Log In
NCCX #13 • Jan 5 2014
0
0
0
0
0
Light Rain, 37 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Brown
2 Zachary Lowden Team Kuat
3 Larry Gibson Generals/UNCG
4 Christopher Scallion
5 Kyle Mills cycletherapy
6 Mark Vomund None
7 Christopher Ragland
8 Henry Davis KCOI U20 - Wenzel Coaching Jr. Devo
9 James Fender Clemmons Bicycle
10 Kelley Montoya Cycletherapy
11 Paul Mckenzie University of North Carolina at Gre
12 Jose Avila
13 Daniel Cox Cone Health/Cycles de Oro
14 Jay Womack Abby Design & Construction / Boone
15 Stephen Willis Generals - Trek Greensboro
16 Sayrd Price
17 Andy Evans Mock Orange Bikes
18 David Millsaps
19 Kenneth Metzger
20 Jordan Martin UNC Wilmington
21 Richmond Baker cycletherapy-Zimmer
22 Bradley Roland
23 Burke Hutcheson Team Hammercross
24 Alex Claiborne UNC Wilmington
25 Peter Babcock na
26 Peter Conaty ABRC
27 Scottie Esporas
28 Andrew Gould Unattached
29 Arthur Koch
30 Scott Richardson Evolution Jr. Devo
31 Roland Trask
32 Andy Sherman Cycles de Oro GVC
33 Isaac Little
34 Bevington Steve
35 John Little
36 Matthew Maya UNCW
37 Michael Carbaugh
38 Mike Corcoran
39 Mike Myracle Generals
40 John Kelly
41 Jacob Pilkerton Bridsong Brewing p/b Common Market
42 Theodore Hall Bird Song presented by Common Marke
43 Michael Cobler Cycletherapy/Zimmer
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 24   Cat 5: 14   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Silas Moorefield live iT XTREME
2 Spencer Lowden Brevard College
3 Hayden Miller Berger Hardware Bikes
4 Eric Hoffman Berger Hardware Bikes
5 Johann Liljengren Tr-Cyclists
6 Kinzer Hewitt Atomic Cycles
7 Evan Lacy Durham Cycles
8 Will Barnes Berger Hardware Bikes
9 Aaron Lebauer Revolting Cogs
10 Adam Koch
11 James Reisen
12 Adam Leman Tri-Cyclists BRC
13 Trevor Hughes Clemmons Bicycle Racing
14 Katie Lotterhos
15 Jason Biggs FS Series
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Westley Richards Clemmons Bicycle Racing
2 Patrick Beeson Mock Orange Bikes Pro CX
3 Philip Short Catup.com
4 David Forkner Team Athletix Benefiting Globalbike
5 Byron Rice Clemmons Bicycle Racing
6 Zach Lail Mock Orange Bikes Pro CX Team
7 Joseph Grimes Abby Design & Construction
8 Andrew Raab CCB
9 Keith Handlon The Hillsborough Street Elite
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Morgan CrossTown Velo
2 John Degele Storm Racing Team
3 John Cox Mock Orange Racing
4 Jason Scislowicz Revolution Cycle Sports
5 Robb Peterson Cycleworks
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Fuerst na
2 Alastair Pounder ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
3 Dylan Richardson Evolution Jr. Devo
4 Korbin Nevius Evolution Jr. Devo
5 Cooper Rodrigues Evolution Jr. Evo
6 Skylar Bovine EvoDevo/Revolting Cogs
7 Gabriel Cunningham
8 Lillith Ahrens Evolution Jr Devo
9 Jamie Mchenry Evolution Jr Development
10 Ryan Bush Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
11 Tyler Sanders
12 Ethan White Evolution JR Devo
13 Chris Mchenry
14 Khalil Terrell Hammercross Youth Cyclocross
15 Alison Mckeithan Evolution Jr. Devo
16 Diallo Hicks Hammercross Youth Cyclocross
17 Luke Nevius Evolution Jr. Devo
18 Eli Mumford
19 Sunisa Guthrie Hammercross Youth Cyclocross
20 Abeo Hicks Hammercross Youth Cyclocross
21 Sam Roach East Coasters Junior Team
22 Jeneice Mason-carter Hammercross Youth Cyclocross
23 Micco Guthrie Hammercross Youth Cyclocross
24 Poe Khaing Hammercross Youth Cyclocross
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Pounder ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
2 Jonathan Plaxton Team Spoke Cycles
3 Luke Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
4 Ethan Dellamaestra Storm Racing Team
5 Jared Eytcheson Wenzel Youth Development Team
6 Eikhiya Khaing Hammercross Youth Cyclocross
7 Thomas Little
8 Eikhiya Tun Hammercross Youth Cyclocross
9 Reeree Wei Hammercross Youth Cyclocross
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Weigel GVC
2 Bc Roberts Bicycle Sport
3 Mitchell Hopkins Cycletherapy Zimmer
4 Carl Peltzer Clemmons Bike Shop
5 Dennis Pike Tri-Cyclists BRC
6 Philip Kielty Cycles Veloce/Bike Religion
7 Kevin Watt Durham Cycles
8 Jonathan Davis The Generals
9 Chett Hopkins
10 Lonnie Richardson The Revolting Cogs
11 Eric Peterson www.stircreativegroup.com
12 David Crews Birdsong Brewing p/b Common Market
13 Travis Beane Clemmons Bicycle Racing
14 James Berry Freewheelers of Spartanburg
15 Douglas Ahrens Evolution Jr. Devo
16 Paul Mckeithan Evolution Jr. Devo
17 William Sumner CycleTherapy/CLM
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Pyle na
2 Robert Colbert Mock Orange Racing
3 Andrew Good Trek Bike Store p/b Coolbreeze LLC
4 Daryl Rains Modry Evergreen
5 Todd Davis KCOI Boulevard
6 James Clark Fiets Maan Racing
7 Mark Fasczewski The Generals
8 Tomas Kelemen
9 James Berry Freewheelers of Spartanburg
10 Lonnie Brooks Cone Health / Cycles DeOro
11 Chris Culp Kens Bike Shop Hearts Racing Club
12 Neil Myers N/A
13 James Edwards Inland Construction/Constellation
14 Robb Peterson Cycleworks
15 Paul Paisant Mock Orange Bikes
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Thornton inland construction
2 Matt Jones American Classic / Cycleworks
3 Chuck Gillis Nashbar Cycling Club
4 Ron Swenson Unattached
5 David Fuller Cycles deOro/Greensboro Velo
6 Earl Anderson unattached
7 Roland Gomez Inland Construction/C2
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corbitt Bourne Mule Hell Racing
2 Larry Trent Hearts Racing Club
3 Jay Womack Abby Design & Construction / Boone
4 Kyle Bush Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
5 James Fender Clemmons Bicycle
6 Patrick Rimron Pain Pathways/PVS
7 Louis Moschetta Unattached
8 Mark Vomund None
9 Don Rose Team HammerCross
10 Michael Cobler Cycletherapy/Zimmer
11 Kenneth Metzger
12 Michael Cunningham Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
13 Kyle Johnston Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
14 Christopher Huggins Durham Cycles
15 Timothy Tennant Sandhills Cycling Club
16 Burke Hutcheson Team Hammercross
17 Richmond Baker cycletherapy-Zimmer
18 Wayne Dellamaestra Storm Racing Team
19 Richard Morgan Hincapie Sportswear Development Tea
20 Eric Jacobsson CatUp Coaching
21 Bryan Ream Atomic Cycles
22 Bevington Steve
23 Jason Pendse Wolfpack of One
24 Brian Miller Berger Hardware Bikes
25 Christopher Mumford Team Hammer Cross
26 Eric Greenley
27 Stephen Knight Constellation Racing Club
28 Michael O'Brien La-Z-Boyz
29 Gregory Atchison Tricyclists BRC
30 Mike Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
31 Andrew Geller Lanterne Rougemonte
32 Fred Perrino
33 Paul Mckeithan Evolution Jr. Devo Team
34 Trampas Nevius Evolution Jr. Devo Team
35 George Hatcher Hawleys Bicycle World Race Team
36 Chris Laspaluto
37 George Berger Birdsong Brewing p/b Common Market
38 Bob Szymkiewicz
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 30   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Rimron Pain Pathways/PVS
2 Louis Moschetta Unattached
3 Mark Vomund None
4 Don Rose Team HammerCross
5 Michael Cobler Cycletherapy/Zimmer
6 Michael Cunningham Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
7 Timothy Tennant Sandhills Cycling Club
8 Burke Hutcheson Team Hammercross
9 Wayne Dellamaestra Storm Racing Team
10 Eric Jacobsson CatUp Coaching
11 Bryan Ream Atomic Cycles
12 Bevington Steve
13 Christopher Mumford Team Hammer Cross
14 Eric Greenley
15 Mike Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
16 Andrew Geller Lanterne Rougemonte
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Miller Berger Hardware Bikes
2 Stephen Knight Constellation Racing Club
3 Gregory Atchison Tricyclists BRC
4 Fred Perrino
5 Paul Mckeithan Evolution Jr. Devo Team
6 George Hatcher Hawleys Bicycle World Race Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Westley Richards Clemmons Bicycle Racing
2 Bc Roberts Bicycle Sport
3 James Reisen
4 Watts Dixon Revolting Cogs
5 Carl Peltzer Clemmons Bike Shop
6 Adam Koch
7 Kelley Montoya Cycletherapy
8 Kyle Mills cycletherapy
9 Travis Beane Clemmons Bicycle Racing
10 Louis Moschetta Unattached
11 Don Rose Team HammerCross
12 Matt Jones American Classic / Cycleworks
13 Tyler Bennedict
14 Burke Hutcheson Team Hammercross
15 Earl Anderson unattached
16 Christopher Mumford Team Hammer Cross
17 William Sumner CycleTherapy/CLM
18 Patrick Rimron Pain Pathways/PVS
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christy Quirk SpokesWomen Syndicate Inc. p/b Parc
2 Sherri Nevius Evolution Jr. Devo
3 Andrea Tadros clemmons bike racing
4 Cid Guy Tri-cyclists
5 Mary Rodrigues Evolution Jr. Devo
6 Antoinette Delucia Clemmons Bicycle Racing
7 Stephanie Myracle Generals
8 Susan Sanders
9 Ann Kota CycleTherapy/CLM
10 Leslie Peteya
11 Laura Calvin Trek Bike Store p/b Cool Breeze LLC
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicki Grupka Cycletherapy - Zimmer
2 Angelina Stevens Garneau Custom p/b Hutchinson
3 Genisis Dancer Pink Rhino Racing
4 Kimberly Flynn The Generals
5 Sara Tussey VeloShine Cycling Team
6 Patty Shoaf
7 Darcy Grimes Abby Design & Construction
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Helm-murtagh TriCyclists BRC
2 Sally Edwards Inland Construction
3 Julie Paisant Mock Orange Bikes
4 Lorri Warlick Cycletherapy-Zimmer
5 Janet Trubey NCCX
6 Kathleen Mckeithan Evolution Jr. Devo
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4