Log In
Boone Town Throwdown • Nov 3 2013
Race uploaded by Anonymous Uploader
Download
Series: NCCX
4.6
1.1
5.8
1.7
2.3
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.6
Beers
1.1
Moisture
5.8
Accel
1.7
Tech
2.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivan Graudszus
2 Jimmy Awad Pauls Racing
3 Christian Klender The Spirited Cyclist
4 Kyle Carver Tricyclists BRC
5 Gabriele Romano Appalachian state
6 Henry Davis KCOI U20 - Wenzel Coaching Jr. Devo
7 Craig Stewart na
8 Joseph Emanuel Faster Mustache
9 Carter Harris SV/Bike Source Racing
10 Tim Anderson Faster Mustache
11 Andrew Hall Unattached
12 Brett Bennett Fiets Maan Racing
13 Jacob Pilkerton Bridsong Brewing p/b Common Market
14 Sam Hutchens Abby Design and Construction
15 Richmond Baker Cycletherapy
16 Larry Trent Hearts Racing Club
17 Robert Mooney
18 Christopher Ragland
19 James Fender Clemmons Bicycle
20 Richard Lewis Spirited Cyclist
21 Christopher Kent na
22 Stephen Page
23 Jay Womack Abby Design & Construction / Boone
24 Kelley Montoya Cycletherapy
25 Matthew Sand Crosstown Velo
26 Josh Miller Clemmons Bicycle
27 Charlie Mckenzie ABRC/AYC Jr. Development p/b DIY Mu
28 Kyle Mills CycleTherapy/Zimmer
29 Daniel Mason Appalachian State Cycling Team
30 Paul Mckenzie University of North Carolina at Gre
31 Jasen Taylor Coolbreezecyclery/TREK Store Charlo
32 Jim Siemens ABRC
33 Paul Edmonds Motion Makers
34 David Beverly Birdsong Brewing p/b Common Market
35 Zachary Dewey Bicycle Sport
36 John Martin
37 Eli Wemyss Lees-McRae College
38 Philippe Roquiny Tri Cities Road Club
39 Terry Forrest Atomic Cycles
40 Thomas Cook
41 Theodore Hall Uptown Cycles Birdsong Brewery p/b
42 Bryan Winston Unattached
43 Max Perethian Northstar Racing
44 Frank Wood Holston Distributing
45 Daniel Crow UNC Wilmington
46 John Smith AVLCX/Moots
47 Dennis Gilfillan
48 W Miller revolution Cycle Sports pb Loneride
49 Stewart Alford Velosports Racing
50 Steven Boehm NCSU
51 Roland Trask
52 Sayrd Price
53 Jamie Williams BAC Racing
54 Tim Dee Kens Bike Shop/Hearts Racing Club
55 Andy Evans
56 Chris Jones
57 Jay Capers
58 Andrew Le beau Hilton Head Cycling
59 Andrew Gould
60 Bryan Ream Atomic Cycles
61 Steven White Boone Area Cyclists Race Team
62 Brendan Murray
63 Jason Pendse Wolfpack of One
64 Kenny Blackburn
65 Colin Mccaleb Revolting Cogs
66 Anthony Bailey ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
67 Robert Morgan TrySports presented by Timex
68 Julio Lopez FIETS MAAN RACING
69 Scott Richardson Evolution Jr. Devo
70 Eli Woodard
71 Justin Butler Bicycle Sport - Charlotte NC
72 Peter Conaty ABRC
73 Parrish Matthews
74 Michael Carbaugh
75 David Brumfield Abbey Construction & Design
76 Robert Coghill
77 Mike Stovall
998 Patrick Rimron Pain Pathways/PVS
998 Alex Claiborne UNC Wilmington
998 Gary Jackson Velosports Racing
998 Samuel Wright Zephyr Wheel Sports
998 Robert Mooney Volcanic Bikes
998 Louis Moschetta Unattached
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 51   Cat 5: 20   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Grimes Abby Design & Construction
2 Alex Jerome Abby Design and Construction
3 Walker Shaw SRAM-specialized
4 Jacob Florence Abby Design & Construction/Boone Bi
5 Richard Stem Abby Design and Construction
6 Eric Hoffman Berger Hardware Bikes
7 Justin Evans Appalachian State University
8 Hayden Miller Garneau Custom / Wenzel Jr. Devo Te
9 James Leath Appalachian State University
10 Kinzer Hewitt Atomic Cycles
11 Cecilio Cruz Fiets Maan racing
12 Evan Lacy Durham Cycles
13 Charles Prezioso Giordana-Clif Bar
14 Luca Shaw SRAM-specialized
15 Billy Raynor UNCW
16 Michael Potter VeloSports Racing
17 Garrett Smith Tri Cities Road Club
18 Kyle Mcnamee Hoffenchard
19 Zachary Harless Highlands Velo
20 Forrest Howard ASU Cycling
21 Blake Stephenson KC Sho-air/Prolougecycling.com
22 Will Barnes Berger Hardware Bikes
23 Cameron Moss Velo 16 (BSG)
24 Aaron Kellogg Oak City Cycling Project Race Team
25 Devin Reavis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
26 Jimm Mcelroy VeloSports Racing
27 Andrew Mitchertree
28 Shawn Kane Bicycle Gallery Racing
29 Alex Mcmahon na
30 Mansour Benkreira Birdsong Brewing
31 Anthony Williams MSG Cyclocross
32 Matt Grainger
33 George Balfanz Cool Breeze/Trek Bike Cycling Team
34 Jonathan Davis The Generals
35 Ben Cooley
998 Bradley Lawless Floyd Outdoors/EMI ELITE Cycling te
998 Kevin Burgess Lees McRae College
998 Brandon Davis Wattage Cottage
998 Joe Wiswell Magic Cycles
998 Curtis Staples The Hillsborough Elite
998 Aidan Pounder ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
998 Jason Biggs FS Series
998 Will Stoughton Berger Hardware Bikes
998 Stephen Huddle Rogue Racing Project ::513::
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 40   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Westley Richards Clemmons Bicycle Racing
2 Philip Short Catup.com
3 Bradford Perley Cannondale
4 Paul Mesi FastFrankieCoaching/CLR
5 Andrew Bailey Piney Flats Bicycles and Fitness
6 Gunnar Bergey Champion System Cannondale
7 Patrick Beeson Mock Orange Bikes Pro CX
8 Jordan Lewis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
9 Todd Hancock Oak City Cycling Project Race Team
10 Noah Niwinski Boone Bike
11 David Forkner Team Athletix Benefiting Globalbike
12 Byron Rice Clemmons Bicycle Racing
13 Ross Bowden Garneau Custom / Hutchinson
14 Charles Storm Storm Racing Team
15 Matt Moosa Stans NoTubes/ pb Proferrin
16 Lucas Livermon Unattached
17 Trent Blackburn Wattage Cottage
18 Nolan Tankersley Village Volkswagen Elite Cycling Te
19 Baird Sills Appalachian State
20 Karsten Bench UNC Wilmington
21 Kevin Burgess Lees McRae College
22 James Wittwer Abby Design and Construction
23 Andy Mancuso Lees-McRae College
24 Jesse Pipes Boone Velo
25 John Degele Storm Racing Team
26 Jason Midkiff Appalachian State University
27 Brian Sain The Hillsborough Street Elite
28 John Crow Happy Tooth Racing
998 Barret Fishner
998 Eric Oconnell Floyd Outdoors/EMI Elite Cycling Te
998 Matthew Zimmer Mitsubishi Laser/Grand Performance
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 18   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Welch Fiets Maan Racing
2 Joshua Whitmore Athletix Cycling Team Benefiting Gl
3 James Pittman Crosstown Velo
4 Ophir Sefiha Primal - MacDonald Audi
5 Justin Mckean LIVE IT EXTREME
6 John Degele Storm Racing Team
7 Dwight Smith Tri Cities Road Club
8 Zach Lail Mock Orange Bikes Pro CX Team
9 Patrick Weddell High Country Development Team
10 Charles Von isenburg Mock Orange Bikes Pro CX Team
11 Richard Tsui Trek Bike Store of Charlotte - p/b
12 Eric Wondergem Dean Endurance / MSG Cross
13 Robb Peterson Cycleworks
14 Jason Scislowicz Revolution Cycle Sports
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Farris Evolution Jr. Devo
2 Michael Fuerst na
3 Trevor Laffin Crosstown Velo
4 Anthony Bailey ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
5 Dallas Webster Evolution Jr. Devo
6 Eli Woodard
7 Alastair Pounder ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
8 Korbin Nevius Evolution Jr. Devo
9 Jamie Mchenry Evolution Jr Development
10 Lillith Ahrens Evolution Jr Devo
11 Ryan Bush Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
12 Cooper Rodrigues Evolution Jr. Evo
13 Dylan Richardson Evolution Jr. Devo
14 Diego Dunn
15 Alison Mckeithan Evolution Jr. Devo
16 Jean Roqurny
17 Luke Nevius Evolution Jr. Devo
998 Keren Bennett Evolution Jr Development Racing
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Reavis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
2 Aidan Pounder ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
3 Brenden Forbis BikeSource
4 Luke Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
5 Ethan Dellamaestra Storm Racing Team
6 Jack Miller Clemmons Bicycle
7 Jonathan Plaxton
998 Andrew Hall Unattached
998 Devin Obrien
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Stackhouse Southeast CX Super Series
2 Jeff Varner Mock Orange Racing
3 Bc Roberts Bicycle Sport
4 Chris Sugar Civitas Track Cycling
5 Jared Kelley Motion Makers Bicycle Shop
6 Clinton Marsh Abby Design and Construction
7 Paul Stahlschmidt BAC Racing
8 Charlie Putnal
9 Mitchell Hopkins Cycletherapy Zimmer
10 Carl Peltzer Clemmons Bike Shop
11 Stephen Champney clemmons bicycle
12 Joseph Cross Birdsong Brewing p/b Common Market
13 Lonnie Richardson The Revolting Cogs
14 Stephen Spence
15 Michael Byrd Cool Breeze/Trek Bike Store
16 Jeff Nunnaley Spirited Cyclist
17 Daniel Allen Clemmons Bicycle Racing
18 Philip Kielty Cycles Veloce/Bike Religion
19 Craig Hoyme MSG/TCRC
20 Robert Derose Hoffenchard / Thomson
21 Shaun Groat Crosstown Velo
22 Gregory Frame
23 T Wood Giordana/Clifbar
24 Douglas Ahrens Evolution Jr Devo
25 Paul Mckeithan Evolution Jr. Devo
26 Eric Peterson www.stircreativegroup.com
27 Johnny Collins Unattached
28 Cara Applegate Beer City Bicycles/Pepper Palace
29 David Crews Birdsong Brewing p/b Common Market
998 Jack Brown Fiets Maan Racing
998 Christopher Hilton clemmons bicycle
998 James Berry
998 Travis Beane Clemmons Bicycle Racing
998 Raymond Laffin Crosstown Velo
998 Keith Isenberg Velo 16 Blood Sweat Gears
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 32   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Pyle na
2 Todd Hunter Garneau Customs p/b Hutchinson/Wenz
3 Tim Hall NashvilleCyclist.com
4 Dwain Miller Piney Flats Racing
5 Robert Colbert Mock Orange Racing
6 Andrew Good Trek Bike Store p/b Coolbreeze LLC
7 Russel Henderson crosstown velo
8 Michael Ventola Unattached
9 Andrew Pooser Chainheart Cycling Studio
10 Daryl Rains Modry Evergreen
11 David Gerrer Crosstown Velo
12 Todd Davis KCOI Boulevard
13 Craig Hoyme MSG/TCRC
14 Robert Pugh Fiets Maan Racing
15 Mark Jordan Mock Orange Bikes
16 Lonnie Brooks Cone Health / Cycles DeOro
17 William Macy Hearts racing club
18 James Clark Fiets Maan Racing
19 Cameron Brantley Asheville Cyclocross
20 Stoney Sanders Team MS
21 Paul Paisant Mock Orange Bikes
22 Tomas Kelemen
23 Chris Culp Kens Bike Shop Hearts Racing Club
24 James Berry
25 Dwayne Letterman Tri-Cities Road Club
26 Austin Temple
27 James Edwards Inland Construction/Constellation
29 Andrew Danfy Spinx
998 Arthur Danfy spinx bike race team
998 Joey Carico Cycle-Smart Grassroots Team
998 Eric Beatty CatUp Coaching
998 Jeffrey Linnen msg
998 Robert Kristin Nashbar Cycling Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 23   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dwight Wyatt AVLCX
2 Andrew Ammon Hearts racing club
3 Doug Shaw Cross Town Velo
4 Chuck Gillis Nashbar Cycling Club
5 David Stevens Raleigh All Stars/Constellation cyc
6 Dean Lyons Boone Velo
7 Daryl Ellis Team MS
8 Jeff Tripp Blue Steel Cyclery
9 Matt Jones American Classic / Cycleworks
10 Earl Anderson unattached
11 David Fuller Cycles deOro/Greensboro Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Le beau Hilton Head Cycling
2 Larry Trent Hearts Racing Club
3 Corbitt Bourne Mule Hell Racing
4 James Fender Clemmons Bicycle
5 Jay Womack Abby Design & Construction / Boone
6 Michael Stamey Velo 16 BSG
7 Kyle Bush Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
8 Richmond Baker Cycletherapy
9 Brett Bennett Fiets Maan Racing
10 Todd Sykes
11 Zachary Dewey Bicycle Sport
12 Randy Miller Unattached
13 Don Rose Team HammerCross
14 John Ventevogel Team HammerCross
15 William Mccracken Velosports Racing
16 Josh Miller Clemmons Bicycle
17 Erik Schreiner Constellation Cycling
18 Kevin Wilson Chonchos roofing and escort service
19 Louis Moschetta Unattached
20 Michael Cobler Cycletherapy Zimmer
21 Scott Unfried NA
22 John Smith AVLCX/Moots
23 Robert Mooney
24 Ray Dohlen
25 Rory Ellington na
26 Jay Capers
27 Terry Forrest Atomic Cycles
28 David Brumfield Abbey Construction & Design
29 Jay Forgione TotalCyclist MTB
30 Richard Lewis Spirited Cyclist
31 Jeff Montgomerie Birdsong Brewing p/b Common Market
32 Stewart Alford Velosports Racing
33 Gregory Starks na
34 David Pressley
35 David Brendle Fiets Mann Racing p/b Luna Cycles
36 Wayne Lewis Velo 16 BSG
37 Steven White Boone Area Cyclists Race Team
38 Robert Morgan TrySports presented by Timex
39 Phillip Jerome
40 Wayne Dellamaestra Storm Racing
41 Bryan Ream Atomic Cycles
42 Brian Miller Garneau Custom p/b Hutchinson Tire
43 Mike Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
44 Jason Epstein Berger Hardware Bikes
45 Jason Tillery Boone Velo Boone Bike/Abby Construc
46 Eric Jacobsson CatUp Coaching
47 David Smyth Full Spectrum Racing
48 Bob Szymkiewicz
49 Joe Rodrigues Evolution Jr. Devo
50 Michael Quinn Slippery Sasquatch
51 Mike Dunn
52 Brady Kempton
53 Jerel Lynn waide PSIMET Wheels Racing
54 Michael O'Brien La-Z-Boyz
55 Robert Coghill
56 George Hatcher Hawleys Bicycle World Race Team
57 Paul Mckeithan
998 Burke Hutcheson Team HammerCross
998 Daren Wilz
998 Glenn Cook
998 Robert Mooney Volcanic Bikes
998 Patrick Rimron Pain Pathways/PVS
998 Michael Chappell
998 Philippe Roquiny Tri Cities Road Club
998 Parrish Matthews
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 44   Cat 5: 9   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Stamey Velo 16 BSG
2 Todd Sykes
3 Randy Miller Unattached
4 Don Rose Team HammerCross
5 William Mccracken Velosports Racing
6 Erik Schreiner Constellation Cycling
7 Louis Moschetta Unattached
8 Michael Cobler Cycletherapy Zimmer
9 Scott Unfried NA
10 Burke Hutcheson Team HammerCross
11 Rory Ellington na
12 Jay Capers
13 Richard Lewis Spirited Cyclist
14 Jeff Montgomerie Birdsong Brewing p/b Common Market
15 Gregory Starks na
16 David Brendle Fiets Mann Racing p/b Luna Cycles
17 Wayne Dellamaestra Storm Racing
18 Bryan Ream Atomic Cycles
19 Mike Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
20 Mike Dunn
21 Brady Kempton
22 Robert Coghill
998 Eric Jacobsson CatUp Coaching
998 Larry Trent Hearts Racing Club
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Terry Forrest Atomic Cycles
2 Jay Forgione TotalCyclist MTB
3 Wayne Lewis Velo 16 BSG
4 Brian Miller Garneau Custom p/b Hutchinson Tire
5 Bob Szymkiewicz
6 George Hatcher Hawleys Bicycle World Race Team
7 Paul Mckeithan
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Westley Richards Clemmons Bicycle Racing
2 Andrew Stackhouse Southeast CX Super Series
3 Reid Beloni Magic Cycles
4 Matthew Clements Lees-McRae
5 Raymond Laffin Crosstown Velo
6 Joseph Emanuel Faster Mustache
7 Carl Peltzer Clemmons Bike Shop
8 Jacob Pilkerton Bridsong Brewing p/b Common Market
9 Travis Beane Clemmons Bicycle Racing
10 Michael Koballa Vic Chisholm Racing Inc
11 Daniel Allen Clemmons Bicycle Racing
12 Jack Brown Fiets Maan Racing
13 Kyle Bush Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
14 William Sumner CycleTherapy/CLM
15 Kelley Montoya Cycletherapy
16 Kyle Mills CycleTherapy/Zimmer
17 Louis Moschetta Unattached
18 Steven White Boone Area Cyclists Race Team
19 Earl Anderson unattached
998 Bc Roberts Bicycle Sport
Finishers: Cat 1: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tate Devlin UNC Wilmington
2 Anna Gannett Appalachian State Cycling
3 Leah Carroll UNC Wilmington
4 Melissa Hall Constellation
5 Darcy Grimes Abby Design & Construction/Boone Bi
6 Laura Calvin Cool Breeze/Trek Team
7 Ann Groninger
8 Meredith Blake Spokeswomen Syndicate p/b Parcycles
9 Philicia Marion Cycleworks
10 Amy Snyder
11 Andrea Tadros Clemmons Bike Racing
12 Sherri Nevius Evolution Jr. Devo
13 Ann Kota CycleTherapy/CLM
14 Casey Bailey Velo16 BSG
15 Robin Crumpton na
16 Melinda Behrens Pedal PIxes
17 Ali Parascandola
18 Mary Rodrigues Evolution Jr Devo
19 Katherine Grainger
20 Ashley Schafer Cycletherapy
21 Margie Landon
22 Antoinette Delucia Clemmons Bicycle Racing
23 Meredith Church Boone Bike - Abby Design Constructi
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Burlew Asheville Cyclocross
2 Cinthia Lehner
3 Josie Miller Reedy Creek Bicycles
4 Deb sweeney Whitmore Team Globalbike Wipes
5 Zdenka Worsham Constellation Cycling
6 Erin Donohue Lees McRae College
7 Suzanna Dupee The Hillsborough Street Elite
8 Karen Tripp Blue Steel Cyclery
9 Cara Applegate Beer City Bicycles/Pepper Palace
10 Betthney Oconnell Floyd Outdoors/ EMI Elite Cycling
11 Nina Laughlin Magic Cycles
12 Megan Archer Cycle-Smart Inc.
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicki Grupka CycleTherapy
2 Susan Helm-murtagh TriCyclists BRC
3 Julie Paisant Mock Orange Bikes
4 Sally Edwards Inland Construction
5 Lorri Warlick Cycletherapy-Zimmer
6 Janet Trubey NCCX
7 Margaret Kristin Nashbar Cycling Club
8 Kathleen Mckeithan Studio7Multisport
9 Jerel Lynn waide PSIMET Wheels Racing
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 1