurst Masters
50 Jon Antonneau
51 John Lichtenberg Diablo Cycling
52 Barry Zellmer Team Velocause
53 Dean Gore Hollander RDC
54 Paul Jensen Zealous Racing
55 Mark Beatty Twisted Spokes Racing Team
DNF Tedd Jacobson KS Energy Services / Team Wisconsin
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 16   Cat 3: 32   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Cleveland Team Bicycle Heaven
2 Jeffrey Schifano
3 Allen Brunner
4 Chris Kravas EMC2 / Elmhurst Masters
5 Troy Sable
6 Joe Vadeboncoeur
7 Jeffrey Gantz Big Ring Flyers
8 Barney Sheafor Trek Midwest Team
9 Carl Matson
10 Scott Whittingham
11 Richard Schroeder
12 Robert Piper
13 Christopher Quinn Magnus
14 Jerry Dryer
15 Juan Victoria xXx Racing
16 William Lamay
17 Christopher Osborne Team Extreme
18 John Grosz
19 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
20 David Woida
21 Oliver Clements Colavita Racing
22 Kevin Apodaca
23 David Sachs
24 Otley Freymiller
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 18   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Price Trek Cyclocross Collective
2 Michael Meteyer Trek Midwest Team
3 Charles Townsend NorthStar Mentors
4 Glen Jones Trek Midwest Team
5 William Kuster
6 David Mccollum
7 Scott Ross
8 Richard Huddleston Michelob Ultra - Big Shark Racing T
9 Robert Garner V.C. Bikesport
10 Robert Ogren Power Fix CX
11 Don Carr ISCorp Cycling/NCSF
12 Landon Beachy Twisted Spokes Racing Team
13 David Mcclenahan PYOC
14 Matt Howley EMC2 / Elmhurst Masters
15 Michael Mcconaughy
16 Michael Cisek
17 Joseph King Angry Monkeys Racing
18 Tom Palmer Brazen Dropouts Cycling Team
19 Albert Weigel Verdigris-Village CX Team
20 John Reimbold Heckawee
21 Barney Sheafor Trek Midwest Team
22 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
23 James Merrifield Trek Midwest Team
24 Julian Coupland Village-Verdigris Cycling
25 Stewart Seaholm Cyclocrossracing.com
DNF Timm Jacobson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 19   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gavin Haley
2 Eric Fossell Blue Sky Velo
3 Seth Eckert Trek Midwest Team
4 Andrew Schmidt Hincapie Development
5 Kyle Warras UW-Whitewater Cycling
6 Shawn Davison
7 Paul Webb Midwest Cycling Community NE
8 Caleb Swartz KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Lucas Marshall Trek Bicycle Store of STL
10 Travis Gruchow Magnus
11 David Neis Team Dayton-Relevant Works Cycling
12 Al Krueger KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
14 Maxx Hall Verdigris-Village CX Team
15 David Blodgett Magnus
16 Colby Lash Chocolay Ace Hardware Cycling Team
17 Logan Vonbokel Think Finance p/b Trek Bike Stores
18 Monte Dirks Revolution Cross Collective
19 Tyler Stein THEY
20 Robert Ringle Trek Midwest Team
21 Danny Sonnentag
22 Ryan Marsel Little Guy Racing
23 Cory Samz 2 Rivers Race Collective
24 Maxwell Riordan Chicago Cuttin Crew
25 Royce Breckon KS Energy Services / Team Wisconsin
26 Samuel Spende ISCorp Cycling/NCSF
27 Scott Baumer Team Indiebike p/b Angie's List
28 Tony Lemke Trek Midwest Team
29 Cale Dorn Magnus
30 Chad Tucker Milwaukee Bicycle Company Racing
31 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
32 Brian Piotrowski xXx Racing
33 Chris Adolf SCCA/Starbucks Cycling
34 Phil Fluegel Michael's Cycles Team
35 Andrew Wilcoxhull
36 Patrick Brock BELGIANWERKX
37 Leif Byrge-liebig ISCorp Cycling/NCSF
38 Giordano Guagliardo
39 Matthew Kamphuis Trek Midwest Team
40 Keith Tussey
41 Steve Bartzen
42 Matthew Riley
43 Peter Oien Central Plains Cycling
44 Benjamin Anderson Iowa City Cycling Club
45 Tyler George xXx Racing
46 Grant Flick Omnium Racing
47 Jarrod Kerkhoff Michael's Cycles Team
48 Ryan Ramirez The Pony Shop
49 Brian Baumhover
50 Ryan Kleimenhagen
51 Daniel Fluegel Michael's Cycles Team
52 Zach Giffey
53 Justin Manning Queen City Cycling
54 Mike Morell Chicago Cuttin Crew
55 David Blomme Trek Midwest Team
56 Alex Bedinghaus Rogue Cycling Collective
57 Paul Harrison Freewheel Bike
58 Tim Campbell
59 Matt Reeve Donkey Label
60 Bill Street
61 Buckley Birkholz
62 Joshua North Antelope Cirkus
63 Frederick Derocher KS Energy Services / Team Wisconsin
64 Patrick Lalley Queen City Cycling
65 Nathan Schneeberger Johnny Sprockets
66 Steve Bailey Rochester
67 Peter Monko Spidermonkey Cycling
68 Ross Jacques Colavita Racing
69 Michael Fitch
70 Chad Dean 5Nines/Motorless Motion
71 Alan Barton Bici Coop Racing
72 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy
73 Sage Hahn SRAM Factory
74 Michael Browne
75 Josh Mckinney
76 Martin Bell Colavita Racing
77 Alex Yingling Velo City Cycles
78 Kevin Thum University of Wisconsin-Platteville
79 Andrew Hager
80 Brad Dash ABD Cycling Club
81 Ben Schreiber Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
82 Dan Hendricks
83 Thomas Kabacinski Michael's Cycles Team
84 Jacob Schilling Team Mack Racing Assn
85 Chris Anderson Flat City Cycling Club Inc.
86 Patrick Brady Great Dane Velo Club
87 Trent Williams Spidermonkey Cycling
88 Joel Swenson All-City X Fulton Racing
89 Chernoh Sesay Johnny Sprockets
90 Joshua Shough Chicago Cuttin Crew
91 Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
92 Rory Murphy
93 Roderick Dejesus Team TATI
DNF Hayes Sanborn Spidermonkey Cycling
DNF Zachary Schuster Magnus
DNF Levon Kalemkiarian Power Fix CX
DNF Jorian Giorno Rogue Cycling Collective
DNF Drew Wilson Rochester / CycloCarbon
DNF Pj Cavoto jr Spidermonkey Cycling
DNF Christopher Berge
Finishers: Cat 2: 37   Cat 3: 63  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Zueger West Michigan Coast Riders
2 Jeremy Ostrowski PSIMET Racing
3 Parker Roenfanz
4 Steven Trebatoski BELGIANWERKX
5 Anders Ahlberg KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Michael Smith Great Dane Velo Club
7 Jason Fryda
8 Matt Gehling
9 Brian Ridge KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Jamison Stachel
11 Christopher Hill Queen City Cycling
12 Tyler Reynolds Jimmy John's Racing Team
13 Chris Lowry Brone's Bike Shop
14 Andrew Koch Kelly Benefit Strategies/LSV
15 Ben Coates Trek Cyclocross Collective
16 David Knauf
17 Geoff Donaldson
18 Anderson Bortoletto LAPT CC
19 Michael Sojka Half Acre Cycling
20 Dan Cleveland Team Bicycle Heaven
21 Randy Koplin
22 Chris Strahm Roscoe Village Bike Racing
23 Colin Brown PSIMET Racing
24 Joshua Klein
25 Jarred Cassady Trek Midwest Team
26 Robert Berry
27 Dylan Howes
28 Aaron Schicker
29 Andrew Turner Synergy
30 Seth Gable Tuxedo Thunder Cycling
31 Allen Brunner
32 Jeffrey Daniels
33 Bob Morris Angry Monkeys Racing
34 Adam Spears Mirage
35 Sean Seamon
36 Tyler Giese Great Dane Velo Club
37 Rudolph Zarate xXx Racing
38 Mike Lebeau
39 Jeffrey Bopp
40 Aaron Collins Top Natchez Racing
41 Corey Towle
42 Reggie Lund
43 Mark Schindel
44 Arthur Oneil PSIMET Racing
45 Jason Kang xXx Racing
46 Jeremy Mckinley
47 Mark Caballero Marquette University
48 Chad Brown UCI PT: Trek Factory Racing
49 Garrett Zueger West Michigan Coast Riders
50 Barron Gira PSIMET Racing
51 Andrew Rosch
52 Andrew Carlson University of Wisconsin-Platteville
53 Charles Meyer xXx Racing
54 Dustin Skarda Omnium Racing
55 Keith Johnson Little Guy Racing
56 Steve Moechnig
57 Grant Wiersum
58 Caleb Kitzerow Heavy Pedal Velo Club
59 Branden Downs
60 Claudia Witzig Scarlet Fire Racing
61 Juan Gonzalez Bloomington Cycle Racing Team
62 Mark Elsdon Great Dane Velo Club
63 Aaron Gabriel
64 Juan Victoria xXx Racing
65 Christopher Mcardle Colectivo Coffee
66 Eliot R rosado xXx Racing
67 Brandon Andrews Angry Monkeys Racing
68 Ryan Young
69 Brandon Todd Cycling Republic Racing Team
70 Kellen Muldoon
71 Jeffrey Gantz Big Ring Flyers
72 Benjamin Stengel KS Energy Services / Team Wisconsin
73 Casey Kohner
74 Sean Haggerty Michael's Cycles Team
75 Eric Bjorling
76 Michael Ekberg
77 James Spencer
78 Daniel Smith
79 Jacob Bauer Great Dane Velo Club
80 Craig Billings
81 Edward Parks
82 Eric O'Brien Midwest Cycling Community NE
83 Nicholas Campbell
84 Joseph Spencer
85 Christopher Bacarella
86 Brad Gilders
87 Derek Slates Angry Monkeys Racing
88 Matthew Kuikman
89 Marc D'antuono
90 Juan Esteban tapiero bernal Marquette University
91 Jason Reimer BELGIANWERKX
92 Jay Sebok
93 Brian Thomas
94 Mitchell Dutczak The Pony Shop
95 Aaron Johnson Michael's Cycles Team
96 Gavin Lafave
97 Kurt Breitenbucher Spidermonkey Cycling
98 William Benton Great Dane Velo Club (GDVC)
99 Ehren Hein
100 Otley Freymiller
101 Ian Prust Team Pedal Moraine
102 Tiber Scheer xXx Racing
103 Ben Freas Michael's Cycles Team
DNF Michael Mcnulty
DNF Jesse Garrison
DNF Adam Vail Minnesota Junior Cycling, Inc.
DNF Sam Lefebre xXx Racing
DNF Phil Geiger Magnus
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 70   Cat 5: 25   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Parker Roenfanz Angry Catfish
2 Kip Spaude ISCorp Cycling/NCSF
3 Rafal Doloto Midwest Cycling Community NE
4 Andrew Peterson Iowa City Cycling Club
5 Royce Breckon KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Daniel Wheeler County Cycles Masters CX p/b Trek
7 Kurt Schauwecker Mox Multisport
8 Forest Hynes Johnny Sprockets
9 Lee Unwin
10 Ted Burns Crosshairs Cycling
11 Michael Curtes Twin Six
12 Daimeon Shanks Single Barrel CX
13 Marc Wolman Campanohvac/Breakawaybikes.com
14 Robert Ringle Trek Midwest Team
15 Isaac Young All-City X Fulton Racing
16 Robert Berry
17 Buckley Birkholz
18 Daniel Jacobsen Omnium Racing
19 Mark Vareschi Revolution Cycles
20 Dustin Skarda Omnium Racing
21 Jon Wienandt Team Wheel & Sprocket
22 Eric Holm Half Acre Cycling
23 Anders Ahlberg KS Energy Services / Team Wisconsin
24 Christopher Osborne Team Extreme
25 Chad Brown UCI PT: Trek Factory Racing
26 Matthew Ghiloni
27 Joshua Shough Chicago Cuttin Crew
28 Blake Schraft
29 Rick Walls Milwaukee Bicycle Company Racing
30 Grant Coisman Chilkoot Velo
31 John Grosz
32 Muse Davis Angry Monkeys Racing
33 Otley Freymiller
DNF Benjamin Morris KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Ian Johnson Little Guy Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 11   Cat 3: 12   Cat 4: 9   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Compton Trek Cyclocross Collective
2 Georgia Gould Luna Pro Team
3 Caroline Mani Raleigh/Clement
4 Meredith Miller Noosa Professional Cyclocross
5 Gabby Durrin
6 Crystal Anthony Team Optum P/B Kelly Benefit St
7 Courtenay Mcfadden
8 Erica Zaveta Team Redline
9 Nicole Duke Marin/Spy
10 Amanda Nauman
11 Sunny Gilbert
12 Carolina Gomez-villafane
13 Kaitlin Keough Cannondale Cyclocrossworld
14 Rebecca Gross
15 Carol Seipp
16 Abby Strigel Trek Cyclocross Collective
17 Anna Schappert Dark Red Racing
18 Laurel Rathbun
19 Katie Arnold Stanridge Speed Bicycles
20 Jennifer Nowlin
21 Emma Swartz Borah Development
22 Nicole Mertz
23 Meghan Korol
24 Rachel Dobrozsi Borah Development
25 Jennifer Perricone
26 Katherine Santos
27 Corey Coogan cisek
28 Lindsay Knight
29 Mackenzie Green Borah Development
30 Sarah Szefi
31 Lindsay Zucco
32 Amanda Schaap
33 Katie Isermann PSIMET Racing
DNF Christine Thornburg
DNF Mackenzie Woodring U.S. National Paralympic Cyclin
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 13   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Krebs Village-Verdigris Cycling
2 Amelia Van maldegiam Spin Doctor Cyclewerks CX Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kendra Law New Pioneer Food Co-op
2 Megan Kruzitski NorthStar Development Cycling
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Osborne Team Extreme
2 Abbey Obrien Midwest Cycling Community NE
3 Martina Walling
4 Laura Thornburg Alberto's Sport
5 Sadie Scheer xXx Racing
6 Davida Mangiullo
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Linda Sone
2 Heidi Beck Twin Six
3 Julie Phelps Big Ring Flyers
4 Vanessa Curtis Mercy-Specialized
5 Jessica Whiton xXx Racing
6 Leah Sanda PSIMET Racing
7 Ivy Andersen Brone's Bike Shop
8 Diane Schlipper Trek Midwest Team
9 Tania Burke
10 Amanda Mack Trek Midwest Team
11 Pink Victoria Milwaukee Bicycle Company Racing
12 Tara Coady Goosetown Racing Club
DNF Jennifer Groen Half Acre Cycling
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Smith Tenspeed Hero
2 Heidi Beck Twin Six
3 Megan Barr Twin Six
4 Sydney Guagliardo Village-Verdigris Cycling
5 Anya Malarski NorthStar Development Cycling
6 April Beard Brazen Dropouts Cycling Team
7 Lisa Johns Trek Midwest Team
8 Vanessa Curtis Mercy-Specialized
9 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew
10 Katie Isermann PSIMET Racing
11 Claudia Witzig Scarlet Fire Racing
12 Julie Phelps Big Ring Flyers
13 Sarah Szefi PSIMET Racing
14 Stacy Kalemkiarian Power Fix CX
15 Niki Soderberg
16 Lisa Deshano Team Q7
17 Rachael Jensen RACC pb GG
18 Alijah Beatty Mercy-Specialized
19 Heather Stelljes
20 Emily Falk Red Zone Cycling
21 Rebecca Ireland Power Fix CX
22 Jessica Whiton xXx Racing
23 Andrea Devine Half Acre Cycling
24 Melanie Glenn Campanohvac/Breakawaybikes.com
25 Lindsey Hillesheim Synergy
26 Amy Collison Midwest Cycling Community NE
27 Jennifer Groen Half Acre Cycling
28 Jeanne Hornak
29 Carrie Smith Team TATI
30 Meredith Rambow Birchwood/GIS
31 Nicki Lock BELGIANWERKX
32 Diane Schlipper Trek Midwest Team
33 Jessica Bouziane
34 Kristin Gallagher Magnus
35 Amanda Mack Trek Midwest Team
36 Lindsey Fahey Spidermonkey Cycling
37 Annette Stahelin Half Acre Cycling
38 Jamie Isherwood New Pioneer Food Co-op
39 Ingrid Anderson Iowa City Cycling Club
DNF Kate Konkle Magnus
DNF Kathleen Fitzpatrick Angry Monkeys Racing
DNF Leah Sanda PSIMET Racing
Finishers: Cat 2: 13   Cat 3: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Osborne Team Extreme
2 Danielle Krebs Village-Verdigris Cycling
3 Elizabeth Arth Magnus
4 Lauren Meeth Element Cycles
5 Jenny Carmichael
6 Evan Moss
7 Kathryn George xXx Racing
8 Amber Dolphin
9 Tara Mccloskey Magnus
10 Kari Lankford Lakes Area Physical Therapy
11 Natalia Mendez All-City X Fulton Racing
12 Kris Tiles
13 Emily Bremer Trek Midwest Team
14 Julia Slejko
15 Tara Michalski
16 Leah Stieber Lakes Area Physical Therapy
17 Abbey Obrien Midwest Cycling Community NE
18 Stephanie Skladzien
19 Melissa King
20 Jennifer Skierka ISCorp Cycling/NCSF
21 Robin Hoenisch Twin Six
22 Joan Hanscom PSIMET Racing
23 Kimberly Scheer xXx Racing
24 Bridget Witt
25 Karen Morley
DNF Martina Walling
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Stelljes
2 Kelly Clarke Spidermonkey Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1