Log In
NORGE Ski Jump Cyclocross • Nov 30 2013
5
4.6
4.7
5.4
4.8
Clear, 44 degrees, wind 12 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
4.6
Moisture
4.7
Accel
5.4
Tech
4.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Matter
2 Joseph Maloney KS Energy Services / Team Wisconsin
3 William Hausdoerffer KS Energy Services / Team Wisconsin
4 David Reyes Heritage Race Club
5 Alexander Ray ISCorp-Intelligentsia
6 Tim Boundy Verdigris-Village CX
7 Michael Hemme SRAM Factory
8 Michael Naughton
9 Maxx Hall Verdigris-Village CX
10 Danny Warner Verdigris-Village CX
11 Bob Karlow ENZO'S Cycling
12 Brian Karlow ENZO'S Cycling
13 Teodoro Ramos Iron Cycles
14 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
15 Christando Lombardo Verdigris-Village CX
16 Ryan Marsel Behind-Bars/LGR
17 Brandon Feehery Astellas Oncology Cycling Team
18 Scott Arrigoni Verdigris-Village CX
19 Rich Kisseloff Main Street Bicycles Sasquatch Squa
20 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters
21 Mike Scalise Verdigris-Village CX
22 Peter Monko Spidermonkey Cycling
23 Sven Gartner WDT-Allvoi International Cycling Te
24 Simon Spinnler Bike Club olten
25 Hayes Sanborn Spidermonkey Cycling
26 John Reiker
27 Gavin Gould
28 Trent Williams Spidermonkey Cycling
DNF Doug Zell
DNF Robert Ringle Trek Midwest Team
DNF Giordano Guagliardo W2 Racing
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 8   Cat 3: 12   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Wolters Tenspeed Hero / J.P. Graziano
2 Ben Jenkins Sammy's Bike
3 Andrew Feuersthaler Team Velocause
4 Ken Krebs Verdigris-Village CX
5 Patrick Myers Team TATI
6 James Nowak ABD Cycling Club
7 Benjamin Demong ABD Cycling Club
8 Brady Frederick Team Velocause
9 Christopher Macfarland xXx Racing
10 Ron Cook Project 5 Racing
11 Andy Walker ABD Cycling Club
12 Michael Beebe
13 Richard Lenski PSIMET Racing
14 Brandon Murphy Kinky Llama Racing
15 Andrew Anderson xXx Racing
16 Daniel Roberts
17 William Olderr Flatlandia Cycling Team
18 Joel Roth Team TATI
19 Chris Fellows Rbikes.com / FleetTruckParts.com
20 Jeffrey Bishop
21 Derek Oberg Verdigris-Village CX
22 Kurt Bentsen PSIMET Racing
23 Brian Urban ABD Cycling Club
24 Christopher Kim Mox Multisport
DNF Steve Biedron Mox Multisport
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Pankonin xXx Racing
2 Louis Kuhn The Pony Shop
3 John Gatto Twin Six
4 Newt Cole The Pony Shop
5 Marc Moeller Team Bicycle Heaven
6 Ken Krebs Verdigris-Village CX
7 Steel Bokhof The Pony Shop
8 Randy Koren
9 Gene Beil The Pony Shop
10 James Brady The Pony Shop
11 Michael Angus Main Street Bicycles Sasquatch Squa
12 David Ginsberg
13 Stuart Nelsen Team UPB
14 Jason White
15 Chris Fellows Rbikes.com / FleetTruckParts.com
16 Kurt Bentsen PSIMET Racing
17 Gregory Molnar Flatlandia Cycling Team
DNF Ramon Rodriguez
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christando Lombardo Verdigris-Village CX
2 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
3 John paul Mccarthy SRAM Factory
4 David Mccollum
5 Robert Garner V.C. Bikesport
6 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Matt Howley EMC2 / Elmhurst Masters
8 Scott Ross
9 Michael Meteyer Trek Midwest Team
10 David Mcclenahan
11 Mike Grimm Flatlandia Cycling Team
12 James Linn Ten27 Cycling Club
13 Thomas Kramer Verdigris-Village CX
14 Timothy Denman Verdigris-Village CX
15 Don Carr ISCorp Cycling/NCSF
16 Kevin Mitchell
17 Dean Ott Main Street Bicycles Sasquatch Squa
18 Mike Radlicz W2 Racing
19 Alex Derderian ABD Cycling Team
20 John Mahr Wheel Fast Racing
DNF Todd Busteed ABD Cycling Team
DNF Reid Montgomery Northbrook Bicycle Club Inc.
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 10   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glen Jones Trek Midwest Team
2 Joel Roth Team TATI
3 Albert Weigel Verdigris-Village CX
4 Julian Coupland Verdigris-Village CX
5 Walter Stoops ABD Cycling Club
6 Edward Reed The Pony Shop
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucas Seibel Spidermonkey Cycling
2 Brad Dash ABD Cycling Club
3 Cory Samz Heavy Pedal Velo Club
4 David Friedman
5 Nicholas Andriano Main Street Bicycles Sasquatch Squa
6 Matt Daniel Mad Alchemy Rider Cooperative
7 Jarrod Kerkhoff Michael's Cycles Team
8 Mike Morell Chicago Cuttin Crew
9 Thomas Babinski Rhythm Racing
10 William Burkholder Team Mack Racing
11 Ara Oggoian Team Bicycle Heaven
12 David Bowers Half Acre Cycling
13 James Goss
14 Peter Monko Spidermonkey Cycling
15 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development
16 Zachary Redding
17 Andrew Lowe Tread Head Cycling
18 Jim Groenhof Verdigris-Village CX
19 Andre Odendaal Team Higher Gear
20 Daniel Stefiuk SRAM Factory
21 Eugenijus Skibarka Team UPB / ultimateprobikes.com
22 George Keppler Half Acre Cycling
23 Nathan Schneeberger Johnny Sprockets
24 Andrew Zens Rhythm Racing
25 Phil Fluegel
26 Jack Thompson ABD Cycling Club
27 Sage Hahn ROBOTS <
28 Daniel Mellish Team Kappius
29 Cameron Pease Main Street Bicycles Sasquatch Squa
30 Kyle Mindick xXx Racing
31 Brian Turany MadCity Velo Club
32 Jim Cannella ABD Cycling Club
33 Chris Hammer Wheel Fast Racing
34 Shawn Laplante Michael's Cycles Team
35 Carrie Smith
36 Chernoh Sesay Johnny Sprockets
37 John Cline PSIMET Racing
38 Steve Biedron Mox Multisport
DNF William Guy Half Acre Cycling
DNF Dan Mallek Verdigris-Village CX
DNF Kevin Pietka Cycling Republic Racing Team
Finishers: Cat 3: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Spende WCJ Cyclocross Racing Team
2 Robert Whittier xXx Racing
3 Mason Switzer Epic Riders
4 Jeremy Ostrowski PSIMET Racing
5 Diego Arana Beverly Bike/VeePak
6 Greg Spende
7 Charles Meyer xXx Racing
8 Arthur Oneil PSIMET Racing
9 Randall Taylor ROBOTS <
10 Arthur Miles Vision Quest LLC
11 Michael Hodgetts
12 John Casey Half Acre Cycling
13 Rick Schopp
14 William Sawyer xXx Racing
15 Andrew Stevens EMC2 / Elmhurst Masters
16 Terry Mcintyre
17 Matt Fox
18 Doug Zell
19 Mark Baranowski xXx Racing
20 Anthony Ott Main Street Bicycles Sasquatch Squa
21 Robert Haffey PSIMET Racing
22 Jon Smail Bike Haven Race Team
23 George Sullivan
24 Brett Levitt Alberto's Sport
25 James Barclay xXx Racing
26 Mark Ick
27 Derek Oberg Verdigris-Village CX
28 Jon Skaggs Tuxedo Thunder Cycling
29 Matthew Grosspietsch xXx Racing
30 Caleb Drew Team Bicycle Heaven
31 Ryan Handley PSIMET Racing
32 Derek Moran Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
33 Jerry Meister ABD Cycling Club
34 Zhijun Liu
35 John Meyer PSIMET Racing
36 Brandon Todd
37 Brian Urban ABD Cycling Club
38 Steve Kismohr
39 Gina Kenny PSIMET Racing
40 Michael Chong
41 Dan Kalny North Central College
42 Matt Sebo PSIMET Racing
43 Randall Swanson
DNF Robert Cawthorne PSIMET Racing
DNF Edward Dutczak South Chicago Wheelmen
DNF Kyle Kalny
DNF Chip Sterrett Higher Gear Chicago Cycling Club
DNF Chris Koller Little Ade's
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 45   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Schopp
2 Diego Arana Beverly Bike/VeePak
3 Mark Nowack
4 Chris Kravas EMC2 / Elmhurst Masters
5 Andrew Stevens EMC2 / Elmhurst Masters
6 Christopher Demetriou Main Street Bicycles Sasquatch Squa
7 Arthur Miles Vision Quest LLC
8 Garrett Follmuth Mox Multisport
9 George Sullivan
10 Robert Haffey PSIMET Racing
11 Albert Mcmillen Sammy's Bike
12 Mark Baranowski xXx Racing
13 Ryan Handley PSIMET Racing
14 Jon Smail Bike Haven Race Team
15 Cj Slama
16 Brian Dunlavy Bike Haven Race Team
17 Ben Siver Mox Multisport
18 Carrie Smith
19 Peter Kamar
20 Mitch Clark epic riders
21 Derek Moran Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
22 Brandon Todd
23 Dave Richter
24 Jerry Meister ABD Cycling Club
25 William Sawyer xXx Racing
26 Dain Trittau Bike Haven Race Team
27 Curtis Wilson Main Street Bicycles Sasquatch Squa
28 Kevin Brown
29 Dan Kalny North Central College
30 Andrew Mccarey
31 Shannon Chapwesk Bike Haven Race Team
32 Nicholas Demetriou
33 Kellen Muldoon
34 Russ Hoefer Team Higher Gear
35 Timothy Ams
36 Kyle Suratte The Bike Haven McHenry
37 Kyle Millns
38 James Hoefer Team Higher Gear
39 Lorraine Ciofani Vision Quest
40 Maryann Sedor
41 Tom Blackman
42 Cristian Voicu
DNF Robert Gehrig
DNF Ron Sloan
DNF Michael Hodgetts
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 24   Cat 5: 15   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Heuser Team Bicycle Heaven
2 Jack Spende
3 Joseph Arrigoni Verdigris-Village CX
4 Nick Schopp Intent
5 Brianna Urban ABD Cycling Club
6 Evan Blackman
7 Bella Schopp INTENT
8 Willem Aspinall Angry Hornet
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Heuser Team Bicycle Heaven
2 Jack Thompson ABD Cycling Club
3 Jack Warner Verdigris-Village CX
4 Mason Switzer Epic Riders
DNF Isaac Drew Team Bicycle Heaven
DNF Connor Sanda PSIMET Racing
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucas Seibel Spidermonkey Cycling
2 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters
3 Michael Curtes Twin Six
4 Robert Higgins Johnny Sprockets
5 Trevor Smela No Boundaries/ Twin Six
6 Andy Swartz Brazen Dropouts Cycling Team
7 Patrick Myers Team TATI
8 Andrew Haala Tuxedo Thunder Cycling
9 Justice Leppanen The Pony Shop
10 Katie Mann
11 Kyle Millns
12 Stephen Drew Team Bicycle Heaven
13 Thomas Kaiser Main Street Bicycles Sasquatch Squa
DNF Andy Heuser Team Bicycle Heaven
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Swartz Brazen Dropouts Cycling Team
2 Tricia Fleischer ABD Cycling Club
3 Sydney Guagliardo Verdigris-Village CX
4 Heidi Beck Twin Six
5 Corrie Osborne Team Extreme
6 Erica Gaddy Half Acre Cycling
7 Cady Chintis Les Petites Victoires
8 Lindsay Knight Heritage Race Club
9 Jessica Whiton xXx Racing
10 Nancy Heymann Verdigris-Village CX
11 Meredith Peterson PSIMET Racing
12 Alijah Beatty Iowa City Cycling Club
13 Leah Sanda PSIMET Racing
14 Lynne Arrigoni Verdigris-Village CX
15 Monica Rice PSIMET Racing
16 Gina Kenny PSIMET Racing
DNF Katie Mann
DNF Danielle Smith Sammy's Bike
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Tejada The Pony Shop
2 Catherine Wilson
3 Lindsey Fahey Spidermonkey Cycling
4 Laurie Chipps Half Acre Cycling
5 Lily Wilcock Kinky Llama Racing
6 Adrienne Amman
7 Anna Bacsik Kinky Llama Racing
8 Kaitlyn Bowden PSIMET Racing
9 Elizabeth Gjerde Northbrook Bicycle Club Inc.
10 Sharon Shachar
11 Lorraine Ciofani Vision Quest
12 Maryann Sedor
13 Claudia Reyestodd Heritage Race Club
14 Ali Raizin SuperPro Racing
15 Alison Landeck Main Street Bicycles Sasquatch Squa
16 Kira Maicke
17 Patricia Ledesma Union Cycling Team
18 Katie Casey Half Acre Cycling
19 Lora Petrak The Bike Haven Inc.
20 Graciela Val
DNF Sofia Biller xXx Racing
Finishers: Cat 4: 20   Cat ?: 1