Log In
NCCX #6 • Nov 17 2013
1.8
1.4
4.7
4.8
4.7
Clear, 66 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
1.8
Beers
1.4
Moisture
4.7
Accel
4.8
Tech
4.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Lowden Team Kuat
2 Kyle Carver Tricyclists BRC
3 Nick Barlow
4 Tim Anderson Faster Mustache
5 Henry Davis KCOI U20 - Wenzel Coaching Jr. Devo
6 Tyler Nothstein Lees McRae College
7 Robert Mooney Volcanic Bikes
8 James Fender Clemmons Bicycle
9 Jacob Pilkerton Bridsong Brewing p/b Common Market
10 Regis Bryer brevard college
11 Stephen Willis Generals - Trek Greensboro
12 Todd Sykes
13 Jose Avila
14 Larry Gibson Generals/UNCG
15 Christopher Ragland
16 Josh Miller Clemmons Bicycle
17 Kelley Montoya Cycletherapy
18 Paul Mckenzie University of North Carolina at Gre
19 David Beverly Birdsong Brewing p/b Common Market
20 Paul Edmonds Motion Makers
21 Oliver Sendall Mt. Pleasant Velo
22 Charlie Mckenzie ABRC/AYC Jr. Development p/b DIY Mu
23 Eli Wemyss Treehouse Racing
24 Theodore Hall Bird Song presented by Common Marke
25 Kyle Bush Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
26 Michael Kale
27 Kenny Blackburn Randy Sexton
28 Chris Jones
29 Jonathan Jones na
30 Bradley Roland
31 Luke Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
32 Jim Siemens ABRC
33 Mark Engen Full Spectrum Racing-The Bicycle Sh
34 Scott Richardson Evolution Jr. Devo
35 Ethan Dellamaestra Storm Racing Team
36 Wayne Dellamaestra Storm Racing Team
37 Peter Conaty ABRC
38 Greg Beasley Hawleys Bicycle World
39 Colin Mccaleb Unattached
40 Jason Pendse Wolfpack of One
41 Josh Hatchell
42 Arthur Koch
43 Mike Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
44 Chris Laspaluto
45 Parrish Matthews
46 Jordan Martin UNC Wilmington
47 Matthew Maya UNCW
48 Alex Claiborne UNC Wilmington
49 Richard Mcguire Hawley's Bicycle World Racing Team
50 Ryan Bush Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
51 Justin Butler Bicycle Sport - Charlotte NC
52 Oba Black Full Spectrum Racing
53 Victor Grindstaff Hawleys Bicycle World Racing Team
54 George Hatcher Hawleys Bicycle World Race Team
55 Patrick Davenport Hawley's Bicycle World Racing Team
56 Jonathan Keiser Full Spectrum Racing
57 Ira Gallagher VELO SMART
58 Warren Ratley
59 Robert Bickerstaffe Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
60 Eli Woodard Lionhearts Junior Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 40   Cat 5: 14   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Davis Wattage Cottage
2 Silas Moorefield Liveit Xtreme
3 Cecilio Cruz Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
4 Eric Hoffman Berger Hardware Bikes
5 Seth Long
6 Shawn Kane Bicycle Gallery Racing
7 Devin Reavis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
8 Will Barnes Berger Hardware Bikes
9 Ray Dangelmaier na
10 Richard Kirby Pre-Reg.com
11 George Balfanz Cool Breeze Cyclery/ Trek store Cha
12 Josh Payne ABRC
13 Mansour Benkreira Birdsong Brewing
14 Joseph Emanuel Faster Mustache
15 James Reisen
16 Adam Koch
17 Adam Jones UNCW
18 Stephen Huddle Rogue Racing Project ::513::
19 Jason Biggs FS Series
20 Evan Lacy Durham Cycles
21 Blake Stephenson KC Sho-air/Prolougecycling.com
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ophir Sefiha Primal - MacDonald Audi
2 Joshua Whitmore Athletix Cycling Team Benefiting Gl
3 Jeffrey Welch Fiets Maan Racing
4 Todd Hunter Garneau Customs p/b Hutchinson/Wenz
5 Don Seib BIKEMAN.COM
6 John Degele Storm Racing Team
7 Robert Colbert Mock Orange Racing
8 Zach Lail Mock Orange Bikes Pro CX Team
9 Robb Peterson Cycleworks
10 Jason Scislowicz Revolution Cycle Sports
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Livermon Team SmartStop p/b Mountain Khakis
2 Alex Ryan Mock Orange Pro CX Team
3 Patrick Beeson Mock Orange Bikes Pro CX
4 Westley Richards Clemmons Bicycle Racing
5 Bradford Perley Cannondale
6 Philip Short Catup.com
7 David Forkner Team Athletix Benefiting Globalbike
8 Byron Rice Clemmons Bicycle Racing
9 Todd Hancock Oak City Cycling Project Race Team
10 Stephen Vogel Pre-Reg.com
11 Charles Storm Storm Racing Team
12 Trent Blackburn Wattage Cottage
13 Brian Sain The Hillsborough Street Elite
14 Barret Fishner
15 James Wittwer ASU Cycling
16 Andy Mancuso Lees-McRae College
17 Samuel Dobrozsi Swallow Bicycle Works
18 John Degele Storm Racing Team
19 Myles Lietzke Kindhuman Cycling Team
20 Benjamin Coleman Pro Tested Gear
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 12   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Fuerst na
2 Gabriel Cunningham
3 Eli Woodard Lionhearts Junior Racing
4 Alastair Pounder ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
5 Korbin Nevius Evolution Jr. Devo
6 Dylan Richardson Evolution Jr. Devo
7 Cooper Rodrigues Evolution Jr. Devo
8 Ryan Bush Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
9 Skylar Bovine EvoDevo/Revolting Cogs
10 Jacob Eisner Inland Construction/ C2
11 John Amalong
12 Alison Mckeithan Evolution JR Devo
13 Eli Mumford
14 Joshua Buxbaum Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
15 Luke Nevius Evolution Jr. Devo
16 Dallas Webster Evolution Jr. Devo
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Reavis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
2 Jared Eytcheson Wenzel Youth Development Team
3 Luke Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
4 Ethan Dellamaestra Storm Racing Team
5 Brenden Forbis Bikesource
6 Joshua Eisner Inland Construction/ C2
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Biggs FS Series
2 Andrew Stackhouse Southeast CX Super Series
3 Joseph Cross Birdsong Brewing p/b Common Market
4 Carl Peltzer Clemmons Bike Shop
5 Daniel Allen Clemmons Bicycle Racing
6 Alan Wages Cycle-Smart Grassroots Team
7 Stephen Spence
8 Travis Beane Clemmons Bicycle Racing
9 Paul Mckeithan Evolution Jr. Devo
10 William Sumner CycleTherapy/CLM
11 Philip Kielty Cycles Veloce/Bike Religion
12 Lonnie Richardson The Revolting Cogs
13 Kevin Watt Durham Cycles
14 James Berry
15 Tomas Kelemen
16 David Gerrer Crosstown Velo
17 David Crews Birdsong Brewing p/b Common Market
Finishers: Cat 3: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Don Seib BIKEMAN.COM
2 Rick Pyle na
3 Robb Peterson Cycleworks
4 Michael Ventola Unattached
5 Andrew Good Coolbreeze Cyclery
6 Daryl Rains Modry Evergreen
7 David Gerrer Crosstown Velo
8 Darren Fuller Hincapie / VeloShine Cycling Team
9 Todd Davis KCOI Boulevard
10 Roger Payne ABRC
11 James Clark Fiets Maan Racing
12 James Berry
13 Derek Powers bitter dose cycling
14 Tomas Kelemen
15 Paul Paisant Mock Orange Bikes
16 Lonnie Brooks Cone Health / Cycles DeOro
17 Neil Myers N/A
18 Chris Culp Kens Bike Shop Hearts Racing Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 11   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Jones American Classic / Cycleworks
2 Daryl Ellis Team MS
3 John Dohan
4 David Stevens Raleigh All Stars/Constellation cyc
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Mooney Volcanic Bikes
2 Michael Cunningham Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
3 James Fender Clemmons Bicycle
4 Kyle Bush Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
5 Todd Sykes
6 Michael Stamey velo 16 bsg
7 Josh Miller Clemmons Bicycle
8 Oliver Sendall Mt. Pleasant Velo
9 Robert Bickerstaffe Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
10 Kyle Johnston Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
11 Don Rose Team HammerCross
12 Dariusz Tyborowski Gyros Rasing Team p/b Carolina Ale
13 John Ventevogel Team HammerCross
14 Bryan Ream Atomic Cycles
15 Aaron Johnson Atomic Cycles
16 Timothy Tennant Sandhills Cycling Club
17 Jay Capers
18 Jonathan Keiser Full Spectrum Racing
19 Mark Yunker Velo smart Performance Lab
20 Bevington Steve
21 Wayne Dellamaestra Storm Racing Team
22 Timothy Skelding RevolutionCycleSports p/b LoneRider
23 Corbitt Bourne Mule Hell Racing
24 Adam Long Triangle Velo
25 Jim Siemens ABRC
26 Greg Beasley Hawleys Bicycle World
27 Brian Miller Garneau Custom p/b Hutchinson Tire
28 Wayne Lewis Velo 16 BSG
29 David Smyth Full Spectrum Racing
30 Steven Walker
31 Eric Greenley
32 Chris Laspaluto
33 Marc Buxbaum Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
34 Joel Eisner Inland Construction/ C2
35 Jason Epstein Berger Hardware Bikes
36 Eric Jacobsson CatUp Coaching
37 Mike Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
38 Chris Martin
39 Parrish Matthews
40 Michael Quinn Slippery Sasquatch
41 Bob Szymkiewicz
42 Christopher Mumford Team Hammer Cross
43 Bryan Thomas
44 Patrick Davenport Hawley's Bicycle World Racing Team
45 Warren Ratley
46 Joe Rodrigues Evolution Jr. Devo
47 Victor Grindstaff Hawleys Bicycle World Racing Team
48 Kendall Calvin
49 Richard Mcguire Hawley's Bicycle World Racing Team
50 Oba Black Full Spectrum Racing
51 John Davis
52 Roland Gomez Inland Construction/C2
53 Cal Hazen
54 Paul Mckeithan
55 George Hatcher Hawleys Bicycle World Race Team
56 Mark Vomund
57 Erik Schreiner Constellation Cycling
58 Brooks Lockey None
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 43   Cat 5: 8   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Cunningham Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
2 Todd Sykes
3 Don Rose Team HammerCross
4 Bryan Ream Atomic Cycles
5 Bevington Steve
6 Wayne Dellamaestra Storm Racing Team
7 Timothy Skelding RevolutionCycleSports p/b LoneRider
8 Jim Siemens ABRC
9 Greg Beasley Hawleys Bicycle World
10 Eric Greenley
11 Chris Laspaluto
12 Marc Buxbaum Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
13 Joel Eisner Inland Construction/ C2
14 Eric Jacobsson CatUp Coaching
15 Mike Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
16 Christopher Mumford Team Hammer Cross
17 Patrick Davenport Hawley's Bicycle World Racing Team
18 Oba Black Full Spectrum Racing
19 John Davis
20 Jay Capers
21 Michael Stamey velo 16 bsg
22 Mark Vomund
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Miller Garneau Custom p/b Hutchinson Tire
2 Wayne Lewis Velo 16 BSG
3 Bob Szymkiewicz
4 Victor Grindstaff Hawleys Bicycle World Racing Team
5 Roland Gomez Inland Construction/C2
6 Paul Mckeithan
7 George Hatcher Hawleys Bicycle World Race Team
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Westley Richards Clemmons Bicycle Racing
2 Richard Kirby Pre-Reg.com
3 Andrew Stackhouse Southeast CX Super Series
4 Nick Barlow
5 Zachary Lowden Team Kuat
6 Joseph Emanuel Faster Mustache
7 Carl Peltzer Clemmons Bike Shop
8 Travis Beane Clemmons Bicycle Racing
9 Jacob Pilkerton Bridsong Brewing p/b Common Market
10 Kyle Bush Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
11 Matt Jones American Classic / Cycleworks
12 William Sumner CycleTherapy/CLM
13 Theodore Hall Bird Song presented by Common Marke
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Short UNCG
2 Stephen Vogel WF
3 Zeb King ASU
4 Will Massey VT
5 Steven Boehm NCSU
6 Eric Fischer WM
7 Miles Hubbard ASU
8 Andy Mancuso Lees-McRae
9 Stephen Smith NCSU
10 Forrest Howard ASU
11 Gavin Kline VT
12 Billy Raynor UNCW
13 Jason Midkiff ASU
14 Baird Sills ASU
15 Justin Evans ASU
16 Oliver Donkervoet VT
19 Jacob Aber VT
DNF Spencer Lowden Brevard
DNF Karsten Bench UNCW
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 7   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carter Harris UNCW
2 Dylan Lawson NCSU
3 Gabriele Romano ASU
4 Luke Woodard VT
5 Daniel Mason ASU
6 Kevin Hays GW
7 Daniel Tyrrell WF
8 Jordan Martin UNCW
9 Adam Stewart NCSU
10 William Oakley NCSU
11 Richard Obriant NCSU
12 Thomas Poole WF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Larry Gibson UNCG
2 Robert Smithson UNC-CH
3 Paul Mckenzie UNCG
4 Paul Gannett NCSU
5 Daniel Crow UNCW
6 Salvatore Serpe UNCW
7 William Waggoner NCSU
8 Alex Claiborne UNCW
9 Richard Obriant NCSU
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Page Robertson Team TIBCO
2 Christy Quirk SpokesWomen Syndicate Inc. p/b Parc
3 Philicia Marion Cycleworks
4 Casey Bailey Velo16 BSG
5 Sherri Nevius Evolution Jr. Devo
6 Ann Kota CycleTherapy/CLM
7 Meredith Blake Spokeswomen Syndicate p/b Parcycles
8 Andrea Tadros Clemmons Bike Racing
9 Cid Guy Tri-cyclists
10 Ali Parascandola
11 Teresa Brusadin
12 Ashley Schafer Pauls Racing
13 Melissa L hall Full Spectrum Racing
14 Mary Rodrigues Evolution Jr. Devo
15 Meghan Shapiro Cycletherapy
16 Amy Alexander Asheville Bicycle Racing Club
17 Kristen Walker Cycle U
18 Antoinette Delucia Clemmons Bicycle Racing
19 Michelle Conn Cross Creek Cycling Club C4
20 Laura Calvin Cool Breeze Cyclery
Finishers: Cat 4: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cinthia Lehner Asheville Bicycle Racing Club
2 Kimberly Flynn The Generals
3 Erin Donohue Farm Team Elite Women / InRoads Rac
4 Kaitlyn Lawrence C3 Twenty-20 Cycling Co.
5 Deb Sweeney whitmore Athelix benefiting Globalbike
6 Sarah Hill Brevard College
7 Angelina Stevens Garneau Custom p/b Hutchinson
8 Grace Chappell Spokeswomen Syndicate/Parcycles
9 Suzanna Dupee The Hillsborough Street Elite
10 Genisis Dancer Pink Rhino Racing
11 Sarah Kraxberger Spokeswoman Syndicate p/b Par Cycle
12 Nicki Grupka CycleTherapy
13 Megan Morse Va Asset Group p/b Beatbeat
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debbie Gillespie Team Zoom
2 Hope Ann snyder-walsh Specialized / Dumonde Tech Lubes
3 Julie Paisant Mock Orange Bikes
4 Janet Trubey NCCX
5 Kathleen Mckeithan Studio7Multisport
6 Lorri Warlick Cycletherapy-Zimmer
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nina Laughlin ASU
2 Anna Gannett ASU
3 Grace Chappell UNC-CH
4 Rebecca Stimson VT
5 Leah Carroll UNCW
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Roland ASU
Finishers: Cat ?: 1