Log In
Turkey Cross • Nov 30 2013
5.2
3.9
3.9
4.8
5.3
Clear, 47 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
3.9
Moisture
3.9
Accel
4.8
Tech
5.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Troy Tucker Cumberland Transit Cycling/FS Cycli 00:39:08.000
2 Brian Sheedy GIANT 00:40:17.000
3 Jeremy Nagoshiner Cumberland Transit Cycling/FS Cycli 00:40:24.000
4 Michael Biegalski Harper Auto 00:40:32.000
5 Thomas Baggenstoss Hub Endurance Chattanooga 00:40:43.000
6 David Buntin Hub Endurance Chattanooga 00:41:34.000
7 Jean-paul Mcneely 00:42:41.000
8 John Gore NashvilleCyclist.com 00:43:04.000
9 Travis Neumuller Team Mission Source-NGCA 00:43:23.000
10 Jacob Gruzalski 00:43:33.000
11 Kevin Hessler Asheville Cyclocross 00:43:36.000
12 Daren Rogers Village Volkswagen Elite Cycling Te 00:45:13.000
13 Jason Moore 00:45:34.000
14 James Waller Ride615 Development 00:46:04.000
15 Cameron Molchan Southern Cycling Operations (SCO) 00:46:41.000
16 Aaron Smith Village Volkswagen Cycling Team 00:46:47.000
17 Steven Rider Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot 00:48:42.000
18 Mike Barto Knoxville Bicycle Company
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo 00:40:03.000
2 Barry Lucas 00:40:29.000
3 Dwight Smith Tri Cities Road Club 00:40:57.000
4 Randy Miller Piney Flats Bicycles and fitness 00:42:02.000
5 Eddie Branch Piney Flats Bicycles/Dean Endurance 00:42:08.000
6 Greg Casteel Harper Auto 00:42:45.000
7 Craig Hoyme MSG Cyclocross 00:44:00.000
8 Cameron Brantley Asheville Cyclocross 00:44:18.000
9 Mark Peet Harper Auto 00:44:53.000
10 Jeffrey Linnen MSG Cyclocross 00:46:07.000
11 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot 00:47:02.000
12 Glenn Taylor TVB Race/ Tomato Head 00:47:28.000
13 Robert Dills Harper Auto 00:48:00.000
14 Rich Wright Harper Auto 00:48:17.000
15 David Perreault Ride615 Development
16 Alan Sparks MSG Cyclocross
17 Cdhristopher Howard
18 David Richardson MOAB
19 Stephen Barto Knoxville Bicycle Company
20 Mike Patterson MSG Cyclocross
21 Nate Frederick
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Allen Hub Endurance Chattanooga 00:48:50.000
2 Casey Stallard Piney Flats Bicycles and fitness 00:48:52.000
3 Chad Donahue 00:48:55.000
4 Trent Long Knoxville Bicycle Company 00:49:15.000
5 Garrett Smith Tri Cities Road Club 00:50:58.000
6 Craig Hoyme MSG Cyclocross 00:53:08.000
7 Travis Neumuller Team Mission Source-NGCA 00:54:31.000
8 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot 00:55:35.000
9 Daren Rogers Village Volkswagen Elite Cycling Te
10 Aaron Smith Village Volkswagen Cycling Team
11 Blake Johnson ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
12 Cameron Brantley Asheville Cyclocross
13 James Deane TVB Race/ Tomato Head
DNF Greg Casteel Harper Auto
DNF Jim Farmer Hub Endurance Chattanooga
Finishers: Cat 3: 13   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mathew Thompson Gran Fondo Racing 00:31:25.000
2 David Buntin Hub Endurance Chattanooga 00:31:48.000
3 Randy Miller Piney Flats Bicycles and fitness 00:32:28.000
4 Matthew Hendon Moab/Middle Tennessee Velo 00:33:10.000
5 Sanford Webster Harper Auto 00:33:39.000
6 Eddie Branch Piney Flats Bicycles/Dean Endurance 00:34:00.000
7 Blake Adams Knoxville Bicycle Company 00:34:10.000
8 Matthew Sand Crosstown Velo 00:35:29.000
9 Cameron Molchan Southern Cycling Operations (SCO) 00:35:36.000
10 James Waller Ride615 Development 00:36:08.000
11 Armin Orucevic 00:38:34.000
12 Robert Dills Harper Auto 00:38:45.000
13 John Switow TVB Race/ Tomato Head 00:40:04.000
14 Jonathan Adel North Georgia Cycling Association I
Finishers: Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Drew Streip 00:33:26.000
2 Jason Carr Ride615 Development 00:34:47.000
3 Vince Franklin Knoxville Bicycle Company 00:35:43.000
4 Daniel Sanders TVB Race/ Tomato Head 00:37:08.000
5 Rich Wright Harper Auto 00:37:46.000
6 Blair Ellis 00:38:08.000
7 David Perreault Ride615 Development 00:38:16.000
8 Matthew Morris 00:38:48.000
9 David Bassett Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot 00:39:27.000
10 Scott Moschkau Suck Creek Cycle 00:41:37.000
11 Nicholas Quaife 00:41:42.000
12 Mike Barto Knoxville Bicycle Company
13 Stephen Barto Knoxville Bicycle Company
14 Rich Moschkau
15 James Sharp
16 Owen Rhodes
17 Sean Casey messamore Scruffy City Cycling Club
18 Mike Nelms Knoxville Bicycle Company
19 Kevin Addams
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 7   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Reardon Sophisticated Living/Bobs Red Mill 00:55:53.000
2 Artur Sagat 00:56:21.000
3 Spencer Whittier Hub Endurance Chattanooga 00:56:41.000
4 Brian Sheedy GIANT 00:58:26.000
5 Reid Beloni Magic Cycles 00:59:24.000
6 Michael Crouch Cumberland Transit Cycling/FS Cycli 00:59:37.000
7 Shannon Williams Cumberland Transit Cycling/FS Cycli 00:59:39.000
8 Jeremy Chambers MOAB 01:00:59.000
9 Troy Tucker Cumberland Transit Cycling/FS Cycli 01:01:40.000
10 Cory Rimmer 01:02:56.000
11 Nicholas Nichols Hub Endurance Chattanooga 01:03:22.000
12 Michael Biegalski Harper Auto
13 Scott Smith TVB Race/ Tomato Head
14 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
15 Dwight Smith Tri Cities Road Club
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 7   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victor Hanset 00:34:12.000
2 Luke Mayhew 00:35:01.000
3 Titus Moschkau
4 Sean Halstead
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachael Freeman 00:33:09.000
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reid Beloni Magic Cycles 00:23:09.000
2 Mathew Thompson Gran Fondo Racing 00:23:32.000
3 Joel Marshall TVB Race/ Tomato Head 00:23:34.000
4 Nina Laughlin Magic Cycles 00:25:32.000
5 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot 00:25:39.000
6 James Deane TVB Race/ Tomato Head 00:25:47.000
7 Scott Smith TVB Race/ Tomato Head 00:26:10.000
8 Glenn Taylor TVB Race/ Tomato Head 00:26:43.000
9 John Switow TVB Race/ Tomato Head 00:27:51.000
10 Scott Moschkau Suck Creek Cycle 00:30:38.000
11 Nicholas Quaife 00:31:35.000
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Burlew Asheville Cyclocross 00:50:45.000
2 Nina Laughlin Magic Cycles 00:55:53.000
3 Jessica Owings Moab/Middle Tennessee Velo 00:57:06.000
4 Susie Stanfield Hub Endurance Women's Cycling Team
5 Megan Archer Cycle-Smart Inc.
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaysee Armstrong TVB Race/ Tomato Head 00:36:44.000
2 Megan Rogers Hub Endurance Women's Cycling Team 00:39:47.000
3 Cathi Cannon 00:40:26.000
4 Ali Whittier Hub Endurance Chattanooga 00:42:00.000
5 Heather Sweet Hub Endurance Chattanooga
6 Rebekah Roberts KnoxVelo Club
7 Rachael Freeman
8 Lana Burl Provision Health & Performance
9 Tammy Richardson SVMIC Cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 7   Cat ?: 1