Log In
Cross Crusade: Deschutes Brewery • Dec 8 2013
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
6.5
5
3.2
6.5
5.1
Clear, 9 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.5
Beers
5
Moisture
3.2
Accel
6.5
Tech
5.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Hughes
2 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team
3 Patrick Fink
4 Glen Allen
5 Malama Membe
6 Jordan Braun
7 John Rockwood Rolling Thunder p/b The Missing Lin
8 Justin Lair
9 Joe Kim Camas Bike and Sport
10 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Lin
11 Rick Tanous CX Pistols p/b Cyclocross.com
12 Rick Tanous CX Pistols p/b Cyclocross.com
13 Libby L. emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
14 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacquie Zanck
2 Annick Chalier Portland
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Geoff Kabush
2 Carl Decker Giant
3 Troy Wells
4 Yannick Eckmann California Giant-Specialized
5 Cody Kaiser California Giant-Specialized
6 Jamey Driscoll
7 Spencer Paxson Kona Factory Team
8 Kolby Preble
9 Cameron Beard
10 Mike Wilk
11 Lance Haidet
12 Ben Thompson
13 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines
14 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
15 Josh Johnson
16 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
17 Kaler Marshall
18 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
19 Brad Winn Team S+M
20 John Grant
21 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling
22 Kris Sneddon
23 Chris Ellis
24 Derek Yarra
25 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental
26 Tim Johnson
27 Nick Schaffner
28 Gabriel Linn Trusty Switchblade
29 Cory Bolen
30 Joel Madrone Breadwinner Cycles
31 Randy Bott
32 William Barta
33 Shaun Radley
34 Andrew Nelson
35 Evan Geary
36 David O'Brien
37 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas
38 Anders Nystrom
39 Ryan Renn
40 Conrad Kornmann
41 Jonathan Myers Team S+M
42 Ira Ryan Breadwinner Cycles
43 Alex Walker
44 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club
45 Jason Britton Team S+M
46 Eric Brown
DNF Jason Cemanski
DNF Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team
DNF Joshua Kelley
DNF Shannon Skerritt
DNF Javier Colton Sunnyside Sports
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 18   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Conway
2 Brandon Thomson
3 Shane Johnson Trinity Bikes
4 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
5 Chaz Hogenauer
6 Kellen Rack
7 Hugh Alessi
8 Findlay Eric
9 Tim Hubner
10 Galen Denney Speedway Wheelmen
11 Mark Nelson
12 Kroll Alden
13 Nick Stroud
14 Przemek Antczak Sappo Hill Soapworks
15 Cory Solovewicz
16 Cory Solovewicz
17 Chris Magel Bike Newport-Bier One
18 Zack Hewell
19 Alexander Donoghue
20 Mike Wilson
21 Nick Walker
25 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
DNF Ian Conover
DNF Sam Swan
DNF Sean A carline CX Pistols p/b Cyclocross.com
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Pastor
2 Brett Cassidy Human Powered
3 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
4 Marek Litinsky
5 Trent Bielaszka
6 Jim Baskin
7 Nate Wyeth Boneyard Cycling
8 John Napier Camas Bike and Sport
9 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Lin
10 Matthew Vitrano
11 Miller Alex
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Wilkin Team S+M
2 Jeff Johnston Boneyard Cycling
3 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling
4 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
5 John Martin Team Lazy Tarantulas
6 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
7 Kyle Tripician SWEAT360
8 David Rosen Sage Cycles Racing
9 Lorin Hayden
10 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway
2 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
3 Calder Wood
4 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
5 Ian Wilson
6 Lewis Wiley
7 Henry Jones Bend Endurance Academy
8 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
9 Carson Westberg WebCyclery.com
10 Henry Cuppolillo
11 Jack Alessi
12 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
13 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
14 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
15 Calvin Keane Bend Endurance Academy
16 Adrian Magun
17 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
18 Keenan Reynolds Hutch's/Bend Dental
19 Tanner Wescott
20 Elijah Krause Bend Endurance Academy
21 Carson Griffith Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 11   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Youngwerth
2 Hannah Green
3 Third No name
4 Katie Ryan Bend Endurance Academy
5 Aynslee King
6 Ciara Macdonald
7 Aunika Miranda Trusty Switchblade
8 Jessica Fisher
9 Ivy Taylor Bend Endurance Academy
10 Hayden Gizinski
11 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade
12 Jenelle Holmes
13 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Dusseault
2 Spencer White HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
3 Jon Burrill Sappo Hill Soapworks
4 Dylan Carney
5 Steve Brower
6 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade
7 Rodney Trepess Deschutes Brewery
8 David Rasca Buy Local Cycling
9 Bryan Warnock
10 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
11 Donald Newlands Portland Velo Racing Team
12 Andy Leritz Team S+M
13 Kenny Wolford Sunnyside Sports
14 Alan Petrie
15 David Pedersen Portland Bicycle Studio
16 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
17 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team
18 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
19 Second No name
20 Mike Taylor Deschutes Brewery
21 Joe Martin
22 Jon Van heel
23 Douglas Johnson Santiam Bicycle
24 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
25 Todd Griffith Boneyard Cycling
26 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
27 Kevin Sayler
28 Murray Mcleman
29 Jonathon Fogarty
30 Andy Platt
31 Kyle Gorman WebCyclery.com
32 Mark Williams Team Cycle Sport
33 Andrew Gendler
34 Reg Kao
35 Mark Backus Boneyard Cycling
36 Sean Denney bicycleattorney.com
37 Steven Westberg WebCyclery.com
38 Billy Holcomb Trusty Switchblade
39 Dan Grijalra
40 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
DNF Thad Jordan
Finishers: Cat 3: 6   Cat 5: 5   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriel Cabatic
2 Brian Carrico The Spokesmen
3 Brian Little BeerMongers Cycle Club
4 Brent Sherry Human Powered
5 Ryan Barnes Human Powered
6 Phillip M trost Team S+M
7 Steve Black
8 Paul Schoonover Team S+M
9 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
10 George Mcconnell
11 Rob Kerr Boneyard Cycling
12 Curtis Brawner
13 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
14 Peter Iverson
15 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
16 Joseph Hall
17 John Martin Team Lazy Tarantulas
18 John Napier Camas Bike and Sport
19 Cody Rowe
20 Matthew Dial Deschutes Brewery
21 Jason Ellis
22 Marc Angelo Human Powered
23 Timothy Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
24 Cody Ames
25 Paul Devries Filth and Fury
26 Travis Dougan
27 Greg Gizinski
28 Steve Arnold Deschutes Brewery
29 Chad Alkinson
30 Jason Sobottka
31 Chris Valencia Team S+M
32 Chad Atkinson
33 Curtis Burrrill
34 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Brazel
2 Russell Thorstrom
3 Michael Nyberg Sunnyside Sports
4 Steven Thorne BikeFlights.com
5 Jeff Elston Voler/Bicycle Centres
6 Ryosei Kaneko
7 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilit
8 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
9 Johnny Vergis Cyclepath Racing
10 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway
11 Dale Webster Bike Newport-Bier One
12 Rick Ortenblad
13 Paul Sadoff
14 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
15 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
16 Bob Rakoz Athletes Lounge Cycling Team
17 Steven Patton
18 Craig Mavis Deschutes Brewery
19 Michael Mclandress Boneyard Cycling
20 Alan Thomason Deschutes Brewery
21 Dan Davis WebCyclery.com
22 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Rac
23 Stan Kiefer Boneyard Cycling
24 Mike Ryan
25 Duane Strawser
DNF Whit Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Rac
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Rick Gregory
3 Don Leet Sunnyside Sports
4 Amory Cheney Boneyard Cycling
5 Steve Rapp
6 Tad Hodgert Deschutes Brewery
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bi
2 Shawn Mitchell
3 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
4 Todd Davis
5 Menko Johnson
6 Jerry Long
7 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
8 Dave Reitz Team Cycle Sport
9 Michael Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilit
10 Jason Walker
11 Martin Baker bicycleattorney.com
12 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine
13 John Mccaffrey Kesho Bicycles
14 Rich Cramer bicycleattorney.com
15 Kailin Waterman
16 Jeff Standish
17 Erik Hammer Deschutes Brewery
18 Peter Vraniak
19 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
20 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas
21 Adam Carroll Boneyard Cycling
22 Travis Keen
23 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
24 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
25 Roger Meier Cyclepath Racing
26 Mike Brown Therapeutic Associates of Bend/Pine
27 David Krause
28 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo
29 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club
DNF John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
DNF Jason Pinkerton
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 7   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 Erica Wescott Sunnyside Sports
3 Michelle Mills StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
4 Mielle Blomberg Team S+M
5 Ann Kennedy bicycleattorney.com
6 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary
7 Erika Miranda Trusty Switchblade
8 Julie Deal BeerMongers Cycle Club
9 Virginie Calme Cyclepath Racing
10 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Rac
11 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
12 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Rac
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandi Pinkerton Sweetpea Ladies Auxiliary
2 Shellie Heggenberger Boneyard Cycling
3 Leslie Griffith Boneyard Cycling
4 Tracey March Deschutes Brewery
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Kenlan Sunnyside Sports
2 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
3 Thurstrom Michelle
4 Sandrine Mcfadden
5 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
6 Karon Rakoz
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Lacava Giant
2 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
3 Brian Kesselman Ruckus Test Team
4 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas
5 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team
6 Ben Guernsey Trusty Switchblade
7 Forest Hynes
8 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion
9 Chris Macdonald Speed Theory
10 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
11 Will Waggoner
12 Donald Newlands Portland Velo Racing Team
13 Christopher Ryan Ruckus Test Team
14 Kennith Ramirez Apex Racing Team
15 Tom Rousculp Team Cthulhu
16 Aaron Hoppe
17 Michael Coe Boneyard Cycling
18 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
19 Chris Nemba
20 First No name
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katerina Nash
2 Kaitlin Keough
3 Elle Anderson California Giant-Specialized
4 Serena Bishop gordon All Access Racing
5 Meredith Miller
6 Beth Ann orton Team S+M
7 Mical Dyck
8 Andi Zolton
9 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines
10 Alice Pennington S&M/Kona Grassroots
11 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc
12 Carolina Gomez-villafane
13 Raven Rook
14 Riley Wales
15 Jenn Levo Speedvagen Racing Machines
16 Heidi Wood Alki/Rubicon Racing
17 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio
18 Molly Macgraw Upper Echelon Fitness and Rehabilit
19 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
20 Kristi Carver Portland Bicycle Studio
21 Erica Greif
22 Marayah Deese Portland Bicycle Studio
23 Irena Ossula
24 Amy Vantassel Athletes Lounge Cycling Team
DNF Emily Kachorek
DNF Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilit
DNF Rachel Lloyd
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karine Valliant-Saunders
2 Katie Monaco
3 Leina Tani
4 Rachel Geiter
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maryjane Martin
2 Abby Denuyl BeerMongers Cycle Club
3 Kelly Davis Team Group Health
4 Taylor Schefstrom
5 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club
6 Beth Bolen
7 Maria Curran
8 Mari Little BeerMongers Cycle Club
9 Amanda Anttila-oza
10 Molly Cogswell-kelley Boneyard Cycling
11 Stephanie Stauber BeerMongers Cycle Club
12 Nicole Weiss Team Group Health
DNF Jennifer Phillips Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 9