Log In
Cyclo X Boulder • Dec 7 2013
4.5
4.5
5.4
6
2.8
Clear, 9 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.5
Beers
4.5
Moisture
5.4
Accel
6
Tech
2.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dakota Cline Boulder Junior Cycling 13:37.2
2 Ryan Campbell Black Sheep Junior Cycling 13:55.2
3 Aiden Keller Boulder Junior Cycling 14:27.2
4 Elphingstone Luke Boulder Junior Cycling 14:41.1
5 Vin Hludzinski Boulder Junior Cycling 14:53.2
6 Grey Ottenstein 15:33.6
7 Jared Scott Boulder Junior Cycling 15:39.7
8 Brody Mcdonald Celo Pacific 15:51.0
9 Seamus C keller Boulder Junior Cycling 16:36.0
10 Miguel Gallegos Boulder Junior Cycling 16:42.6
11 George A poggemeyer 16:45.5
12 Kahill Bailey Boulder Junior Cycling 17:10.5
13 Andrew Charlet Boulder Junior Cycling 17:17.3
14 Kayden Cline Boulder Junior Cycling 17:21.0
15 Ryan Stowers Black Sheep Junior Cycling 17:32.9
16 Riley Cotton Boulder Junior Cycling 18:26.1
17 Ty Musgrave 18:26.2
18 Lucas Hartman 18:57.3
19 Beck Farrell Boulder Junior Cycling 19:15.7
20 Nicholas C boni Boulder Junior Cycling 20:39.2
21 Carden R king Boulder Junior Cycling 23:52.2
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 18   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Robson Boulder Junior Cycling 13:10.0
2 Nolan Stephenson Boulder Junior Cycling 13:10.9
3 Nolan Jenkins Front Rangers Junior Cycling 13:23.3
4 Sam Brown Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 13:37.3
5 Miles M ross Boulder Junior Cycling 13:40.5
6 Oliver J howson Boulder Junior Cycling 13:42.5
7 Kendrick Boots International Christian Cycling Clu 13:50.7
8 Campbell Watson Boulder Junior Cycling 14:16.7
9 Riley Sheehan Boulder Junior Cycling 14:45.0
10 Nathan Pawlak Boulder Junior Cycling 15:35.0
11 Donovan Muniz Alexander Dawson School 16:05.4
12 Noe Martinez 17:03.5
13 Jose G rodriguez 17:03.7
14 Carson Wille Alexander Dawson School 17:30.4
15 Will M doherty Black Sheep Junior Cycling 17:44.6
16 Oliver Hart Boulder Junior Cycling 18:00.9
17 Ethan Wright Boulder Junior Cycling 19:54.2
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Doherty Black Sheep Junior Cycling 39:40.8
2 Brennen S oliver Alexander Dawson School 41:30.8
3 Zacharey L elzi Black Sheep Junior Cycling 42:36.1
4 Liam Sullivan IC3Colorado @ 1 Lap
5 Will Mcbryde Black Sheep Junior Cycling @ 1 Lap
6 Devon Campbell Alexander Dawson School @ 1 Lap
7 Wiley Melton Boulder Junior Cycling @ 1 Lap
8 Nathan R newton IC3Colorado @ 1 Lap
DNF Drew Sotebeer Groove Subaru-Alpha Bicycle Co DNF
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calvin Johnson IC3Colorado 39:51.0
2 Max Schmidtmann Black Sheep Junior Cycling 43:00.8
DNF Christopher Wahle International Christian Cycling Clu DNF
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nic Handy Alpha Bicycle Co. - All City 38:10.2
2 Mitch Westall Gates Carbon Drive 38:13.9
3 Colby Pearce 38:15.6
4 William Iaia Groove Subaru Excel Sports 38:19.1
5 Daniel J porter First City Cycling Team 38:48.9
6 Stephen Shepherd Boulder Cycle Sport 38:51.1
7 Taylor Nye Gates Carbon Drive 38:52.6
8 Anthony Iannacito 39:23.3
9 Charlie Merrill 39:28.4
10 Scott Larsen Routine Leg Works 41:04.7
11 Andy Harmon CROSS PROPZ RACING 41:11.0
12 Taylor Jung Gates Carbon Drive 41:15.4
13 Josh Teplitzky Cycleton @ 1 Lap
14 Aaron Zoerner Groove Subaru-Alpha Bicycle Co @ 1 Lap
15 Casey Beeler Groove Subaru-Alpha Bicycle Co @ 1 Lap
16 Matt Sodnicar Alpha Bicycle Co. - All City @ 1 Lap
17 Matthew Adamiak Alpha Bicycle Co. - All City @ 1 Lap
DNF Dave Harber DNF
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 W Grant ellwood Boulder Cycle Sport Devo/BJC 44:29.7
2 Denzel Stephenson Boulder Junior Cycling 44:33.0
3 Evan Clouse Canyon Bicycles - Shimano 45:14.7
4 Kurtis Barth Boulder Cycle Sport 45:48.7
5 Eric Brunner Boulder Junior Cycling 45:52.1
6 Chris Key Boulder Cycle Sport Devo/BJC 46:29.3
7 Andy Lueck 46:33.9
8 Evan Fader Asheville Bicycle Racing Club 46:37.9
9 Jack Tanner Boulder Junior Cycling 46:41.8
10 Stuart Mcknight Boulder Cycle Sport Devo/BJC 47:52.1
11 Patrick Valentine 48:18.1
12 Maxl Freeman Black Sheep Junior Cycling 48:36.1
13 William E allen Feedback Sports Racing 48:38.4
14 David Hornick 48:38.6
15 Joe Christiansen 48:47.3
16 David Pfeiffer Michigan Cycling Club 48:49.4
17 Cassidy Bailey Tokyo Joe's Jr 49:04.0
18 Nic Jenkins Front Rangers Junior Cycling 49:05.3
19 Craig Daugherty 49:18.7
20 Michael S dunbar Primal - Audi Denver 49:52.2
21 Ben Hogan Tokyo Joe's Jr 49:56.5
22 Zach Lee Team Small Batch 50:01.1
23 Stefan Zavislan US Military Cycling Team Fueled by 50:15.8
24 Lucas Clarke Primal - Audi Denver 50:20.8
25 Cade Bickmore Boulder Junior Cycling @ 1 Lap
26 Daimeon Shanks GS Panache @ 1 Lap
27 Cameron Bellian Boulder Junior Cycling @ 1 Lap
28 Jeff Cheever Groove Subaru-Alpha Bicycle Co @ 1 Lap
29 Greg E jackson Foxtrot Racing @ 1 Lap
30 Matt Gracey Salvagetti/Happy Coffee Cyclocross @ 1 Lap
DNF Aaron Vaughn Rally Sport Cycling Team DNF
DNF Aaron Barcheck Team Small Batch DNF
Finishers: Cat 3: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Robson Moots 49:44.9
2 Russell Griffin Cycleton 51:05.6
3 Tim Faia 52:01.8
4 Gregory Keller Boulder Cycle Sport 52:07.6
5 Ariel Brown Bicycle Bluebook/HRS/Rock Lobster 52:31.7
6 Shawn Harshman Boulder Cycle Sport 52:37.9
7 Matt Davies Boulder Cycle Sport 52:40.2
8 Clay Harris Team Kappius 52:46.8
9 Carlos Casali Groove Subaru Excel Sports 53:34.2
10 Alan Angelopulos 53:43.3
11 Doug Schuler Boulder Cycle Sport 53:50.0
12 Aaron Bouplon Boulder Running Company Cycling Tea 53:54.7
13 Darron Cheek CROSS PROPZ RACING 54:30.3
14 Ross Delaplane brookfield Homes Racing @ 1 Lap
15 Ryan Hughs PCP Racing @ 1 Lap
16 Paul Rapinz Boulder Running Company Cycling Tea @ 1 Lap
17 Charles Coyle Groove Subaru Excel Sports @ 1 Lap
18 Johannes Huseby Boulder Cycle Sport @ 1 Lap
19 Jason Hartman Groove Subaru Excel Sports @ 1 Lap
20 Jon Coln Cycleton @ 1 Lap
DNF Patrick Gallegos 8 Sixteen Racing DNF
DNF Brad Thomas Real D-Amgen Masters Cycling DNF
DNF Eric Collins DNF
DNF Joe Bryan Boulder Cycle Sport DNF
DNF Scott Upton Team Kappius DNF
DNF Garren Watkins USC Cycling Team DNF
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 15   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Batey Feedback Sports Racing 47:22.3
2 Scott P crabtree Real D-Amgen Masters Cycling 48:14.9
3 Brad Fentress USC Cycling Team 48:18.3
4 Tony A romagna Old School Racing 48:19.9
5 Jon Alegranti 48:21.5
6 Matt Robinson High Peaks Masters 48:26.1
7 Jason Sumner USC Cycling Team 48:58.2
8 Jamie Kripke 48:58.6
9 Mike Dixon Boulder Running Company Cycling Tea 48:59.8
10 James Scott Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 49:00.9
11 Rod Bolls USC Cycling Team 49:02.5
12 Bryant Gonsalves Boulder Running Company Cycling Tea 49:27.9
13 Evan Fry 49:31.2
14 Kirk Groves Foxtrot Racing 49:33.2
15 David C walker USC Cycling Team 49:54.2
16 James Servaites Boulder Cycle Sport 50:10.3
17 Rudy Verner Ritte Racing @ 1 Lap
18 Matt Gough Peloton-Specialized Cycling Team @ 1 Lap
19 Galen Stilgebauer Rocky Mountain Road Club @ 1 Lap
20 James Bedrosian Boulder Cycle Sport @ 1 Lap
21 Brian France Frites En Mayo Velo Club @ 1 Lap
22 John Deibert High Peaks Masters @ 1 Lap
23 Charley Dean @ 1 Lap
24 Brian Moore Old School Racing @ 1 Lap
25 Ben Delaney USC Cycling Team @ 1 Lap
26 Eric Jones Rally Sport Cycling Team @ 1 Lap
27 Scott Fliegelman @ 1 Lap
28 John E drake @ 1 Lap
29 Jason Russell @ 1 Lap
30 Wesley Smith @ 1 Lap
31 Brett Batchelder @ 1 Lap
32 Thomas Hunter @ 1 Lap
DNF Kyle Wiberg DNF
DNF Jerry Kopack Feedback Sports Racing DNF
DNF Sean P. malone Frites En Mayo Velo Club DNF
DNF Joseph M higby DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 33   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Fandrich Natural Grocers Cycling Team 36:40.9
2 Peter Schaub CROSS PROPZ RACING 37:10.7
3 Kevin Rooney 37:14.2
4 Daniel E burnett Ciclismo Youth Foundation 37:24.7
5 Jonathan Jones High Peaks Masters 37:30.9
6 Christopher Taylor 38:06.7
7 William Manning 38:07.0
8 Aaron Zoerner Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 38:22.7
9 Jonathan Mischke Boulder Cycle Sport 38:25.3
10 Bob Rowland 38:28.7
11 Eric Lawrence 38:47.3
12 Rene Macias Rally Sport Cycling Team 38:59.3
13 Matthias Kondler Old School Racing 38:59.7
14 Paul Sasseville 39:21.9
15 Greg Scott ColoBikeLaw.com 39:22.2
16 Thatcher Wine 39:37.1
17 Jason Trujillo 39:55.9
18 Rick Vanderleek 40:00.9
19 Brady W robinson 40:35.5
20 Tim Moorhead Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 41:16.4
21 Stuart Braddock Primal - Audi Denver 42:05.5
22 Shawn Kingrey @ 1 Lap
23 Jeff Sotebeer Groove Subaru-Alpha Bicycle Co @ 1 Lap
24 David Claude High Peaks Masters @ 1 Lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Lincoln 37:10.3
2 Garrett Getter Team Small Batch 37:35.8
3 Adam Fivehouse Primal - Audi Denver 37:50.5
4 Michael Welker Primal - Audi Denver 38:39.4
5 Benjamin Torvik 38:47.0
6 Jacques De curnou Boulder Junior Cycling 38:50.7
7 Eddie Rogers Steamboat Velo 39:16.5
8 Keagan Rowley Boulder Cycle Sport 39:22.5
9 Michael J ledger TLR Cycling 39:22.9
10 Joshua Schroeder International Christian Cycling Clu 40:01.6
11 Jacob Cartergibb Tokyo Joe's Jr 40:03.4
12 John B eisert 40:06.5
13 Nolan Brunner Boulder Junior Cycling 40:08.0
14 Aston Woy Ciclismo Youth Foundation 40:12.8
15 Zachary Woy Ciclismo Youth Foundation 40:14.1
16 James Lawrence CP Racing 40:48.4
17 Matthew Mollison 43:00.4
18 David Hadley 44:03.7
DNF Christopher Mcstay DNF
DNF Jeremy Purchase Natural Grocers Cycling Team DNF
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Hogan Team Kappius 38:14.5
2 Jeff Hall Team Kappius 39:04.4
3 Kevin Obrien Groove Subaru Excel Sports 39:11.5
4 Frank Gonzalez Montana Velo 39:13.3
5 Paul Lugar Boulder Running Company Cycling Tea 39:13.6
6 Ronald Bollenberghe Cadieux Bicycle Club 39:16.6
7 Harold Stephenson Rally Sport Cycling Team 39:41.2
8 David Weber Team Kappius 39:43.3
9 Jeff Ofsanko Rally Sport Cycling Team 39:44.1
10 Matt Miller Great Divide Brewing Company 39:45.7
11 Kelly Niquette Cycleton 39:46.4
12 Greg Gorrell Feedback Sports Racing 39:47.6
13 Darron Cheek CROSS PROPZ RACING 40:17.8
14 Rod Yoder Natural Grocers Cycling Team 40:28.4
15 Mike Bonenberger 40:29.7
16 Dan Miller International Christian Cycling Clu 40:31.7
17 Carl Boni Rapid Racing 40:31.9
18 Timothy Shea 40:34.3
19 John Mansell Rally Sport Cycling Team 40:57.4
20 Rodrigo Gil moreno de mora 41:01.7
21 Mac Johansen 41:03.4
22 Doug Richards Blue Sky Velo 41:12.2
23 Joseph Taddeucci Natural Grocers Cycling Team 41:25.0
24 Steve Ferry Real D-Amgen Masters Cycling 41:30.2
25 Michael Spangenberg Rally Sport Cycling Team 41:35.0
26 Steve Carpenter Peloton-Specialized Cycling Team 41:41.6
27 Mark Taylor Boulder Cycle Sport 41:41.8
28 John Cotton Blue Sky Velo 42:21.4
29 Joseph Paulson Boulder Orthopedics 43:07.2
30 Patrick Sullivan IC3Colorado 43:07.7
31 Thomas Needy IC3Colorado 43:08.4
32 Douglas Robison Team Rocky Mountain Health Plans @ 1 Lap
33 Frank Smith Boulder Cycle Sport @ 1 Lap
DNF Christopher Fox Boulder Cycle Sport DNF
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 11   Cat 3: 16   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neal Mendel Frites En Mayo Velo Club 35:11.8
2 Bob Prieto Blue Sky Velo 35:22.5
3 Jim Mason IC3Colorado 35:34.7
4 Chris Shamis Green Mountain Sports Velo 35:35.3
5 Robert Dahlstrom Boulder Cycle Sport 35:39.2
6 Joseph P liberatore Avout Racing 35:41.3
7 Armin Bantowsky High Peaks Masters 35:44.9
8 Scott Berg Boulder Cycle Sport 36:01.5
9 Christopher Gilbert 36:39.8
10 Cory Shaddox ColoBikeLaw.com 36:41.2
11 Tom Keller GS Boulder/Studio 1 Dental/Organic 36:53.4
12 Steve Capstick CROSS PROPZ RACING 37:04.8
13 Jonathan Day Team Rio Grande 37:40.0
14 Eric Buxman 37:49.9
15 Tim Crean 37:59.3
16 Tim Hodges IC3Colorado 38:08.7
17 Jerry Cutright International Christian Cycling Clu 38:13.0
18 Christian Long Boulder Running Company Cycling Tea 38:16.6
19 Kendrew Peacey Derby Bicycle Center Race Team 38:24.0
20 Paul Boots International Christian Cycling Clu 38:26.2
21 Ray Roetman International Christian Cycling Clu 38:29.0
22 Michael Burkard 38:37.8
23 Michael Warner Blue Sky Velo 38:43.7
24 Chuck Ankeny 39:40.3
25 Francis Sullivan @ 1 Lap
26 Rob Goodbody Boulder Cycle Sport @ 1 Lap
Finishers: Cat 4: 24   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Knox Old School Racing 39:01.1
2 Michael Nelson 39:19.9
3 Jovon Fritsch 39:30.0
4 Bill Weakley 39:38.9
5 Samuel Dolzani 39:44.6
6 Oliver J kilbury 40:30.4
7 Ryan S malarky Boulder Cycle Sport 41:07.7
8 Mark Krempasky 41:40.1
9 Eldon Goates Front Rangers Junior Cycling 41:55.3
10 John Heisel 42:43.7
11 Melissa Noni 42:45.7
12 Dillon Frisco 43:44.9
13 Chris Martin @ 1 Lap
14 Jason Bucholtz @ 1 Lap
15 Rob Marriott @ 1 Lap
16 David P elphingstone @ 1 Lap
17 Bart Wolczyk @ 1 Lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 8   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alan J hills 32:24.0
2 William Capron Natural Grocers Cycling Team 32:24.4
3 Jeff Payne Routine Leg Works 32:41.6
4 Michael Schaub Feedback Sports Racing 33:01.9
5 Brook Watts Michelob Ultra - Big Shark Racing 33:06.1
6 Gary Thacker Team Kappius 34:41.9
7 Jim Everett Boulder Cycle Sport 35:24.6
8 Mike West Pikes Peak Velo 35:26.5
9 Galen Classen International Christian Cycling Clu 35:41.7
10 Allan Marvin Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 35:49.8
11 Eric Perryman Schwab Cycles Racing Team 35:55.7
12 Rick Abbott Excel Sports Boulder 35:58.8
13 Brent Solman High Peaks Masters 36:45.2
14 Jeffrey Brown Real D-Amgen Masters Cycling 38:55.7
15 Butch Stinton Rocky Mountain Cancer Centers Cycli 38:59.3
16 Eric Houck Fort Collins Cycling Team 39:11.4
17 Al Naudin High Peaks Masters 39:14.8
18 Michael Spak Schwab Cycles Racing Team 39:26.1
19 Richard Sweeney Old School Racing 39:43.3
20 Tim Downing Louisville Velo Club/ Team Louisvil @ 1 Lap
21 David Mitchell @ 1 Lap
22 Richard Elliott International Christian Cycling Clu @ 1 Lap
23 Chris Canfield Boulder Cycle Sport @ 2 Laps
DNF Scott Glasscock Team Rio Grande DNF
DNF Thomas Dewey DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 5   Cat 4: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Powlison Evol Elite Racing 47:47.7
2 Christopher Case Boulder Cycle Sport 47:49.0
3 Peter Webber Boulder Cycle Sport 47:55.4
4 Steven Stefko First City Cycling Team 48:09.3
5 Robin Eckmann California Giant Berry Farms/Specia 48:22.8
6 Braden Kappius TEAM CLIF BAR Cycling 48:43.6
7 James Mccarthy Natural Grocers Cycling Team 48:59.3
8 Ken Benesh Evol Elite Racing 48:59.7
9 Colby Pearce 49:35.5
10 J Clark 49:47.5
11 Michael Burleigh Primal - Audi Denver 49:59.6
12 Gage Hecht NCCF/ Team Specialized Juniors 50:02.5
13 Brandon Dwight Boulder Cycle Sport 50:18.7
14 Joseph Clemenzi 50:30.0
15 Josh Whitney Evol Elite Racing 50:56.0
16 Brad Neagos Natural Grocers Cycling Team 51:06.5
17 Maxx Chance Clif Bar Development Cross Team 51:08.3
18 Brian Hludzinski Boulder Cycle Sport 51:37.8
19 Mike Friedberg Whole Foods Market Giordana Scott S 52:54.6
20 Greg Krause Groove Subaru Excel Sports 53:58.1
21 Michael Huisenga Boulder Running Company Cycling Tea @ 1 Lap
22 Gregory J abrahamson Boulder Cycle Sport @ 1 Lap
23 Lucas Clarke Primal - Audi Denver @ 2 Laps
DNF Samuel Weinberg DNF
DNF Brad Cole KCCX Fuji Elite Cyclocross Team p/b DNF
DNF Adam Looney DNF
DNF Chris Baddick DNF
DNF Kacey Campbell DNF
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 8   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tea Wright Boulder Junior Cycling 15:31.3
2 Heidi Martin Black Sheep Junior Cycling 18:14.4
3 Lauren Zoerner Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 19:30.7
4 Stephanie Lawrence Front Rangers Junior Cycling 20:27.7
5 Olivia Adamiak Groove Subaru-Alpha Bicycle Co @ 1 Lap
6 Sofia Gibiete @ 1 Lap
7 Claire Beeler Groove Subaru-Alpha Bicycle Co @ 1 Lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carrley Smith Boulder Junior Cycling 16:37.7
2 Petra Schmidtmann Black Sheep Junior Cycling 16:44.3
3 Rosemary Morrissey Boulder Junior Cycling 17:13.3
4 Skyler Wilkey Boulder Junior Cycling 19:48.3
5 Helen Lee Boulder Junior Cycling 23:36.4
6 Autumn Martin Black Sheep Junior Cycling 23:38.9
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laurel Rathbun ExergyTWENTY16 36:40.3
2 Jenny Lucke Naked Women's Racing p/b TriBella @ 1 Lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashley Zoerner Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 38:22.9
2 Kristie Arend Boulder Running Company Cycling Tea 38:33.8
3 Suzie Livingston Fort Follies Cycling Club 38:36.7
4 Elizabeth Barcheck Team Small Batch 38:37.0
5 Tara Vessella 39:01.6
6 Heather Roach Team Small Batch 39:07.8
7 Lori Antolec OUTDOOR DIVAS CYCLING 39:08.1
8 Michele Moffat 39:55.2
9 Kate Wold 40:03.1
10 Brittany Jones Naked Women's Racing 40:14.3
11 Marina Lepikhina Tough Girl Cycling 40:29.4
12 Cynthia Milnick Fort Collins Cycling Team 41:04.9
13 Lorna Pomeroy GS Boulder/Studio 1 Dental/Organic 41:12.6
14 Josephine Nelson 41:58.1
DNF Allison Moorhead Groove Subaru-Alpha Bicycle Co DNF
Finishers: Cat 3: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Costantini 45:56.4
2 Jessica Bernstein Boulder Running Company Cycling Tea 46:25.7
3 Deirdre Garvey High Peaks Masters 46:40.6
4 Diana Tanner Boulder Cycle Sport 47:18.4
5 Kimberly Nuffer Boulder Orthopedics 47:58.4
6 Cristienne Beam Tough Girl Cycling @ 1 Lap
7 Maura Mcgovern @ 1 Lap
8 Kathryn Judson Green Mountain Sports Velo @ 1 Lap
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maurine Sweeney Old School Racing 40:58.0
2 Emily Unger Naked Women's Racing p/b TriBella 41:21.6
3 Claire Carlin Boulder Junior Cycling 41:25.0
4 Marian Mead GS Boulder/Studio 1 Dental/Organic 41:35.9
5 Terri Smith Boulder Cycle Sport 42:13.2
6 Mccauley Smith Boulder Junior Cycling 42:26.2
7 Darcy Tiglas First City Cycling Team 42:45.2
8 Cathy Goodheart Naked Women's Racing p/b TriBella 44:39.6
9 Rebecca Lawrence Front Rangers Junior Cycling @ 1 Lap
10 Karen Smith Old School Racing @ 1 Lap
11 Sandra Morrissey Team Cross (TCNM) @ 1 Lap
12 Amy Sebesta Boulder Cycle Sport @ 1 Lap
13 Kim Nordquist Old School Racing @ 1 Lap
14 Ellen Laird Groove Subaru Excel Sports @ 1 Lap
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristen Peterson Natural Grocers Cycling Team 42:15.4
2 Karen Hogan Team Kappius 42:32.1
3 Kristal Boni Rapid Racing 42:35.6
4 Kristin Weber Boulder Cycle Sport 42:42.7
5 Katie Clouse Canyon Bicycles - Shimano 42:49.7
6 Melissa Barker GS Boulder/Studio 1 Dental/Organic 42:51.1
7 Laurel Rathbun ExergyTWENTY16 42:52.3
8 Judy Freeman 42:52.6
9 Emma Dunn Feedback Sports Racing 43:03.2
10 Jessica D'amato Evol Elite Racing 43:19.4
11 Ann Trombley 43:26.3
12 Mina Anderberg T.E.A.M. Fuji 44:38.1
13 Margell Abel Tough Girl Cycling 45:25.8
14 Emily Zinn Naked Women's Racing p/b TriBella 45:27.3
15 Tracy Yates Tough Girl Cycling 45:32.2
16 Ksenia Lepikhina 46:08.0
17 Michele Bliss Team Small Batch 48:56.2
DNF Ashley Zoerner Groove Subaru-Alpha Bicycle Co DNF
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 4   Cat 3: 7