Log In
Washington State Cyclocross Championship • Nov 23 2013
4.1
4.2
3.5
3.3
2.4
Clear, 41 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.1
Beers
4.2
Moisture
3.5
Accel
3.3
Tech
2.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Bradford-parish Cyclocrossracing.com
2 Carson Miller Jamis CX
3 Toby Swanson Ravenna Capital Management
4 Kaler Marshall Allegro Cyclery
5 Nolan Brady Rad Racing NW
6 Steven Williams GS Tenzing
7 John-Christian Flack Olympia Orthopedic Associates Cycli
8 Kristopher Holden Vertical Earth
9 Richard Arnopol Ravenna Capital Management
10 Tony Pletcher Union Bay Cycling/Bikesale.com
11 Kelly Nowels RAVENNA CAPITAL
12 Randy Bott HSPCC
13 Chris Ellis Voler/Bicycle Centre Racing
14 Ryan Bibko First Strike Velo
DNF Evan Geary Rad Racing NW
DNF Leif Olson ESTE
DNF Phil Grove Team Hammer Nutrition
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 10   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Davis Kryki Sports/Audi
2 Rainer Leuschke Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
3 Michael Dicenso Mafia Racing
4 Jerry Long
5 Travis Keen Kryki Sports/Audi
6 Jason Jablonski Set Coaching
7 Calvin Spranger Motofish Racing
8 Nicholas Adsero
9 Stonich David Alki Rubicon
10 Kaplan Ben Keller Rohrback Cycling
11 Rusty Dodge Fanatik Bike
12 Mark Knokey Set Coaching
13 Arthur Nease Kryki Sports/Audi
14 Chad Berg
DNF Kevin Donovan Set Coaching
DNF Rory Shackles Hagens Berman
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 13   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Beltramini MAFIA RACING NW
2 Dale Plant Kona
3 Ron Huebner Evolution Cycling
4 Chris Adolf SCCA/Starbucks Cycling
5 Michael Brazel Old Town Bicycle
6 Brad Laesch
7 Greg Kauper Audi
8 Rocky Crocker Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers)
9 Rodney Brandon First Strike Velo
10 Scott Rittscher Jet City Velo
11 Justin Harman
12 Steve Patton
13 Todd Anderson
14 Ludeman Bob Audi
15 Rick Heckenlaible Audi
16 Sean Phillips Garage Racing
DNF Dan Becraft MOOTS
DNF Matt Hill Garage Racing
DNF Martin Turek Kryki Sports
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Raymond Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
2 Kevin Johnson
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrian Magun Cycle U
2 Cole Gar-aouy
3 Dickinson Kyle Rad Racing NW
4 Jack Spranger Motofish Racing
5 Jacob Ryse
6 Alexander Bennett
7 Thomas Rodde
8 Max Arildson Slalom Consulting Racing
9 Keagan Johnson
10 Kole Johnson
11 Pascal Lovre
12 Ezekiel Bender
13 Jakob Buchanan
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Funston Rad Racing NW
2 Calder Wood Rad Racing NW
3 Meyers Layton Rad Racing NW
4 Gideon Bender
5 Brennan Hodgins Cycle U
6 Jake Hightower
7 Sam Zivin Cycle U
8 Holden Berg
9 Dylan Schwenk Rad Racing NW
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lewis Whiley Rad Racing NW
2 Mitchell Thornton Fischer Plumbing Cycling Team
3 Jarrett Aregger Slalom Consulting Racing
4 Brayden Buchanan Rad Racing NW
5 Titus Bender Rad Racing NW
6 Skyler Schroeder Rad Racing NW
7 Liam Moore-tobiason Slalom Consulting Racing
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Geary
2 Cole Paton
3 Erik Philipson Hagens Berman
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge
2 Brian Myers
3 Bowen Erik Palouse Bicycle Racing
4 Joseph Mullan PNW Cyclocross
5 Randy Salamon Hodala
6 Cory Simpson Woodinville Bikes
7 Brett Foster Hodala
8 Josh Cohen
9 Chris Ellis Voler Bicycle Center
10 Erik Rath Soft Like Kitten
11 Peter Hall Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
12 Darren Dencklau Bikesport
13 Bart Hawkinson
14 Stonich David
15 Charles Hagman National Capital Velo Club/UnitedHe
16 Mark Knokey Vertical Earth
17 Bill Huggins PCP Racing
18 Robin Sarner
19 Joseph Hall Cycle U / Apex Racing
DNF Tim Toyoshima Recycled Cycles Racing
DNF Jim Wood Alki/Rubicon Racing
DNF Peter Stocker Bikesport
DNF Steven Moe
DNF Jason Bogan ua
Finishers: Cat 2: 9   Cat 3: 5   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Spranger
2 Bronwynn Gar-aouy
3 Jack Harris
4 Isabella Meyers
5 Kieran Long
6 Kai Wallis
7 Jude Bender
8 Johan Leuschke Blue Rooster
9 Theo Hugins
10 Steiner Christensen
11 Donavan Ramirez este racing
12 Parker Anderson Rad Racing NW
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rory Jack Recycled Cycles Racing
2 Patrick Leonard Soft Like Kitten
3 Milo Steimle Audi
4 Dylan Carney Soft Like Kitten(Wear # 120)
5 Brad Gillis HSP
6 Barney Gill old town
7 Noah Trescott
8 Bryan Torian
9 Jeff Rasor
10 Alden Kroll Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
11 Miles Graydon
12 Erickson Andrew Ghisallo Foundation
13 Nick Brown
DNF Kevin Hansen Ravenna Capital Management
DNF Scott Funston Rad Racing NW
Finishers: Cat 3: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Bressler THE ALGEA VELO
2 Jon Hernandez
3 Jc Ramirez
4 Peter Tang Jet City Velo
5 Matthew Oseto Audi
6 Brian Dagnon Fanatik
7 Dmitri Keating Old Town Bicycle Race Team (OTB)
8 Roger Burton Avanti Racing Club
9 Mark Freda
10 Lee Newkirk Fischer Plumbing Cycling Team
11 Randy Manion Motofish Racing
12 Brian Palen Cucina Fresca Cycling Team
13 Mehrens Kevin Audi
14 Matthew Larsen
15 Colin Ferguson pain cave cycling
16 Erik Anderson Olympia Orthopedic
17 David Neubeck
18 Peter Eby
19 Clive Pursehouse Motofish Racing
20 Charly George Voler/Bicycle Centre Racing
21 Chad Richmond Hagens Berman/ Society Consulting
22 Eric Kamila
23 Justin Jensen
24 Erik Olson Cucina Fresca Cycling Team
25 Aaron Adelstein SCCA/Starbucks Cycling
26 Michael Ubezzi
27 Rob Mcgarty Recycled Cycles Racing
28 Nathan Kiger
29 Joseph Ramirez
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 27   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Ryse
2 George Neffner woodinville bycle
3 Scott Whaley
4 Hull David
5 Alan Petrie
6 Michael Marler Slalom Consulting Racing
7 Brian Glass s
8 Dave Pearson Voler/Bicycle Centres
9 Todd Strahm Wenatchee Valley Velo
10 Jason Cameron Boat Street
11 Franz Martin Mafia Racing
12 Chris Rodde
13 Scott Monett
14 Christopher Mendoza CBC Racing
15 James O'Brien Ravenna Capital Management
16 Hall Trevor Cucina Fresca Cycling Team
17 Setanh Mclaughlin Spokane Rocket
18 Paul Claeys Cucina Fresca Cycling Team
19 Alex Votry Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
20 Chris Wood Fischer Plumbing Cycling Team
21 Kennith Ramirez
22 Eric Stromerson Fischer Plumbing Cycling Team
23 John Mchale 20/20 Fuel
24 Chad Olson Cucina Fresca Cycling Team
25 Jason Land
26 Mike Rolcik ragnorok racing
27 David Mcfutosh
28 D Parsons
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 26   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Brooks Avanti Racing Club
2 Joel Burklund Fischer Plumbing Cycling Team
3 Steven Krause Team Double Check
4 Glen Conley
5 Brian Volkert Team Double Check
6 Tom Holmes Unattached
7 Tim Tarte Cyclocrossracing.com
8 David Stanton Cucina Fresca
9 Amos Galpin Durance-Colnago
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zack Hewell Cycle U / Apex Racing
2 Pierrebernard Thiffault
3 Jarrett Aregger Slalom Consulting Racing
4 Mcgraw Sean Hagens Berman/ Society Consulting
5 Sven-erik Nielsen SCCA/Starbucks Cycling
6 Benjamin Riedesel Cyclocrossracing.com
7 Stewart Bowerman Boat Street Cycle Club (BSCC)
8 Nate Hoe Team City Sacramento
9 Robert Schwartz
10 Michael Mclane Mr. Crampy's
11 Villalon Scott Fischer Plumbing Cycling Team
12 Maximilian Wigley
13 Todd Schneider Recycled Cycles Racing
14 Martin Vaneycke Tacoma Bike
15 Jeff Nelson Audi
16 Niall Smart
17 Matt Dabbs Vandals
18 Nick Boroughs
19 Mario Rivas Team Double Check
20 David Polansky Seattle University
21 Leigh Thurgood
22 Luke Grant First Strike Velo
23 Taylor Davies
24 Mike Whittern
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 16   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tiff Koehn Fischer Plumbing Cycling Team
2 Bart Hawkinson
3 Mathew Johnson
4 David Alvarez Team Abide
5 Peter Super
6 Steven Moe Nemesis Racing
7 Joseph Hall Cycle U/Apex
8 Pat Miller
9 Jeff Lynch Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
10 Jason Hansen Tacoma Bike
11 Michael Lee
12 Joel Liefke
13 Nathan Atkins
14 Paul Norrell
15 Andy Rosser Olympia Orthopaedic Associates Cycl
16 Scott Harder
17 Griffin Meyers
18 Wright Dickinson
19 Brent Morrow
20 Daniel Stark Broadmark Capital
21 Greg Gizinski
22 James Westphal Attachmate-SnoValley Velo club
23 Mark Lovre
24 Abraham Ward
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 13   Cat 5: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Trentalange 20/20 Fuel
2 Jonathan Castrodale Hedonspeed
3 Denny Bartlett
4 Jeff Johnstone Cucina Fresca Cycling Team
5 Ronald Sielinski Avanti Racing Club
6 Tom Platt JL Velo
7 Michael Mcguffin Seattle Super Squadra
8 Robin Sarner
9 Greg Awalt Classic Cycles
10 Brig Seidi
11 Shannon Mallory
12 Quinn Dusenberry Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
13 Charles Stanger
14 ? Charles
15 Dale Wentworth
16 Dan Arildson Slalom Consulting
17 Mike Vanorden Team Double Check
18 Mike Burris Recycled Cycles
19 Guy Maddison 20/20 Fuel
20 David Gudgel
21 Michael Mullen Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
22 Travis Dougan
23 Eric Stromerson
24 John Harris Market Street Cycling Club
25 Patrick Linke
26 John Bennitt
27 Strauch Brad
28 Bill Koonce Fischer Plumbing Cycling Team
29 Jason Ingram
30 Russ Rainforth Avanti Racing Club
31 Jeffrey Crombie
32 Bruce Overstreet
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 19   Cat 5: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Austin
2 Michael Smith Bike Masters- WA
3 Brian Gavin
4 Richard Daifuku
5 William Rissberger Double Check
6 David Mahelona
7 Jim Ahrens Tacoma Bike
8 Scott Moore
9 Roland Goeckel Team Double Check
10 Timothy Mccormick Fischer Plumbing Cycling Team
DNF Steve Rapp
DNF Craig Burgess Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Courtenay Mcfadden Bicycle Blue Book/HRS/Rock Lobster
2 Jayne Mclaughlin Zuster
3 Andi Zolton JLvelo Ambassadors/LiveGiant
4 Natalie Koncz
5 Melanie Lewis JLvelo Ambassadors
6 Anne-marije Rook Group Health
7 Shannon Holden
8 Julie Robertson-zivin Recycled Cycles Racing
9 Heidi Wood Alki Rubicon
10 Corrie Middleton Voler Bicycle Center
11 Jennifer Burtner SCCA Starbucks
12 Eller Carrie Recycled Cycles Racing
13 Kristi Berg
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 6   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tamara Donnelly
2 Lisa Coyne Team Group Health
3 Renee Compton
4 Sandrine Mcfadden
5 Karen Metcalfe Nemesis Racing
6 Erin Alving Motofish Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sophia Meyers
2 Annalise Rosser Rad Racing NW
3 Meghan Funston
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayden Gizinski Cycle U
2 Ciara Macdonald Rad Racing NW
3 Faith Gudgel 20/20 Fuel
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ella James Cycle U
2 Lauren Park 20/20 Fuel
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stacey Giuffre Gregg's Trek
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marsa Daniel
2 Jennifer Burtner SCCA/Starbucks Cycling
3 Jadine Riley Group Health
4 Hidi Cramer Soft Like Kitten
5 Christie Fix mafia racing
6 Amara Boursaw
7 Kathleen Mcmahon
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Neubeck Trailhead Racing
2 Cassie Ross
3 Emily Huebner Greggs
4 Shannon Mallory Fanatik
5 Gina Estep
6 Kenda Super
7 Karine Valliant-Saunders SCCA/Starbucks Cycling
8 Marne Fox-barrow Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
9 Jill Ramsey Fischer Plumbing Cycling Team
10 Lori Brazel old town bicycle
11 Rachel Mclain-rollins Old Town
12 Liz Nettles Recycled Cycles Racing
13 Carla Brock Group Heatlh
14 Molly Martin Mafia Racing
15 Sara Rigel Mafia Racing
16 Tina Rainforth Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
17 Cynthia Freed Voler
18 Adrienne Moore Group Heatlh
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patricia Decker Soft Like Kitten
2 Alicia King Hagens Berman/ Society Consulting
3 Mikenzie Matteson Fischer Plumbing Cycling Team
4 Jenel Emahiser
5 Andrea Imler Group Health
6 Amanda Anttila-oza Team Group Health
7 Nicole Hawkinson
8 Myann Refai uw cycling
9 Christina Hohn
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Geraldine Vanderhaegen
2 Emanuela Agosta Group Health
3 Julie Heidt Team Double Check
4 Kristina Spranger Motofish Racing
5 Johnson Sheryl Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
6 Nicole Weiss Team Group Health
7 Julia Slejko
8 Marta Medcalf
9 Angie Feser
10 Claire Kline Team Double Check
11 Ronda Strauch
12 Annegigi Chan
13 Chapin Stephanie House Wine
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 3