Log In
ICX "Gold Mine" Goldman Camp Cross • Nov 23 2013
4
4
4
4
4
Clear, 29 degrees, wind 15 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
4
Moisture
4
Accel
4
Tech
4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Tieman Team Upland Brewing
2 Ryan Hubbs Speedway Wheelmen
3 Michael Hemelgarn DRT Racing
4 John King Marx and Bensdorf Cycling Team
5 Justin Sorber
6 Andrew Boneff J's Bikes/IHOP
7 John Woods Team Upland Brewing
8 William Sherman
9 Scott Bond Speedway Wheelmen
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edward Fritzinger McDonalds Cycling Team
2 Dustin Jones Team Indiebike
3 Jedidiah Fritzinger McDonalds Cycling Team
4 Matthew Tescula NoLimit Cycling
5 Galen Denney Speedway Wheelmen
6 Ryan Burnette
7 Jay Brant Team Indiebike
8 Andy Paskins SRAM Factory
9 Mike Minichiello Team World Bicycle Relief
10 Michael Keppler Speedway Wheelmen
11 John Rhoden
12 Fred Iversen Shamrock Cycles
13 Joseph Van denburg J's Bikes/IHOP
DNF Gregory Grosicki Hearts Racing Club
Finishers: Cat 3: 12   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Richardson
2 Andy Paskins SRAM Factory
3 Luke Landis
4 Yngvar Brynildssen Speedway Wheelmen
5 Timothy Hall Ft. Wayne Outfitters
6 Jay Lorentz
7 Mike Johnson DRT Racing
8 Chris Arvin Don Galligher-DRT Consulting
9 Joseph Van denburg J's Bikes/IHOP
10 Ramon Vasquez NoLimit Cycling
11 Dave Aukerman J's Bikes/IHOP
DNF Randy Witte
Finishers: Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Elliott
2 Matthew Koehn Speedway Wheelmen
3 Craig Reynolds J's Bikes/IHOP
4 John Wheeler
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Hegert
2 Beau Boggs BISSELL-ABG-GIANT
3 Matthew Allen Team Nebo Ridge
4 Brent Kingen
5 Tyler Conant
6 Thomas Davis Team Nebo Ridge
7 Terry Mcdonald
8 Victor Popov MOB Squad - U Build IT
9 Brent Houk Speedway Wheelmen
10 Edward Fujawa
11 Nate Lake
12 Paul Colon
13 Nate Surls Team Joey
DNF Michael Stumpe
Finishers: Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Fetterer
2 Wayne Mckillip Ft. Wayne Outfitters
3 Tim Wegner
4 Christopher Yeomans
5 Thomas Standers J's Bikes/IHOP
6 Chad Nay
7 John Paul
8 Jeff Warner Men of Steel Racing
9 Pat Herrick Men of Steel Racing
10 Matthew Jourdan
11 Kevin Wilson Heroes Foundation Cycling Club
12 Jerry Rusin Team Nebo Ridge
13 James Gross
Finishers: Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Norman Gwaltney Team Indiebike
2 Timothy Cassidy
3 David Tharp Team Nebo Ridge
4 Tom Peek Speedway Wheelmen
5 John Gardner J's Bikes/IHOP
6 Dan Ramsey 7 Hills Racing Inc
7 Glen Alden Men Of Steel Racing LLC
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Kintzel
2 Cary Schein
3 Corey Smith
4 Daniel Harper
5 Wesley Kendall J's Bikes/IHOP
6 Abe Hundt
7 Chuck Warren
8 Gregory Dyas
9 Michael Summitt
10 Dan Porzel
11 Alyn Brown Wood -N- Wave
12 Jeffrey Parmelee
13 Collin Shipman
Finishers: Cat 5: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marek Hayes J's Bikes/IHOP
2 Will Johnson DRT Racing
3 Kyle Andersen Men Of Steel Racing LLC
4 Cyrus Crandell
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Micah Fritzinger McDonalds Cycling Team
2 David Mccomb Men of Steel Racing
3 Joseph Hatley
4 Bradley Hayes J's Bikes/IHOP
5 Greg Bauer
6 William Hallberg Team Nebo Ridge
7 Scott Perry Speedway Wheelmen
8 Chad Nay
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Andersen Men Of Steel Racing LLC
2 Geoffrey Chandler Speedway Wheelmen
3 Michael Henry
4 Brad Demott Gray Goat Sports
5 Brantiff Boyer
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sierra Siebenlist Team Indiebike
2 Cat Ebeling Michelob Ultra - Big Shark Racing
3 Valarie Gossage Gray Goat Sports
4 Rebecca Zink
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Paul
2 Claudia Fritzinger McDonalds Cycling Team
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Brant
2 Rachelle Cobb
3 Agueda Formoso
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lily Peck
2 Corabelle Lanekyger J's Bikes/IHOP
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grace Paul Terre Haute Cycling
Finishers: Cat 4: 1