Log In
Superprestige Gavere • Nov 17 2013
0
0
0
0
0
Overcast, 6 degrees C, wind 5 kph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sven Nys Crelan KDL Cycling Team 1:02:13
2 Philipp Walsleben BKCP-Powerplus 0:00:01
3 Klaas Vantornout Sunweb-Napoleon Games Cycling Team 0:00:31
4 Rob Peeters Telenet-Fidea Cycling Team 0:00:38
5 Niels Albert BKCP-Powerplus Cycling Team 0:00:44
6 Lars Van der haar Rabobank Development Team 0:00:56
7 Tom Meeusen Telenet-Fidea Cycling Team 0:01:15
8 Thijs Van amerongen AA Drink Cycling Team 0:01:48
9 Kevin Pauwels Sunweb-Napoleon Games Cycling Team 0:01:54
10 Niels Wubben Rabobank Development Team 0:02:12
11 Julien Taramarcaz BMC Mountainbike Racing Team
12 Lubomir Petrus BKCP-Powerplus Cycling Team 0:02:29
13 Bart Wellens Telenet-Fidea Cycling Team 0:02:51
14 Aitor Hernandez gutierrez (Spa) 0:03:04
15 Sven Vanthourenhout Crelan KDL Cycling Team 0:03:16
16 Joeri Adams Telenet-Fidea Cycling Team 0:03:23
17 Egoitz Murgoitio Grupo Hirumet Taldea 0:03:31
18 Twan Van den brand Orange Babies Cycling Team 0:03:44
19 Marcel Meisen Kwadro-Stannah Cycling Team 0:04:31
20 Micki Van empel Crelan KDL Cycling Team 0:05:13
21 Dieter Vanthourenhout BKCP-Powerplus Cycling Team 0:05:16
22 Martin Bina Kwadro-Stannah Cycling Team 0:05:20
23 Ian Field Hargroves Cycles 0:05:26
24 Javier Ruiz de larrinaga ibanez MMR Spiuk 0:05:40
25 Jonathan Page Fuji-Spy-Competitive Cyclist 0:06:59
26 Mariusz Gil Kwadro-Stannah Cycling Team -1lap
27 Kenneth Van compernolle DNCS-Pro 2012 Cycling Team
28 Yannick Mayer Team Baier Landshut -3laps
29 Christoph Amborziak (Ger)
30 Ivan Jovanovic DNCS-Pro 2012 Cycling Team -5laps
DNF Davy Commeyne Accent Jobs-Wanty Cycling Team
DNF Bart Aernouts AA Drink Cycling Team
DNF Patrick Gaudy The Barracuda Company
DNF Jim Aernouts Sunweb-Napoleon Games Cycling Team
DNF Wietse Bosmans BKCP-Powerplus Cycling Team
DNF James Spragg Team Bergamont Bicycles by BMC Grou
DNF Radomir Simunek Kwadro-Stannah Cycling Team
DNF Michel Vuelta (Spa)
Finishers: Cat 1: 1   Cat ?: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sanne Cant Enertherm-BKCP 0:45:51
2 Helen Wyman Kona Factory Racing 0:00:16
3 Nikki Brammeier Young Telenet-Fidea Cycling Team 0:00:29
4 Pavla Havlikova Young Telenet-Fidea Cycling Team 0:02:02
5 Githa Michiels Toka Print MTB Team 0:02:24
6 Gabby Durrin Rapha-Focus 0:03:19
7 Christine Majerus (Lux) 0:03:37
8 Annefleur Kalvenhaar Giant Dealerteams 0:03:38
9 Stephanie De croock Topsport Vlaanderen-Bioracer 0:05:25
10 Jolien Verschueren Cycling Team Drogenboom 0:06:22
11 Cindy Bauwens (Bel) 0:06:35
12 Lindy Van anrooij ZRTC Theo Middelkamp -1lap
13 Karen Verhestraeten Up Cycling Team
14 Axelle Bellaert Zannata Lotto CT Menen
15 Ilona Meter Giant
16 Mascha Mulder Restore Cycling -2laps
17 Anja Geldhof (Bel)
18 Cindy Diericx Autoglass Wetteren Solar CT -3laps
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 17