Log In
MBSEF Thrilla Cyclocross Series: Race 2 • Sep 10 2014
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
0
0
0
0
0
Clear, 70 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Battleson
2 Jonathan Elek Team 10 Barrel
3 Anthony Morales
4 Josh Wilhite
5 Howard Bell
6 Ryan Mclaughlin
7 Tyler Steinke
8 Thomas Clawson
9 George Crown
10 Eric Mckinley
11 Gary O'connell Trinity Bikes
12 Nick Misischia
13 John Ostendorff
14 Jake Paltzer
15 Cooper Nagel Deschutes Brewery
16 Ted Taylor The Hub Cyclery
17 Beau Eastes
18 Chris Cheng
19 Dustin Gouker
20 Josh Kobobel Team 10 Barrel
DNF Robert Jackson Team 10 Barrel
DNF Tony Percich
DNF Larry Weber
DNF John Adkins
Finishers: Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Layla Billowitz
2 Alycia Sykora
3 Elisif Harro
4 Dani Wyeth Boneyard Cycling
5 Tracy Miller Deschutes Brewery
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Evan Martin
3 Nate Lelack Bend Endurance Academy
4 Ryder Uetrecht WebCyclery.com
5 Spencer Scott Bend Endurance Academy
6 Scott Santaguida Bend Endurance Academy
7 Nicolas Campbell Bend Endurance Academy
8 Karl Ulrich Bend Endurance Academy
9 Gavin Bowen
DNF Calvin Keane Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Mavis
2 Sophie Russenberger
3 Katie Ryan
4 Jennelle Holmes WebCyclery.com
5 Ivy Taylor Bend Endurance Academy
6 Rylee Mcconnell
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com
2 Bart Bowen Deschutes Brewery
3 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine
4 Mike Schindler Sunnyside Sports
5 Michael Dennis Therapeutic Associates of Bend/Pine
6 Michael Fusaro
7 Mike Brown Therapeutic Associates of Bend/Pine
8 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
9 David Martin Deschutes Brewery
10 Luke Mason
11 Peter Varniak Boneyard Cycling
12 Anthony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
13 Dave Sjorgren Sunnyside Sports
14 Paul Lennon
15 Jon Hansen
16 Marcus Biancucci Therapeutic Associates of Bend/Pine
17 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
18 Erik Bergstrom Deschutes Brewery
19 Wade Miller Sunnyside Sports
20 David Krause Trusty Switchblade
21 Adam Carroll Boneyard Cycling
22 Quinn Jackson
23 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
24 David Baker Sunnyside Sports
25 Michael Martin Sunnyside Sports
26 Barry Holman
27 Seth Taylor Therapeutic Associates of Bend/Pine
DNF Robert Uetrecht WebCyclery.com
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michel Waller Deschutes Brewery
2 George Mcconnell
3 Tim Holmberg
4 Jimmy Clarke Boneyard Cycling
5 Curtis Brawner
6 Drew Moore Team 10 Barrel
7 Justin Johnson
8 Andrew Fleming
9 Matt Dial Deschutes Brewery
10 Jay Campbell
11 Colby Nightingale Deschutes Brewery
12 Tim Peterson Boneyard Cycling
13 Devin Mast
14 Tyler Rupe Hutch's-Slocum-Co-Motion
15 Chris Zanger Boneyard Cycling
16 Travis Overley
17 Jay Marsh
18 Chris Thier Boneyard Cycling
19 Ben Hein
20 Drexell Barnes
21 John Livingston
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Poulsen
2 Todd Schock Boneyard Cycling
3 Mike Taylor Deschutes Brewery
4 Alan Thomason Deschutes Brewery
5 Kent Reynolds Murder of Crows
6 Michael Coe Boneyard Cycling
7 Mike Ryan
8 Dale Navish
9 Patrick Hansen
10 Paul Seglund Boneyard Cycling
11 David Lenhart Boneyard Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Craig Mavis Deschutes Brewery
3 Amory Cheney Boneyard Cycling
4 Tad Hodgert Deschutes Brewery
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Bucklin Thump Coffee
2 Christopher Jones
3 Ben Thompson Thump Coffee
4 Brig Brandt
5 Gabriel Linn Trusty Switchblade
6 Matt Fox Deschutes Brewery
7 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com
8 Ian Wilson Bend Endurance Academy
9 Erik Hammer Deschutes Brewery
10 Chad Cheeny Murder of Crows
11 Schmitt Damian Portland Bicycle Studio
12 Chris Parrish
13 Greg Miller Thump Coffee
14 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com
15 Jon Conway Trinity Bikes
DNF Scotty Carlile Thump Coffee
DNF Cody Peterson Hutch's/Bend Dental
DNF John Rollert WebCyclery.com
DNF Tyler Fox Trinity Bikes
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Groza Therapeutic Associates of Bend/Pine
2 Paul Friehauf
3 Jeff Johnston Boneyard Cycling
4 Matthiew Snow
5 Trevor Lane Boneyard Cycling
6 Andrew Loscutoff Blazin' Saddles
7 William Reinking Bend Endurance Academy
8 Paul Hynes
9 Cory Tanler Trinity Bikes
10 John Matthew goodwin
11 Maxwell Chehab Bend Endurance Academy
12 Justin Lair The Hub Cyclery
DNF Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Rac
DNF Brandon Gallagher Bend Memorial Clinic Total Care Rac
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathon Fogarty
2 Marcel Russenbarger
3 Chris Moor Deschutes Brewery
4 Todd Berger Bend Memorial Clinic Total Care Rac
5 Chris Winans Therapeutic Associates of Bend/Pine
6 Jeff Kleihauer
7 Matt Reeves
8 Mark Campbell
9 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade
10 Josh Gobershock Boneyard Cycling
11 Stephen Porino Murder of Crows
12 Hector Perez
13 Todd Grover Boneyard Cycling
14 Thad Jordan The Hub Cyclery
15 Gary Klingler WebCyclery.com
16 Adam Holt Boneyard Cycling
17 Aaron Tarnow WebCyclery.com
18 David Anderson Boneyard Cycling
19 Brian Merritt
20 Bradley Taylor Murder of Crows
21 Dennis Bennett
22 Chris Skovborg Sunnyside Sports
23 Rob Winngnberg
24 Douglas Wilcox
25 Whit Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Rac
26 Rob Kerr Boneyard Cycling
27 David Dorocke Deschutes Brewery
28 Steve Brower
29 Michael Mclandress Boneyard Cycling
30 Kyle Gorman WebCyclery.com
31 Kyle Mills Murder of Crows
32 Kyle Gomez Boneyard Cycling
33 Greg Freyberg
34 Brian Smith WebCyclery.com
35 Mark Backus Boneyard Cycling
36 Drew Holmes WebCyclery.com
37 Chuck Meyer Murder of Crows
38 Gary Williams
DNF Beny Ambauen
DNF Todd Schock Boneyard Cycling
DNF Andrew Steiner Boneyard Cycling
DNF Rodney Trepess Deschutes Brewery
DNF Kevin Morgan Murder of Crows
DNF Kurt Segrist
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradford White
2 Vince Mazzura
3 Elliott Carroll
4 Ben Swanson Murder of Crows
5 David Kelley
6 Kevin Connors
7 Nate Wyeth Boneyard Cycling
8 Michael Grass
9 Ryan Kruit
10 Ben Lewis
11 Chehab Chehab
DNF Kevin Wilson
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental
2 Andrea Thomas Boneyard Cycling
3 Soni Andreini paulsen
4 Kathy Hovermale Sunnyside Sports
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Serena Bishop gordon
2 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com
3 Erica Wescott Sunnyside Sports
4 Renee Scott Sunnyside Sports
5 Michelle Mills Sunnyside Sports
6 Amber Clark Murder of Crows
7 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Rac
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Bassett
2 Cate Hass Boneyard Cycling
3 Anne Cheeney Murder of Crows
4 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade
5 Cynthia Engel Deschutes Brewery
6 Amy Hale
7 Shellie Heggenberger
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Foster Deschutes Brewery
2 Sarah Hash
3 Kristen Quadrone
4 Samantha Pharris Trinity Bikes
5 Molly Cogswell-kelley Boneyard Cycling
6 Marsha Ford Boneyard Cycling
7 Sha-marie Brown Deschutes Brewery
8 Lisa Gentz
DNF Leslie Griffith Boneyard Cycling
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 8