Log In
Fazio Farms CX Part Deux • Nov 16 2013
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4
6.5
5
5
3.5
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
6.5
Moisture
5
Accel
5
Tech
3.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Johansen
2 Karl Bailey Rebound/Tireless Velo
3 Blaine Bartholomew
4 Keith Wolff
5 Joe Pinzone Threshold Velo
6 Anthony Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
7 Dustin Harder Harder Cycling
8 Emanuel Mcgladrey
9 Bill Holmes Team Planet X USA
10 Jordan Braun
11 Cooper Irwin Hapi-Go!
12 Greg Eyerly
13 Joe Kim Camas Bike and Sport
14 Mike Reddig Camas Bike and Sport
15 David Hankins Camas Bike and Sport
16 Zach Durst Hapi-Go!
17 Kyle Pratuch
18 Steve Powell
19 Bruce Avery
20 Stephen Rich
21 Greg Nyhus
22 John Degenhardt
23 Jordan Plawner
24 David Forman Grouptrail Cycling
25 Matthew Geiger
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mari Little BeerMongers Cycle Club
2 Susan Kosmala Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
3 Jennifer White
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Demoe
2 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
3 Samuel Pepperwood Gentle Lovers
4 Robert Carver Ironclad/Yakima
5 Ryan Garner
6 Dave Davis Ironclad/Yakima
7 Dave Messenheimer Green Submarine Records
8 Andrew Utz Gentle Lovers
DNF Molly Cameron Portland Bicycle Studio
DNF Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cory Solovewicz
2 Andrew Suchocki
3 Travis Parker
4 Brian Leber
5 Rob Thompson Ironclad/Yakima
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
2 John Napier Camas Bike and Sport
3 Matthew Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Scott A rider Grouptrail Cycling
5 Chris Hulette
6 Rolland Hayden
7 Stewart Campbell Team Planet X USA
8 Matthew Armstrong
9 Dan Jaynes
DNF Judd Revich
DNF Justin Philips Upper Echelon Fitness and Rehabilit
DNF Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Lautenbach Sunset Cycles
2 Mike Reddig Camas Bike and Sport
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
2 Brian Hart jr. Hapi-Go!
3 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
4 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
5 Paul Furst Camas Bike and Sport
6 Nathan Glade Reall Racing
7 Cooper Irwin Hapi-Go!
8 Matt Rech Reall Racing
9 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
10 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
11 Jd Protiva Reall Racing
12 Zach Durst Hapi-Go!
13 Nathanael Hart Hapi-Go!
14 Owen Kosmala
15 Jakob Stoller PDX Devo Junior Cycling
16 David Nyhus
17 Ian Baer
18 Colin Mcnamee
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go!
2 Audra Mcnamee
3 Hannah Abers BriHOP Cycling
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team
2 Spencer White HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
3 David Pryor
4 Jon Frommelt bicycleattorney.com
5 David Hewett The Spokesmen
6 Trig Rogers bicycleattorney.com
7 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
8 Jason Buerkle
9 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
10 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
11 Erik Spillman Portland Velo Racing Team
12 Steven Westberg WebCyclery.com
13 Brian Abers Bike Central
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Degraff
2 Benjamin Hermel
3 Josh Platis Rubicon
4 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club
5 Ken Elser Team Planet X USA
6 Brian Little BeerMongers Cycle Club
7 Kyle Remington Sunset Cycles
8 Tony Wolff
9 Michael Tabtabai
10 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling
11 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood
12 Mike Lurie
13 John Napier Camas Bike and Sport
14 Rich Rosko Hammer Velo
15 Dylan Mcnamee
16 Steven Ohlhaber
17 Mark Castle Portland Velo Racing Team
18 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas
19 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
20 James Webb Beaverton Bicycle Club
21 Jeffrey Johnson Team Beer
22 Andrew Kaylor Hapi-Go!
23 David Meyer
DNF Jeff Steiner Showers Pass
DNF Yuji Sumimoto
DNF Tom Palke Team Mudman
DNF Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
DNF Chris Rinehart
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Talbert
2 William Goritski Rebound/Tireless Velo
3 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
4 Mike Mercer Grouptrail Cycling
5 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling
6 Guy Smith
7 Mark Stoller
8 Erik Goodfriend Showers Pass
9 Mike Baer
10 Vincent Plaza BriHOP Cycling
11 Christopher Luby
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Strasser Team S+M
2 Bob Daugherty Cyclepath Racing
3 Russ Patterson Portland Velo Racing Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
2 Jeff Nielson
3 Doug Evans bicycleattorney.com
4 Dan Werle Team S+M
5 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bi
6 Bob Jacobs bicycleattorney.com
7 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters
8 Matthew Carlson
9 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling
10 Kevin Sundberg Showers Pass
11 Roger Meier Cyclepath Racing
12 Robert Christensen Sprout Cycles/Lucky Lab
DNF Matt Cline bicycleattorney.com
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilit
2 Carly Heron RAO/Imperial River Racing
3 Julie Deal BeerMongers Cycle Club
4 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling
5 Suzy Renn Team Slow
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alana Heise Calgary
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pam Reid Team Rose City
2 Candida Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Edwards Bike Gallery - Bontrager Trek
2 Brian Gerow
3 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
4 Matthew Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Joel Metz
6 John Howe Team Beer
7 Paul Hamerton-kelly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
8 Jeremy Zane
9 Bryan Swisshelm
10 Carly Heron RAO/Imperial River Racing
11 Suzy Renn Team Slow
12 Todd Foreman-kinder Showers Pass
13 Albyn Jones
14 Benjamin Davis Team Beer
15 Kevin Ziemke Team Beer
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 ? U3 Susannah Hart
2 ? U1 Brian Hart Jr.
3 ? U14 Nathanael Hart
4 ? U34
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Christiansen Ironclad/Yakima
2 Anne-marije Rook Team Group Health
DNF Megan Gray
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marayah Deese Portland Bicycle Studio
2 Christy Deobald Portland Bicycle Studio
3 Hannah Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Lolich Portland
2 Robin Maloney Portland
3 Melissa Powers PORTLAND
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 2